Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.20 hodin)
(pokračuje Zdeněk Kettner)
Od příštího roku se počítá s tím, že nepedagogické pracovníky bude skutečně financovat zřizovatel. Ale v RUDu a tak dále není zajištěno financování. Je sice hezké, že je nějaký jakýsi příslib, nějaké slovo, že ty finance se dostanou. Ale sliby se slibují, blázni se radují. Dokud to není přesně ošetřeno a zajištěno, myslím si, že to děláme ve špatném pořadí. Přece pokud chci udělat takovou změnu, nejdřív zajistím to financování, aby to zřizovatele nějakým způsobem nepostihlo, a pak teprve provedu tu změnu jako takovou. Myslím si, jestli by nechtělo to pořadí obrátit: nejdříve zajistit finance a pak teprve udělat takový radikální zásah. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: A já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní tedy je přihlášený pan poslanec Hubert Lang, kterého nevidím v sále. Jestliže není přítomen, v tom případě budeme pokračovat dál.
Požádám, aby svoji interpelaci přednesl pan poslanec Jiří Strýček na pana ministra Vlčka, který je od půl páté omluven. Připraví se pan poslanec Jiří Mašek. Prosím.
Poslanec Jiří Strýček: Děkuji vám za slovo, pane místopředsedo. Mám tady svoji interpelaci na pana ministra Vlčka, který bohužel je nepřítomen, a týká se jednoho jeho prohlášení na sociálních sítích, kde doslova říká: Daří se nám dělat správné kroky, protože ceny energií klesají. Což tvrdí pan ministr průmyslu. A já bych chtěl právě znát od něho to vyjádření, protože dle mého názoru toto je zavádějící vyjádření až nepravdivé. Mohl by nám tedy vysvětlit, jaké konkrétní kroky s dopadem na snížení cen energií vláda podniká? Vláda totiž nemá vůbec žádný přímý vliv na ceny energií. Ten možná měla, když špatně zastropovala ceny v roce 2023 na v podstatě nejvyšších úrovních v rámci Evropské unie, a neudělala to u výrobců, jak doporučovalo naše hnutí, což by samozřejmě mělo daleko příznivější dopad na ceny energií.
Budeme-li se bavit například i o elektřině, ceny na trhu jsou už na výrazně nižších hodnotách, než z jakých je nyní obchodníci zlevňují. Proto pro jejich zákazníky to není taky žádná výhra. Také je nutno počítat s tím, že ceny elektřiny i plynu i přes zlevňování jsou a nadále budou několikanásobně vyšší, než byly před rokem 2020. Ano, ceny pro rok 2025 se sice spotřebitelům zlevní o desítky procent, ale fígl je v tom, že z nesmyslných úrovní. Například cena silové energie už je na trhu přes rok na úrovni hluboko pod 2,3 koruny za kilowatthodinu a dodavatelé teď teprve zlevňují ze 4,5 nebo 3,5 na úroveň lehce pod 3. Současně je potřeba dodat, že ceny elektřiny i plynu klesají k úrovním, které jsou a zůstanou tří- až čtyřnásobné proti roku 2018 až 2019.
Už to asi nestihnu celé tady načíst. Ale jenom bych chtěl tedy opravdu to vyjádření, pane premiére, protože to vaše vyjádření je v podstatě stejné jako vyjádření o závislosti na ruském plynu a stávající inflaci. Takže opět stavíte Potěmkinovy vesnice a klamete veřejnost. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní je interpelace pana poslance Jiřího Maška na pana ministra financí. Ale pana poslance zde nikde nevidím. V tom případě se připraví pan poslanec Milan Feranec s interpelací na pana ministra Mikuláše Beka. Ten je od 17 hodin omluven. Vzhledem k tomu, že pan poslanec Jiří Mašek není přítomen, jeho interpelace padá. A interpelaci přednese pan poslanec Milan Feranec. (Jmenovaný stahuje interpelaci kvůli nepřítomnosti ministra.) On zde není přítomen. Takže vzhledem k tomu, že zde není pan ministr, tak i vy stahujete svoji interpelaci? Dobře, rozumím, děkuji.
Nyní pan poslanec Hubert Lang s interpelací na pana ministra Víta Rakušana. Ani v tomto případě není pan poslanec přítomen. V tom případě interpelace padá.
Jako další je interpelace pana poslance Jakuba Michálka na pana ministra Petra Kulhánka. Pan poslanec Jakub Michálek není přítomen, tak v tom případě i jeho interpelace padá.
Jako další je v pořadí pan poslanec Igor Hendrych, který interpeluje pana ministra Marka Výborného, a připraví se pan poslanec Patrik Nacher. Jenom pro pořádek, pan ministr Výborný je z důvodu zahraniční cesty omluven a bude vám zaslána odpověď písemně. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Beru to samozřejmě na vědomí a zároveň konstatuji, že to je velká škoda, protože by bylo fajn, kdyby tady k té věci, o které chci hovořit, promluvil. Není to nic složitého. Já pevně věřím, že pan ministr Výborný se intenzivně stará o to, aby přehrada Nové Heřminovy se jaksi v jakémsi harmonogramu dostala do své finální fáze.
A mě by strašně zajímalo, jak to momentálně probíhá, co všechno se okolo toho teďka děje a aby nám v podstatě nějakým způsobem aktualizoval harmonogram stavby této přehrady. Já jsem z Opavy, která byla postižená velkými záplavami. To se všeobecně ví. Bylo to už v roce 1997. Zažil jsem tudíž dvě povodně. A podle vyjádření odborníků i podle ředitele Povodí Odry, kdyby ty Nové Heřminovy stály, tak by škody buď nebyly, anebo byly podstatně méně dramatické. Takže jsem v tom nějakým způsobem osobně zainteresován a samozřejmě i prostřednictvím svých voličů, které to velmi zajímá.
Takže zopakuji stručně, poprosím pana ministra, aby v písemné odpovědi v podstatě nastínil současnou jakousi chronologii harmonogramu a případně nějakých potíží, pokud jsou, nebo nejsou, s tím postupem, aby ta přehrada stála. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: A já vám také děkuji. Nyní tedy pan poslanec Patrik Nacher, který není v sále. Připraví se pan poslanec Karel Rais. Vzhledem k tomu, že pan poslanec Patrik Nacher není přítomen, jeho interpelace padá.
Poprosím o interpelaci pana poslance Karla Raise na pana ministra financí Zbyňka Stanjuru. Prosím.
Poslanec Karel Rais: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Pan premiér Fiala v nedělní diskusi na ČT prohlásil, že (nesrozumitelné?) osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy a už nebudeme žádná montovna. Toto tvrzení nejenom mne, ale mnoho dalších lidí zaujalo. Měl bych několik dotazů tímto směrem. Pokud tady není, tak je potřeba jenom ty dotazy.
Jak si vláda představuje, abychom v průběhu čtyř až osmi let se dostali na špičku světového hodnocení univerzit, když nejlepší univerzita se letos umístila na 246. místě a alma mater premiéra si zhoršila pozici v mezinárodním žebříčku asi o 40 míst? Umístění univerzit je silně ovlivněno mzdovou politikou a finanční krytí univerzity je zase ovlivněno prostředky, které univerzita dostává od státu. Čili mám dotaz, jak s tímto poddimenzovaným finančním tokem, o kterém se hovořilo třeba včera při projednávání státního rozpočtu, chcete zajistit dohnání světových univerzit českými univerzitami? Jak chcete zajistit dohnání světových univerzit?
Pak by mě zajímalo - předpokládám, že má vláda nějaký realistický plán, když toto oficiálně hovoří ven - tak by mě zajímalo, jak ten plán vypadá, který by podpořil tezi o srovnání platů v Německu a u nás v průběhu uvedených osmi let. Pokud ano, tak můžete mi alespoň některé základní informace ohledně této strategie uvést? Protože předpokládám, že existuje strategie, když pan premiér v podstatě prezentoval toto veřejně. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Pan ministr je přítomen, takže vám může odpovědět. (Pan poslanec je překvapen přítomností ministra, protože ministr Stanjura sedí v lavici u dveří, nikoli ve vládní lavici.) Ne, ne, ne. Já vždycky, když není ministr přítomen, říkám to dopředu před interpelací, aby věděli, že bude odpovězeno písemně, ale v případě pana ministra, ten je přítomen. Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Jsem trošku překvapený. V interpelaci jsou otázky pro pana premiéra a interpelován je ministr financí. Ale tak proč ne? Začnu možná tím, co říkal pan poslanec Rais. Taky mě to jako překvapilo. Pokud si dobře pamatuju, pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy, jste bývalý rektor. A pokud se budeme bavit o úrovni vysokých škol, tak je to především otázka na rektory. A to není nic útočného. Myslím si, že je to na místě. Možná bychom si mohli zopakovat nástroje, které používáme jakoby v rámci státu, kdybychom to podporovali, to si myslím, že můžeme o tom debatovat.
Takže možná bychom mohli začít s tím, nevím, jestli ta otázka zněla, pouze špičkové firmy, nebo pouze univerzity. Já myslím, že to je provázáno. (Poslanec Rais: Univerzity, nikoli firmy.) Myslím si, že v té debatě odborníci poukazují na důležitost provázanosti jak aplikovaného výzkumu a dejme tomu špičkových firem, firem s vysokou přidanou hodnotou, tak špičkových pracovišť našich vysokých škol. Zejména si myslím, že tu debatu, kterou vedeme v Poslanecké sněmovně, bychom měli směřovat směrem k veřejným vysokým školám, protože tam existuje nějaký závazek státu. ***