(21.40 hodin)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, pane poslanče. Tímto také srdečně zdravím a přeji pěkný večer. Dočtu mezitím došlé omluvy a s faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Radek Koten. Ale nejprve ty omluvy. Z osobních důvodů se od 21.30 hodin do konce jednacího dne omlouvá paní poslankyně Lucie Šafránková. Od 21.30 hodin do konce jednacího dne se omlouvá ze zdravotních důvodů paní poslankyně Iveta Štefanová. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský od 21.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Pan poslanec Hubert Lang opět od 21.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Jen k předřečníkovi podotknu, že pan ministr Bartoš je také řádně omluven.
Nyní prosím, vaše dvě minuty ve faktické poznámce. Prosím.
Poslanec Radek Koten: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Dámy a pánové, dobrý pozdní podvečer bych vám rád popřál. Myslím si, že elektronická evidence tržeb - reaguji tady na své předřečníky - bohužel způsobila spoustu věcí, které tedy napomohly v podstatě krachu malých restaurací, kde tedy ti majitelé to dělali spíše jako zájmovou službu. To zavádění například do holičství, kadeřnictví, tak tam to v podstatě nic dobrého nepřineslo, protože veškerá ta činnost se přesunula do šedé ekonomiky, kdy tedy ti holiči a holičky stříhali třeba doma a podobně. Ale co to přineslo? No, přineslo to 7 000 nových pracovních míst pro úředníky, kteří stojí stát 7 miliard ročně. Ty přínosy jsou tedy jednoznačné, protože jsme zvýšili zaměstnanost v tomto sektoru a samozřejmě ty peníze, které se vyberou navíc, tak jdou na provoz EET.
Já si myslím, že je nutné vybírat daně a daně by se měly platit, ano. Proto jsme navrhovali paušální daň a ta paušální daň si myslím, že by většina tady těch drobných živnostníků vyřešila, vyřešila k plné spokojenosti, a byli by schopni samozřejmě bez dalších nákladů pracovat, naprosto perfektně, nemuseli by si vymýšlet nějaké věci, aby obcházeli tu evidenci tržeb.
Já jsem dostal dneska SMS od svého holiče, který tedy stříhá naprosto oficiálně, a pro něj by to byla obrovská zátěž. Protože má prostory, kde není signál mobilního operátora, protože to je místnost, kde se přes ty silné zdi nedostane signál, a pro něj by to byla obrovská komplikace. Navíc vícenáklady. Takže já vítám to, že by se elektronická evidence tržeb zrušila, a v případě, že někomu to vyhovuje, tak ať si ten systém nechá. (Předsedající upozorňuje na čas.) Vždyť je to jedno, že? Tak to by bylo všechno, děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní je v obecné rozpravě přihlášena paní poslankyně Eva Fialová. Připravit se může pan poslanec Karel Rais. Prosím, paní poslankyně, ujměte se slova.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážení pánové ministři, vážené kolegyně, kolegové, asi bych za normálních okolností nejspíše k tomuto tématu nevystupovala, ale i návrh v kontextu s předchozím bodem mi přijde, že tu někdo přestal logicky uvažovat. Vážená vládo, vy nevnímáte ten paradox, že zdravotním pojišťovnám vezmete 14 miliard a zapojíte je do státního rozpočtu a na druhé straně si zrušíte nástroj, který nám do státní pokladny zhruba těch 14 miliard přinese?
Mnohé zde bylo řečeno a opakování je matka moudrosti, takže jdeme na to. Přemýšlím, co je tedy tím pravým důvodem. Za mě jen předvolební slib a antipatie, která pětikoalici spojuje, a tím je Andrej Babiš. Vypnutí EET mi přijde nelogické i v kontextu s vaším programovým prohlášením vlády. "Budeme bojovat proti šedé ekonomice a zavedeme digitalizaci." Jak to tedy chcete udělat? Máte nějaký konkrétní nápad, pane ministře? Namísto toho, abyste se snažili vylepšit podmínky a uživatelsky EET zpříjemnit a hledali způsoby, jak motivovat obchodníky k jeho používání, tak ho bez náhrady zrušíte. Co je ještě navíc paradoxní? Zrušíte ho i těm, kteří by rádi dobrovolně tento systém používali a efektivně získaná data použili.
Co se reálně stane, nebo spíš se už děje? Ruší se místa, kde se dalo platit platební kartou. EET a covidová vlna měly za následek to, že se zvýšilo procento bezhotovostní platby. Jeden příklad za všechny. Nedávno si mi stěžoval známý, že o prodlouženém víkendu sjížděli řeku. Na základě zkušeností z předchozích let nevybavili se velkým objemem peněz a počítali, že ve všech táborech bude možné platit kartou jako roky předcházející. A ejhle, jaké zděšen! Téměř u všech občerstvení podél řeky se najednou nedá platit kartou a vše chtějí v hotovosti a nejlépe bez účtenky. Super, řekli si. Kde teď máme hledat bankomat? No tak jim nezbylo nic jiného než povečeřet kousek suchého chleba, který si s sebou vzali na krmení kačen. To je realita, se kterou se budeme potýkat.
EET navrhovala spravedlivý trh. Dalším příkladem může být i ubytování, kdy spousta společností vysílá své zaměstnance na služební cesty a školení, kde jim platí ubytování. Jejich osobní spotřeba v podobě občerstvení šla v době EET za zaměstnanci. A co je možné opět dnes? Přepisovat občerstvení na cenu ubytování, pokud bude ochoten zaplatit hotově. Vše se vrací zpět a praktiky, kterých jsme se chtěli všichni zbavit, se stávají běžnou praxí. V posledním týdnu jsme toho svědky nejen v oblasti zrušení EET.
Pokud je důvodem zrušení EET splnění vašeho předvolebního slibu, tak to by se dalo pochopit ze začátku roku, kdy jsme nečelili takové ekonomické krizi. Vždyť je situace zcela odlišná. Určitě by se to dalo vašim voličům vysvětlit. Neustále se oháníte přehnanou zadlužeností - což není pravda - a šetřením, a vy se dobrovolně zbavíte příjmu necelých 14 miliard a při zavedení třetí a čtvrté vlny o dalších sedm? Tomu nerozumí ani malé dítě, které už umí počítat. A to je váš populismus.
Při zavedení první vlny jsem se dotazovala samotných majitelů restaurací, jak jim to moc ublížilo. Samozřejmě malí, kde se jedná o rodinný podnik, spokojení nejsou. Ale větší se zaměstnanci najednou odhadli dlouhodobě nevysvětlitelné malé podvody svého personálu, například v podobě vydaných káv, kdy jeden z nich zjistil, že si zaměstnanci přináší do restaurace vlastní kávu a zisk z prodané jim jde do kapsy. Byl hodně naštvaný - a to je hodně slabé slovo. S personálem si promluvil a zjistil, že plat, který jim díky obavám a podezřením z podvodů dával, byl tak malý, že se sám musel chytit za nos. Po zavedení EET si mohl dovolit navýšit plat svých zaměstnanců a nastavit pravidla, která fungují, a celkově restaurace začala najednou vzkvétat. Že vzrostly základní platy v pohostinství, ukazuje statistický úřad. Myslím si, že podobných případů bychom našli více. Přiznám i to, že najdeme i takové, kteří se zavedením EET nejsou spokojeni, ať už z ideových důvodů, nebo jiných.
Proč tedy likvidujete úspěšný a zavedený systém? Vy, kteří voláte po šetření, mrháte nejen prostředky státu za jeho zavedení, ale maříte investice, které do toho přinesli samotní obchodníci, i když si to mohli odečíst z daní, a likvidujete digitalizaci maloobchodu. Ještě bych pochopila tento krok ve chvíli, kdy by se potvrdily vaše bubáky z dob zavádění EET, že budou krachovat jednotliví obchodníci, kdyby se ukázalo, že zavedení EET se nějak obchodníkům prodraží. To se také nepotvrdilo. Většina již nějaký systém pokladny používala. Jednalo se tedy o servis, který jim často provozovatel systému poskytl zdarma. Pokud si někdo pokladní řešení pořizoval, mohl si levnější i dražší variantu odečíst z daní. Pokud si zákazník žádá vydat účtenku, obchodník je povinen tak udělat. Takže i tak musel mít nějakou možnost to tak učinit. A o tom, že se zefektivnily kontroly, ani nemluvě. Poctiví podnikatelé nejsou zatěžováni zbytečnými kontrolami. Ani strašení z neodeslané účtenky a drakonických pokut se nepotvrdilo. ***