Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.40 hodin)

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Nechtěl jsem původně vystupovat, ale pane předsedající, kdybyste mohl svým prostřednictvím vzkázat panu kolegovi Michálkovi, že lže, že neříká pravdu a lhát by se na mikrofon nemělo. Jednání ústavně-právního výboru samozřejmě bylo veřejné, nikoho jsme nevyháněli, na vlastní žádost některých zástupců veřejnosti jsme vyhlásili přestávku až poté, co byl projednán dětský certifikát. Kdo mohl zůstat, zůstal, nikoho jsme nevyháněli, že je to už nebavilo opravdu už nemůže ovlivnit předsedající ani žádný člen výboru. Za prvé.

Za druhé, chcete-li změnit pravidla fungování podávání pozměňovacích návrhů, vyhrajte volby, sestavte koalici a změňte jednací řád - do té doby platí zákon o jednacím řádu, který jasně stanoví, jakým způsobem jsou podávány pozměňovací návrhy. Nikde není dána podmínka, že musí z toho návrhu vzniknout sněmovní dokument, který je nahrán v systému. Dvanáct let podávám všechny pozměňovací návrhy stejně, podávám je na výbor. Proč? Aby nedocházelo k duplicitám, protože vy nahrajete sněmovní dokument, pak se projednává na příslušném výboru, je přijat - dále jako výborový návrh, a současně pořád visí v systému a viset bude, vy se k němu akorát nepřihlásíte. Ale to není způsob zveřejnění. Vy jste poslanec, vy vykonáváte svůj mandát, vy jste dostal ten návrh čtrnáct dní předem a mohl jste si s ním dělat, co chtěl. Já si stojím za tím, že se na ústavně-právním výboru dodržují pravidla, dodržuje se tam jednací řád, a to, co vy tady naznačujete o nějakém utajení, je prostě dezinformace, po vašem, po mém - zkreslení. (Předsedající: Čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní vystoupí paní poslankyně Malá. Prosím.

 

Poslankyně Taťána Malá: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já se prostřednictvím vás obrátím také na pana kolegu Michálka. Já sem nechodím často a nechodím, myslím si, zbytečně. Ale myslím si, že dělat si PR tím, že tady budete lhát, fakt není úplně namístě.

A co se týká podávání pozměňovacích návrhů, konkrétně na ústavně-právním výboru, tak jsem tady druhé volební období a vždycky jsme ho podávali emailem přes paní tajemnici - přesně proto, aby nevznikaly duplicity. To, že to jiné výbory mají jinak, je možná fakt, ale to, že normálně odesíláme pozměňováky emailem bez toho, aniž bychom je nahrávali do systému, je taky pravda. Na ústavně-právním výboru, o kterém tady mluvíte, jsem byla taky a novinářům se jen řeklo, že dětský certifikát je doprojednán a kdo chce, může zůstat, a kdo nechce, může odejít. Jako proč to děláte tady? Jako teď si z toho nastříháte video a dáte to na sítě - nebo? Fakt tomu nerozumím.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další faktická poznámka paní poslankyně Ožanová.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený místopředsedo, kolegyně, kolegové, o tom, že tady byla řečena lež, už bylo několikrát zmíněno. Asi jsem také byla na jiném ústavně-právním výboru, ale opravdu - nebyli vyzváni, aby opustili výbor. Pouze některé novináře nezajímal trestní zákoník, pouze dětský certifikát. A z tohoto důvodu opustili místnost, ne proto, že byli vyzváni, aby odešli, ale protože je to prostě nezajímalo.

Ještě bych chtěla říct, že když jsem namítala způsob, jakým se dávají pozměňovací návrhy u novely dopravních předpisů, týkalo se to autonomních vozidel, tak se divím, proč se mě kolega Michálek nezastal. Já jsem tam namítala, že to odůvodnění u autonomních vozidel, kterými se tady pan ministr Kupka oháněl, nikdo nemá k dispozici, protože to bylo jenom na hospodářském výboru, a vyzývala jsem Sněmovnu a vás všechny, abyste se zamysleli nad způsobem - ne, že to není protiprávní, to není, je to legitimní podávání pozměňovacích návrhů, ale vyzývala jsem tady všechny, aby se zamysleli nad tím, zda není změna. Tehdy mohli všichni na to zareagovat a mohli mě podpořit. Tolik k tomu.

A mezi námi, víte, oběti mohou být i ti, kteří jsou neprávem obvinění a stigmatizováni. A když o nich potom média píší, například u sexuálního násilí, můžou to být oběti, které skutečně jsou oběťmi sexuálního násilí, anebo i lidi, kteří byli neprávem obviněni. Nedostane se to k soudu, v přípravném řízení se zjistí, že byla lež - no, ale když už se to dostane do médií, jak ti lidé žijí? Velmi těžce. Tu se nejedná o to, o politiky, s prominutím, bavme se o tom, že - co je veřejný zájem? Veřejný zájem je i na tom, aby běžný člověk, který byl neprávem osočen (Předsedající: Čas, paní kolegyně.) a k soudu se to nedostane, aby jeho jméno nebylo vláčeno médii. (Předsedající: Děkuji.) Děkuji za pozornost a omlouvám se za drobné porušení času.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Příště to určitě bude lepší.

Pan poslanec Michálek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Já na to navážu. Ano, ta lež tady zazněla a ta lež byla, že návrh pana Vondráčka, ten náhubkový zákon, byl volně k dispozici. A to není prostě pravda. Takže nevěšme tady občanům, novinářům a všem dalším, kteří sledují naše dnešní jednání, bulíky na nos. Ten návrh prostě nebyl volně k dispozici, ten návrh byl k dispozici v emailových schránkách členů ústavně-právního výboru. Ano, je to standardní postup v některých případech, že to tak někteří poslanci dělají, aby se nikdo nedozvěděl, aby mohli překvapit ostatní, co se napíše do toho návrhu. No, tak se to - ano, tak se to samozřejmě dělá. Ale není pravda, že ten návrh by byl volně k dispozici, a to lze velmi jednoduše doložit. Já chápu, že je to pro vás nepříjemná informace, ale je potřeba si tohleto říct otevřeně.

A pokud jde o jednání výboru, no, tak tam samozřejmě zazněla výzva k tomu, že ti, kteří chtějí opustit jednání teď, po tom, co byl schválen dětský certifikát, takže můžou odejít. Já jsem dokonce na to upozorňoval. Je to na záznamu, takže si to klidně vyjeďte a prosím, abychom se tady zdrželi nějakého obviňování. Já jsem rád, že jste se chytli za nos, prostřednictvím pana předsedajícího, a od toho návrhu, kterým jste chtěli krýt korupčníky a mafiány, jste dali ruce pryč. To je dobře pro tuhletu republiku. Špatně je, že si to připravujete pro příští volební období, protože my opravdu nemáme takový standard potlačování korupce jako v Německu, abychom si tady mohli vyskakovat. V našem případě, v podmínkách České republiky, je dobře, že na ty záležitosti je vidět, a je chyba v dané situaci to dávat do nějaké koncepce boje proti korupci, že naopak se začne striktně potírat to, aby se o těch věcech mluvilo, aby se tam uváděly trestně stíhané osoby, tam, kde to je namístě. (Předsedající: Čas.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Pan poslanec Vondráček vystoupí, připraví se paní poslankyně Ožanová.

 

Poslanec Radek Vondráček: Ještě stručně. Pan Michálek už začal mluvit o něčem úplně jiném - nejenom, že netrefil hrob, netrefil už ani hřbitov. Já navrhuji řešení - nějaké smírné. Já už nebudu mluvit o tom, že zrovna pan kolega Michálek by neměl mluvit o překvapování a podávání návrhu na poslední chvíli, protože není to tak dávno, co přílepek zrušil Ústavní soud poté, co ho předložil dvě minuty před skončením druhého čtení, na rozdíl od jeho návrhu můj návrh je k věci, patřil k zákonu a byl předložen řádně ve druhém čtení.

Já na druhou stranu přiznám, že jsem to podcenil, měl jsem ten návrh lépe odůvodnit a chyběla veřejná debata, která měla být předem, a půjdeme od toho, nebo se tu zacyklíme do rána. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně Ožanová s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Já budu kratší, protože přesně na to jsem chtěla upozornit, že kolega je opravdu expert na zajímavé podávání pozměňovacích návrhů. To, že v podrobné rozpravě se načte pozměňovací návrh, ke kterému se neumožní vůbec žádná diskuse v druhém čtení, to je taky věc, která by neměla být a kterou jste se proslavil, kolego Michálku, prostřednictvím pana místopředsedy.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vracíme se do obecné rozpravy, do té zatím nikdo přihlášen není. Ptám se, zda se někdo hlásí z místa. Pokud tomu tak není, končím obecnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Není, ani (nesrozumitelné). Návrh na vrácení garančnímu výboru nezazněl.

A my můžeme tedy zahájit podrobnou rozpravu. Já připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. A o slovo se přihlásili do podrobné rozpravy tito poslanci v tomto pořadí: jako první vstoupí paní poslankyně Urbanová. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP