Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.40 hodin)
(pokračuje Jana Černochová)

Vlastní proces pořízení těchto vrtulníků byl zahájen po obdržení nabídky americké strany a po projednání dodatku strategického programu vzdušných sil Armády České republiky dne 15. května 2024. Smlouva, takzvaná LOA, byla podepsána s americkou stranou 14. srpna 2024. K tomuto kroku došlo po ukončení všech nezbytných administrativních procesů včetně projednání a odsouhlasení kolegiem Ministerstva obrany, informování vlády České republiky a vydání souhlasu Ministerstva financí, které stanovuje výdaje na financování této akce.

Většina nákladů na pořízení vrtulníků a dalšího materiálu bude uhrazena americkou vládou formou daru prostřednictvím kreditu. Je to takzvaný FMS jako kompenzace za vojenský materiál, který Česká republika poskytla Ukrajině, a to ve výši 300 milionů amerických dolarů. Částka hrazená rezortem obrany na pořízení a modernizaci vrtulníku činí přibližně 63,27 milionu amerických dolarů, celkem pak má Ministerstvo obrany České republiky vyčleněno na dodávku vrtulníků 3,65 miliardy korun, což kromě zmíněného doplatku technického zhodnocení zahrnuje také platbu za DPH, kurzovou rezervu, náklady s celním a licenčním řízením nebo s dopravou. V první polovině října 2024 proběhlo první jednání po podpisu smlouvy. Na toto jednání naváže počátkem prosince prvotní logistická konference, která se bude konat u 22. vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou. Na konferenci budou mimo jiné upřesněny specifické potřeby Armády České republiky.

Na základě prvotních informací prezentovaných americkou stranou se předpokládá, že vrtulníky budou dodány v letech 2027 až 2028. Po jejich dodání bude Armáda České republiky disponovat celkem deseti útočnými vrtulníky Viper a deseti přepravními vrtulníky Venom stejného technického standardu.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, paní ministryně, a pan poslanec má zájem o dotaz? Nemá.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju. Tak a já ušetřím práci zapisovatelkám. (Předává zapisovatelce text ústní odpovědi.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: A nyní poprosím paní poslankyni Hanzlíkovou Janu, která byla vylosována jako třináctá, aby přednesla ústní interpelaci na pana ministra Jurečku. Tak prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Já děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, zveřejnění seznamu poboček Úřadu práce, které mají být zrušeny v Pardubickém kraji, vyvolalo mezi obyvateli tohoto kraje zásadní nesouhlas. Konkrétně se jedná o pobočky Lanškroun, Holice a Litomyšl. Ze šetření v těchto regionech totiž vyplynulo, že to bude pro lidi znamenat výrazné omezení dostupnosti služeb.

Generální ředitelství Úřadu práce garantovalo u seznamu poboček navržených ke zrušení, že za prvé se jedná o malá kontaktní místa, kde se nedá zajistit bezpečnost pracovníků, a za druhé, že po zrušení pobočky se lidé z toho regionu dostanou na jinou jim nejbližší pobočku do 25 minut autem nebo do 45 minut veřejnou dopravou.

U těchto poboček, které jsem jmenovala, se ale nejedná o malá kontaktní místa, jsou to pobočky, které opravdu obsluhují velké oblasti kolem těchto měst, a po zrušení těch poboček se nedodrží v žádném případě ty limity, které garantovalo generální ředitelství.

Proto se chci zeptat, jak se k tomu postaví MPSV, když skutečně u některých zrušených poboček nebudou dodrženy ty limity, a navíc vzhledem k fungování veřejné dopravy to pro lidi především se zdravotním postižením bude znamenat velké problémy. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a nyní dostane slovo pan vicepremiér. Tak prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuju. Dobrý podvečer, vážený pane místopředsedo, vážená paní poslankyně, kolegyně, kolegové. Já samozřejmě vnímám ty argumenty, které dneska zaznívají od starostů k záměru rušit některé pobočky Úřadu práce v regionech v České republice. S mnohými z těch starostů jsem také za poslední dva týdny intenzivně mluvil.

Já jsem s panem generálním ředitelem Úřadu práce tento týden jednal o té situaci, protože Úřad práce si se mnou prošel zhruba před několika měsíci záměr, s jakými parametry chceme do budoucna tu síť upravovat. A také vešel teď Úřad práce v komunikaci se starosty. Já počítám s tím, že v příštích dnech na základě i té odezvy ze strany starostů potom oznámím, jaká bude finální podoba toho rozhodnutí. Je tady potřeba brát v potaz několik aspektů. Za prvé nástup digitalizace, to znamená, já dělám všechno pro to, aby lidé třeba se zdravotním postižením, ale obecně lidé vůbec na ten úřad nemuseli jezdit, chodit, aby si tu svoji žádost, tu svoji agendu odbavili z domova digitálně, nebo prostě prostřednictvím komunikace s tím úřadem na dálku. Pokud už na tu pobočku potom musí jít, tak samozřejmě pak sledujeme otázky té časové dostupnosti, dojezdnosti kilometrů, spádovosti a tak dále.

A můj cíl bude hledat takové řešení, aby tam, kde se nakonec finálně rozhodneme, že teda ta pobočka bude zrušena, teď je otázka, ještě to může mít taky nějakou přechodovou variantu, že rušíme pobočku, ale zachováváme ještě po nějakou dobu kontaktní pracoviště, třeba v úředních dnech, kdy tam budeme zajišťovat tu obslužnost toho území s nějakým výhledem třeba tohoto roku, teda, pardon, příštího roku nebo i roku 2026 a mezitím nám bude nabíhat digitalizace včetně toho, že třeba budeme převádět dávky osob se zdravotní postižením pod Českou správu, tam to budeme také zjednodušovat, i celá agenda zaměstnanosti se bude digitalizovat, to znamená, ten výrazný podíl klientů, kteří budou schopni být obslouženi digitálně, nám naroste.

Ale zároveň také budu chtít zohlednit to, abychom v těch lokalitách byli schopni na základě vyhodnocení pilotního projektu České pošty, což bych chtěl mít na konci února, tu takzvanou, řekněme, prodlouženou podatelnu a nabídnout do toho území četnější místa, kde je možné vyřídit tu agendu tím podáním přes Českou poštu, což dneska ve třech krajích pilotně od června běží.

Takže já to vnímám tak, že ten návrh, který byl podán ze strany Úřadu práce a je projednáván v těch posledních dvou týdnech se starosty, není finální rozhodnutí. Je to věc, která je záměrem. Já jsem jasně řekl, že počítám s tím, že uděláme rozložení v čase, uděláme to i v provazbě na náběh sítě podatelen České pošty a uděláme to i v návaznosti na kroky, které budou v digitalizaci v tom příštím roce.

Takže poprosím, a to jsem neříkal jenom já těm starostům, ještě několik dnů proto, protože máme výjezdní poradu v pondělí, kde toto budu samozřejmě probírat s kolegy, tak potom bych chtěl v příštím týdnu dát finální rozhodnutí jak i po těch jednáních, která probíhala teď mezi krajskými řediteli a představiteli těch jednotlivých měst, jaké potom bude finální rozhodnutí. Takže tolik k tomu mohu říct tento okamžik.

Samozřejmě jedním z cílů je mít naše zaměstnankyně a zaměstnance Úřadu práce na takových pobočkách, kde jsme schopni garantovat také opravdu maximální bezpečnostní ochranu, protože v té síti, která dnes je, a víte, že máme pracoviště, která jsou opravdu, když to řeknu, v podmínkách propůjčených třeba tím městem, kde jsou to standardní úřední kanceláře, není možné tam prostě udělat opravdu adekvátní klientskou zónu se zabezpečením těch přepážek, s jasným snímáním audiovizuálního záznamu celého toho prostoru tak, aby i tyto věci nejenom nám mohly pomáhat dokumentovat, když se něco stane, ale především aby odrazovaly toho člověka k nějakému agresivnímu nebo násilnému jednání.

Takže to jsou ještě další cíle, které tím sledujeme. Chceme vlastně mít potom nějakou síť poboček, která je do určité míry ano více koncentrovaná, ale s jasným zajištěním kvality bezpečnosti těch zaměstnankyň a zaměstnanců. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Má paní poslankyně zájem o doplňující otázku? Ano, je tomu tak. Prosím, vaše jedna minuta.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Já děkuju, pane ministře, za to vysvětlení, ale hlavně teda za tu možnost, že připouštíte, že ještě tedy se o tom jednat bude a že to není teda finální seznam, protože tak, jak o tom hovoříte, tak opravdu ty některé pobočky do toho nespadají, protože co se týká té bezpečnosti, tak je možné to tam prostě zajistit. A hlavně, ono, když se podíváte na ten Pardubický kraj, tak třeba například ta pobočka Lanškroun opravdu obsluhuje území, které bude z těch vesnic, to budou mít ti lidé strašně daleko.

Ale já jsem tady zmínila veřejnou dopravu a to je zrovna část Pardubického kraje, kde je poměrně problematická. Takže jenom si musíme říct, že tam nejde jenom třeba o čas dojezdu, ale také o frekvenci těch spojů. A tam je prostě naprosto nevyhovující. Lidé se dostanou ráno v podstatě do toho města a až v odpoledních hodinách zpátky, což třeba pro zdravotně postiženého nebo já nevím, seniora bude náročné. (Předsedající: Čas.) A ještě jsem chtěla apelovat na to...

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Omlouvám se, čas, minuta uběhla.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Tak už nebudu.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane ministře, prosím, máte možnost zareagovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP