(18.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Samozřejmě inflace je proto, protože elektřina zvedá ty ceny všem výrobcům potravin a dalším. Jde to stále dokola. Myslím, že je to logické, že každý, kdo trošku rozumí ekonomice, tak to pochopí. Já s vámi nesouhlasím, znovu, s tím, že do toho motáte ten covid. Není to pravda.
A stále to zadlužení vůči HDP koncem minulého roku ještě stále je nižší, než nám stále vykládá pan bývalý ministr financí, který označuje vašeho, našeho premiéra, premiéra české vlády, za populistu. A mě také. Tak by měl si vybrat. Já bych ho rád viděl, jak by on to snížil, on tady nasekal dluhy za 690 miliard. A můžu vám tady číst těch 20 let tohoto pána, co tady zanechal. Hlavně paní Černochová, když stále mluví o armádě, tak bychom možná jednou si to mohli přečíst, jak to bylo. Jak vzniklo Palladium, ta kasárna, za která jsme měli zinkasovat miliardu, a nakonec jsme platili nějakému podvodníkovi miliardu. A letiště Líně a další věci. Vždyť si to všechno pamatujeme, jak to bylo, jo, takže to jsou věci...
A mě fascinuje, že lidi, kteří tady naší zemi způsobili nevratné škody, ne naši důchodci, ti neudělali žádné škody, tak ještě mají tu drzost a někoho poučují a kritizují. Já si pamatuju, jak se Topolánek s Kalouskem domluvili a založili béčko ODS, vždyť to dělali v hotelu Aria, to je tady za rohem, tam se domluvili. Kalousek udělá ODS béčko, potom co chtěl s komunisty vládnout, tak potom ho vykopli z KDU-ČSL, tak se domluvil. A dobře to udělal. Dobře to udělal, ne? TOP 09, béčko ODS. Nejhorší časy této země, kombinace Topolánek - Kalousek. Ale k tomu se nechci tady vracet. Ale kdyby byl zájem, tak můžu to číst, tak to je tak asi na tři hodiny.
Vrátím se k tomu, že naši poslanci nemohli, nemohli vystupovat, takže bych tady navázal s projevem pana Davida Pražáka: Poznámky k debatě o valorizaci důchodů. Začíná to Stav vládního zoufalství.
Vážený pane premiére, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, dvolte mi, abych také vystoupil v debatě o snížení valorizace důchodů. Vláda se podle mého soudu dopustila podvodu na voličích, neboť před volbami deklarovala, že na důchody nesáhne. Když se podíváme do předvolebních programových bodů koalice PirStan, tak se dozvíme - cituji: garantujeme zákonnou valorizaci důchodů, díky níž úroveň seniorů roste s ekonomikou. Premiér Fiala 11. listopadu loňského roku v rozhovoru pro Blesk uvedl, že na valorizaci penzí je nastaven mechanismus podle zákona. A nynější situace? Vláda v jakékoliv jiné situaci mluví o důležitosti fungování právního státu, a dnes mění něco, na co už vznikl zákonný nárok. Pokud jeden z definičních znaků právního státu je, že dodržujeme zákony práva, tak si vláda principy právního státu vykládá, jak se jí to hodí. A to my zásadně odmítáme. Pro nás je neměnnost právního státu zásadní.
Sama paní předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová v minulém volebním období při zdůvodňování legislativní nouze při covidu jasně řekla - cituji: pro mě není právní stát jen slovo. Asi co platilo poměrně před nedávnem, neplatí dnes. Asi má ráda slova písničky "slova jsou jen kapky deště". Tak ale zapněme stěrače, protože s tou vládní sestavou nás čeká solidní slejvák. Ale oni mají ten Deštník proti drahotě, který taky nefunguje.
Minulá vláda řešila bezprecedentní krizi. Všichni si pamatujeme, jak někteří exponenti dnes již vládní koalice tepali tehdejšího předsedu Radka Vondráčka z vyhlašování stavu legislativní nouze. V situaci tehdejší covidové krize šlo o životy našich občanů. Dnes jsme svědky naprostého komunikačního fiaska vlády. Nebál bych se ho nazvat stavem vládního zoufalství, říká David Pražák. Samotný fakt, že vláda chce valorizaci snížit právě ve stavu legislativní nouze, jen ukazuje v plné nahotě zoufalost a strach, který z projednávání má. Je si totiž dobře vědoma, že jde proti tomu, co před volbami garantovala voličům. Aroganci, jakým způsobem chce vláda projednávat změnu důchodů, chcete-li hromadné okradení důchodců za bílého dne, v uvozovkách, ilustrují názorové změny postojů současných členů koalice, v minulém období opozice.
Ještě bych rád zmínil náš Senát, kam bude putovat návrh snížení valorizace ze Sněmovny. Včera jsem poslouchal pana senátora Canova, zároveň místopředsedu ÚPV, a ten na otázky Radiožurnálu odpovídal jasně. Cituji, říká pan Pražák: Platí, že pro zmíněný zákon nezvednete ruku? Odpověď pana senátora: Platí. Vidím tam totiž poměrně zřetelně a jasně dvě protiústavnosti. Vadí mi stav legislativní nouze a retroaktivita. - Je opravdu takový problém, že návrh přišel až po konci ledna? - Naprosto zásadní, protože já jako senátor slibuji na ústavu, že ji budu dodržovat, a tady bych ji vědomě porušil. Opravdu jsem přesvědčen, že ty dvě protiústavnosti jsou tam zcela zřejmé a zcela jednoznačné. - Vy rozdíl 20 miliard v letošním rozpočtu a desítek miliard rozpočtech příštích let nepovažujete za značnou hospodářskou škodu? - No, pan Jurečka po tom, co jsem ho kritizoval, a jsem přesvědčen o tom, že ta jeho informace, že tím návrhem se ušetří 310 miliard, je nesmysl, tak dal na Twitter nějaké dvě čáry. Tak takové čáry si nakreslí každý. Tak to vyfutrujte, ukažte příjmy, výdaje, odvody sociálního pojištění, ukažte daně všechny, ukažte celý rozpočet, výhled. To nedokáže nikdo! Protože to není možné. A Ministerstvo financí, znovu opakuji, má výhled jenom do roku 2025. - Takže odpověď pana senátora, jestli nepovažuje za značnou hospodářskou škodu. - Ne, nepovažuji. Jde asi o 1 % z rozpočtu, ano přesně 0,85. V současnosti bohužel máme rozpočet deficitní v řádu stovek miliard opakovaně. V tomto ohledu to tedy určitě nepovažuji za značnou hospodářskou škodu. Ona to žádná škoda není. Nechápu, jak někdo mohl vymyslet, že naši důchodci způsobili hospodářskou škodu, když vybudovali celou naši zemi. To je neuvěřitelná drzost! Naopak je to kapka v moři, říká pan senátor. Podstatné ale je, že musí jít o mimořádnou, neočekávanou situaci. A toto všichni očekávali. Ano, vždyť jde o mandatorní výdaj podle zákona, který platí několik desítek let. To se přece nedá nazývat mimořádnou událostí, a ještě ve spojení s tou škodou. Ono je vůbec otázka, jestli se dají nároky na důchodce nazývat vůbec slovem škoda, říká pan senátor. No konečně. - Čím si vysvětlujete, že to vláda nepředložila dřív? Máte pocit, že to zanedbala? - Pan senátor Canov ze STAN: Vláda zaspala už podruhé. V Libereckém kraji jsme velmi kritizovali, jak se vláda postavila k energetické krizi. Pak se vláda vzpamatovala a začala to řešit. A teď se stalo něco podobného. Prostě tam spali a nevšímali si, že inflace každý měsíc roste. Oni si ale do rozpočtu pro rok 2023 nedali ani mimořádnou valorizaci, pokud vím, ani korunu, a tak dále.
Doporučuji si rozhovor pustit a poslechnout, říká pan Pražák. ***