Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(17.40 hodin)
(pokračuje Karla Maříková)

Poslední pozměňovací návrh, v něm navrhuji snížit výdaje specifického ukazatele, opět odvody do rozpočtu Evropské unie o miliardu 900 milionů a navrhuji o tuto částku zvýšit výdaje Hasičského záchranného sboru České republiky. Hasičský záchranný sbor České republiky hraje klíčovou roli v ochraně životů a majetku občanů České republiky. Efektivní a rychlá reakce na mimořádné situace, jako jsou požáry, povodně, dopravní nehody a další krizové události, je nezbytná pro zajištění bezpečnosti obyvatel.

Zvýšení finančních prostředků pro Hasičský záchranný sbor České republiky umožní lepší vybavení, výcvik a personální zajištění, což přispěje k vyšší efektivitě a schopnosti rychle reagovat na různé hrozby. Investice do Hasičského záchranného sboru je přímou investicí do zajištění vnitřní bezpečnosti státu. V kontextu rostoucího počtu krizových situací včetně přírodních katastrof je nezbytné posílit kapacity pro krizové řízení a reakci. Tímto krokem lze zajistit lepší připravenost na mimořádné události a zmírnit jejich dopady na společnou ekonomiku. Přesměrování části finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie do národních priorit umožňuje efektivnější využití těchto prostředků. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí pan poslanec Petr Sadovský, připraví se pan poslanec Radovan Vích. Prosím.

 

Poslanec Petr Sadovský: Děkuji. Vážený pane předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové, já přicházím opět s prosbou, jako jsem tady stal přesně před rokem. A přesně před rokem jsem tady prosil pana ministra ve své důvodové zprávě o peníze pro Vězeňskou službu, kde jsem požadoval, nebo prosil jsem pozměňovacím návrhem o 510 milionů s tím, že se může stát, že ke konci roku 2024 nebude mít Vězeňská služba už žádné peníze na provoz. A co jsem tady říkal, to se také bohužel stalo. To znamená, že Vězeňská služba musela dostat finanční dotaci, aby mohlo být zajištěno jídlo pro odsouzené a mohl fungovat další chod i co se týče ostatních věcných výdajů.

Bohužel Vězeňská služba je, při vší úctě k policii, hasičům a ke všem ostatním sborům, takový otloukánek v tom směru, že všichni ti ostatní, hasiči, policisté jsou vidět na ulicích, jsou vidět všude, tu Vězeňskou službu nikdo nevidí. A přitom Vězeňská služba je stejný bezpečnostní sbor, který akorát spadá pod Ministerstvo spravedlnosti, a uvědomme si, že zajišťuje výkon vazby a výkon trestu odnětí svobody, a tím pádem vlastně udržuje pořádek a bezpečnost naší společnosti. Samozřejmě je tam i Justiční stráž, je tam toho daleko víc a v rámci ostatních věcných výdajů musí Vězeňská služba zajišťovat prostředky na plánované opravy, na údržbu a zejména movitého majetku.

Tato oblast byla, jak jsem říkal v minulém roce, silně podhodnocena a vzniknul tak dluh, který je potřeba dneska sanovat. Proto těch 210 milionů, které jakoby požaduji, tak je úplně minimum ne na to, abychom něco už zachraňovali, ale abychom dorovnali ty ztráty z minulých let. Protože pokud začneme zanedbávat věznice, tak v této oblasti to bude mít negativní vliv jak na ubytovací prostory pro vězněné osoby, i pracovní prostředí příslušníků a zaměstnanců. Když vezmeme, že současné navýšení v navrženém rozpočtu vlastně jenom vyrovnává ten rozdíl minulého rozpočtu, schází zde prostor pro další rozvoj Vězeňské služby v oblasti Ostatní věcné výdaje. A vzhledem k situaci, ve které se Vězeňská služba nachází, si myslím, že by bylo vhodné a důstojné zajistit dostatečnou finanční podporu, která je v souladu se současnou koncepcí vězeňství, ale také i s připravovanou koncepcí vězeňství od roku 2025. Protože si myslím, že pro nás pro všechny je zachování optimální funkčnosti vězeňství jedna z priorit státu, protože to vězeňství, Vězeňská služba zajišťuje bezpečnost nás všech. A jak říkám, Vězeňská služba i přes ten nedostatek příslušníků, který má, ale s tím se potýká samozřejmě i policie a další sbory, tak je v podstatě vůči veřejnosti neviditelná, ale je pro nás strašně důležitá. A pokud nechceme, aby docházelo k ohrožení obyvatelstva na jedné straně a na druhé straně krácení ústavně zaručených práv odsouzených na důstojný průběh výkonu trestu, tak by bylo vhodné, a rád bych i o to poprosil, abychom tam tyto peníze navýšili. A jedná se tedy, jak jsem říkal, o 210 milionů v kapitole 336, Ministerstvo spravedlnosti se zvyšují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem, výdajový blok, výdaje, vězeňská část. A v tom Ostatní výdaje vězeňské části o částku 210 milionů. A v kapitole 31098 Všeobecná pokladní správa se snižují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem Vládní rozpočtová rezerva o částku 210 milionů. A současně dochází k úpravě odpovídající části návrhu zákona včetně příloh.

Toto je pozměňovací návrh poslanců Petra Sadovského, Michala Ratiborského, Tomáše Helebranta, Drahoslava Ryby a Roberta Králíčka. Je v systému uložen pod číslem 5574 a já se tímto k němu hlásím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní s přednostním právem se hlásí pan předseda Jakub Michálek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře financí, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych teď rád představil pozměňovací návrhy Pirátů. Jsou to dva pozměňovací návrhy, jeden větší a jeden menší. Nejprve ten větší. Vzhledem k tomu, že jsme ve druhém čtení a už není možné upravovat výši deficitu, tak jde o přesun, a to z kapitol Podnikatelské dotace, které jsou tedy označeny kapitola 322 Ministerstvo průmyslu a obchodu, specifický ukazatel podpora podnikání, o částku 4,661 miliardy korun, a dále z kapitoly Ministerstva zemědělství, a to podpora agrárního sektoru, agrokomplexy o 2 miliardy korun a těchto 6,6 miliardy korun bychom rádi převedli do oblasti podpory rodin, čili na rodičovský příspěvek, tak, jak Pirátská strana dlouhodobě prosazuje, aby mohlo být schváleno další navýšení od 1. 7. příštího roku. A dále na problematiku výstavby bydlení, která byla dohodnuta ještě v době, kdy jsme byli ve vládě, je v usnesení vlády, ale není zahrnuta v rozpočtu, a to částkou 1,5 miliardy korun. A dále na výstavbu škol v částce 2,5 miliardy korun.

Samozřejmě to je oblast, kterou řada rodičů pociťuje jako problematickou, která se promítá do vysokých cen bydlení, která se promítá do toho, že mladé rodiny nemají peníze, protože nemají zajištěnou zákonem takovou valorizaci jako senioři. A proto se domníváme, že by mělo dojít k navýšení rodičovského příspěvku a navrhujeme na to vyčlenit částku celkem 865 milionů korun. Ta by měla pokrýt i ty zastavené dětské skupiny, kde Ministerstvo práce a sociálních věcí po ukončení angažmá Pirátů ve vládě zrušilo příspěvek na daň z přidané hodnoty. Čili v podstatě ti starostové, kteří to podali, kteří to ještě neměli podáno v té době, tak přišli o pětinu peněz, které měly být dokryty právě z tohoto programu Ministerstva práce a sociálních věcí.

A další části, na které bychom byli rádi, aby putovaly ty ušetřené peníze z dotační ekonomiky, tak jsou platy učitelů, protože vláda v programovém prohlášení slíbila, že dá 130 % průměrné mzdy za předminulý rok na platy učitelů. A není možné, abychom se dostali do situace, že ty platy učitelů budou v praxi nižší kvůli tomu, že z těch peněz pro učitele se musely vykrývat jiné profese, kde se nesáhlo k navýšení, které by bylo adekvátní. A současně v této části navrhujeme posílit prostředky na školní psychology, protože to je problém, na který si spousta občanů stěžuje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP