Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.50 hodin)
(pokračuje Jan Jakob)

Já to asi v rychlosti, abych učinil, co mám, tak v rychlosti přečtu a pak odůvodním.

1. V části první čl. I bod 4 zní: 4. V § 3a odst. 4 zní: Česká televize smí umísťovat obchodní sdělení na své internetové stránky a do svých aplikací, pouze pokud jsou:

a) zaměřená pouze na propagaci vlastních audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání vlastního vysílání a pořadů,

b) umístění produktu, nebo

c) součástí pořadu, jejichž obsah nemůže Česká televize ovlivnit.

2. V části první čl. I se bod 5 zrušuje, následující body se přečíslují.

3. V části druhé čl. III dosavadní bod 6 zní - tady je obdobné ustanovení u Českého rozhlasu jako u České televize, nebudu opakovat, odkazuji se na tisk 738/2.

A konečně za čtvrté. V části čtvrté čl. VII se slova, cituji: "v souhrnu 260 hodin za kalendářní rok", konec citace, nahrazují slovy, cituji: "za kalendářní rok 50 hodin na programu ČT1 a 260 hodin v souhrnu na všech programech." Konec citace.

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona na schůzi výboru pro mediální záležitosti.

V. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

Tolik přijaté usnesení. Abych ten přijatý pozměňovací návrh odůvodnil - ještě upozorním, že ho podal kolega Petr Bendl, - tak v souladu s cíli návrhu zákona média veřejné služby by neměla být oprávněna ve svých službách, na internetu a v aplikacích šířit obchodní sdělení. Dosavadní návrh zákona nicméně obsahoval výjimku pro šíření obchodních sdělení v audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, takzvaná videa on demand, a to včetně reklamy. Omezení obchodních sdělení v on-line službách proto vyžaduje navrhovanou změnu příslušným ustanovením návrhu zákona. To je jedno upřesnění.

A to druhé, v tom čtvrtém bodu, jak jsem to přednášel, ten návrh předpokládá omezení celkového rozsahu sponzorských vzkazů na programech České televize, nicméně již neupravuje přesun objemu těch sponzorských vzkazů mezi jednotlivými programy České televize. Uvedená úprava návrhu zákona by mohla vést k výkladovým obtížím a možná i ke koncentraci sponzorských vzkazů na jednom, tedy patrně nejsledovanějším programu. Proto je navrhováno, aby se vymezila úprava a nastavil maximální limit pro program ČT1.

Takže tolik k projednání na výboru a zdůvodnění toho jediného doporučeného pozměňovacího návrhu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane zpravodaji. V tuto chvíli máme tedy za sebou zpravodajskou zprávu výboru pro mediální záležitosti jako garančního výboru a tímto já otevírám rozpravu. Jenom než dám první slovo prvnímu přihlášenému, tak upozorním ctěnou Sněmovnu, že pan poslanec Patrik Nacher má přednostní právo za poslanecký klub hnutí ANO a paní poslankyně Klára Kocmanová má přednostní právo za poslanecký klub Pirátů. Nicméně v tuto chvíli je s přednostním právem přihlášen pan předseda Tomio Okamura, po něm poté Patrik Nacher. Vážený pane předsedo, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych načetl usnesení jménem poslaneckého klubu SPD. Už jsem ve svém projevu před chvílí zdůraznil, že hnutí SPD prosazuje zrušení koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu, odmítáme samozřejmě logicky zvýšení koncesionářských poplatků a odmítáme samozřejmě rozšíření toho okruhu povinných plátců koncesionářských poplatků, které chce Fialova vládní koalice rozšířit o přibližně 600 000 lidí - o všechny lidi, co mají chytrý telefon, a o všechny lidi, kterým připojení k internetu umožňuje sledovat Českou televizi a Český rozhlas, což jsou v podstatě všichni. Takže to samozřejmě odmítáme.

Tak. A nyní tedy načtu - a budeme hlasovat proti tomu vládnímu návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků. Takže já načtu návrh usnesení z pera SPD, o kterém se tedy tady bude hlasovat:

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, za prvé, odmítá současnou podobu návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas a požaduje předložení konkrétní a transparentní analýzy hospodaření těchto institucí a prokazatelné kroky k efektivnímu využívání stávajících zdrojů.

Druhým bodem návrhu usnesení za SPD je: poslanecká sněmovna vyjadřuje nespokojenost s nedostatečnou vyvážeností a objektivitou jejich zpravodajství a aktuální publicistiky.

A za třetí, bod 3 návrhu SPD na usnesení: Poslanecká sněmovna vyžaduje po vládě České republiky, aby do šesti měsíců od přijetí tohoto usnesení předložila návrh zákona, který:

a) zavede účinnější kontrolní mechanismy hospodaření České televize a Českého rozhlasu,

b) zajistí pravidelné audity těchto institucí prováděné Nejvyšším kontrolním úřadem a

c) přehodnotí model financování médií veřejné služby tak, aby odpovídal principům transparentnosti a odpovědnosti vůči občanům České republiky.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Já vás jenom poprosím, zdali bychom mohli písemně tady toto usnesení poté obdržet. Vážený pane předsedo, zdali bychom potom mohli písemně tady toto usnesení obdržet.

V tuto chvíli s přednostními právy je to následovně: po panu předsedovi Okamurovi je tady přihlášen pan poslanec Nacher s přednostním právem v tuto chvíli a poté jsem pochopil, že by měl být s přednostním právem a chtěl být přihlášen pan zpravodaj Jakob. Takže pokud tady vidím nějakou domluvu, že pan zpravodaj by měl mít přednost ještě před kolegou Nacherem, tak není to žádný problém. Takže já to jenom zopakuji, v tuto chvíli bude vystupovat pan zpravodaj s přednostním právem a poté Patrik Nacher, taktéž s přednostním právem, než se dostaneme k těm řádně přihlášeným do rozpravy. Vážený pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Děkuji za vstřícnost. Já budu poměrně stručný. Chci představit své dva pozměňovací návrhy.

První z nich najdete pod číslem sněmovního dokumentu 5096. Podávám ho já, Jan Jakob, dále kolegové Petr Bendl, Jan Lacina, Aleš Dufek a Jakub Michálek. Tento pozměňovací návrh se týká § 8c, který zavádí nebo upravuje zavádění nové významné služby. V tom návrhu zákona se za tímto účelem ustanovoval i nový poradní orgán rady, ať už České televize, nebo Českého rozhlasu. My vytváření nového dalšího poradního orgánu považujeme za nadbytečné a navrhujeme ho z té právní úpravy vypustit. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP