Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(17.00 hodin)
(pokračuje Jana Hanzlíková)

To znamená - a můžeme se podívat 50 let zpětně - že ten věk dožití ve zdraví nám skutečně v České republice téměř neroste. Podle statistik vážnější nemoc potkává nejčastěji lidi po šedesátce. Žijeme tedy déle, ale ne ve zdraví, takže pouze prodlužujeme dobu, kdy člověk je závislý na péči, anebo ji v nějakém množství potřebuje. S přibývajícím věkem se nevyhnutelně zhoršuje zdravotní stav. Já jsem se dívala na zkušenosti ze zemí, kde přistoupili ke zvýšení věku odchodu do důchodu, dokonce i nad 65 let, a ty zkušenosti ukazují, že prodloužení pracovní aktivity do takového věku vede k nárůstu nemocnosti, pracovních úrazů, a dokonce i předčasných úmrtí, a na to jsou z toho zahraničí skutečná čísla. K věku dožití ve zdraví se také jasně vyjadřují lékaři i gerontoložky, například Iva Holmerová se vyjádřila v tom smyslu, že se sice dožíváme "vyššího věku než naši předkové, ale délka života ve zdraví (v originále "příliš") neroste. Takzvané zdravé dožití je někde kolem 60 let".

Takže já chápu, že když to říká opozice, že se to nemusí brát úplně vážně, ale byla bych ráda, kdybyste brali vážně to, co říkají odborníci a lékaři. Navíc, stačí se podívat na statistiky a uvidíte tam, že každý rok přibývá lidí s Alzheimerovou chorobou, s demencí - a tyto počty se budou do budoucna také zvyšovat.

Další nedostatek - a ten jsem zmínila na začátku - je ignorance vývoje trhu práce v budoucích letech a to, že počítáte s tím, že nějakým způsobem se ten demografický vývoj bude odvíjet až do roku 2050, bez toho, abyste přihlédli k budoucím změnám struktury trhu práce a trendům v souvislosti s vývojem umělé inteligence, a také že nepřihlížíte k tomu, že ty změny významně ovlivní možné uplatnění starších osob na trhu práce.

Musím říct, že i současná situace není pro starší osoby na trhu práce příliš ideální a stále se i v dnešní době setkáváme s mnoha problémy. Přes 85 procent Čechů starších 55 let vám řekne, že má zkušenost, že jejich věk jim brání při hledání nového zaměstnání, takže pokud se podíváme ještě na starší lidi, tak tam se samozřejmě ty problémy na trhu práce budou jenom zvyšovat.

Tak já bych ráda také představila jeden pozměňovací návrh. Je to pozměňovací návrh poslanců Aleše Juchelky, Andrey Babišové, Lenky Dražilové, Jany Hanzlíkové, Igora Hendrycha, Renaty Oulehlové, Jany Pastuchové, Miroslava Samaše, Aleny Schillerové a Andreje Babiše. Konkrétně se jedná o to, že se do článku 1 za bod 59 vkládá nový bod 60, který mění slovo "nezvyšují" na "zvyšují i tehdy". Já to vysvětlím v odůvodnění: "Současný zákon o důchodovém pojištění omezuje možnosti využívání předčasných důchodů prostřednictvím snížení motivace k předčasnému odchodu do důchodu. Jedním ze stávajících nástrojů snížení motivace je omezení valorizací pro tuto skupinu důchodů. To však zcela nepřiměřeným způsobem zasahuje do finanční jistoty a sociální stability příjemců důchodů při předčasném odchodu do důchodu, kteří se pro takový odchod mohou rozhodnout z různých legitimních důvodů, například zdravotní stav nebo vážná rodinná situace. Neexistuje žádný racionální důvod pro to, aby stát tuto kategorii důchodců nechránil před inflačními a dalšími vlivy, které se negativně promítají do reálné výše důchodů a mají vliv na jejich životní úroveň. Jinými slovy, stejné důvody, které zákonodárce v minulosti vedly k zavedení řádných i mimořádných valorizací ve prospěch příjemců důchodů obecně, lze uplatnit i ve vztahu k osobám v předčasném důchodu. Tento pozměňovací návrh," - ke kterému se poté přihlásím v podrobné rozpravě "tedy cílí na zrušení výjimek z valorizací v případě předčasných důchodů, které jsou stanoveny v § 67 odst. 12 a § 67a odst. 7 zákona o důchodovém pojištění." Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, paní poslankyně. Jak jste říkala, potom v podrobné rozpravě se odkažte na tyto pozměňovací návrhy.

Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Helena Válková. Prosím.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, já poslouchám ty velmi fundované, systematické projevy a rozhodně jako nečlenka výboru pro sociální věci a nespecialistka na důchodovou reformu nechci brát čas pro další vystoupení, nicméně musím říct pár poznatků, které mám z nedávné doby, a myslím, že do dvou minut se vejdu.

Jsou to poznatky z kampaně, kterou jsem vedla, když jsem chtěla být senátorkou a musela jsem - a chtěla jsem - mluvit s co největším počtem obyvatel, a mohu vám potvrdit, že starší populace se obává toho, co na ni v souvislosti s důchodovou reformou má přijít. Vůbec nemá tušení o základních parametrech, které tady probíráme, velmi, někdy až zjednodušeně se obává, že výrazně klesne její životní úroveň. Hodně lidí také zmiňovalo ageismus - to znamená nedostatek rovnosti práv pro různé věkové kategorie v neprospěch té nejstarší, to znamená 65 plus - a mnoho lidí mně pokládalo otázky, které jsem považovala, jako že mně je nikdy nepoloží, jestli souhlasíme s tím, nebo jaké máme my politici - a tam nešlo o to, že jsem byla za hnutí ANO - jaké máme my politici vůbec představy o tom, jak si obyčejní lidé žijí v důchodu a jak jim klesla v posledních letech jejich životní úroveň.

Čili já chci na to jenom upozornit pana ministra, že osvěta a informovanost naší veřejnosti o této důchodové reformě se blíží nule v oblasti těch starších populačních ročníků a vyvoláváte třeba i strach a nejistotu tam, kde by nemusela být. (Předsedající: Čas.) Hovořila tady o tom moje kolegyně.

Děkuju, pane místopředsedo, já jsem to tady musela zmínit.

Bohužel naše populace vůbec neví, co na ni teď přijde v téhle oblasti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak jako další vystoupí pan poslanec Marek Novák, připraví se paní poslankyně Lenka Dražilová, Renata Oulehlová a další. Prosím.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, včera byl den seniorů a dnes pro ně má asociální vláda Petra Fialy další dárek právě v podobě dalšího kroku k realizaci takzvané důchodové reformy.

Slovy této vlády s premiérem, který vlastně ani nemá na to svému ministrovi říci do očí: Končíš. - takže já být v této vládě ministr, tak bych se docela bál, kdy přijde telefon - tak právě slovy této vlády je lidem sdělováno: Je nám jedno, jak dlouho pracujete, je nám jedno, kolik jste do systému odvedli, je nám jedno, že za mzdu si dnes nejste schopni pořídit bydlení a už vůbec ne děti, je nám jedno, že se díky inflaci, kterou jsme vyšroubovali, musíte zadlužovat. My vám to holt spočítáme i na stáří.

Těm mladým, těm je to možná dneska jedno, protože ti se ještě pořád nezajímají o to, jak budou za 40 let zabezpečení.

Přátelé, vítejte v České republice, kde se před volbami voličům slibuje a po volbách se likvidují jejich úspory, no a mimo jiné i podzim jejich životů. A ono vlastně i to vaše takzvané nezvyšování daní hovoří za vše.

No a tak, jak je v tomto výjimečném stavu tohoto volebního období zvykem, tak se scházíme - a opět vlastně tak nějak mimořádně - abychom my z opozice přihlíželi a aspoň částečně mohli okomentovat to, co se děje, a to, co se tady snaží protlačit. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP