Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.50 hodin)
(pokračuje Helena Válková)
Takže v tomhle směru je to určitě velmi dobrá inspirace a já mám také jednu otázku, částečně ji zodpovím v tom svém vystoupení, které bude následovat zítra. Je to spíš o těch otázkách. Tady proběhlo několik petic, já jsem jako členka petičního výboru byla zúčastněná na jedné té petici ve formě jednak toho náslechu, jednak potom jsem sledovala tu diskusi, která probíhala, a mě by zajímalo, pane ministře, jestli ty argumenty, které v té petici byly relativně systematicky prezentovány, tak jestli vám je tlumočili vaši zástupci, protože já si teda nevybavuju, že byste byl osobně přítomen, ale kdyžtak mě, prosím, opravte a jestli se s nimi ještě také dále pracovalo, protože my to vždycky v petičním výboru postupujeme a snažíme se získat i potom reakci toho dotčeného ministerstva, což je vaše ministerstvo. Děkuju za případné zodpovědění, stačí mi to i zítra.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji paní poslankyně. Nyní s faktickou pan poslanec Berkovec, poté pan poslanec Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji vážená paní předsedající, jenom krátká poznámka k váženému kolegovi, který mluvil o těch statistikách. To jsme se bavili o Šumavě, fajn, procenta, všechno, ale tady se bavíme o úplně jiné oblasti. Běžte do těch vesniček Broumy, Bzová, Panoší Újezd, Městečko, Křivoklát, Roztoky, Nižbor, běžte si tam udělat ten průzkum. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan poslanec Ondřej Babka a než mu dám slovo, přečtu omluvy. Omlouvá se pan poslanec Dvořák od 20 hodin ze zdravotních důvodů, poté Jakob Jan od 20.40 pracovní důvody a pan poslanec Jílek se omlouvá od 20 hodin ze zdravotních důvodů. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. Já si dovolím reagovat na slova nebo na to, co tady řekl ctěný kolega Bernard z výboru pro životní prostředí, protože s ním musím souhlasit. On tady zmínil fungování správy Národního parku a to, jakým způsobem se hlasuje o těch zásadních strategických dokumentech, já jsem si dohledával ten protiargument nebo ten argument, který zazněl na výboru pro životní prostředí, že ti zástupci obcí bývají přehlasovávání při těch důležitých jednáních (ministr Hladík mluví mimo mikrofon). To zaznělo na výboru pro životní prostředí z úst kolegy Bureše, tak právě zde na mikrofon chci říct, že k tomu nedochází. To tvrzení není pravdivé, z celkem 11 hlasování k těm zásadním dokumentům ve všech národních parcích došlo k přehlasování zástupců pouze v jednom jediném případě, a to kvůli absenci čtyř obcí, to znamená, že tam nedošlo k neshodě, to znamená - vždycky došlo ke shodě.
Proto nechápu pane kolego Bernarde, vaším prostřednictvím paní místopředsedkyně, proč je takto tedy ten pozměňovací návrh předložen, dokonce připodepsán tedy vaší stranickou kolegyní, paní předsedkyní životního výboru pro životní prostředí paní kolegyni Krutákovou, kdy má dojít k znovuschválení těch důležitých strategických dokumentů, na které jsou navázány další odborné dokumenty a další právní vztahy, kdy může docházet ke zpochybňování těchto plánů a vznikla by nová povinnost všechny tyto strategické dokumenty schvalovat. Mně přijde, že to je zbytečné, že to zbytečně zase vnáší nějaký další klín do tohoto návrhu zákona a pokud jsem dobře slyšel (předsedající upozorňuje na čas). Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče, nyní s faktickou vystoupí pan poslanec Josef Bernard. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Bernard: Doufám, že moc nezdržuju. My už to stejnak dneska nedoprojednáme. Máte pravdu, my si to na klubu vysvětlíme, nemáme jednotný názor. Já jsem přesvědčen, že s těmi argumenty a zkušenostmi, které z rady Národního parku mám, přesvědčím kolegy, abychom ten pozměňovací návrh v tomto smyslu nepodpořili. Já se chci dopovědět. Já jsem si našel ten Kyrill, to bylo v roce 2007, to znamená, máme to víc jak 17 let a můžu vám říct, že když jsem pracoval jako hejtman Plzeňského kraje, tak jsem sám měl pochybnosti, jestli ta bezzásahovost byl správný postup. Ale dneska, po 17 letech vás všechny zvu, zejména členy z výboru pro životní prostředí. Uděláme si na té Šumavě procházku. Já vám s ředitelem národního parku ta místa, která byla tím Kyrillem zlikvidována, ukážu a ukážu vám a dokážu, že ten les, který se tam dneska obnovil, je lepší než ten jednodruhový, který tam byl v minulosti.
Máme to prokázáno na jasných důkazech ze Šumavy, že jsme tady žádnou zásadní botu neudělali a potvrzuje nám to vědecká komunita. Nebojme se tedy postupovat v národních parcích jinak než v hospodářských lesích. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Ondřej Babka bude reagovat s faktickou poznámkou. Prosím, vaše 2 minuty.
Poslanec Ondřej Babka: ještě jednou děkuju. Souhlasím s vámi. Já jsem na té Šumavě byl nedávno, potvrzuji jenom to, co říkáte, a proto jsem tady od začátku nebo od včera, když jsem zjistil, že tam ty pozměňovací návrhy jsou nahrané, tak jsem se zděsil toho, co by to mohlo znamenat, a znovu říkám to tady, včera jsem to říkal, co by to znamenalo pro ochranu přírody a krajiny právě v těch současných národních parcích, jaké by to vyvolalo nepokoje, jaké by to vyvolalo nějaké problémy při znovuschvalování těch velkých strategických dokumentů. Takže děkuji i za to vaše stanovisko. My jsme se ho snažili tady jak z úst pana ministra, tak od vás dalších koaličních poslanců dostat. Povedlo se nám to po dvou dnech projednávání tohoto zákona. Já jsem za to rád. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Nyní s přednostním právem vystoupí pan ministr Hladík. Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já jak nejsem poslanec, jak říkala paní poslankyně Peštová prostřednictvím paní předsedající, tak musím vždycky až na konec. Ona nepřišla paní poslankyně, teď má ode mě minus. Tak já si zkusím reagovat na několik věcí. Proč Národní park? Je to úplně jednoduché přece. Cílem hospodaření v lesích České republiky je zisk. Je to dokonce princip. Na co máme lesy jako Česká republika? Tak my máme lesy vlastně ve třech rezortech. V zemědělství, tam je to víceméně na zisk, pak máme v obraně, a to jsou vojenské lesy a ty máme za obranné účely, a to asi nemusím vysvětlovat a pak je máme v rezortu životního prostředí, a to je kvůli ochraně. A je to tak správně. A my teď říkáme, z toho území, kde princip je ziskový, stejně ta část není teda zisková.***