Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
A ty tabulky, které tady jsou, ta příloha jedna a příloha dvě, jsou prostě rozdílné. Domnívám se, že ti, kteří mají stejné vzdělání, stejnou praxi, ale pracují jako sociální pracovník někde v sociálních službách a jako třeba sociální pracovník nebo ospoďák v sociálně-právní ochraně dětí, by měli mít stejnou výši těch tarifů i u těch příloh. Takže to jenom takový můj podnět, protože to záleží i na MPSV. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Chcete reagovat, pane ministře? Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak já bych tady nechtěl úplně polemizovat, ale jednu věc musím říct. Já nesouhlasím s tím, že to záleží jenom na MPSV. Znovu se vracím k tomu, že když se podíváme do toho odměňování v celé té veřejné správě, tak vidíme, že pokud ta instituce opravdu potřebuje toho kvalitního člověka udržet nebo ho potřebuje z toho pracovního trhu získat, tak holt se musí vyrovnat tomu konkurenčnímu tržnímu prostředí a pak má ty nástroje, které jsem zmiňoval. Dneska využívají možnosti i na úrovni té expertní činnosti těch lidí, což nám také zákoník umožňuje, takže je to opravdu dáno tím - potřebuji-li toho člověka, tak jsem schopen samozřejmě najít peníze v rozpočtu.
Když se podívám dneska na rozpočty měst a obcí, tak si myslím, že tam dneska ty příjmy, tak jak rostly v posledních letech, dávají prostor k tomu, aby si to vedení obcí a měst řeklo - potřebujeme tady kvalitní lidi a jsme schopni je zaplatit nad základní tarifní strukturu. Navíc na rovinu, většina těch lidí má ty osobní příplatky, nejsou odkázáni jenom na to minimum, co dává ta tarifní tabulka.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Budeme pokračovat dál. Jako další interpelující je paní poslankyně Lenka Dražilová a i v tomto případě interpeluje pana ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Prosím.
Poslankyně Lenka Dražilová: Dobrý večer, pane ministře. Myslím si, že moje interpelace je velice jednoduchá. Vy často hovoříte o digitalizaci ministerstva. A řekla bych, že je škoda, že se ta digitalizace nepropisuje i ve všech reportech a analýzách agend vaší práce. Já se v poslední době setkávám s celou řadou lidí, kteří právě proto, aby si mohli udržet svůj životní standard nebo aby měli na zaplacení účtů anebo třeba dost peněz na to, aby mohli platit studia svých dětí, tak musí vedle stávající práce si brát práci další nebo různé brigády, a to má samozřejmě vliv nejenom na jejich fyzické, ale taky psychické zdraví.
V tomto kontextu bych vás tedy chtěla požádat, možná že to nebude záležitost jedné odpovědi, ale spíš nějakého písemného materiálu, o údaje, které jsem nikde nedohledala. Mě by zajímalo, kolik lidí v současné době má dva anebo více pracovních poměrů, jak se tento trend druhého zaměstnání projevuje v čase a hlavně jak to s tímto trendem vypadá v jednotlivých regionech? Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Váš prostor na odpověď, pane ministře. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobrý večer, pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, vážená paní poslankyně, já si dovolím odpovědět. Vzhledem k tomu, že takovýto dotaz vlastně byl položen v rámci interpelace dnes dopoledne, tak ani pro mě není úplně jednoduché vám tady ta data sdělit, protože ta datová základna v tomto případě je v situaci, kdy například data za rok 2024 budu mít, až se uzavře rok 2024. Ano, díky digitalizaci v okamžiku, kdy rozjedeme jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, což pilotně začneme v polovině příštího roku a naplno to bude od 1. ledna 2026, tak MPSV bude schopno tato data dávat fakticky měsíčně a budeme moci vidět i ty trendy a budeme tam vlastně vidět nejenom data u těch lidí, kteří jsou zaměstnaní na hlavní pracovní poměr či částečně úvazky, ale budeme tam vidět i ty dohodáře.
V tento okamžik v té časové limitaci, ve které dnes jsme, za dnešní den já vám mohu maximálně říct, že k 31. 12. 2022 bylo evidováno 3 904 836 zaměstnanců, za které bylo odváděno pojistné na sociální zabezpečení, ke stejnému datu pak pouze u 104 609 zaměstnanců odváděli pojistné alespoň dva různí zaměstnavatelé a u 178 918 zaměstnanců pak evidujeme dva pojistné vztahy, buď u různých zaměstnavatelů, nebo u stejného zaměstnavatele. To znamená, nad to předchozí číslo 104 000 máme číslo vyšší proto, protože tam máme to, že tam je ten odvod u stejného zaměstnavatele, ale za případné dva různé pracovněprávní vztahy, respektive může tam být ten souběh třeba právě té dohody a tak dále.
Pro rok 2023 ta data v tento okamžik už bychom měli mít k dispozici, ale nebyl jsem schopen, respektive můj tým, je dodat k dnešnímu dni. Já poprosím, abychom vám to odeslali jako doplnění této ústní interpelace i za ten rok 2023 a zkusíme trendově se podívat i zpětně, abychom viděli třeba aspoň dva, tři, čtyři roky, mě to samotného zajímá. A potom se budu těšit na to, až ta data uvidíme měsíčně, protože to bude zase daleko zajímavější vidět ten trend, jak nám běží.
Chápu, že je potřeba se dívat na to optikou, jestli tedy v tom trendu vidíme, že lidé mají složitou sociální situaci, proto hledají více zdrojů financování, třeba u vícero zaměstnavatelů nebo na víc úvazků a tak dále, to samozřejmě myslím, že ten stát by měl vědět bez ohledu na to, jaká je zrovna hospodářská situace, ale měl by to sledovat dlouhodobě. Takže já to beru i jako podnět od vás a děkuju za něj.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Chcete doplňující otázku? (Poslankyně Dražilová nemá zájem.) Stačí, dobře. Děkuji.
Já děkuji i vám, pane ministře, za odpověď.
A budeme pokračovat podle dalšího vylosovaného pořadí. Nyní vystoupí paní poslankyně Věra Adámková, která má interpelovat pana ministra Mikuláše Beka, ten je tedy od 17 hodin omluven. Paní poslankyni zde nikde nevidím. (Není v sále.) Jestliže není přítomna, tak budeme pokračovat dál.
Jako další je v pořadí paní poslankyně Monika Oborná, která interpeluje pana ministra Marka Výborného. (Poslankyně Oborná vbíhá do sálu a hlásí se, že je zde.) Já vás vidím, paní poslankyně, jak spěcháte, abyste přečetla svoji interpelaci. Já jenom pro pořádek řeknu, že pan ministr je omluven. Máte dvě minuty na načtení své interpelace a on vám odpoví písemně.
Poslankyně Monika Oborná: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Tak vážený pane ministře zemědělství, jak jinak, aktuální téma: máslo, máslo, máslo. Ceny másla raketově stoupají a veřejnost kromě toho, že je musí nejenom platit, poněkud tápe v tom, čím je to vlastně způsobeno. Jedni tvrdí, že za to můžou řetězce, jiní obviňují zpracovatele, podle dalších za vše mohou krávy, protože letos v létě méně žraly. Slyšela jsem také, že ceny másla rostou v celé Evropě, přičemž cena u nás je srovnatelná s ostatními trhy, což je poněkud v rozporu s tím, co naši občané vidí v blízkém pohraničí.
Takže já bych jsem se chtěla, pane ministře, zeptat. My už jsme si zvykli, že vaše vláda se v těchto situacích vyznačuje vyvíjením tlaku namísto skutečných řešení. Pokud ale ani nevíte, na koho ten tlak vyvinout, nemůžete dělat ani to. Jediné, co od vás slyšíme, je, že obchody a mlékárny zneužívají situace. Není to pro spotřebitele trochu málo? Podle pana premiéra za drahé máslo, jak jinak, může také samozřejmě Babiš, jako ostatně i za slabou úrodu švestek nebo zpomalení Golfského proudu.
Takže ještě jednou, pane ministře. Pokud je máslo u nás skoro nejdražší v Evropě, je to selhání trhu a já se vás ptám, co s tím hodláte krom vypouštění další slovní mlhy udělat? Pokud možno do Vánoc. A jestli tak trochu nemáte také máslo na hlavě vy. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak já vám děkuji. Bude vám odpovězeno písemně. Jako další je pan poslanec Zdeněk Kettner, interpeluje pana ministra Mikuláše Beka, ten je od 17 hodin omluven. Prosím. Ještě jedna věc - připraví se pan poslanec Hubert Lang. Prosím.
Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Pane ministře, vy už berete jako hotovou věc, že financování nepedagogických pracovníků přejde na zřizovatele, to znamená na obce a na kraje, což je neskutečně radikální změna již zavedeného systému. Oprostím se od toho, že s tím vůbec nesouhlasím. Ty argumenty si myslím, že jsou liché. Každopádně vezmu to jenom z věcně technického pohledu. ***