Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.00 hodin)
(pokračuje Milan Brázdil)

Co to je? No vtisknout se svým malým přínosem do DNA toho svého budoucího človíčka neboli svého dítěte. Jestli toto bude dobré takto pokračovat, tak nemám obavy o svět. Stále budeme snažit se vtisknout do toho svého dítěte a zachovat sama sebe. Pravděpodobně se shodneme, že nikdo nechce, až na nějaké ty džihádisty, kteří umírají ve jménu Alláha, odejít z tohoto světa dřív. Prosím, mějme se rádi a vy, kdo můžete a chcete, a doporučoval bych, množte se, je to smysl života.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak, paní místopředsedkyně Richterová s faktickou poznámkou.

Mezitím načtu jednu omluvu. Omlouvá se pan, respektive pan poslanec Kašník Pavel bere zpět svou omluvu na celý jednací den ze zdravotních důvodů.

Tak, paní poslankyně, Vaše dvě minuty.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji velice pěkně. Opravdu úplně na závěr ta čísla. Nebude to ke smyslu života, bude to k tomu, že eDoklady stály jednotky milionů, jednotky milionů korun na vývoj, jednotky milionů. Takže eDoklady znamenají, že od 1. ledna se budou používat elektronické občanky, bude možné využít i na příští volby a usnadňuje to život lidem. Prakticky, ano, nabíhá to postupně, ale rozhodně to, že je nějaký evropský záměr, a my k němu máme už hotový rámec, neznamená, že by nebylo lepší mít ty věci dříve, když jsme to zvládli. A to Ivan Bartoš dokončil a eDoklady stály jednotky milionů korun. Druhá věc. Za ty tři roky Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo výstavbu, umožnilo, aby se připravily 4 000 bytů, které vzniknou. Takže já tady jenom říkám konkrétní čísla, aby bylo jasné, že to dostupné obecní bydlení, věci, které dřív nebylo možné připravit a stavět, jsou projekty v řádu 4 000 bytů, a to, že na tom ukazuji, na těchto konkrétních příkladech, co jsme připravili, protože chceme, aby se Česká republika rozvíjela a aby se tady žilo co nejlépe. Jsou věci, které jsou hmatatelné, konkrétní, a prostě předtím 20 let nikdo Program na výstavbu dostupného bydlení, zdůrazňuji, dostupného od mladých rodin po seniory po potřebné profese, nepřipravil. To vyjednal až Ivan Bartoš. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taky děkuji. Jsme se vystřídali v řízení schůze Sněmovny, já jsem vystřídal Honzu Skopečka, kterého měla vystřídat Olga Richterová, ale ta měla faktickou poznámku, takže jsem ho vystřídal já.

Takže v tuto chvíli pokračujeme ve faktických poznámkách. A je připraven pan ministr Marian Jurečka. Prosím, Vaše dvě minuty, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak já se ještě vrátím k tomu, co tady zmínila Olga Richterová, ona mě asi předtím neslyšela, já jsem tady říkal, že se v běžné rozpravě hodlám přihlásit, tak abych nebyl omezen dvěma minutami. Chtěl bych reagovat na celou řadu věcí, které tady byly zmíněny, včetně na debatu kolem náročných pozicí. Takže rozhodně se k tomu vyjádřím, vyjadřoval jsem se k tomu i v tento týden i v některých mediálních výstupech, takže se k tomu i moji kolegové z poslaneckého klubu. A ještě krátce k té debatě. Já když se podívám na tu současnou situaci, tak si myslím, že ten posun tady za ty tři roky je poměrně velký z hlediska flexibility čerpání rodičáku, jeho zvýšení, můžeme určitě se o tom jako zvyšovat do budoucna z hlediska i nastavení třeba věcí, které jsou možná pro někoho drobné, ale já jsem třeba s překvapením zjistil, a říkal jsem to tady včera v interpelaci, že třeba v rámci platových stupňů vlastně rodiče, především ty mámy, které s těmi dětmi jsou déle než šest let doma, a to jsou ti rodiče, kteří mají tři a více dětí, tak vlastně se jim to nezapočítává do platových stupňů a ten stát je 30 let systémově v téhle oblasti odměňování trestá, že to jsou další věci, které postupně za fungování této vládní koalice měníme. Já třeba nechápu u některých věcí, proč nebyly daleko dřív. Dneska rodiče může rodičák vyčerpat v rámci flexibility za 11 měsíců, je na něm ta svobodná volba, jestli se vrátí do práce po roce, po dvou, po třech, nebo bude s dítětem do čtyř let věku, dokonce systém zdravotního pojištění umožňuje, aby byl doma i nad tuto hranici s tím dítětem, pokud potřebuje. To znamená, že je tady ta flexibilita třeba výrazně větší než v jiných státech než třeba i v minulosti, ale zároveň víme, že jsou tady ty věci, které jsou spojené jak s bydlením, tak vlastně, když se podíváme do dotazníku, tak vlastně lidé říkají: "Ano, bydlení je jedna věc, druhá věc je sladění rodinného pracovního života a třetí věc je zajištění dobré životní úrovně." A to už jsou potom věci, kde člověk musí udělat vlastní hodnotové kompromisy.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nahromadily se nám další faktické poznámky, nejprve s faktickou pan poslanec David Štolpa, potom pořadí, jenom přečtu, pan poslanec Zlínský, paní poslankyně Bělohlávková, Nováková a pan předseda Dufek, prosím.

 

Poslanec David Štolpa: Děkuji za slovo. Já si dovolím opravit Vás, paní místopředsedkyně, Vaším prostřednictvím. Ty eDoklady nestály jednotky milionů, stály 10 milionů, což byla samotná tvorba té aplikace, ale další desítky, mluví se o nějakých zhruba 50 milionech, stála implementace na úřady, takže tady nemluvte o jednotkách milionů.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, nyní pan poslanec Vladimír Zlínský, prosím.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Já musím opět reagovat na pana ministra Jurečku. On tady řekl, že výzvy k ničemu nevedou. Doufám, že jsem to zase nepopletl. A já si myslím, že kdyby vláda, pan premiér, pan ministr Jurečka, vyzvali lidi a měli správnou argumentaci, aby se zvýšila jejich reprodukce, že by to nějaký efekt mít mohlo a dokud to nezkusíme, tak nevíme. Nezastávám ten názor, že je zbytečná tato výzva směrem k naší společnosti, ale nevyzývám je k tomu teda, aby to udělali. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji. S dalším příspěvkem ve faktické vystoupí paní poslankyně Romana Bělohlávková, poté se připraví paní poslankyně Nina Nováková.

 

Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já se přiznám, že když začínalo dnešní zasedání a vystupoval zde, Vaším prostřednictvím, pan ministr Jurečka, ve 20 minutách dokázal shrnout podstatu změn důchodové reformy, tak jsem věřila a doufala, že se budeme opravdu celé dopoledne bavit o důchodové reformě, že zde budou zaznívat zdůvodnění podaných pozměňovacích návrhů a že tato debata bude věcná, konkrétní a smysluplná. Byla bych velice ráda, kdybychom se opravdu všichni vrátili k tématu této schůze, přestali se zde strašit, přestali strašit mladou generací tím, že pokud nebude mít dostatek dětí, tak lidstvo vymře. Myslím si, že lidský rod prošel různými obdobími, která byla mnohem složitější a těžší než 21. století, takže nebojme se budoucnosti, dívejme se jí do očí a, prosím velice, vraťme se k tématu této schůze a to je důchodová reforma. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji pěkně, paní poslankyni, i za dodržení času a nyní přistoupíme k faktické poznámce paní poslankyně Niny Novákové prosím.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo, dámy a pánové, vážené paní poslankyně, vážení pánové poslanci. Reagují na to, o čem hovořila paní poslankyně Bělohlávková a také na řadu konotací, které tady někteří z vás zdůrazňují. Ano, to, aby někdy někdo mohl brát důchod, souvisí se všemi aspekty současného života současných rodin. A když tady mluvíme o tom, že tedy nám výrazně klesá porodnost, což nás znepokojuje, tak já bych si dovolila přidat tam ještě jeden aspekt a to je z oblasti vzdělávání a výchovy. Nám úplně chybí a vymizelo teď z navrhovaných rámcových vzdělávacích programů kapitola výchova k partnerství a rodičovství. Protože to je ten základ, tam nebudeme muset nikoho nutit, ale skutečně vyslovit už od dětství před dětmi, že teď si dítě jednou budeš, možná, když se ti poštěstí, senior, ale mezitím se snaž, abys byl jednou dobrým partnerem, pokud možno celoživotním a dobrým rodičem. Takže já děkuji za otvírání těch různých úhlů pohledu a dovolila jsem si přidat ten svůj, děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP