Aueršperksý palác a domy v Tomášské

Auersperský palác

Dvoupatrový Aueršperský palác na začátku Tomášské ulice vedoucí z Valdštejnského náměstí charakterizuje relativně skromné raně barokní průčelí zdobené toskánskými pilastry natavenými na představené pilíře v přízemí.

Na těchto místech stávaly ve středověku řemeslnické domy a při archeologickém průzkumu zde byly objeveny pozůstatky pohřebiště, které patřilo k zaniklému nedalekému románskému kostelu sv. Ondřeje. V šestnáctém století zde stály tři domy, ale dva z nich byly spojeny v roce 1526. Spojená stavba, stejně jako její samostatný soused gotického původu, vyhořela během požáru v roce 1541, který zničil téměř celou Malou Stranu, Hradčany a dokonce zasáhl i Pražský Hrad. Obě budovy umístěné v takto lukrativním místě pod Hradem byly rychle obnoveny. Sklepení spojené renesanční stavby stejně jako její obrysy jsou dochované do dnešních dnů v budově paláce.

Nová stavební historie tohoto místa začala v roce 1680. Tehdy si nejdříve spojenou renesanční budovu zakoupil Jan Aldringen (i proto se tento palác také někdy nazývá Clary-Aldringenský), jeden z představitelů šlechty, která své panství u nás rozšířila po Bílé Hoře. V roce 1682 přikoupil ještě vedlejší stavbu. Oba domy spojil raně barokní přestavbou, které sjednotilo průčelí. Za palácem se nacházela zahrada, kterou je možné vidět na Langweilově modelu Prahy z první poloviny devatenáctého století. K další úpravě paláce došlo v roce 1751.
Své dnešní jméno získal v 19. století. V roce 1842 ho získal kníže Karel Vilém Auersperg a hned nechal palác stavebně upravit. V roce 1856 bylo přistaveno druhé patro.

K dalším přestavbám došlo ještě na začátku 20. století, kdy byl palác Auerspegy (Aueršperky) prodán Zemskému sněmu. V dalších letech také sloužil ministerstvu informací a později školství a kultuře.

Po zásadní rekonstrukci v letech 1990-1993 se stal součástí objektu Poslanecké sněmovny a sídlem několika sněmovních výborů.

Dobře ho znají návštěvníci pravidelného sněmovního Dne otevřených dveří, protože právě v tomto paláci celá prohlídka končí, hosté zde mají možnost zapsat své dojmy z návštěvy do Pamětní knihy a bránou paláce na Valdštejnské náměstí z budovy Poslanecké sněmovny odcházejí.

Domy v Tomášské ulici

Na východní straně kompletuje areál sněmovny dlouhá řada domů v Tomášské ulici. V minulosti šlo o samostatné domy, které měnily vlastníky a jejichž podobu pozvolna proměňovaly stavební slohy. Uměleckou členitost dokládají středověké sklepy, původně renesanční podloubí nebo barokní fasády.
Na přelomu 19. a 20. století byly domy postupně skupovány zemským výborem a v jejich prostorách nacházela zázemí sněmovní administrativa. Ještě v druhé polovině 20. století se v některých částech domů nacházely byty obývané nájemníky.

Po roce 1989 se domy staly součástí sídla Poslanecké sněmovny. Ale ještě předtím, než jejich prostory začaly být využívány pro sněmovní účely, proběhla zde rekonstrukce, během níž byly obnoveny historické detaily. V současné době se za okny prvního patra prostřední řady domů v Tomášské ulici nacházejí prostory Parlamentní knihovny.



ISP (příhlásit)