Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(Jednání pokračovalo v 11.20 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Je 11.20 hodin, to znamená, že vypršel čas na přestávku klubu SPD. (Poslanec Radim Fiala se hlásí o slovo. Hluk v sále.) Já vás poprosím tedy o ztišení v sále. Přivolám kolegyně a kolegy, kteří se přesunuli do předsálí, protože budeme pokračovat hlasováním. Pan předseda Fiala požádal o vystoupení s přednostním právem, takže vás ještě jednou prosím o ztišení, abychom jej vyslechli. Prosím, pane předsedo, máte slovo. (Reakce ze sálu: Ššš.) Kolegyně, kolegové, ztište se, prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. My jsme si jako klub hnutí SPD vzali přestávku, abychom se poradili, jak budeme hlasovat o tomto zákoně, který je pro spoustu lidí velmi důležitou právní normou, na kterou čekají. Samozřejmě jsou tam věci, se kterými souhlasíme, to se nedá zapřít. Nicméně je tam spousta věcí, které nám neprošly, které jsme navrhovali, měli jsme tam mnoho pozměňovacích návrhů. Abych vypíchl třeba jeden, který nám vadí, je to, že mezi zranitelné osoby se nedostaly děti do 10 let, senioři nad 65 let a zdravotně postižení ve všech stupních závislosti. To jsou věci, které nám vadí, protože ti lidé na to čekali, že to tam bude. Proto jsme se rozhodli a vzhledem k tomu, že jsou tam samozřejmě i dobré věci, tak jsme se rozhodli, že poslanecký klub hnutí SPD se zdrží u této normy. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní požádala o vystoupení s přednostním právem paní předsedkyně Schillerová. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Poslanecký klub hnutí ANO debatoval o tomto, o této důležité normě, velmi dlouho na poslaneckém klubu. Čekali jsme, jak se postaví Poslanecká sněmovna k jednotlivým pozměňovacím návrhům, z nichž celá řada z nich byla i z dílny mých kolegů, anebo ve spolupráci s dalšími kolegy, a podobně, jak bylo řečeno, nám vadí především to, že se nepodařilo rozšířit okruh zranitelných osob, že se nepodařilo prosadit lepší podmínky ohledně energií pro zdravotně postižené osoby, že se nepodařilo prosadit změnu (změny?), které by vylepšily podmínky pro lidi 55 plus, kteří přijdou o práci, a stejně tak, že se nepodařilo vylepšit oblast exekucí, insolvencí, na které se podílel můj ctěný kolega Patrik Nacher. Takže ze všech těchto důvodů my jsme zvážili na klubu, už jsme se takto předběžně domluvili, čekali jsme na výsledek hlasování o pozměňovacích návrzích, teď jsme se v tom jenom utvrdili, že poslanecký klub hnutí ANO se zdrží u tohoto zákona jako celku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. A nyní je ještě přihlášena s přednostním právem paní místopředsedkyně Richterová. (Hluk v sále.) Prosím tedy o ztišení.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Kolegyně, kolegové, za náš klub, my jsme samozřejmě byli u vzniku té normy, základní princip a směr jsme podporovali, ale změny, ke kterým došlo i dneska, nejsou změny dobrým směrem. My jsme ještě za naše ministry podávali zhruba 60 připomínek tehdy. Takže já chci zdůraznit, že opravdu jsme od začátku věděli, že tam je spousta věcí, které ještě potřebují vylepšit, a vylepšené rozhodně nebyly, ba naopak, dnešními pozměňovacími návrhy se řada věcí i překvapivě ještě zhoršila, byla to i změna oproti tomu, co se dělo na sociálním výboru. A já řeknu dva příklady. Když si vezmete mámu samoživitelku s dítětem, kterému je osm let věku, tak po hlasování, jak tady dneska proběhlo, prostě není braná jako zranitelná domácnost. Čili opravdu, to dítě je ještě často nemocné, ti lidé mají velmi těžké sehnat práci a ne, ani toto drobné zmírnění pro samoživitele tady neprošlo. Dávám tento příklad, protože to je jeden za všechny. Řada rodin, myslím, že se shodneme, že velmi zranitelných, byla vyřazena z přístupu k takové podpoře, jaká funguje přinejmenším dnes, a budou mít propad i o tisíce korun měsíčně. To je důvod, proč to nemůžeme podpořit. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy už nikdo se nehlásí, paní zpravodajka se tedy může vrátit k pultíku. (Hluk v sále.) Já vás ostatní poprosím, abyste se ztišili, protože přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení. (Ťukání karet do lavic.) Eviduji zájem o odhlášení, takže jsem vás všechny odhlásila a můžete se rovnou přihlásit. A mezitím načtu návrh usnesení.
"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o dávce státní sociální pomoci, podle sněmovního tisku 799, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou." Počet přihlášených se ustálil.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
37. hlasování, přihlášených je 184 přítomných, pro 97, proti 4. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Nyní tedy ještě budeme hlasovat o doprovodném usnesení, poprosím paní zpravodajku, aby nás seznámila s jeho textem. Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Ano. Návrh doprovodného usnesení, který jsem načetla v obecné rozpravě ve třetím čtení, zní. Usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde Poslanecká sněmovna: I. vyzývá vládu České republiky, aby prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí vytvořila a legislativně zakotvila efektivní nástroje, které umožní, aby přídavek na dítě, nyní složka na dítěnové dávky státní sociální pomoci, mohl být za jasně definovaných a kontrolovatelných podmínek využit přímo ve prospěch dítěte, a to prostřednictvím školských zařízení nebo orgánu sociálněprávní ochrany dětí.
Tyto nástroje by měly umožnit cílené využití přídavku na dítě zejména v případech, kdy zákonní zástupci dítěte dlouhodobě neplní své rodičovské povinnosti, nejsou aktivní při zajišťování nezbytných potřeb dítěte a současně se vyhýbají pracovnímu uplatnění, ačkoliv jim v práci nic zdravotně či jinak objektivně nebrání. Cílené využití dávky by mělo umožnit úhradu například školních pomůcek a školních potřeb, školního stravování, zájmových, sportovních a vzdělávacích aktivit, dalších nezbytných potřeb dítěte souvisejících s jeho osobním rozvojem a vzděláváním; a
II. žádá vládu České republiky, aby při přípravě uvedených nástrojů zohlednila potřebu účelnějšího a efektivního využití přídavku na dítě tak, aby tento typ sociální podpory skutečně sloužil dítěti a jeho rozvoji, a nikoli pouze jako finanční příjem zákonného zástupce, který tento finanční příspěvek nevyužívá ve prospěch dítěte.
Zvláštní pozornost by měla být věnována situacím, kdy zákonný zástupce dítěte tento přídavek prokazatelně nevyužívá pro potřeby dítěte, zanedbává jeho výchovu či vzdělání a současně bez legitimních důvodů odmítá aktivní přístup k vlastnímu pracovnímu začlenění.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní tedy dám hlasovat o doprovodném usnesení tak, jak bylo právě předneseno.
Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 38, přihlášeno 185 přítomných, pro 90, proti 2. Návrh byl zamítnut.
Tímto jsme se vypořádali se všemi návrhy a hlasováním u tohoto bodu. Já děkuji paní zpravodajce i panu ministrovi a končím projednávání tisku 799, tedy bodu číslo 1.
A zahajuji projednávání doprovodného zákona, tedy bodu číslo
2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dávce státní sociální pomoci
/sněmovní tisk 800/ - třetí čtení
Vidím, že místo u stolku už zaujali, jak pan ministr, tak paní zpravodajka. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 800/3, který byl doručen dne 14. února 2025. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 800/4. Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Zájem nemá.
Proto otevírám rozpravu, do ní je přihlášená paní poslankyně Hanzlíková. (Hluk v sále neustává.)
Vás, kolegyně a kolegové, prosím o ztišení.
A paní Hanzlíkové, paní kolegyni, předávám slovo. A přítomna je. ***