Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.20 hodin)

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já, vaším prostřednictvím, panu kolegovi Zunovi moc děkuju za to, že se k tomuto návrhu nepřihlásí, protože ta primární myšlenka je super. A to jsme se i shodli na tom, že tohle řešit samozřejmě chceme. Chceme řešit nevyžádanou reklamu, chceme řešit, aby lidé nebyli obtěžováni, a zároveň bychom byli moc rádi, kdyby každý jednoduše zjistil, kde všude se zaregistroval - ať už záměrně, nebo omylem - k odběru jakýchkoliv marketingových sdělení. To je všechno perfektní, až po sem vlastně s tím návrhem souhlasím.

Ale samozřejmě jsme tam narazili na spoustu věcí. On svým způsobem ten návrh vlastně byl vágní, protože tam nebylo popsáno to finální provedení. Ono totiž, aby se občan dostal na nějaký portál nebo firma dostala na nějaký portál, tak v první řadě ten portál musí existovat, v řadě druhé musí být navázaný na nějaké registry, no a ve třetí řadě to musí taky odpovídat všem dalším normám a například GDPR.

A tady právě jsme říkali, že je přece potřeba zapojit odborníky z oblasti digitalizace, protože tam bychom narazili. A v tom návrhu zákona vlastně svým způsobem ani nebyla účinnost, když to vezmu, tam nebyla účinnost, odkdy by to stoprocentně platilo. Což k takovým závazkům je úplně zbytečné tady dělat nějaké zákony, protože by to těm lidem neposloužilo. Takže nabízím opravdu, ať už v rámci podvýboru pro ICT, abychom se k tomu sešli, nebo v rámci podvýboru pro ochranu spotřebitele, a pojďme spolupracovat a udělejme to pořádně.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí v obecné rozpravě pan poslanec Stržínek a následuje paní poslankyně Mádlová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Stržínek: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, téměř potají a nenápadně se nám tady vkrádá pozměňovací návrh nebo spíše přílepek, který odkládá digitalizaci v této zemi o dva roky, a co víc, s odkazem na neefektivnost, nehospodárnost, neúčelnost nebo nepřiměřenou ekonomickou náročnost se bude toto gumové pravidlo dát využít v libovolném počtu případů a já se obávám, že s odkazem na špatnou ekonomickou situaci půjde nakonec odmítnout budování systémové architektury pro celou řadu digitálních úkonů.

Vlajková loď Pirátů a později celé vládní pětikoalice nazvaná digitalizace jde ke dnu jako Titanic. Posunutí účinnosti práva na digitální služby o dva roky a zároveň rozhodnutí, že nebudou všechny služby digitalizovány, je nepřijatelným krokem, který jasně ukazuje na absolutní selhání současné vlády v oblasti modernizace státní správy. Tento krok není jen o odkladu, je to přiznání neschopnosti realizovat klíčovou reformu, která měla občanům přinést dostupnější a efektivnější služby. Je třeba připomenout, že zákon o právu na digitální služby byl předkládán skupinou poslanců napříč politickým spektrem včetně tehdejšího opozičního poslance Ivana Bartoše. Jako poslanec byl jedním z hlavních propagátorů tohoto zákona a sliboval občanům skutečnou digitalizaci veřejné správy. Dnes, kdy je jeho realizace na dosah, se koalice rozhodla reformu zpomalit a podkopat její rozsah. Tento posun je přímým selháním vlády, která nedokáže dostát nejen svým vlastním slibům, ale ani závazkům, které si předsevzala během svého působení v opozici.

Stejně tak se ukazuje, že Digitální a informační agentura, která měla být nositelem této reformy, od svého vzniku selhává. Od počátku jsme upozorňovali na její problematickou koncepci a nedostatečné vedení. Místo efektivního nástroje pro digitalizaci se DIA stává symbolem byrokratické neefektivity a promarněné šance, jak modernizovat veřejnou správu. Odklad účinnosti o dva roky je výmluvou a ukazuje na to, že vládě chybí vize, ochota a schopnost přivést Českou republiku do digitální éry. Zatímco jiné státy Evropské unie dělají z digitalizace svou prioritu a investují do moderních systémů, které občanům šetří čas i peníze, naše vláda místo pokroku volí stagnaci.

Tento krok má vážné dopady nejen na důvěru občanů, ale také na konkurenceschopnost naší země. Občané mají právo na moderní, funkční a dostupné služby a vláda je povinna jim je zajistit. Jakékoliv další zdržování a odmítání plné digitalizace je neakceptovatelné a musí být jasně odsouzeno.

Nyní si, prosím, shrňme smutná fakta. Veřejná správa nabízí zhruba 9 000 služeb, přičemž všechny měly být digitalizovány do února příštího roku. Zástupci vlády ale navrhují dvouletý odklad. Navíc již teď koalice deklaruje, že zdaleka ne všechny služby se budou digitalizovat. Skulinou nám tak uteče samotný smysl zákona o právu na digitální služby, totiž právo fyzických a právnických osob na poskytnutí digitálních služeb orgány veřejné moci při výkonu jejich působnosti, právo fyzických a právnických osob činit digitální úkony a konečně povinnost orgánů veřejné moci poskytovat digitální služby a přijímat digitální úkony. To je nesmysl už ze samé podstaty. To můžete rovnou navrhnout zrušení tohoto zákona.

Připomenu, že zákon vyhrál v anketě zákon roku a fotili jste se u něj všichni napříč politickým spektrem, i Piráti, i dnešní ministři vlády. Kde jsou vaše silná vládní prohlášení, že ve veřejné správě mají obíhat elektronické dokumenty, a ne lidé? Já vám řeknu, kde jsou. Jsou v čudu. To je, omlouvám se, jediné slušné slovo, které mě v tuto chvíli napadá.

Tato vláda dovede perfektně snižovat důchody, zvyšovat daně, ale zamakat na digitalizaci nedovede. Proč? Protože by s tím bylo moc práce. A hlavně digitalizace stavebního řízení ukázala, že to prostě neumíte. Jasným důkazem vaší neschopnosti je čerstvá informace o milionové pokutě, kterou dostalo Ministerstvo pro místní rozvoj od Antimonopolního úřadu za špatné zadání v rámci JŘBU u digitalizace stavebního řízení. Je to ostuda Ivana Bartoše, ale také premiéra Petra Fialy, který toto počínání dlouhodobě kryl a toleroval. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní bude tedy vystupovat paní poslankyně Mádlová a následuje pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Vážená paní předsedkyně, děkuji za slovo. Já bych nějak v krátkosti shrnula to, co tady zaznělo od pana kolegy Bartoše, vaším prostřednictvím, a i co se týče tedy toho nového přílepku, bohužel, jak bývá zvykem u Pirátů, tak nás tady vždycky sepsují. Hodí vinu na všechny okolo a odejdou. A tak tomu je i teď, protože přestože se probírá jejich vlajková loď, tak zde není ani jeden ze čtyř poslanců. Bohužel.

Váš problém, pane poslanče Bartoši, vaším prostřednictvím, je ten, že opravdu pořád hledáte viníky jinde, v jiných řadách. Děláte ze sebe oběť. To jste dneska ukázal úplně bravurně. Hodil jste to na všechny okolo, na všechny okolo, ale neslyšeli jsme jedinou sebereflexi, co se vám povedlo a nepovedlo, tedy spíše nepovedlo. Proboha, už dospějte, byl jste vicepremiér pro digitalizaci. Chovejte se jako chlap a přiznejte, že se vám to prostě nepovedlo!

No, protože se vám to nepovedlo, tak to prostě je, vidí to všichni, vidí to občané, firmy, vidí to hospodářské komory, vidí to úplně všichni. A vy pořád strkáte hlavu do písku, anebo to shazujete na někoho jiného. Digitalizace byla vaše vlajková loď a je pravdou, že kdybyste se možná věnoval více digitalizaci než například zavádění cenzury informací do zákona o České televizi, tak možná, že by ty vaše výsledky byly lepší. Je to otázka jenom, jaké priority si stanovíte, a to vy prostě evidentně neumíte. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP