(19.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Abych uvedl příklad i mimo politiku, tak na projednávání změny důchodů ve stavu legislativní nouze upozorňují i renomovaní ústavní právníci. Vedoucí katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy docent Marek Antoš upozorňuje, že pokud vláda prosadí změnu důchodu ve stavu legislativní nouze, zdá se mu velmi pravděpodobné, že u Ústavního soudu narazí, což ale podle jeho slov může přinést další škody, zpětné doplácení a další podobné okolnosti. Vydat se po této cestě se mi tedy z nejrůznějších důvodů zdá jako hazardérství, doplňuje docent Marek Antoš. Podle jeho názoru vláda nedělala kroky, aby legislativní nouzi předešla. To, že nedělá nic a zareaguje až v situaci, když je potřeba reagovat rychle, tak to neopravňuje k tomu, abychom použili tento mimořádný prostředek. Nejsou naplněny mimořádné okolnosti, uzavírá vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy docent Marek Antoš.
Podle jednoho z právních názorů totiž důchodcům vznikl nárok na růst penzí od června v původní výši už samotným faktem růstu inflace, ze které plyne zvyšování penzí. Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období 5 %. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodů. Roste o tolik procent, kolik dosáhl cenový přírůstek. Podle Jurečkou přichystané a vládou odklepnuté novely má mít zvýšení penzí dvě složky. První má být zvýšení důchodů 400 korun, stejnou částkou všem, a pak k tomu ještě další růst nad tuto částku ve výši 2,3 %. Místo 34,4 miliardy to má letos stát 15,4 miliardy korun navíc. Ano, a to je těch 19, které pan ministr Stanjura má a není to problém. Akorát z neznámých důvodů tato vláda na základě úplně nesmyslných analýz, protože ty analýzy do roku 2025 rezultují a ukazují stovky miliard dodatečných výnosů kvůli inflaci do veřejných rozpočtů a na další léta není nic. Prostě se to předvídalo, ale nikdo předkladatelům neřekl, že by si ty klapky z očí měli sundat, jinak bude průšvih.
A nakonec bych si dovolil ještě přečíst dopis Odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče, základní organizace Liberec.
Vážený pane poslanče, píšou panu Pražákovi. Píšu vám v souvislosti s novými opatřeními v oblasti důchodů, které chystá vláda České republiky. Navrhovaná opatření jsou pro nás, poctivě pracující, zcela nepřijatelná. Není možné, aby lidé, kteří celý život přispívají do systému sociálního zabezpečení, získali v době, kdy se vše zdražuje a čelíme nepřiměřené inflaci, reálně nižší důchod, a ještě si na něj budou muset počkat až do 68 let. Vždyť to je nejdéle z celé EU, píše to paní Kyrianová, předsedkyně Krajské rady Libereckého kraje OSZSP. Tady to čtu. Ale já myslím, že pan Jurečka to řekl, že to má řešit příští vláda, ale mluvil o 68 letech, nevím proč, on má ty prognózy, ty svoje dvě čáry. - No tak to jsou titulky z novin, tak já nevím. Vždyť to je nejdéle z celé EU. Navíc zaměstnanci v České republice pracují déle než zaměstnanci ve většině zemí EU.
Vážený pane poslanče, uvedené kroky vlády České republiky zásadně ohrožují důstojný život lidí, kteří celý život pracovali, jejich zdraví i kvalitu života. Ve vážném ohrožení je také sociální smír. Je třeba hledat jiné řešení k zajištění udržitelnosti důchodového systému než pouze snižovat výši důchodů, zvyšovat věk odchodu do důchodu. Může to být například zlepšování podmínek pro lidi, kteří pracují ve fyzicky náročných povoláních. Vláda by se měla zaměřit na hledání dalších zdrojů financování důchodového systému, které nepůjdou z kapes zaměstnanců. Žádám vás proto, abyste tyto kroky vlády v rámci legislativního procesu nepodpořil. Magistra Alena Kyrianová, předsedkyně krajské rady Libereckého kraje OSZSP. Tak tolik pan Pražák.
Kolega Kubík nemohl vystoupit, tak chtěl říct následovné: Řešíme zde zkrácené jednání ve stavu legislativní nouze a já bych chtěl hned na úvod říct, že s ním nesouhlasím. Berete nám možnost mluvit, prezentovat naše názory, postoje. Já nejsem vztahovačný a ani k řečnickému pultíku se často nederu. Takže já jako Jan Kubík se necítím okraden o tu příležitost, ale cítím, že okrádáte občany, naše voliče, kteří mají právo na své zastoupení v Poslanecké sněmovně, mají právo na to, aby naším prostřednictvím tady byl slyšet jejich hlas, jejich obavy, starosti, protože ty jim přiděláváte. Vzpomeňte si na to pokaždé, když potkáte nějakého důchodce. Aby toto právo mohlo být naplňováno, tak je nutné, abychom my jako jejich zástupci v Poslanecké sněmovně mohli vystoupit a bojovat za ně. Průběhem této schůze pošlapáváte a překrucujete jednací řád jako nikdo před vámi. Je naivní si myslet, že to přinese cokoliv dobrého.
Stav legislativní nouze, ustanovení § 99 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, je možné vyhlásit za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo když státu hrozí značné hospodářské škody. Skoro mi přijde, že právě touto schůzí jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva občanů. Určitě mi však nepřijde, že vyplácením zasloužených a zákonem schválených důchodů by mohla vzniknout hospodářská škoda. To, že nepodrazíte seniora, který desítky let táhl celý tento systém, ze kterého my teď těžíme, který si ten důchod předplatil a poctivě odpracoval, to považujete za hospodářskou škodu? Promiňte, já ne, říká pan Kubík. Že zákonnou valorizací pomůžete v boji s astronomickou inflací invalidním důchodcům, kteří často mají zvýšené náklady na život a snížené možnosti pracovního uplatnění, to považujete za hospodářskou škodu? Proboha, kdo jste? říká pan Kubík.
Tady nejde o opozici, vážení kolegové, tady nejde o nás, kteří zde sedíme, tady jde o občany. Jejich práva tento týden pošlapáváte. Nejhorší je, že vy, vládní koalice, máte pohodlnou většinu, abyste si tento návrh prosadili kdykoliv, kdy budete chtít. Mohli jste ho tedy v klidu navrhnout už na podzim či v lednu a zcela legitimně a férově to zde probrat. Nebyl by jediný důvod tlačit toto okradení důchodců silou a ohýbáním všech platných pravidel. Proč jste to neudělali? Protože jste se báli, že by v takovém případě Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby. - No, to já si tedy nemyslím, ale asi ten důvod tam byl - A vy byste tak na Hradě měli hlasitého zastánce normálních lidí.
Mluvíte o nutnosti šetřit. Velmi se mi v tomto líbí vyjádření, které si pověsil na Facebook Michal Doktor, dříve poslanec za ODS. V něm mimo jiné píše toto - cituji: A už jednou, před mnoha lety, jsem predikoval, co se stane, nechá-li se vládní koalice přichytit, kdy namísto vymetání chléva důslednými a chytrými úsporami naplní kasu zvyšováním daní. Psal se rok 2012. Možná mám klapky na očích. Možná je to tím, že žiji v kraji, kde jsme dluhy předchůdců splatili a neděláme nové. Možná je to tím, že jsem v čele dozorčích rad společností Jihočeského kraje, kde generujeme zisk tam, kde jiní mají hlubokou ztrátu. Jsem zkrátka od základu přesvědčen o tom, že tam, kde není prokázána snaha ušetřit poslední korunu, nemá vláda jakékoliv právo sahat do žlabu druhých.
Já to pro jistotu zopakuji, aby každý zaznamenal tu nosnou myšlenku: Michal Doktor, kdysi poslanec za ODS, říká, že tam, kde není prokázána snaha ušetřit poslední korunu, nemá vláda jakékoliv právo sahat do žlabu druhých. To je pravda, že tato vláda nešetří a nechce šetřit, protože pětikoalice má tolik politických kolegů, že je musí někde umístit.
Měla vláda snahu ušetřit nejdřív u sebe? Zaregistroval jsem výzvu tuším pana ministra Jurečky, říká pan Pražák - ne Pražák, Kubík, omlouvám se. Zaregistroval jsem výzvu tuším pana ministra Jurečky, že důchodci mají být solidární. Ale jak jim to vysvětlíte, když vidí tu nehospodárnost vaší vlády? Jak jim to vysvětlíte, kdy jsme si od Nového roku zvýšili platy? Ano, leží tady můj návrh zmražení platů na pět let do roku 2026. Jak jim to vysvětlíte, kdy si pořizujeme nejdražší stíhačky, které můžeme? A říkáte, můžeme si to dovolit. Jak vysvětlíte, že důchodcům berete peníze, ale Ministerstvo obrany, které má rekordní rozpočty, tak nakupuje tajně bez výběrových řízení, vysoké posty obsazuje z ruky, sedí na něm náměstek ve střetu zájmů, o kterém vychází v médiích články, jak se schází s dodavateli po hotelech? říká pan Kubík. Jak po této nejzranitelnější skupině občanů můžete chtít, aby se vzdala toho, na co má právo, když tohle denně čtou v novinách? ***