Neautorizováno!
(11.30 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
Zatím došlé omluvy: omlouvá se paní poslankyně Peštová od 14 do 19 hodin z pracovních důvodů.
Paní poslankyně Hanzlíková? Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já jsem se nemohla prodrat. K tomuto navazujícímu zákonu velmi krátce.
Chci tady říct, že jsou tam důležité především pozměňovací návrhy, takže opět bude velmi důležité, jestli budou schváleny, nebo ne. Jedná se především o pozměňovací návrhy, které vylepšují podmínky pro studenty, ať už se týká příspěvku na vysokoškolské studium, anebo takzvané hlídačkovné, což je dávka podpory na zajištění hlídání dětí u studentek vysokoškolaček.
Samozřejmě souhlasíme s tím, že je navrženo v pozměňovacím návrhu zvýšení životního minima, protože samozřejmě to životní minimum musí být v souvislosti a v návaznosti na ekonomickou situaci, a víme, že ta teď v posledních třech letech byla velmi problematická pro tuto skupinu lidí, takže tady určitě vítáme to navýšení.
Další pozměňovací návrh, který se týká prodloužení náhradního výživného, tam samozřejmě jsme pro, protože logicky toto jsou osoby, které jsou nejvíce zranitelné, jsou to matky, které samy vychovávají dítě.
Tolik za mě, opravdu ve zkratce. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní je přihlášena s přednostním právem paní místopředsedkyně Richterová, pan ministr se hlásí následně. Paní místopředsedkyně vám dává přednost, pane ministře. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuju moc. Já se nyní v rozpravě chci vyjádřit jednak k tomu, že jak tady už zaznělo, je to sněmovní dokument, který navazuje na ten předchozí schválený nový zákon - dávky o státní sociální pomoci. V materii tohoto tisku upravujeme některé související změny v souvisejících zákonech. Už to tady bylo zmíněno, i ono takzvané hlídačkovné, studentská stipendia - jak jsme se dohodli s rezortem školství, tak byla dohoda i na půdě Senátu i Sněmovny, tak ty věci tady řešíme.
A já bych také zároveň ale chtěl ještě načíst legislativně technické změny podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Řeknu jenom stručně, proč je načítám. Jedna změna se týká ještě úpravy nehlášené práce. My v tomto tisku upravujeme to, aby u zaměstnanců z jiných zemí jsme po dlouhých letech narovnali stav toho, aby je jejich zaměstnavatelé hlásili - v pozměňovacím návrhu to řešíme, aby to bylo den předem, a po dohodě se zaměstnavateli také ještě tady upravujeme to, abychom tam doladili ještě i drobné věci, které se týkají tohoto hlášení, aby to bylo opravdu v praxi dobře použitelné.
Zároveň také upravujeme ještě jednu část, která se týká na podzim již schválené úpravy hmotné nouze, kterou jsme upravovali v návaznosti na povodňovou situaci. V tomto tisku zákona to musíme promítnout taktéž, změny těch násobků, které tam byly provedeny.
Proto tedy si dovolím načíst konkrétní úpravu pro tento tisk 800, a to:
1. V čl. XLVIII v bodu 49 vypustit text "a c)", protože uvedený text již zákon v platném znění neobsahuje.
2. V čl. XLVIII vypustit v bodu 33 text a slovo "dvacetinásobek" se nahrazuje slovem "čtyřicetinásobek". To znamená, to je ten odkaz na úpravu, která byla už provedena zákonem č. 330/2024 Sb.
3. V čl. XLVIII bod 52 upravit takto: "52. V § 50 se dosavadní odstavec 7 označuje jako odstavec 2." To znamená, jedná se o reakci na zrušení odstavců 2 až 6 v § 50 nálezem Ústavního soudu vyhlášeným pod č. 289/2024 Sb.
4. V čl. XLVIII vypustit bod 57. Novelizačním bodem rušený § 51a byl již zrušen nálezem Ústavního soudu vyhlášeným pod č. 289/2024 Sb.
5. V čl. XLVIII vypustit bod 80. Taktéž novelizačním bodem rušený text "nebo srážky podle § 51a" byl již zrušen nálezem Ústavního soudu vyhlášeným pod č. 289/2024 Sb.
Provedení legislativně technické úpravy pozměňovacího návrhu, který byl uplatněn k vládnímu návrhu zákona výborem pro sociální politiku a který se týká zavedení definice nehlášené práce v zákoně o zaměstnanosti: v případě schválení pozměňovacího návrhu obsaženého v usnesení výboru pro sociální politiku, číslo sněmovního dokumentu (správně tisku) 800/1 a označeného ve sněmovním tisku 800/3 jako A2, se v bodě A2.2 novelizační bod 1 upravuje tak, že slova "v den předcházející dni" se nahrazují slovy "před okamžikem" a v bodě A2.3 nově doplňovaný novelizační bod 3 zní: "3. V § 87 odst. 1 větě první se slova ,Nastoupí-li‘ nahrazují slovy ,Má-li nastoupit‘ a slova ,v den‘ se nahrazují slovy ,před okamžikem‘."
Toť vše. Děkuji moc za pochopení.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní tedy paní místopředsedkyně Richterová s přednostním právem, následuje pan poslanec Heller. Prosím, paní místopředsedkyně, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně, paní předsedkyně. Já zase za pirátský klub přednesu celkové stanovisko, i když řadu těch věcí odpracovala moje kolegyně Klára Kocmanová, která je členkou sociálního výboru. Současně zdůrazním - jde o tisk, který samozřejmě úzce souvisí s tím předchozím, ale je to nová materie. V tomto zákoně je prostě zásadní věc úprava životního minima, to, jakým způsobem se bude pojímat.
Možná to nezní úplně srozumitelně - proč je to tak důležité, nějaké životní minimum? To je asi nějaký základní spotřební koš, z čeho člověk zkrátka nakoupí základní potraviny, drogerii a podobně. Tato novela zavádí úplně principiální změnu, a sice že tak, jako životní minimum dnes zohledňuje pouze právě to základní živobytí, základní jídlo, ošacení a drogerii, tak dnes vůbec nezapočítává náklady na bydlení. Takto je konstruované dnešní životní minimum. Ale to, co se týká té změny, nově se životním minimem mají řídit i ty složky podpory, které budou používané právě na úhradu nákladů s bydlením, čili pokud se to, jak je vypočítávané vstupní životní minimum, ta vstupní částka, nezmění, tak to prostě nebude fungovat.
Celá struktura, na které je postaven ten návrh, ta revize dávek, bude kolísat na základním pilíři, bude to padat kvůli tomu, že je špatně nastavené, že když bydlíte, tak máte nějaké fixní náklady, ty fixní náklady máte jako jednotlivec nebo jako domácnost sólo rodičů samoživitelů, samoživitelek. A tohle je ta hlavní kritika, kterou my máme vůči tomu návrhu, že nechce přiznat, že některé ty fixní náklady s bydlením - něco, co musíte platit, a je celkem jedno, zda jste v té domácnosti jeden, nebo čtyři - není dostatečně zohledněné.
Dám konkrétní příklad, proč to vadí a proč to je opravdu škodlivé pro celý náš sociální systém, ale i pro daňové příjmy státu, protože - a to už jsem u těch konkrétních skupin osob - jsme v situaci, kdy víme, že spousta lidí je ve velmi obtížných životních situacích právě po rozpadu vztahu, kdy se stávají samoživitelkami, samoživiteli, nebo třeba mladí lidé po odchodu z instituce, z dětského domova a podobně, že v těchhle složitých životních situacích u nás lidé škobrtají, a dávkový systém jim nedokáže na krátkou dobu dát takovou podporu, aby se dokázali rychle vyšvihnout a poté si pomoci sami, a bohužel ten návrh tak, jak je předložený, tohle nezlepšuje. ***