Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.40 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)
Novela bude mít negativní dopad na ekonomiku soukromých vysílatelů, navíc například většina stanic Českého rozhlasu skladbou svého vysílání a hudbou nabízí koncesionářům za jejich peníze obsah, který se od soukromých stanic po většinu dne de facto vůbec neliší a který soukromé stanice musí vytvářet za zlomek nákladů oproti Českému rozhlasu. Myslím si, že u Českého rozhlasu je jedna stanice liberálně progresivistická, která, když mi volá, tak to radši neberu, Nevím, jak se jmenuje? Český rozhlas (Baxa mluví mimo mikrofon) Plus. Správně (smích), děkuju, Český rozhlas Plus, to je přesně ono. To je něco jako ty pořady, které byly v neděli večer v České televizi. Newsroom, Ještě další, pane ministře, jak se jmenoval ten pořad, kde vyhodili toho pana Wollnera? Reportéři ČT, děkuju, tak u Českého rozhlasu je to Český rozhlas Plus. Dámy a pánové, vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků je filozoficky pomýlený, nespravedlivý, podle mého názoru věcně nesprávný, diskriminační a v mnoha případech technicky a prakticky nerealizovatelný. A to neříkám pouze já, já jsem tady četl x odborných stanovisek, ať to byli lidé z komerčních televizí, ať to odborné svazy, které se věnují firmám, průmyslu, dopravě a jak říkám, toto své stanovisko opírám o kvalifikované rozbory mnoha autorit ve svých oborech, ať už jde o právo, ekonomiku, podnikání, mediální prostředí či technické a technologické záležitosti. Proto jasně říkám ne dalšímu ze série zvyšování daní, které nám servíruje vláda Petra Fialy. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, my jsme se vystřídali při řízení schůze, v tuto chvíli už není nikdo s přednostním právem přihlášen, ani nevidím, že se někdo hlásí.
V tuto chvíli nás za malý okamžik čeká hlasování o celém návrhu pořadu schůze. Než se tak stane, tak já všechny přivolám z předsálí a načtu omluvy, poté bude hovořit pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 pan Jakob. Od 14.30 se omlouvá z pracovních důvodů paní poslankyně Margita Balaštíková, z pracovních důvodů od 15 do 23 hodin pan poslanec Petr Bendl, Kamal Farhan bez udání důvodu od 16 hodin, Karel Havlíček od 16.30 z pracovních důvodů, Michael Kohajda celý jednací den z pracovních důvodů, Tomáš Müller od 21. hodiny do půlnoci z pracovních důvodů, Monika Oborná od 15 hodin z pracovních důvodů, Martina Ochodnická od 16 hodin do 20.30 z rodinných důvodů, z pracovních důvodů od 15 hodin David Pražák, Jan Richter od 12 hodin do 13 hodin z rodinných důvodů, Bohuslav Svoboda od 16 hodin z pracovních důvodů.
Taktéž se omlouvají následující členové vlády. Vlastimil Válek od 14 do 16 hodin a od 16 hodin do 18 hodin z pracovních důvodů a svou omluvu bere zpět pan ministr Martin Dvořák, který byl omluven do 15 hodin, a to z pracovních důvodů.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, já vás v tuto chvíli všechny odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili svými kartami. V tuto chvíli ještě přivolám své kolegyně a kolegy z předsálí a až se ustálí počet přihlášených, budeme hlasovat.
O čem budeme hlasovat? Budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 124. schůze poslanecké sněmovny tak, jak byl písemně předložen.
Počet přihlášených se ustálil. Zahajuji hlasování, táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 3, přihlášeno bylo 129 poslanců, pro 72. Tady tento návrh byl přijat, pořad schůze tím pádem byl schválen.
Otevírám v tuto chvíli jediný bod dnešního programu
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 738/
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede pan ministr kultury Martin Baxa a já vás požádám pane ministře, abyste si vzal slovo. Máte slovo, pane ministře, prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, milí kolegové, já si v kontextu těch tří velkých vystoupení, která tam byla na úvod, dovolím tentokrát nemít takový ten tradiční úvod, ve kterém bych opakoval, s čím je spojený návrh tohoto zákona. Myslím, že je tady všeobecně zřejmé, že se jedná o návrh, který má sloužit ke stabilizaci financování médií veřejné služby, který má zajistit udržitelnost jejich fungování, který ale současně, a to považuji za velmi důležité, má také zachovat stabilitu na mediálním trhu jako takovém, to znamená včetně médií soukromých. Myslím, že bude příležitost v diskusi reagovat na řadu konkrétních podnětů, které bezpochyby budou vzneseny. Jsem na to připravený, považuju tu debatu za velmi důležitou, děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. My jsme návrh v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro mediální záležitosti jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 738 lomena jedna a dva. A nyní poprosím, aby se ujal slova pan zpravodaj výboru pro mediální záležitosti pan poslanec Jan Jakob a informoval nás o projednávání návrhu ve výboru a taktéž o případné pozměňovací návrhy, které poprosím pana Jakoba, aby odůvodnil. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuju, omezím se opravdu na svoje vystoupení jako zpravodaje, byť ty diskusní příspěvky předtím by mě lákaly, abych na ně reagoval. Nicméně sněmovní tisk 738 jsme v prvním čtení tady projednali na 111. schůzi 11. a 12. 7. 2024. Jak už jsem říkal, ta diskuse byla poměrně rozsáhlá, trvala 18 hodin. Následně se tímto návrhem zákona zabýval jako garanční výbor pro mediální záležitosti nejdříve 6. 9., kdy přijal takové standardní usnesení, kdy určil termíny pro podávání pozměňovacích návrhů, termín pro vyjádření stanovisek ministerstva a přerušili jsme jednání a přerušili jsme ho do 26. 9., kdy jsme jednotlivé podané návrhy pozměňovací projednávali. Na tomto zasedání výboru jsme přijali následující usnesení, a to číslo 141 z 25. 9. 2024 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon o České televizi a Českém rozhlase, sněmovní tisk 738. Výbor pro mediální záležitosti Poslanecké sněmovně po úvodním slově ministra kultury Martina Baxy, zpravodajské zprávě poslance Jakoba a po rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby návrh schválila, za druhé přijali jsme nebo doporučili jeden pozměňovací návrh a ten je vtělen do tohoto usnesení, za třetí doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala k tomuto návrhu zákona tyto změny a doplňky.***