Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.50 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci role premiéra Fialy v kauze údajného prodeje Seznam Zpráv. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 899.
Zahajuji rozpravu. Pan předseda Michálek se hlásí do této rozpravy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Navrhuji přerušení do přítomnosti premiéra.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, opět návrh na přerušení. Nikdo další se v rozpravě nehlásí.
Budeme tedy opět hlasovat, a to o přerušení této interpelace do přítomnosti premiéra Petra Fialy.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V 216. hlasování je přítomných 102 poslankyň a poslanců, pro 70, proti 1. Návrh byl přijat.
A já tedy přerušuji projednávání této interpelace do přítomnosti premiéra Petra Fialy.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský odpověděl na interpelace poslance Jakuba Michálka ve věci smlouvy s katolickou církví a rizika zakrývání zneužívání dětí v církvích. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 900.
Zahajuji rozpravu. Hlásí se pan předseda Michálek. Pan ministr je přítomen, takže můžeme projednávat tuto interpelaci. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně, pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, vzhledem k tomu, že už nás bývá poměrně málo času, tak já tady nebudu rekapitulovat celý ten průběh, to bych možná si nechal napříště, ale začnu dvěma konkrétními dotazy. (Hluk v sále).
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, pane poslanče, ale hluk v sále je příliš velký. Poprosím, kolegyně a kolegové, o ztišení. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Nebudu rekapitulovat všechny ty záležitosti, to bych případně nechal napříště, protože toho času máme už poměrně málo. Ale začnu dvěma konkrétními dotazy.
Za prvé bych se chtěl zeptat pana ministra, jakým - jaké konkrétní výhody nebo přínosy jsme uplatňovali v rámci vyjednávání té smlouvy pro Českou republiku, protože ta smlouva zatím tak, jak je dojednána, tak je v podstatě jednostranně výhodná pro Vatikán a bylo by dobré tady slyšet, jaké pozitivní věci jsme se snažili v rámci toho vyjednávání uplatnit a jestli se nám tam tedy nedostali, nebo z jakého důvodu tam nejsou?
A druhá konkrétní otázka je, jak přistoupil vyjednávací tým ministerstva zahraničí ke známému problému sexuálního zneužívání v církvích, které je problém v celé řadě nejenom evropských církví. A vycházejí o tom neustálé svědectví ve veřejném prostoru, dokonce církev má zavedeny nějaké svoje interní mechanismy, ale v praxi to nefunguje tak, jak by to fungovat mělo, a naopak se setkáváme s tím, že už dnes jsou některé ty instituty zneužívány, aby se zmařilo vyšetřování této trestné činnosti. Proto je zvláštní, že se dojednala smlouva, která povyšuje institut zpovědního tajemství na vyšší úroveň než zákon, a tudíž ta situace se ještě zabetonuje a rozhodně se nezlepší. Pan ministr totiž uvedl v Senátu v jednom svém vystoupení, že smlouva ve svém článku 13, cituji, "vytváří ve skutečnosti i jedinečný právní základ pro sjednání ujednání mezi státem a Českou biskupskou konferencí třeba v otázkách, které se týkají celé katolické církve v České republice, takže takové ujednání by se do budoucna třeba mohlo týkat i přístupu k obětem zneužívání v církvi." Takže si chci zeptat, jestli v rámci toho vyjednávání česká strana tento problém vůbec otevřela, tento legitimní zájem - protože i my jsme ostatně jako Piráti kandidovali s tím, že je potřeba posílit ochranu obětí zneužívání - s jakým se setkala přístupem a proč to v té smlouvě není obsaženo? Aby byly konkrétní instituty pro spolupráci s orgány činnými v trestním řízení na vyšetřování trestné činnosti, zejména v této oblasti. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní je přihlášena paní předsedkyně Schillerová. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Kolegyně, kolegové, je 10.55, bezesporu nedojde k ukončení rozpravy v této interpelaci pana předsedy Michálka. Já ten čas využiju k tomu, abychom si shrnuli, jak nám dnes opět proběhly interpelace.
Bylo zařazeno 22 interpelací na členy vlády - na různé členy vlády od premiéra počínaje přes paní ministryni obrany, pana ministra spravedlnosti, pana ministra financí, pana ministra životního prostředí, pana ministra školství, doufám, že jsem na nikoho nezapomněla, samozřejmě pana ministra Lipavského, ministra zahraničních věcí.
Kdo je tu přítomen? Kdo je tu přítomen? Jeden jediný člen vlády, a to je ministr zahraničních věcí Lipavský. Shodou okolností na jeho interpelaci už asi nedojde z časových důvodů, to znamená, opět vyignorovala vláda písemné interpelace, a to je jev, který se tady opakuje po celé volební období s různými výjimkami - a skutečně výjimkami, kdy někteří členové vlády přijdou.
A vy se potom divíte, že načítáme body? Vy se divíte, že využijeme tedy jiný čas, abychom vystoupili a upozornili na klíčové problémy v naší zemi? Které trápí naše občany, které trápí naše firmy, ekonomické, ale i samozřejmě jiné? No, to je ten důvod! To je ten důvod, že vy ignorujete skutečnost, že se máte zpovídat této Poslanecké sněmovně a máte to dělat především prostřednictvím interpelací, takže potom nebuďte překvapení, když my budeme v tomto módu pokračovat a budeme opět načítat body a budeme chtít zařadit věci, které bychom si mohli a měli vyříkat na této půdě v době písemných nebo i ústních interpelací. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO).
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pokračujeme v rozpravě v této interpelaci. Pan ministr se hlásí? Je to tak? Ano. Prosím, máte slovo. Upozorňuji, že v 11 hodin vyhrazený čas pro interpelace končí. Prosím.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vzhledem k tomu času, který na tuto interpelaci vybyl, tak je celkem evidentní, že se jí budeme - nebo můžeme - zabývat i na dalších jednáních. A vycházíme tedy z písemné interpelace, kterou na Ministerstvo zahraničních věcí poslal pan poslanec Michálek. A ta obsahovala celou řadu takových konkrétních dotazů k tomu, jakým způsobem o té smlouvy bylo vyjednáváno, jestli třeba můžeme poskytnout zvukové záznamy a podobně. Tak já bych chtěl - já bych chtěl nejdříve tu interpelaci jako celek trochu okomentovat a pak samozřejmě se dostanu i k těm odpovědím, případně na dalším jednání.
Co se týče k tomu, jak se vyjednávají mezinárodní smlouvy - tam platí princip důvěrnosti, ta jednotlivá kola probíhala v rámci různých osobních schůzek a z každého toho jednání vzešla verze té smlouvy. Probíhalo několik takových kol a ty jednotlivé verze samozřejmě zveřejnit nelze, protože až ten výsledek platí.
A samozřejmě my víme, že v průběhu toho jednání jak naše strana, tak vlastně druhá strana nebyla z nějakého důvodu vždy spokojená, ale aby Česká republika byla vnímána partnery jako spolehlivý - zahraničními partnery - tak nemůžeme jakkoliv zveřejnit detaily těchto návrhů. ***