Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.40 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Paní poslankyně Věra Adámková nyní je přihlášena k faktické poznámce, po té paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Pane ministře, mluvil jste velmi hezky, ale v tom případě mi vysvětlete, jak je možné, že tedy máme tolik reakcí těch občanů tam, že nebyly s nimi zcela vypořádány připomínky, že se s nimi nehovořilo, že s tím nesouhlasí, že s nimi ministerstvo nehovoří, protože v tom případě jsou tady ty informace poněkud rozdílné. Já musím ocenit váš zápal, to se mi líbilo, jak jste to říkal, to bylo určitě hezké, akorát mám pocit, že střílíte někam jinam, kde není terč. Protože kdyby ti lidé byli uspokojeni, kdybyste s nimi řádně hovořili, kdybyste jim to vysvětlili, tak třeba by to takto nebylo, anebo naopak bylo, protože prostě nesouhlasí s tím záměrem.
A úplně nejhorší, co se může stát, a to doufám, že teda byla spíše řečnická neobratnost, je tedy to, že jednou je to v programovém prohlášení vlády. Ono to tam možná bylo dříve, než jste s těmi lidmi mluvili, a proto jsou nespokojeni.
Proto se nedivte, že samozřejmě chceme slyšet vaše názory, chceme slyšet vaše vysvětlení, protože ta diskrepance z toho přímo čiší. Mezi tím, co tedy dostáváme, že ti lidé tvrdí, že nebyli uspokojeny jejich názory, že se s nimi nehovořilo, a tak dále, a tak dále. A na druhou stranu musím říci, že je pravda, že podobně se může chovat i při některých velmi necitlivě stavěných věcech možná i celý Středočeský kraj, protože třeba vůbec nechrání prameny Rokytky. Takže já si dovedu živě představit, že obyvatelé z toho Křivoklátska prostě nejsou uspokojeni. Přesto všechno, že to říkáte hezky, to já oceňuju, ale myslím si, že ten cíl byl někde jinde. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní předsedkyně Alena Schillerová, poté paní poslankyně Balaštíková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já budu teď mluvčí, stanu se teď mluvčí jedné z těch paní starostek, která mně dala svolení, neptala jsem se, jestli ji má jmenovat, tak ji jmenovat nebudu, ale čtu z její zprávy a budu číst prostě, co mi napsala, tak jak mi to psala, tak to tady budu číst, protože skutečně je z toho jurodivá, co slyší. Tak cituji: (Čte z mobilu.) Podle něj, myslí pana ministra, podle pana ministra je moc výkonná a zákonodárná nad mocí soudní a může tedy vše, když to má v programovém prohlášení?
Národní park Křivoklátsko nenaplňuje definici § 15, kde se nehovoří o potenciálu území, ale stávajícím stavu, nejsou zde uvedeny biotopy, kterými argumentují, ale ekosystémy zcela jiné pojmy obsahově, pokud vyhlásí národní park, aniž by to naplňovalo definici § 15, jaká je právní jistota občanů České republiky stran dodržování zákonů? A máme dvě živé žaloby, pokračuji dál z citace paní starostky, karlova Ves a Skryje, kde se přihlásilo nově 206 osob zúčastněných nařízení z důvodu ústavně zaručeného práva na příznivé životní prostředí, které by vyhlášením národního parku bylo ohroženo. A není to jen odpor dvou starostek, ale celého Svazku obcí Křivoklátska, což je 29 obcí z potenciálně zasaženého území.
A osobní vzkaz paní starostky: A pane ministře, takže vy nepůvodní dřeviny vykácíte? Co tam zbude, když vykácíte většinu plánovaného parku? Národního holina?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je přihlášena s faktickou poznámkou paní poslankyně Balaštíková, poté pan poslanec Bernard. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Margita Balaštíková: Tak dobrý den, kolegyně a kolegové. Prostřednictvím vás, paní předsedající, pane ministře, já jsem byla na dvou takových slyšeních, kde se vyslovovaly obce, vyslovovali se zemědělci, lesníci, samozřejmě i vědci, zástupci univerzit, a bohužel oni všichni říkali, že jste se s nimi nebavili, že jste jim to vlastně nařídili a že všechna tahle ta území, která vy teď tady chcete na poslední chvíli nějakým způsobem vyhlásit a ukázat, jak jste byl dobrý hospodář a ministr životního prostředí, vlastně vznikaly díky tomu, že tam oni dělali kvalitní péči o krajinu.
Je tady území, třeba ten Soutok. Já jsem se i zabývala tím, jak to tam vlastně vzniklo. Prosím vás, tam opravdu není něco velestarého. Vy nedal jste opravdu ani na ty vědce, kteří vás z univerzit přesvědčovali o tom, že to není tak, jak vy si to usmyslíte.
A já se vás chci ještě zeptat na jednu věc. Ono to všechno bude stát peníze. Vy tady hledáte kdejakou korunu a já se vás chci zeptat, z čeho se to tedy všechno bude, i tohle to financovat?
A paní kolegyně Krutáková byla přítomna, když nás navštívili kolegové z Německa a ti tam měli velmi zajímavou myšlenku, že pokud něco takového se v Německu vyhlašuje, vznikne platforma na tom území, kterého se to týká, ze všech, a oni se nejprve na tom nejnižším stupni dohodnou, a pokud tam se nedohodnou, nejde to výš. To mě velmi zaujalo, protože vy to děláte přesně naopak. Vy si něco usmyslíte, tlačíte svrchu, máte na to zákony, máte na to zákonnou moc a nebudete s nikým diskutovat, ať chcete, nebo nechcete. A ještě k tomu nemáte ani peníze. Kdybyste to dělal na začátku třeba toho období, já bych to pochopila. Vy to necháváte na úplný konec.
A docela mě pobavila vaše včerejší taková výtka ke mně, co bych čekala já od ministra životního prostředí? No, určitě alespoň selský rozum.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je na řadě s faktickou poznámkou pan poslanec Josef Bernard, připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Bernard: Děkuju za slovo, paní předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. No, já si myslím, že se točíme trošku v kruhu. A dovolte mi pár mých poznámek, protože jsem dobře poslouchal názory některých kolegů, zejména ze strany opozice.
Předně na úvod k norování, které tu zaznělo několikrát, norování je týrání zvířat. A je jedno, jestli ho schválíme s Babišem, nebo s Pekarovou. Všichni se na tom shodněme, dejme to pryč, nepatří to do zákonodárství této země v 21. století.
Několikrát tu byla zmiňovaná Šumava. Já mám rodiče ze Šumavy, částečně zde žiju na Šumavě, šest let jsem v radě Národního parku Šumava. K jejímu jednání. Vysoce profesionální, věcné, solidní. Nikdy se tam nestávalo, že by vědecká část rady národního parku nějak chtěla přetlačit tu část, která je zastupována obcemi.
V tomto okamžiku souhlasím plně s exministrem Brabcem. Do toho, jak je nastaven proces jednání v radách národních parků, nezasahujme. Je to křehké a dobře to nyní funguje.
Co se týká názoru občanů na Národní park Šumava. Taky tady hodně zaznělo, jak jsou lidé nespokojení. To poslední, co máme, je průzkum z konce roku 2024. Já jsem vytáhl ta základní data z tohoto průzkumu. Takže poslouchejte se mnou: 60 procent obyvatel národního parku, tedy obcí z národního parku je s národním parkem spokojeno, 77 procent je spokojeno s ochranou přírody, 67 procent pozitivně vnímá přínos národního parku, 71 procent považuje zřízení národního parku za smysluplné, 66 procent obyvatel si myslí, že turismus má pozitivní dopad na region. Tolik příklady z Národního parku Šumava, který tu několikrát zazněl.
Zazněl tu kůrovec Kyrill, já nevím přesně, kdy ten Kyrill byl, (Předsedající: Čas.) tuším, že... Už je to, už je čas, (Předsedající: Ano, už je čas.) tak já si to nechám na příští moji poznámku. Děkuju, paní předsedající.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou je na řadě paní poslankyně Berenika Peštová, poté paní poslankyně Válková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Já jsem chtěla zareagovat nejdřív na pana ministra Hladíka a vás si nechám asi na později, protože já už to asi nestihnu, protože tam jste toho řekl docela dost. Já taky mám vzkaz pro pana ministra Hladíka. Mám vám vyřídit, že se máte raději vrhnout a vybrat národního ptáka, protože ten máte taky v programovém prohlášení a nebude to taková škoda. A teď si dám pauzičku a připravím se na vás. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou je přihlášena paní poslankyně Helena Válková, poté pan poslanec Berkovec. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju. Já budu jenom stručná v rámci faktické poznámky. A taky už je relativně pozdě, zítra jsem přihlášená, budu mít více prostoru. Jenom jsem chtěla upozornit na to, co tady zmínila kolegyně moje, paní poslankyně Margit Balaštíková, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně. Protože náhodou jsem i byla svědkem, jakým způsobem se vyhlašují ta chráněná území alias národní park v Německu a vím, že to je dlouhodobý proces, kde se od začátku do toho samozřejmě samosprávy, obce zapojují velmi intenzivně a kde rozhodně, až se mně zdát s takovou tou německou důkladností, že to dělají příliš dlouho, příliš systematicky a nikdy ne proti vůli občanů. Protože by to skončilo žalobami, které kdyby uspěly, tak jsou tam obrovské náhrady a odškodnění. ***