Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.30 hodin)
(pokračuje Radek Vondráček)
A co se týče té části A, přijímám tu podanou ruku nebo hozenou rukavici, to záleží na tom, jaká bude atmosféra našeho prvního setkání. A co se týče těch jednotlivých asociací a unií, které napsaly tu výzvu, já souhlasím s tím, abychom tu věc dále projednali, aby byli oni součástí nějaké debaty a byli součástí nějaké odborné spolupráce při hledání přijatelnější úpravy.
Asi už to nestihneme v tomto volebním období. Já budu iniciovat nějaké setkání formou nejspíše kulatého stolu nebo odborného semináře, kde budou pozváni zástupci obou stran, protože mimochodem můj návrh podpořilo svým usnesení i vedení České advokátní komory nebo Unie obhájců, a můžeme hledat tu přijatelnější úpravu. A zřejmě bude mnohem širší než ten můj původní minimalistický návrh. A já tomu budu rád, jestli jsem tedy tím svým návrhem započal snahu o hledání nějakého řešení toho, čemu já říkám faktická díra v zákoně. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak paní poslankyně s faktickou poznámkou se hlásí? Máte tedy? Takže dvě minuty.
Poslankyně Helena Válková: Ano, děkuju, pane místopředsedo, a současně jako zpravodajka chci jenom zareagovat a upřesnit, protože můžeme navrhnout, a určitě by to bylo smysluplné vzhledem k těm připomínkám, respektive vysvětlením, která jsme tady právě slyšeli, hlasovat ten návrh a rozdělit ho do dvou částí A, B. Ale budeme muset, a tady to opravuji, budeme muset hlasovat samozřejmě i tu část A zvlášť, i tu část B. To znamená, to je první moje připomínka.
Druhá je, že se také ztotožňuju, to už jako poslankyně, s těmi argumenty jsme opravdu bizár v porovnání třeba s jinými zeměmi, jako s Německem, Rakouskem a všude, protože tam se ctí ta zásada neveřejnosti přípravného řízení, je to ochrana, naopak, ochrana. A třetí, to je takové povzdechnutí. No, chybí nám to, co původně jste měla koalice ve svém programu a kde jsme mohli bez kulatých stolů, ale v rámci komplexní rozpravy zakomponovat tyhle změny a vtáhnout do toho pochopitelně i média. To jako chápu, že se cítí odstrčená, a doufejme, že to napravíme. A bylo to přijetí nového trestního řádu. To jsme měli naplánované, ztroskotalo to hned v druhém roce. Už se ta iniciativa znovu nerozvinula a to je prostě úkol pro příští období volební, si myslím, tady diskutovat a přijmout trestní řád, který bude obsahovat také tyto změny, které by byly kompatibilní s vyspělou Evropou a správním státem. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní je přihlášen do obecné rozpravy pan poslanec Heller.
Poslanec Šimon Heller: Dámy a pánové, budu velmi krátký. Všichni na to nepochybně určitě čekáte. Obracím se na vás ve věci narovnání historické křivdy, která se týká dvojčat, která mají nárok pouze na 1,5násobek rodičovského příspěvku. A já věřím, že tuto historickou křivdu musíme napravit. Proto v rámci podrobné rozpravy se přihlašuji k pozměňovacímu návrhu, který tuto historickou křivdu napravuje. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Faktická poznámka pana poslance Vondráčka. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Nebudu reagovat na předřečníka, ale na svoji ctěnou kolegyni Helenu Válkovou. A jenom tak pro zajímavost, víte, ta změna, kterou teďka jsem nabízel, má přinést zmírnění tlaku veřejných médií na prozrazení informací v přípravném řízení ze strany orgánů činných v trestním řízení, pokud jde o totožnost osoby, proti které se vede trestní řízení, poškozeného, zúčastněné osoby a svědka. A to mimo jiné odpovídá vládní koncepci boje proti korupci na léta 2023 až 2026 a projektu zintenzivnění boje proti korupci zvyšováním povědomí veřejného sektoru se zaměřením na soudce, orgány činné v trestním řízení a veřejnou správu.
Adresáty právní normy tak nebudou již pouze orgány činné v trestním řízení, ale každý, kdo získá přiměřené informace, čímž se docílí maximalizace právní ochrany tohoto úzkého okruhu informací. Pochopitelně s výjimkou informací týkajících se politiků a jiných veřejných činných osob tak, jak jsou konzistentně judikovány Nejvyšším soudem a Ústavním soudem. Takže má faktická poznámka v reakci na to, že nemáme ten nový trestní řád, který jsme nějakým způsobem nechali otevřený pro příští volební období, ten návrh je v souladu s vládní koncepcí boje proti korupci. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní se s faktickou poznámkou přihlásil pan poslanec Michálek. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já už jsem nechtěl vystupovat. Už jsme se chýlili ke konci. Ale opravdu tedy to, že bude ten projev završen touto argumentační korunou, že součástí vládní koncepce pro boj proti korupci je to, že se zakáže médiím zveřejňovat, kdo jsou trestně stíhané osoby, to už tedy nemůže zůstat bez reakce.
Já myslím, že je potřeba připomenout ta fakta. Ten návrh byl připraven, tak, že ho dostali jenom poslanci toho výboru do e-mailu. Stejně jako dalších 39 pozměňovacích návrhů, nebo kolik, ale u nich velká část byla nahrána v systému, ve kterém se s nimi může seznámit veřejnost a může chodit na ten výbor a může vyjádřit svůj názor a může kritizovat i věci, které jdou třeba špatným směrem podle mínění občanů naší země.
A tím, že ten návrh dostali do e-mailové schránky jenom poslanci, tak se o něm nedozvěděl třeba Syndikát novinářů, nedozvěděli se o něm občani, z nějakého důvodu se o něm dozvěděla Česká advokátní komora, tak ta k němu teda přijala nějaké usnesení. Ale jinak se o něm nikdo nedozvěděl, s výjimkou těch poslanců, kteří byli na tom výboru. Takže proto legitimně kritizuji to, že ten návrh byl připravován potají, a je potřeba to takhle pojmenovat.
A taky jste zapomněli trošku zmínit, prostřednictvím pana předsedajícího, že na tom výboru byli ti novináři vyzváni, aby opustili ten výbor, že už tam nic zajímavého nebude, že pokud je zajímá certifikát, tak můžou odejít. A takže ono se to nestalo jenom tak, že by ti novináři byli ledabylí a tak dále. Takže vyprávějme si ten příklad, jak se tady stal, a určitě toto není krok směrem k tomu, abychom něco dělali proti korupci. A nemá smysl tady argumentovat, že to je vládní koncepce. Jestli tohle je napsané ve vládní koncepci, tak ta koncepce stojí vy víte za co.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: S další faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Dufek, připraví se pan poslanec Vondráček. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Aleš Dufek: Budu stručný. Stihnu to během dvou minut. Čekal jsem, že kolegové z ODS se přihlásí ke svému pozměňovacímu návrhu z hlediska dětského certifikátu. Nepřihlásili se k němu, to znamená, chtěl bych říct jednu myšlenku, kterou jsem říkal už na ústavně-právním výboru. Z dětského certifikátu nejsem nadšený po odborné stránce. Možná že to je kompromisní řešení, možná že to takhle nakonec dopadne, nicméně já osobně jsem v posledních dvou letech navrhoval, abychom tento problém řešili rozšířením trestu zákazu činnosti ze současné maximální délky 10 let až na doživotí, abychom vlastně si přiznali, že se jedná o nějaký trest. Aby tito pachatelé těchto trestních deliktů mohli dostat třeba doživotní zákaz činnosti v pozici prostě vedoucího nějakých těch společenských dětských organizací. Stejně jako by to mohlo platit pro řidiče motorového vozidla, který pod vlivem alkoholu spáchá dopravní nehodu, kde budou smrtelné následky. I tohle šlo řešit nějakým doživotním zákazem činnosti řízení motorových vozidel. Takhle tam máme maximálně 10 let. Po polovině je někdy možné požádat o prominutí. Nic víc nedodávám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Pan poslanec Vondráček vystoupí s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Taťána Malá. Prosím. ***