Úterý 22. října 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena v 14.00 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 115. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 115. schůze Poslanecké sněmovny 10. října tohoto roku. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou téhož dne. (Hluk v jednacím sále.)
Žádám vás, kolegyně a kolegové, o ztišení.
Dovolím si mezi námi přivítat pana ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka, který je dnešního jednání jakožto ministr účasten poprvé, pana ministra Vlčka - Lukáše Vlčka tady nevidím, ale i ten z pozice poslance povýšil na pozici ministra. (Potlesk.)
Pan poslanec Smetana se bude hlásit a hlasovat s kartou číslo 31.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Renátou Zajíčkovou a poslance Pavla Žáčka. Má někdo jiný návrh? Prosím vás o ztišení.
Jiný návrh neeviduji, proto dávám hlasovat. Ptám se, kdo je pro tyto ověřovatele? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování 1. je přihlášeno 132 přítomných, pro 129, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme ověřovateli 115. schůze Poslanecké sněmovny určili poslankyni Renátu Zajíčkovou a poslance Pavla Žáčka.
Pan ministr Kupka bude hlasovat s náhradní kartou číslo 36. Děkuji.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: Fridrich Stanislav z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Kasal David z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Kettner Zdeněk z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Klíma Pavel z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Maříková Karla z celého jednacího dne z rodinných důvodů.
Z členů vlády se omlouvají Bek Mikuláš z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Dvořák Martin z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Hladík Petr z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Lipavský Jan z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty a Ženíšek Marek se omlouvá od 18 do 19 hodin z pracovních důvodů. (Hluk přetrvává.)
Paní poslankyně a páni poslanci, dne 18. října jsem svým rozhodnutím číslo 81 na základě návrhu vlády vyhlásila stav legislativní nouze, a to do 16. listopadu tohoto roku. Vláda v souvislosti s vyhlášením stavu legislativní nouze požádala, aby následující sněmovní tisk, který schválila a předložila do Poslanecké sněmovny, byl projednán ve zkráceném jednání podle § 99 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jedná se o vládní návrh zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824. Svým rozhodnutím číslo 82 jsem rozhodla o projednání tohoto vládního návrhu ve zkráceném jednání a přikázala jsem sněmovní tisk 824 výboru pro sociální politiku k projednání a stanovila mu nepřekročitelnou lhůtu pro předložení usnesení do 22. října 2024 do 13 hodin.
Vážené kolegyně a kolegové, podle § 99 odst. 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny máme ve stavu legislativní nouze před projednáním návrhu pořadu posoudit, zda stav legislativní nouze trvá. Otevírám k tomu rozpravu. Prosím vás už o ztišení. Do rozpravy nevidím, že by se někdo hlásil, proto rozpravu končím a přikročíme k hlasování. Přivolávám kolegyně a kolegy z předsálí, vás prosím znovu o ztišení. Pokud máte cokoliv na srdci, tak si to nechte na později.
Nyní tedy přednáším návrh usnesení: Poslanecká sněmovna potvrzuje trvání stavu legislativní nouze.
Zahájila jsem hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 2 je přihlášeno 163 přítomných, pro 160, proti nikdo. A já tedy konstatuji, že návrh byl schválen.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 115. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejdříve vás seznámím s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium.
Za prvé navrhujeme zařadit do návrhu pořadu nový bod: vládní návrh zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824, zkrácené jednání.
Za druhé navrhujeme následující postup jednání v tomto týdnu. Dnes, tedy v úterý 22. října, projednávat body v pořadí: nový bod, tedy sněmovní tisk 824, a dále navrhujeme projednávat body z bloku Zákony - druhé čtení, a to v pořadí: bod 4, sněmovní tisk 623, o advokacii; bod 5, sněmovní tisk 649, regulace lobbování; bod 6, sněmovní tisk 650, regulace lobbování - související zákon; bod 8, sněmovní tisk 695, zákon o zbraních; bod 14, sněmovní tisk 757, ochrana zdraví při práci; bod 15, sněmovní tisk 774, elektronické komunikace.
Zítra, tedy ve středu 23. října, budeme dle harmonogramu projednávat bod 1, tedy sněmovní tisk 805, rozpočet, prvé čtení. Pro tento bod vyčleníme pravděpodobně celý jednací den.
Ve čtvrtek 24. října bychom zahájili jednání bodem 199, odpovědi na písemné interpelace. V 11 hodin bychom se nejprve věnovali volebnímu bodu 179, tedy změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, a poté bychom případně pokračovali projednáváním neprojednaných bodů z bloku Zákony - druhé čtení v pořadí navrženém na úterý. Ve 14.30 hodin budeme pokračovat bodem 200, tedy ústní interpelace.
A připomínám, že v 18 hodin bude zahájena 116. schůze.
V pátek 25. října navrhujeme projednávat body z bloku třetí čtení v pořadí: bod 138, sněmovní tisk 634, řízení ve věcech soudců; bod 143, sněmovní tisk 673, státní služba; bod 157, sněmovní tisk 706, nemocenské pojištění; bod 166, sněmovní tisk 630, pojistné na sociální zabezpečení; bod 144, sněmovní tisk 681, zahraniční služba; bod 165, sněmovní tisk 737, zákon o audiovizi; bod 162, sněmovní tisk 726, daň z přidané hodnoty; bod 140, sněmovní tisk 660, vysoké školy; bod 148, sněmovní tisk 692, zákon o digitalizaci finančního trhu; bod 149, sněmovní tisk 694, zákon o digitalizaci finančního trhu - související; bod 153, sněmovní tisk 699, Národní rozvojová banka; bod 154, sněmovní tisk 700, Národní rozvojová banka - související; bod 155, sněmovní tisk 702, atomový zákon; bod 156, sněmovní tisk 705, České dráhy; bod 158, sněmovní tisk 710, veterinární zákon; bod 159, sněmovní tisk 715, ochrana ovzduší; bod 161, sněmovní tisk 724, oblast veřejné podpory; bod 150, sněmovní tisk 693, majetek České republiky; bod 164, sněmovní tisk 736, spotřební daně; bod 147, sněmovní tisk 690, podpora kultury; bod 139, sněmovní tisk 653, Kancelář prezidenta republiky; bod 145, sněmovní tisk 688, veřejný ochránce práv, a bod 160, sněmovní tisk 721, občanský zákoník.
To je z mé strany vše.
To je z mé strany vše. Nyní se s přednostními právy hlásí k pořadu schůze hned několik kolegyň a kolegů. Přečtu pořadí: nejdříve Marek Benda, následuje Karel Havlíček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Tomio Okamura, Radim Fiala, Aleš Juchelka, Olga Richterová, Jakub Michálek. Nyní tedy prosím, kolegyně a kolegové, opravdu ztišení. A jako prvního žádám o slovo pana předsedu Bendu.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já nejprve signalizuji, že přednáším procedurální návrh, a to, abychom dnes jednali a meritorně rozhodovali i o zákonech i po devatenácté a jedenadvacáté hodině. Říkal jsem přesně na grémiu, co potřebujeme udělat. Já doufám, že to stihneme do těch 19 hodin, ale pro jistotu tento návrh podávám jménem čtyř koaličních klubů vládní koalice. Měli bychom o něm hlasovat, až přednesu návrhy, které mám k pořadu schůze.
A nyní návrhy k pořadu schůze, protože dnes bylo grémium trošičku složitější, přibylo nám opozičních stran a tak, tak aby nějakým způsobem se naplnil, tak k tomu, co říkala paní předsedkyně jako program, tak mám ještě nějaké změny. Za prvé, abychom jako druhý bod dnešní schůze po tom zákonu o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi, které doufám, že bychom mohli zvládnout i druhé a třetí čtení bezprostředně po sobě, tak jako druhý bod bych navrhl, aby byl zákon vrácený prezidentem republiky, bod 2 sněmovní tisk 598/4, soudy a soudci. Následoval by bod 3, zákon vrácený Senátem, sněmovní tisk - to tady nemám, pardon, veřejné zdravotní pojištění a související zákony.
Dále jako první bod dnes druhých čtení, to znamená celkově čtvrtý bod, bych navrhoval, abychom projednávali bod 11, vládní,návrh zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, sněmovní tisk 727. Pak by byly ty čtyři body, které tedy četla paní předsedkyně, to znamená body 4, 5, 6, 8 a za ně navrhuji zařadit bod 13 sněmovní, tisk 743, zaměstnanost. Za něj bod 10 sněmovní tisk 716, poskytování služeb péče o děti v dětské skupině, a za něj bod 9 sněmovní tisk 704, sociální služby. Dále by následovaly ty dva body, které zde byly přečteny paní předsedkyní, to znamená body 14 a 15 a jako poslední v bloku druhých čtení navrhuji, a předpokládám, že se na to tento týden asi nedostane, ale i tak, abychom projevili naši vůli a chuť to projednávat, abychom jako poslední bod druhých čtení dali bod 12 sněmovní tisk 738, zákon o České televizi a Českém rozhlasu.
Středa je, tak jak bylo řečeno paní předsedkyní, státní rozpočet České republiky, ve čtvrtek potom pevně zařazeném bodu Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Navrhuji, aby jako aby jako druhý bod byl pevně zařazen bod 7 sněmovní tisk 656, podmínky podnikání a výkon státní správy v energetických odvětvích. Po nich bychom případně, kdybychom tento bod dodělali, pokračovali druhými čteními. A v pátek kromě těch bodů, které již četla paní předsedkyně, navrhuji, abychom za bod 166, čtvrtý bod ve třetích čteních, vložili nový bod 146, dosavadní bod 146 sněmovní tisk 689, střelné zbraně a střelivo. Dále za bod 149, implementace předpisů v oblasti digitalizace, abychom vložili bod 152, podmínky obchodování s povolenkami emisních plynů, sněmovní tisk 697 ve třetím čtení, a dále za bod 156 vložili body 141, integrační sociální podnik, sněmovní tisk 661, a 142 související zákony, sněmovní tisk 662.
A poslední návrh, který bych měl, abychom za bod 150 vložili bod 163, vládní návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, sněmovní tisk 731. Vím, že těch návrhů je poněkud víc, ale myslím, že se s nimi dokážeme hlasováním vypořádat. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já také děkuji. Připomínám, že zazněl procedurální návrh, o kterém je potřeba tedy bezprostředně hlasovat, pan předseda Benda jménem čtyř koaličních klubů přednesl návrh, abychom dnes jednali i hlasovali po devatenácté i dvacáté první hodině.
Přivolala jsem kolegyně a kolegy z předsálí a zahájila hlasování. Ptám se, kdo jste pro?
Hlasování číslo 3, přihlášeno 177 přítomných, pro 92, proti 83. Návrh byl přijat.
Nyní tedy k pořadu schůze přihlášený pan místopředseda Havlíček. Nehlásí se. Pan předseda Babiš teda je dalším přihlášeným, pak následuje paní předsedkyně Schillerová a pan předseda Okamura. Prosím, kolegyně a kolegové, abyste se ztišili, případně přesunuli své rozhovory do předsálí. Prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení spoluobčané, tento týden budeme projednávat nejdůležitější zákon roku, zákon o státním rozpočtu. A já bych chtěl dnes navrhnout dva body, které se týkají rozpočtu a já bych chtěl dnes navrhnout dva body, které se týkají rozpočtu. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, pane předsedo, ale přece jenom hluk je stále velmi vysoký tady v rámci sálu. Prosím, abyste se přesunuli do předsálí. Prosím.
Poslanec Andrej Babiš: Jeden se jmenuje Zbytečné výdaje státního rozpočtu a druhý se jmenuje Tři roky Úřadu vlády, bilance chaosu a zbytečného utrácení. A ještě další dva body chci navrhnout, protože vypadá to, že po třech letech, tři roky od voleb vlastně se nám změnil pan premiér a jeden z těch bodů se jmenuje Fialova vláda v Bruselu odkývala některé blbosti a teď prý chce podporovat firmy. A to je výrok pana Bendy, který tady sedí. Ne tady, ale ještě jinde jste seděl úctyhodných 34 let, to vám gratuluji. To je úžasný výkon. Já bych to asi nezvládl. No a další bod je, co chce ještě stihnout Fialova vláda. Poslední pokusy o devastaci země. Takže první bod je Tři roky Úřadu vlády. A tato vláda a pan premiér nám stále říká, hlavně občanům, jak máme šetřit. A jak vlastně oni konsolidují, no a ono to dopadlo tak, že vlastně konsolidují na úkor všech občanů České republiky. A konsolidace vůči této čtyřkoalici, nebo teďka ještě nedávno pětikoalici je vlastně nulová.
Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Já jsem se vždycky snažil jít příkladem. A chtěl bych tedy dokumentovat, mám takový projev, co se vlastně stalo na Úřadu vlády od 17. prosince 2021 kdy jsme ve 12.30 čekali novou vládu, měli jsme připravené kytky pro ministryně a červený koberec a já jsem připravil dopis panu premiérovi, který mimochodem nikdy nebyl ani zveřejněn. No a mysleli jsme si, že vítáme vládu, která bude vládnout normálně a slušně. Teď vidíme po třech letech od voleb, jaká je to katastrofa. Takže pan premiér stále tvrdí, jak máme šetřit, jak nemá peníze a proč vlastně lidem nemůže dát peníze. Takže budu mluvit o jeho úřadě.
Jeho Úřad vlády, který jsme mu předali s novou zahradou v rámci přípravy na předsednictví, s novou fasádou, s novou kantýnou, s připraveným projektem pro pro vládní novináře, protože drtivá většina novinářů jsou provládní, i s projektem naproti - ta budova naproti, bývalé lázně. No a pojďme se podívat, co vlastně se tam stalo? Pan premiér má na příští rok mít rozpočet miliarda 548 milionů. My jsme končili s rozpočtem asi miliarda 50 milionů. Takže vlastně ten Úřad vlády má přesně o 500 milionů vyšší rozpočet.
Za naší éry jsme snížili stav, který je systemizovaný, o téměř 270 úředníků. Takže Úřad vlády je skutečně typickým příkladem plýtvání Fialovy vlády. Vždycky slyšíme od odborářů a dalších, jak se strašně těší na ten Úřad vlády, jak tam se dobře vždycky nají a jak tam mají všechno, ty bonbony a zákusky a všechno super. Takže co se vlastně stalo na Úřadě vlády od toho 17. prosince 2021? My jsme to předali v mašličkách a nastoupil tým pana premiéra, který začal naplňovat svůj dobře připravený plán, jak se v co nejkratším čase zbavit všech pro ně nepohodlných lidí na Úřadu vlády a následně svými lidmi a kamarády obsadit všechna významná funkční místa úřadu a ovládnout tak jeho klíčové útvary, na ně navázaná finanční místa i rozpočty, získat tak absolutní kontrolu nad celým jeho fungováním a uzpůsobit dění v něm k obrazu svému, což se jim, je nutno přiznat, povedlo opravdu dokonale. A kdekdo by se od nich mohl v tomhle směru učit. To, co jsme slyšeli, jak vysvětlovali těm úředníkům, a věřte mi, že když já jsem působil, nebyl nikdo členem hnutí ANO, nebyl. Jak jim brutálně vyhrožovali a vysvětlili, že musí okamžitě vypadnout, protože mají na to nástroje.
Mimochodem za mě na Úřadě vlády bylo jedno celé patro Úřadu vlády volné, jedno celé patro. Dnes tam už ani nemají kde sedět. A jelikož tehdy v nově jmenované a účelově nabobtnalé osmnáctičlenné vládě zasedli také tři zcela zbyteční ministři, kteří nemají a nikdy neměli žádná reálná ministerstva, jmenovitě to byla paní ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová, později nahrazena panem Ženíškem, ministr pro evropské záležitosti - možná už jste zapomněli, že tam byl pan Bek - později nahrazen panem Dvořákem a ministr pro legislativu Šalamoun.
Bylo samozřejmě třeba každému z těchto zbytečných ministrů, které spolu s místopředsedou vlády pro digitalizaci Bartošem hostí Úřad vlády, hostí, uměle vytvořit patřičnou organizační strukturu zahrnující de facto neomezený počet politických náměstků a vedle toho i celé organizační útvary, jako jsou sekce, odbory a oddělení, samozřejmě naplněné patřičným počtem pracovních a služebních míst, což v součtu představovalo a stále představuje na Úřadě vlády vyšší desítky zbytečných lidí. Celkový nárůst počtu systemizovaných míst za úřad tak vzrostl ze 484 míst v roce 2021, kdy jsme úřad opouštěli, na 581 místo, o 100 míst, v roce 2024, přičemž, v objemu čistě mzdových nákladů toto představovalo nárůst o cca 73 milionů korun. Ano. Bavím se o rozpočtu, o tom, jak to tam funguje.
Pokud jde o počet zbytečných míst vytvořených u jednotlivých ministrů bez portfeje, tak u paní Langšádlové, respektive u pana Ženíška, je to 14 míst, u pana Beka, respektive Dvořáka, 15 míst, u Šalamouna 21 míst. To je zajímavé, že teďka ho nepotřebujeme, když teda pan premiér vyhodil Piráty z vlády, respektive pana předsedu, nebo teda pana Bartoše. A u pana Bartoše to bylo 19 míst, přičemž ve spoustě případů jsou tato místa obsazena nejrůznějšími kamarády, lidmi z K5 nebo K4 teď asi, ale možná ještě tam jsou, poměrně štědře placených z peněz daňových poplatníků. Vrcholem toho všeho pak bylo, že jeden z povedeného trojlístku zbytečných ministrů Dvořák dokonce neváhal zaměstnat na Úřadě vlády za peníze daňových poplatníků i svého syna. A to jsou jen místa na hlavní pracovní poměr. Obdobně jako těchto viditelných míst pak přibylo na Úřadě vlády i těch na dohodu na DPP, DPČ, to je míst mimo klasickou systemizaci, což je takový trik, kterým se fialový tým snaží zakrýt skutečný počet zbytečných míst, a v podstatě to dělají na všech ministerstvech. A samozřejmě snaží se zakrýt hlavně ta koryta pro různé přátele a kamarády lidí z fialového týmu či K5 nebo čtyři teď. Tak například v měsíci září 2023 bylo na Úřadě vlády takových dohodářů celkem 390, z toho 152 na DPČ a 238 na DPP.
Nejde však jen o samotné už tak štědré platy těchto zbytečných lidí obsazených na daná místa, ale také o další s tím spojené náklady, jako je provoz jimi využívaných kanceláří a jejich vybavení, kdy kvůli přebujelému aparátu kolem zbytečných ministrů a místopředsedy Bartoše bylo nutno pronajmout další kancelářské prostory, dobře slyšíte, pro Úřad vlády v ulici Rytířská, a také rozšířit pronájem prostor v budově Ministerstva dopravy na Těšnově, kam byli přesunuti převážně běžní zaměstnanci Úřadu vlády, aby jimi uvolněné prostory ve Strakově akademii mohli využívat zbyteční ministři, jejich náměstci a další lidé z organizačních struktur, které jim byly uměle vytvořeny. Ano, dobře slyšíte. Takhle oni šetří, takhle pan premiér řídí ten úřad.
Kromě nákladů vynaložených na nové kanceláře si aparáty kolem ministrů bez portfeje a místopředsedy Bartoše vyžádaly rovněž další náklady zahrnující například náklady na autoprovoz. Ti si s požehnáním vedení Úřadu vlády velmi elegantně novým interním předpisem - dobře poslouchejte, vážení spoluobčané, udělali si nový předpis a rozšířili možnosti využívání služebních vozidel tak, že každý z těch zbytečných ministrů bez portfeje může mít přidělena dvě auta, dobře slyšíte, dvě, každý ten zbytečný ministr má dvě auta, jedno s řidičem a druhé bez řidiče, ano. Jejich političtí náměstci pak po jednom vozidle buď s řidičem, nebo bez něj a ostatní lidé z jejich aparátu pak mohou využívat dispoziční vozidla s řidičem, z čehož samozřejmě plynou další mzdové náklady na řidiče. Takhle oni hospodaří, takhle to pan premiér tam řídí.
Ale jsou to i další náklady spojené s ministry bez portfeje a jejich aparáty, jako například náklady kolem jejich zahraničních služebních cest jako letenky, hotely, diety, také náklady na jejich IT vybavení a související služby a náklady na zajištění nejrůznějších, často poměrně nákladných akcí s rauty a hostinami, kdy si v rámci interních předpisů opět v požehnání vedení Úřadu vlády dokonce navýšili limity pro pohoštění a současně rozšířili počet osob, které na něj mají nárok. No, takže papají zdarma, vážení spoluobčané, za peníze daňových poplatníků.
Úřad vlády, který za mě byl příkladem šetrnosti šetření a tahu na branku a pracovní morálky. To se tam už nenosí. Takže například u zbytečné ministryně Langšádlové bylo běžné, že si pro sebe a část svého úřednického aparátu nechávala ráno nosit do kanceláře opulentní snídaně, samozřejmě na účet Úřadu vlády, a stejná paní též velmi často pořádala neméně opulentní odborné, v uvozovkách akce, kde za peníze Úřadu vlády hostila bezpočet pozvaných. Ano, takhle oni hospodaří. Jelikož byl nárůst zbytečných míst na Úřadě vlády opravdu významný, bylo třeba je nějakým způsobem skrýt, respektive udělat méně nápadným, čemuž měla posloužit takzvaná úsporná opatření v personální oblasti označovaná též jako optimalizace formou takzvané systemizace. V reálu však nešlo o nic jiného než o rušení z pohledu rozpočtu často relativně nenákladných systemizovaných míst, a to převážně v provozní oblasti Úřadu vlády, zkrátka míst, které nebyly atraktivní pro nikoho z přátel a kamarádů Fialova týmu, nebo K5.
Vlna takového rušení nenákladných, avšak z provozního hlediska často velmi důležitých míst bylo hned několik a v součtu tak bylo zrušeno několik desítek takových míst, aby byly vzápětí nahrazeny násobně nákladnější outsourcingem. To znamená, kšefty pro kámoše z firem, to známe dobře, vidíme například, jak pětikoalice to řídí na Dopravním podniku města Prahy. A vzniklý prostor v počtu zaměstnanců byl následně využit k vytvoření dalších nových, často vysokotřídových míst, těch koryt pro kámoše, či dokonce celých speciálních útvarů k zajišťování velmi podivných agend, jako například Odbor strategické komunikace státu, nedávno dosazeného vládního koordinátora pro strategickou komunikaci pana Foltýna, ten má taky velký tým. Mediálně pak bylo vše lživě prezentováno jako úžasné úspory v personální oblasti. V reálu však šlo o dnes již notoricky známé schéma fungování Fialovy vlády, moc, koryta, kšefty a lži.
Speciální kapitolou pak bylo zbavování se špičkových profesionálů a skvělých odborníků převážně na vedoucích pozicích Úřadu vlády, a to za účelem zbavit se jednak nepohodlných lidí a zároveň uvolnit další zajímavá místa a funkce pro své staré dobré kamarády. V této souvislosti bylo též běžnou praxí, že u spřátelených lidí instalovaných na takto uvolněná místa bylo následně přistoupeno k významnému navýšení odměňování v rámci daného místa, a to už formou zvýšení platové třídy, navýšení osobního příplatku, označením daného místa za klíčové nebo prostřednictvím štědrých odměn, případně pak kombinací několika těchto možností. Pro mě by bylo strašně zajímavé, a já si myslím, že NKÚ může kontrolovat Úřad vlády, co by z takové kontroly vypadlo? Ale jsem přesvědčen, že by za to mohl zase Babiš, jak už všichni jsou zvyklí, ne, tři roky po vládnutí.
Způsoby, jak bylo dosahováno odchodu původních či nepohodlných zaměstnanců z vedoucích nebo jinak zajímavých míst, pak byly různé od poměrně elegantního v uvozovkách zrušení jednoho útvaru a s tím spojeného zániku místa nepohodlného vedoucího zaměstnance a následného vytvoření útvaru mírně odlišného, pojmenovaného, avšak se stejnou agendou a samozřejmě obsazeného tím správným kamarádem, až po různé formy nátlaku, v některých případech nápadně připomínající praktiky důvěrné, známé z devadesátých let, například v případě národní protidrogové koordinátorky a ředitelky Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Jarmily Vedralové, která byla velmi nevybíravým způsobem odejita a nahrazena starým dobrým kamarádem ODS Vobořilem, no, ale ten propagoval drogy, tak toho se naštěstí taky zbavili.
Ale jak již bylo zmíněno, nešlo a nejde jen o ta koryta, nýbrž také o moc a kšefty a s tím spojeno možnost rozhodovat o realizaci nejrůznějších, často zcela zbytečných, mnohamilionových zakázek, které se následně logicky potýkají s problémy jako je jejich další prodražování či poměrně významné nedodržování termínů plnění a podobně. Jde například o zakázky stavebního a technologického charakteru, nejrůznější IT zakázky nebo zakázky v oblasti konzultačních služeb. Samostatným příběhem jsou pak zakázky v oblasti cateringu či zajištění mnoha často velmi nákladných společenských akcí a nejrůznějších eventů, kdy současné vedení Úřadu vlády navenek sice neustále hlásá, jak moc šetří, ale v reálu se hospodárně rozhodně nechová, ba naopak všemožně hýří, jak to jen jde.
Speciální kapitolou denní na Úřadu vlády pak je obsazování lidí na vytvořené zvláštní pozice různých podivných zmocněnců a koordinátorů, ze kterých tito lidé rozhodují například o tom, co jsou a co nejsou dezinformace, který online server je ten správný a který ne, či která myšlenka a názor člověka je vhodný, který zavrženíhodný.
Příkladem může být pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Klímy a posléze zřízena pozice ještě těžšího kalibru nazvaná vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, do které byl dosazen i zmíněný důstojník vojenské kanceláře prezidenta republika Foltýn, kterého paní ministryně obrany se kdysi zbavila a byla strašně šťastná, no, a kterému byla vytvořena jeho velmi zvláštní agenda na Úřadu vlády, vytvořená dokonce samotným útvarem Oddělení strategické komunikace.
Já jsem teda nepochopil vůbec, co to je dezinformace. Já znám jenom lež a pravdu a musím říct, že tahle vláda a pan premiér překonávají veškeré očekávání, že nikdy jsme neměli tady, aspoň co já jsem v politice, někoho, kdo tak brutálně lže, než tato vláda a pan premiér v tom samozřejmě vyniká mimořádně. Výše popsané dění se samozřejmě také velmi negativně podepsalo na celkové pracovní atmosféře mezi běžnými zaměstnanci Úřadu vlády, když otevřenou přátelskou a kolegiální atmosféru vystřídal strach, vzájemná nedůvěra a obavy z toho, aby se náhodou o názor toho či onoho zaměstnance nezačal zajímat mezi zaměstnanci státní správy nechvalně proslulý Krizový informační tým, takzvaný KRIT. Nebo se kritická zmínka některého ze zaměstnanců ohledně dění na Úřadu vlády nedostala směrem k vedení úřadu či k někomu z poměrně úzké skupinky na vedení napojených lidí dosazených do významných a vysoce nadstandardně placených funkcí, ze kterých společně de facto kontrolují, ovládají veškeré dění na tomto úřadu organizační struktury a na ní navázaných významných postů přes nejrůznější zakázky až po profesní osudy oněch řadových zaměstnanců. No, stručně řečeno, teror.
Takže já samozřejmě o tom mluvím a mohl bych tady ještě mluvit, jaké mají náklady na zahraniční cesty - téměř 7,8 milionu - a další náklady. Ale znovu jenom opakuji, že za tři roky vládnutí Úřad vlády nabobtnal a má vyšší rozpočet o 500 milionů, než my jsme úřad předali v mašličkách. Tak jsem strašně zvědav v rámci debaty o rozpočtu - ta bude probíhat určitě až do Vánoc - jaké pan ministr financí navrhne úspory na Úřadě vlády. Měl by to navrhnout pan premiér. Kdybych já byl premiér, tak samozřejmě bych šel příkladem a ty náklady stlačil. Ale jelikož jsme se dozvěděli od pana Michálka, že pan premiér není premiér, že je to pan Stanjura, a vlastně ještě zapomněl na Pojara a na všechny ty poradce. Takže se vlastně často ptám, proč tam vlastně pan premiér je a co tam celé dny dělá. Takže to byl první bod.
Další bod se jmenuje - teď to hledám... (Listuje ve svých podkladech.) ... jmenuje se Zbytečné výdaje státního rozpočtu, přehled oblastí, kde lze ušetřit. Vážení spoluobčané, určitě jste zaznamenali, že vládní propaganda a většina těch médií, která podporují tuhle vládu a vlastně jí zařídila, že byli zvoleni, jedou stejnou strategii. Jednak se nás stále ptají, s kým máme vládnout. Nevím, kde je napsané, že my ty volby vyhrajeme. Klidně se něco stane. Bruselská chobotnice a Sorosova struktura nikdy nespí. Pamatujeme si na vymyšlenou Pandora Papers. Stále nás otravují, jak a co a jak bychom to dělali.
Já jsem to u Tománkové v neděli ani nestačil všechno přečíst, tak vám to teď přečtu, kde vidíme - například těch zbytečných výdajů je strašně moc. Můžu začít od podpory účelových politických neziskovek. To znamená, politické neziskovky, které ovlivňují veřejné mínění za peníze daňových poplatníků. Nám to občané vyčítali. Já jsem to tehdy našim ministrům zakázal. Ale samozřejmě jako menšinová vláda, která vládla s ČSSD, tak ČSSD to nechtěla. Potom samozřejmě takové politické neziskovky jako Transparency International bohatě žily, například i v minulosti dostávaly peníze z vnitra a pracovaly i pro firmy a tak dále. Takže ty neziskovky, které ovlivňují migraci. Teďka už se Evropa probudila a říká něco úplně jiného. Jako různé organizace pro pomoc uprchlíkům, hnutí Duha a Amnesty International. Takže celkem v roce 2024 šlo 17 miliard na neziskovky.
Neziskovky jsou důležité tam, kde stát není schopen pro lidi zařídit věci, které si zaslouží a které potřebují, takže to není nic proti neziskovkám. To je proti neziskovkám, které jsou zneužívané na politický boj. Máme tady takovou neziskovku, která se jmenuje Nesehnutí. Nevím, gender, tady mám napsáno 158 pohlaví. Z rozpočtu v roce 2023 obdrželo 22 milionů, 9,5 milionu od Ministerstva zahraničí, 700 000 od MMR, 2 miliony od Ministerstva financí, 570 000 od Úřadu vlády.
Já jsem i v televizi uváděl, že tahle vláda za tři roky utratila neuvěřitelných 974 milionů na různé propagace, mediální aktivity, marketingové aktivity. Jenom Úřad vlády, pokud si to dobře pamatuji, a porovnám to za ty tři roky, má náklad, myslím, 150 milionů nebo ještě více. Za nás jsme měli náklad asi 4 miliony a dokonce, myslím, že si pamatuju, v roce 2021 to byla nula.
Potom jaké jsou tady další výdaje? Digitální a informační agentura. To je produkt pana Bartoše - 2,9 miliardy ročně. Z toho 150 milionů korun na platy. To je neuvěřitelné. Já nevím, proč to tam mají. Za mě byl zmocněnec pro digitalizaci pan Dzurilla. Neseděl ani na Úřadě vlády, seděl jako koordinátor mezi dvěma centry IT - to bylo Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra - a v podstatě nestál Úřad vlády vůbec nic. Státní realitka, pan Bartoš - 1 450 000 000 - 354 úředníků. Úplně zbytečný úřad na správu bytů. Nevím, co se jim stalo. Oni tady vůbec nepochopili, jaká je role státu.
Na kosmonauta dáme 1,5 miliardy. To je fajn, ale nevím, jestli teď, když Fialova vláda obrala všechny tady, důchodce, zaměstnance, mladé rodiny, firmy, živnostníky a teď se chystá obrat v rámci rozpočtového určení daní i Moravskoslezský kraj o 800 milionů, a města, Ústecký kraj o 400 milionů. Pomoc po povodních také vázne a hlavně to strašně trvá. Tak fakt nevím, jestli je to dobrý nápad.
Ty zbytečné ministerské posty a náklady na Úřadu vlády půl miliardy, 128 milionů na reklamní kampaně. To je neuvěřitelné. Chápu, že potom ta média krásně fungují ve prospěch této čtyřkoalice a pětikoalice. Externí poradci, právníci, konzultanti - 200 milionů ročně. Externí analýzy, tady mám Michelina - 50 milionů, neuvěřitelné. Za to, že Michelin nám řekne, jak ti číšníci v nějaké restauraci fungují a jestli nabízejí nějaká vína, nebo ne. No, neuvěřitelné.
Mediální kampaně tady mám. Ještě jednou, za léta 2022 až 2024 za reklamu v médiích bez přímého užitku tahle vláda vydala 974 milionů. Neskutečné. Externí nepotřebná školení pro úředníky - stovky milionů korun ročně. Neefektivní školení jak se mají chovat proklientsky, poskytovaná externími agenturami samozřejmě. Zatímco platy úředníků rostou minimálně, ale o platech se budeme bavit asi až ve čtvrtek.
Špatně řízené státní nemovitosti. Je neuvěřitelné, co vlastně pan Bartoš tam stále vymýšlel. Tady největší realitka, největší vlastník nemovitostí, je pod ministrem financí - ÚZSVM - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Já jsem to dával kdysi do pořádku, protože tam byly ještě majetky, které patřily, nevím, firmám, které neexistují. Mají tam obrovské množství majetku. My jsme řešili, proč stát platí externím firmám až 600 milionů korun za nájem, přitom má tolik nemovitostí.
Bytová otázka. Ale to nikdy nikoho nenapadlo, protože oni po třech letech ani nevědí, co tam vlastně mají a nemají.
Takže ty nemovitosti, ano, kdyby se tomu někdo věnoval, tak taky si pamatuju ty spory. Stát vlastní pozemky a dohaduje se, nebo potažmo se soudí dokonce s obcemi nebo s dalšími komunálními strukturami.
Dotace na elektroauta, 2 miliardy. No, výborně, takže asi 6 500 podnikatelů dostane dotaci, myslím 200 000. Úplný nesmysl, když teda stále pan Stanjura alias podle Michálka premiér tvrdí, že nejsou peníze. Političtí náměstci, tak já jsem na to zvědav, jak ti všichni náměstci za Piráty odejdou, 35 politických náměstků k roku 2024.
Zbytečné náklady na rekvalifikace, které nikdo nepotřebuje. Stovky milionů ročně, rekvalifikace, které neodpovídají potřebám průmyslu prováděného externími firmami.
Potom tady mám nějaký Dům zahraniční spolupráce. Roční náklady na provoz 392 milionů, výnosy pouze 121 milionů. Aktivity by mohlo převzít Ministerstvo školství.
Potom tu máme Cermat, provoz je 210 milionů. To je debata asi, co na to rodiče? Co na to stát? My samozřejmě k tomu řekneme svoje v našem programu.
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, rozpočet 526 milionů, z toho na (nesrozumitelné) 294 milionů. Tenhle úřad by se měl podle našeho názoru sloučit s Ministerstvem kultury.
No, teď, když už tedy asi to Ministerstvo pro místní rozvoj, které samozřejmě sedí na Staromáku, a úplně špatně, a ten projekt, který já jsem chtěl, abychom je sloučili do té administrativní čtvrti, tak to samozřejmě hned všichni zamítli.
A nakonec tady mám - paní ministryně tu není - ty slavné F-třicetpětky. 400 miliard, 400 miliard, přitom stačilo prodloužit gripeny.
Takže, vážená média, když se nás ptáte, co bychom dělali, tak my to víme přesně, co bychom dělali. Za prvé bychom vybírali daně. Bojovali bychom proti šedé ekonomice, samozřejmě. Provozní náklady této vlády se od roku 2021 zvýšily o 50 miliard. Dobře slyšíte, zvýšily ze 70 na 120. Pamatujete, co všechno sliboval pan premiér? Jak bude šetřit a sníží a hned a 100 miliard, ale samozřejmě provládní média to nepřipomínají. Ony připomínají jen naše nějaké z minulosti vytržené z kontextu prohlášení. Takže to je ten bod zbytečné výdaje státního rozpočtu.
A teď bych chtěl mluvit o tom, absolutně nevím, co si mám o tom myslet, co se panu premiérovi stalo - o tom vyjádření hlavně pana premiéra, který teďka po třech letech - nevím, co se mu stalo - nám v komentáři 17. října 2024 říká: "Evropa se musí probudit! Věřím, že není pozdě."
To je tak strašně úsměvné, to je tak strašně neuvěřitelné. Já znovu opakuji, že za dvanáct let, co jsem v politice, jsem nezažil nikoho, kdo by byl takhle schopen lhát a překrucovat a manipulovat, ale úplně brutálně, brutálně.
Tak pojďme si říct, jak to vlastně všechno bylo s panem premiérem a Evropskou unií. Já jsem jako premiér za ním chodil. Tajně, novináři to nevěděli. A já jsem mu vysvětloval, jak to funguje, ten Brusel. Že to není ta deklarovaná solidarita, že je to tvrdý boj za zájmy těch států, které premiér reprezentuje. No a já si pamatuju, jak on vlastně to ani nechtěl řešit. Ještě 13. prosince 2021 v Budapešti jsme měli večeři - Vé čtyřka, která byla významnou silou v rámci Evropské unie - s Emmanuelem Macronem a vysvětlovali jsme mu situaci, jaká byla v Polsku a Maďarsku. Tehdy bylo Polsko na pranýři, kde v podstatě útočila Evropská komise. A potom byla Evropská rada a já jsem byl ještě na Evropské radě 16. prosince, jsem bojoval proti emisním povolenkám, ke kterým jsem psal dopisy všem premiérům a prezidentům. Ursule, předsedkyni Evropské komise a předsedovi evropské rady Charlesi Michelovi. A pan premiér, ten se tomu totálně vyhnul, on šel až poprvé na Evropskou radu myslím, že 17. února. Potom Macron, který sedí vedle něho, mu nabízel termín, neměl čas. A potom samozřejmě přišlo to, co se nikdy nemělo stát. A v podstatě tady se o tom píše. A tohle vlastně následuje na to, že pan premiér, který všechno způsobil, i to Euro 7 si z něho, Timmermans si ho namazal na chleba. Normálně ho podvedli, protože byl naivní, protože tomu nerozumí, protože nechápe, jak to funguje, ta bruselská chobotnice. Jak to funguje. On tomu nerozumí, on to nechápe.
A kdo tady teda způsobil zákaz výroby spalovacích motorů aut? Kdo? No přece Fialova vláda, vždyť tam byla v květnu 2022 ta Hubáčková, která se nedomluvila ani anglicky. Takže, milé děti, učte se anglicky, prosím vás! Třetina vlády ani nemluví pořádně. Je to důležité v životě. Takže oni to všechno způsobili, potom přišel migrační pakt, který byl připraven, vlastně všichni to obhajovali, jak je to všechno skvělé, ta pozvánka pro 30 000. Emise, emise pro auta, teda to budou muset platit výrobci pohonných hmot a čerpačky a lidi budou muset platit za nemovitosti. To je všechno dílo Fialovy vlády, všechno, všechno.
No, a potom přišlo předsednictví, pan premiér nesvolal ani jednu speciální radu, nic neudělal. Ten neformální summit, který tady byl a který my jsme ještě připravovali a řekli jsme, bude to na Hradě, a potom vlastně jeho vláda se dotáhla, tak to byl summit Emmanuela Macrona, ten si tady zavolal 45 státníků, měl hezké videjko, všechno si to prodal. A my nic! Co teda vlastně oni prosadili za toho předsednictví? Co pro nás udělali? Ani jedno euro pro ukrajinské uprchlíky, ani jedno. Teď ekonom Kovanda publikoval, že nás to stálo 120 miliard, a Brusel teď navrhl, ten Evropský parlament, který bohužel je stále v tom složení jako minule, jsou lidi, kteří podporují Green Deal, ilegální migraci, tak chtěli, abychom platili 0,25 % z HDP každý rok na Ukrajinu, to je dneska 25, 30 miliard.
V Bruselu nikdo nemluví o mírové agendě. Ne - válka, válka, zbraně, a potom jak to vypadá, když kancléř Scholz říká: Budu jednat s Putinem, a ve stejný den ministr francouzské vlády říká: Ne, Ukrajina půjde do NATO. Takže to je ten Brusel.
Takže pan premiér teďka napsal neuvěřitelný článek, že všechno to, co on způsobil, všechno, co způsobil, teďka vlastně kritizuje a říká, že snad ještě není pozdě. Proč aspoň neudělal změnu evropské směrnice, aby se nestanovila cena elektřiny na základě nejdražšího zdroje na výrobu elektřiny, plynu? Proč to neudělal? Ani euro.
Mohl říct: Ursulo, předsedkyně Evropské komise, chci pro Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Německo, chci - nevím - 5 miliard euro za to, že jsme tady přijali ukrajinské uprchlíky. Ano a bylo to dobře, ale proč nám nedali žádné peníze? Proč to nevyřídil? No, protože je totálně neschopnej. Za ilegální migraci Řecko dostalo 3,5 miliardy euro, Itálie 1,1 miliardy, ne? Proč? Takže to je úplně - když to člověk jako čte tohle, jo, co vlastně - kde samozřejmě zase prodává naši práci. Prosadili jsme jadernou energetiku do takzvané taxonomie. Pane premiére, vy se nestydíte? Celý rok 2021 jsem pětkrát vystupoval a tvrdě požadoval od Ursuly von der Leyen, aby konečně tu taxonomii vydala. A kolik let jsme na tom pracovali, abychom dostali do závěru conclusions Evropské rady slovo "jádro", slovo "kůrovec" - no, protože Jurečka nám zničil lesy, nedal na kůrovce vůbec nic, jo? Dneska jsme viděli, jak to dopadlo na Jesenicku, ty povodně, úplná katastrofa, protože ty lesy - se o ně nestará. A já jsem to slovo tam měl, protože ty lesy dneska emitují emise, ne absorbují, no. Takže ta taxonomie, pane premiére, a na rozdíl od vás všechno, co tady říkám, já umím zdokladovat - závěry z Evropské rady, údaje Českého statistického úřadu nebo Ministerstva financí nebo Eurostatu tak byly schváleny 31. 12., takže vlastně, nevím, pět pracovních dní po tom, co jste nastoupil. Neudělal jste pro to nic. Nic jste neudělal, všechno je to naše práce.
Takže pan premiér teď se probudil, probudil se a samozřejmě taky neříkal pravdu o emisních povolenkách. To je určitě - samozřejmě média to neukážou. Debata, že já jsem měl něco dělat s emisními povolenkami - ano, já jsem dělal, já jsem napsal ty dopisy. A ještě tady mám článek, ano, z Novinek, to je dneska největší hejtr našeho hnutí, ne? Třikrát teď překroutili moje vyjádření ohledně Stačilo. Víc nepřátelské médium, vážení spoluobčané, abyste věděli, než Seznam Zprávy - tady to je, 27. 9. 2021: Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Já jsem o tom jednal. Chtěl jsem to zastropovat na 30 euro, protože je to jen spekulace, spekulace. Takže normálně pan premiér, dokonce se mně - ještě normálně napíše, že jsem nějaký vítač emisních povolenek, přitom já jsem za to bojoval, proti tomu, ano. A stále opakují lži o Green Dealu. Znovu to zopakuji. Green Deal, to, že nemáme závazek snížit emise o 55 %, všechny státy, je díky Morawieckému a mně, že jsme dotlačili a blokovali tu komisi, aby to byl průměr, žádný závazek není, že jsme vybojovali stovky miliard do modernizace fondů. Ale oni stále budou lhát - odéeska, jo - že Babiš něco. Ne, není to pravda, dá se to dohledat, ano.
A Green Deal, který má ničit životy našich lidí a zemědělství a průmysl, je vaše dílo, vaše dílo, když jste tam posílal Hubáčkovou, která potom se rozbrečela, když to všechno podělala. To je jako neuvěři... Kde měla mandát? Když neuměla anglicky, tak tam měl jet někdo jiný. Co jste to tam prováděli? A teď vy vlastně říkáte, že v podstatě je to potřeba změnit. No, tak hlavně, protože pan Benda, jo, teď to tady budu číst, ten článek, kde se říká, že pan premiér (důrazně) rok před volbami sází na zmírnění Green Dealu. No, dobré ráno, pane premiére. Dokonce i objevil průmysl. Objevil Nutellu v Německu. Bohužel neobjevil elektřinu, proto je nejdražší snad z Evropské unie. A teď objevil průmysl, který samozřejmě má výsledky, jaké má.
Kdo po covidu má největší růst? Kolik má? Polsko, 14 %. Kolik máme my? Nulu. Nulu. Průměr v Evropě je 4 %, jo? Takže pan premiér napsat ten komentář, Evropa se musí probudit, jinak končí. Jak podpoří české firmy? Vždyť je kritizoval. Říkal, že ty firmy, to je fuj. A ti zemědělci mají traktor a někteří mají zisky. No, co si to vlastně dovolují? Nebo je to tím, že neomarxisti a levičáci a komunisti, Piráti odešli z vlády a teď znovu, ODS se bude tvářit, že je pravicová? (Se smíchem.) To vám už ale nikdo neuvěří. No, takže... výroky některých členů ODS - se tady píše, že asi těžko můžete tvrdit, že jste chtěli ulehčit podnikatelům. Vždyť jste pro ně nic neudělali. I v rozpočtu, pan Stanjura, mu tam chybí 21 miliard na obnovitelné zdroje, na Topolánkův tunel za 600 miliard, jo?
V roce 2021 pan premiér tvrdil, pan premiér Fiala, že Green Deal je realita. Říkal - nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak. Teď musíme využít příležitosti, jak investicemi do udržitelného rozvoje obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života, říkal pan Fiala - stejné kecy jak Ursula. Oni říkají, jaká příležitost. A kde je ta příležitost? Ukažte firmám, které technologie ony můžou zainvestovat, aby nezbankrotovaly a aby vyhověly těm šíleným požadavkům, kde Evropa má 8 % emisí a v Číně staví 150 uhelných elektráren. Já nevím, to nikdo nevidí, co se vlastně v Evropě děje, ne?
No a pan premiér si všiml, že Draghi napsal zprávu. Ale my to všechno víme, (kdo) trošku rozumíme ekonomice a hospodářství a byznysu. No, ta Draghiho zpráva není dobré čtení, jo? A produktivita zpomaluje, patologický sklon k byrokracii a tak dále. Takže vlastně je úplně neuvěřitelné, že pan premiér po tom, co vlastně byl jenom loutka Bruselu, Timmermanse, který ho podvedl i s Euro 7 a kde Timmermans, (což) je úplně nejhorší, co by se někomu mohlo stát, (ho) pochválil za předsednictví, v rámci kterého jsme neudělali vůbec nic. Dopad - víte, kolik to stálo? Pokud si to pamatuji, 2,5 miliardy, ano, to byly ty chlebíčky, o kterých jsem mluvil, pár foteček za 2,5 (miliardy?), jo? A výsledek? Za Ukrajince nic, energie zůstaly a totální disaster ohledně Green Dealu, Fit for 55 se to jmenuje, ano.
S emisními povolenkami pan premiér neudělal vůbec nic, ano? Takže my se ptáme, že proč tedy Česká republika pod vedením pana premiéra odkývala systém povolenek, které se rozšiřují na vytápění a osobní dopravu, ano? Tady se píše v článku, že můžeme to vysvětlit výroky Marka Bendy, ODS. Uteklo nám to. Ten sice tvrdí, že to není tak, že v EU všechno odkývají, ale my víme, že to tak je, protože pan premiér, když byl v Brně, tak měl přezdívku Mlčoch, a na Evropské radě taky mlčí, on tam přečte občas nějaký projev, ale on tam nebojuje za zájmy České republiky, jak jsem to dělal já nebo jiný premiér ještě Vé čtyřky, kterou totálně rozbil. A vlastně dneska máme nepřátelské vztahy se Slovenskem i s Maďarskem. No, výrok pana premiéra k Slovákům včera, tak to snad (s pousmáním) ani nemá smysl komentovat, taková ostuda, neuvěřitelné, jak člověk takového vzdělání se může takhle ponižovat.
Takže co říkal pan Benda. Ano, odkývali jsme některé blbosti za našeho předsednictví a odkývali jsme to v podstatě z nepozornosti. No, co to je? Takže oni tři roky kývou blbosti a jsou nepozorní, jo? To nechápu. (Se smíchem.) Jako co to je, tohle, ano?
Takže vlastně... No, oni říkají, občané, my jsme to všechno podělali, má to na vás strašný dopad, ale my jsme byli nepozorní a vlastně jsme byli blbí. To říká ale pan Benda, ne já, já to tady jen čtu. Čtu, co tady se píše.
Takže je to neuvěřitelné a teďka najednou říká pan premiér, že - a to můžu tady samozřejmě komentovat ty různé kecy od té závislosti na ruské ropě a plynu. Prosím vás, také jsem to říkal v televizi, tahle vláda nakoupila za 177 miliard korun českých ruskou ropu a ruský plyn. A tady tři roky jsme poslouchali, jak to všechno bylo špatně. Ta demagogie, kde vlastně oni tvrdili, že my jsme něco udělali špatně. Co? My jsme jenom zdědili po vás... Mimochodem, pane premiére, kde máte ten Stork, jak jste nás kritizoval, to propojení plynovodu do Polska, které my jsme chtěli udělat? Net4GAS to chtěl. Dneska vám to patří. Vždyť to ten Síkela koupil, tu prodraženou firmu za 9 miliard, s dluhy 33 miliard, která nemá co přepravovat. Totální disaster! Tady jsou ministři, kteří způsobili miliardové škody, jako Bartoš a Síkela, a je to v pohodě, ne? V pohodě je to. Stíhají se jiní, ti opoziční na objednávku, aby bylo jasno.
Takže ty emisní povolenky - a samozřejmě je to jako neuvěřitelné, že teď vlastně pan premiér má pocit, že řekne lidem, tak jsme to udělali z blbosti, my to teď změníme, ale kdo vám, prosím vás, bude už věřit? Kdo vám bude věřit? A hlavně všechny ty žebříčky se za vás zhoršily - bezpečnost, zadlužení, stále opakování těch vašich lží, co jste tady říkal, že my jsme měli způsobit inflaci. Ne. Za nás inflace v prosinci byla 5,3, pokud si to pamatuji, ano - 5,3. A samozřejmě my jsme snižovali DPH na elektřinu a plyn. Takže je neuvěřitelné, že my, vážení spoluobčané, stále musíme vyvracet tyhle totálně brutální lži. Totálně brutální lži, protože nic z toho není pravda a ta vyjádření pana premiéra, to skutečně vůbec se to nedá pochopit. Já často říkám, že mám o něj strach, že by si měl odpočinout a neříkat tyhle věci, které se dají velice snadno vyvrátit. Velice snadno vyvrátit. Takže možná by nám to mohl tady přijít vysvětlit všechno, jak to tedy myslí a jak to změnil a co vlastně teď bude, protože ta vyjádření jsou úplně neuvěřiitelná.
Takže já jsem chtěl jenom říct, že jsem zvědav, kdy pan premiér vlastně zjistí, že tři roky devastoval i naši zemi. To, že to pohnojil, a jak říká pan Benda, z hlouposti a z nepozornosti, z blbosti a nepozornosti v Evropě, to víme, a kdy nám vysvětlí ten totální disaster, který udělal v České republice? Důchodci, hospodářská škoda, ne? Mladé rodiny. Vzal školkovné, slevy, studenti. Vždyť všechno jste konsolidovali na úkor občanů. Na úkor občanů České republiky. Takže bylo by dobré možná, kdyby ho někdo vlastně teď navedl, já jsem si ještě dohledal ten článek, protože ty lži, když to člověk tady čte, že když jsme předávali zemi, tak že jsme předávali spálenou zemi. Přitom jsme byli jedni z nejlepších v těch parametrech. Covidový chaos. Žádný covid už nebyl. A inflaci - inflaci. A potom zase mluví o Agrofertu.
Já nevím, jestli to stále píše ten Miloš Růžička, to je pravděpodobně organizovaný zločin. Ten zakládal tu kampeličku, kde si pan premiér dal milion na pět let a vypadlo mu z toho 236 korun, který řídil Chovance, potom Sobotku, potom na poště řádili s Bakalou. Tak to je geniální organizátor. To ještě mluvím velice, velice slušně. To je člověk, který zařídil negativní článek proti mně i v Americe. To jsou velcí mafiáni, tohle, tahle parta. A vypadá to, že to je všechno asi jeho rukopis, nebo nevím, kdo mu to radí. Říkám, že tohle číst je úplně, úplně neuvěřitelné.
Takže, pane premiére, když už něco říkáte, prosím vás, tak to zdokladujte. Já to mám všechno zdokladované, já to všechno mám vyzdrojované, všechny ty vaše nepravdy. Tady mám: Česko letos zatím dovezlo z Ruska ropu za 13 miliard. Vždyť stále dovážíte tu ropu! Vždyť jste se stále nenaučili to, že ten plyn je jenom jeden, že ten plyn se swapuje, že ten plyn není jako ropa: těžká, lehká, sladká, taková, maková, že ten plyn je jeden. Vždyť tomu nerozumíte. Proč o tom mluvíte stále? Takže to je úplně peklo a já myslím, že všichni, i ty firmy a ti podnikatelé, když to slyší, tak musí být z toho totálně, totálně vystresovaní, protože někdy máme pocit, že skutečně pan premiér má halucinace - to, co u nás předvádí.
Takže to je ten bod, který se jmenuje Fialova vláda v Bruselu odkývala některé blbosti, podle Marka Bendy, a teď prý chce podporovat firmy, které totálně ničí, totálně ničí - pro pravicovou ODS firmy jsou nepřítel. Nepřítel. Proto jim navýšili daně z 19 na 21 %. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.) Proto zatížili daněmi zaměstnance, proto jim nic nedali, ne? Co udělali pro ty firmy tady? Mimochodem, která firma tady nějaká přišla? Já tedy nevím. I tam ten podezřelý obchod někde v Rožnově, kde nějaká firma údajně má investovat nějaké miliardy a má dostat 12 miliard, mně to spíš připomínalo nějaký tunel než nějakou podporu. Proč nepodporují české firmy? Proč? Ne, ty oni devastují. Ty oni devastují.
A to, že je samozřejmě je tam servilní Svaz průmyslu a tripartita o ničem, tak jsou všichni samozřejmě v pohodě. Tady ani ty firmy nejsou schopny nějak říct panu premiérovi tu pravdu. Ano, císařovy nové šaty. Tak to je. Tak teď ten největší stres ještě je - stres, no, tak čtyři roky jsme přežili, tak snad to přežijeme. Tady mám článek, co chce ještě Fialova vláda stihnout. Tak za prvé, Dukovany. Dukovany. Tak já jsem na to zvědav, protože Fialova vláda je vláda chaosu, vláda, která měla být záchranou, jak říkali, se topí ve svých lžích a neschopnosti. A my to všechno platíme. Dukovany jsou toho nejlepším příkladem. Premiéru Fialovi a jeho týmu se nedaří, situace se komplikuje a vina je jasná. Fatální selhání jeho vlády. Fialova vláda mluví o velkých úspěších, ale co vidíme ve skutečnosti? Jen chaos, nekompetence a absolutní odtrženost od reality. Smlouvu na dostavbu ČEZ (Dukovan?) bych být ČEZem ani nepodepsal, protože jako řádný hospodář bych to ani udělat nemohl. A já jsem zvědav na ty minoritáře. Mimochodem, když mluvím o tom ČEZu, co jsme jim my tady řekli v únoru 2022? V televizní debatě jsem řekl, pane premiére - ale on tomu nerozumí, to je to peklo, že vlastně on neví, o čem já mluvím - mohli jste vykoupit 100 procent ČEZu za peníze ČEZu.
Ještě jednou, pane premiére: bez peněz z rozpočtu, za peníze ČEZu. No a Fialova vláda vytáhne z ČEZu od roku 2022 do roku 2025 200 miliard, vážení, 200 miliard. Tak možná za těch 200 miliard, kdyby byl někdo vyjednával s minoritáři, mohl mít ten stát už 100 procent a potom by ČEZ nebyl orientován jenom na zisk a kašlat na lidi a nezájem, že kolik lidí platí za elektřinu nebo za plyn, ale mohl být jako v jiných státech vlastně státní energetický holding. Ano, pronájem, terminál na LNG, dobře, GasNet, dobře. GasNet fungoval v povodňových oblastech perfektně. Hned to opravili, zaplatili, super. Ano, takže to mohlo takhle být. Ale to neudělali, takže si vytáhli 200 miliard, které skončí v rozpočtu, kde se samozřejmě všechno rozplizne.
Mimochodem, když vidíte ty jejich výsledky a řeknu jenom ta čísla, kolik oni zadlužili naši zemi - víc než Sobotkova, Babišova, Rusnokova a ještě dva roky Nečasova vláda. To je neuvěřitelné. A to vybrali asi o 800 miliard daní navíc. No, takže co s tím, co s těmi Dukovany?
Mimochodem strašně mě překvapilo, že jsem ještě dohledal minule článek - protože nás vždycky kritizovali, že jací jsme proruští, a tyhle nesmysly, to byly lži, nikdy to nebyla pravda - že ještě byl takový článek, kde hejtman Kuba říkal, že by se mělo jednat s Rosatomem. To bylo myslím v roce 2021. Ale to samozřejmě novináři nikdy nepřipomínají. Oni připomínají jenom to, co chtějí, to, co je proti nám.
Jak je tedy ta společnost kapitálově připravena? Dva reaktory, tak to je 400 miliard. My jsme měli financování na jeden reaktor. Fialova vláda nemá nic, ani na ten jeden nemají vůbec. Takže měli dost času, ale nic neudělali. No, a teď uvidíme, jak to bude. Korejci mají smlouvu. Američané mají odvolání, že nemají licence. Bůhví, jak to ještě dopadne s Francouzi. No tak když pan premiér tady říká, jak to všechno dokončí, tak jsem na to strašně zvědav.
Potom ten bod číslo 2, to je klasika, že chce pan premiér, dobře poslouchejte, otevřít D4. Ano, D4, to je ta dálnice na Strakonicku, pan premiér ji bude otvírat a Karel Havlíček, který to celé odmakal, ale je to první PPP projekt v historii naší země - jasně že jeho nepozvou. Ale Karel o to ani nestojí. Ale že se nestydí, to dát do - co chce ještě vláda stihnout. Tak dětičky už odešly, ale tuhle dálnici, to je první PPP projekt v České republice. Proč už Kupka neudělá nějaký svůj projekt PPP? Za tři roky nebyl schopen vybrat ani poradce. Vždyť je to šéf středních Čech. Tam mají teď zase tu hejtmanku, která tam za čtyři roky neudělala vůbec nic. Proč neudělala Praha - Tábor PPP projekt? Nebo Rtřicetpětka? Udělejte už konečně něco, co je vaše práce. To, co děláte a co otvíráte a co bude pan premiér otvírat, je naše práce. A on si to dá tady, že to chce stihnout.
Dotáhnout do konce důchodovou reformu. Pane bože. Takže to je bod 3, co chce pan premiér. Vážení zaměstnanci, nebojte se, když nás příští rok zvolíte, tak my nedopustíme, aby tahle pseudodůchodová reforma - není to žádná reforma. To je jenom to, že zaměstnanci budou pracovat déle za méně peněz. A jaký zmatek v tom byl! Něco tam vlastně ještě tady - nejdřív to bylo, že bude se prodlužovat věk odchodu do důchodu, potom to změnili na poslední chvíli a asi pan Jurečka se probudil a dal to na 67 let. Potom vlastně tam vyndali 15 minut před hlasováním, vyndali vlastně ty lidi těžké profese, například zdravotní sestry, které by měly mít nárok jít do důchodu dříve, tak to také vyndali. Takže to je zmatek nad zmatek a pan premiér to má, jako že to chce dotáhnout. Tak bylo by dobré, kdyby fakt si vyplatili nějaké dobré platy a už nechodili do práce, aby už nic neudělali.
Dokončit některé reformy ve školství, jako například zavést maturitní projekty místo losovaných otázek. No, tak to je skutečně asi důležité, ale pokud to je - protože já si nepamatuju žádné jiné výsledky této vlády, tak je to skutečně, skutečně velice zajímavé, protože v tom školství vlastně jsou to jenom další nesplněné sliby, prázdné sliby. Celý čas vykládali, že dají učitelům 130 procent průměrné mzdy. No a co se stalo? Nic nesplnili. Za nás to bylo 121 procent a od toho období to jde jenom dolů. Ano, takže teď dostanou, učitelé konečně dostanou 7 procent, mladí dostanou sotva 2 300 korun. Ale mě fascinuje, když pan Rakušan například říká, že policisté dostanou 1 500 korun, ale zároveň návrh navýšení platů - jako místopředseda vlády tam dostane, nevím, jestli tam dostane 20 000 nebo kolik, no, minimálně desetinásobek. Takže že se nestydí vůbec to říct těm lidem. To nechápu.
Tady mají ještě dokončení velké mediální novely. No, tak to je ta korupce České televize a Českého rozhlasu. Takže, vážení spoluobčané, zaplatíte zase víc peněz, aby Česká televize i Rozhlas zase vysílala v prospěch této pětikoalice (čtyřkoalice?). Ale to myslím, že vidí i slepý, takže nedívejte se na ta veřejnoprávní média. Dívejte se radši na naše sítě, na náš Facebook, Instagram, TikTok, videa a podcasty. Teď jsem s Karlem Havlíčkem natočil podcast, ten vyjde zítra. Takže je to ta propaganda a zkrátka honosně se tomu říká velká mediální novela. Takže budete platit víc, a když se nedíváte, tak vám říkám, musíte - i přes mobil.
Pomoci občanům (zasaženým?) povodněmi. Ano, mně píšou hasiči stále, jak to funguje. Nadace Agrofertu už poskytla, asi, nevím, těch hasičských sborů, co dostaly peníze, už je strašně moc, protože my fungujeme rychle.
Osmička: prosadit novelu lustračního zákona. Tak to je strašně důležité samozřejmě. Je zábavné, že si to tam vůbec dají a potom mají omezit zábavní pyrotechniku.
No a to úplně poslední je zálohování PET lahví. Dobře slyšíte, fakt. Tak to je skutečně jenom takový důkaz asociálnosti, arogance,, neschopnosti a buzerace lidí. Ano, takže místo toho, aby vláda řešila skutečné problémy, jako je drahota, propad životní úrovně, zadlužování, tak přišla se zálohováním PET lahví a plechovek od roku 2026. A tahle ekopitomost, která je na úrovni zhůvěřilosti zvané nesmímatelná plastová víčka, je nedomyšlená, zbytečná, zastaralá a zatěžující pro občany i pro obce. Zálohování odmítá naprostá většina odborné veřejnosti, proti se postavil Svaz měst a obcí, Svaz místních samospráv, Asociace krajů, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů i Hospodářská komora. No, ale vláda to schválila. To je neuvěřitelné. Viděli jste, kolik pan ministr životního prostředí Hladík dostal hlasů na sjezdu KDU-ČSL? A sám kandidoval. A víte proč? No protože v Brně, když se ho - jak se jmenuje ta primátorka? (Hlasy ze sálu: Vaňková.) - Vaňková zbavila a celá ODSka, tak všichni oslavovali. Všichni oslavovali, protože ta jeho pověst, kterou slyšíme... A proč mu to premiér dovolí, tuhle věc? Já to nechápu, proč. Ale pan premiér je dezorientovaný, protože když jsem slyšel, co říkal o Jurečkovi, tak jsem se musel chytat za hlavu a myslím, že celý zemědělský sektor také, i Lesy(?) a všichni zkrátka.
Takže čtyři body, už abych nezdržoval, je to akorát, hodina třicet. Paní předsedající, máte to asi napsané. (Předsedající: Mám to popsané, ale budeme rádi, když...) (Poslanec Babiš předává předsedající písemný podklad.) (Předsedající: Děkujeme.) Děkuji za pozornost. (Potlesk v pravé části sálu.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak já tedy načtu ještě náhradní kartu, s ní bude hlasovat pan poslanec Vrána, a to číslo 39. Nyní tedy vystoupí s přednostním právem paní předsedkyně Schillerová a následuje pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Kolegyně, kolegové, dovolte mi zareagovat na aktuální rozhodnutí vlády úplně upustit od změn u dohod o provedení práce, které byly s velkou pompou schváleny přesně před rokem v rámci daňového balíčku. Ty změny byly od počátku nepřipravené, byly devastační pro firmy, byly likvidační pro statisíce dohodářů, nahrávaly černému trhu a nelegálnímu zaměstnávání. Věděli jste to. Věděl to ministr Marian Jurečka. Věděl to ministr Zbyněk Stanjura. Byl tady pozměňovací návrh Aleny Schillerové, byla tady jasná varování odborných svazů a komor, byly tady silné a pádné argumenty Komory daňových poradců. Ale před tím vším si oba zmínění ministři zacpali uši a odvrátili zrak a nechali vládní mašinérii tyto změny schválit. Dokonce i Piráti, kteří se jindy tak rádi staví do role ochránců dohodářů, nehnuli na ochranu těchto lidí ani brvou. A to vše jen proto, abyste po roce zjistili, že absurdně složitý systém registrací a danění dohod je v praxi nerealizovatelný a vede toliko k zablokování brigád pro studenty, maminky na mateřské, seniory i svobodné profesionály. Že jste zkrátka vymysleli hranaté kolo. Samozřejmě všichni jsme lidé a všichni děláme chyby, ale když se takto fatálně spletou dva vrcholní hospodářští ministři této vlády s armádou úředníků za zády, následky nezůstanou za zavřenými dveřmi jejich kanceláří, ale rozlévají se do ulic. Zasahují rodiny, ekonomiku i budoucnost naší země. A ty chyby, na které by ministři nejraději zapomněli, nebo o nich možná pořádně ani nevědí, se zasaženým lidem vrývají hluboko do životů. Stalo se prokazatelně přesně to, před čím jsme varovali.
Na začátku října byla publikována studie odborníků z ekonomickosprávní fakulty Masarykovy univerzity, Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik a Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, podle které zavedené změny doslova ohrozily nejzranitelnější domácnosti na trhu práce a mnohé z nich vytlačily do švarcsystému.
Vážení zástupci koalice, pane ministře Jurečko, pane ministře Stanjuro, který jste mě na rozpočtovém výboru loni na podzim ujišťoval, že všechno bude fajn. Přijmout odpovědnost za chyby není jen morální povinností, je to základní princip důvěry, na kterém stojí demokracie. Vaše chyba stála práci nebo brigádu desítky tisíc lidí. Firmy a jejich účetní stály tisíce hodin naprosto zbytečné práce, stovky hodin na tom utopili úředníci vašich ministerstev, nespočtu studentů, maminek nebo seniorů jste brutálně zkomplikovali život. A nejhorší je, že naprosto zbytečně, protože jste byli varováni a byli jste varováni věcně a včas.
Prosím, vezměte si tento případ k srdci. To platí zejména pro poslance vládní koalice. Nespoléhejte už nikdy bezhlavě na sliby svých ministrů, nespoléhejte se na jejich kompetenci, když odborníci i opozice varovně zvedají prst. A vás, pane ministře Jurečko a Stanjuro, vyzývám, abyste se za svou chybu všem občanům České republiky, kterým jste zbytečně ublížili, veřejně omluvili. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní předsedkyně, přeji hezké odpoledne, přebírám řízení schůze a nyní bude následovat s přednostním právem pan předseda Tomio Okamura. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jako první bod na schůzi Poslanecké sněmovny - jako druhý bod, pardon, jako druhý bod na schůzi Poslanecké sněmovny chci navrhnout bod ohledně zhoršující se bezpečnostní situace v České republice. Titulky médií: nemůžeme spát, kdo mohl, ten se odstěhoval, otřesné svědectví, otřesné svědectví o diskotéce, kde se mlátí Ukrajinci. Další titulek: hromadné rvačky a dobíjení na zemi - čtenář Expresu zachytil dění před ukrajinským klubem na Žižkově. Další titulka: ukrajinský klub rváčů očima sousedů, policie bezradná, na víkendy jezdíme pryč.
Takže toto je situace kvůli Fialově vládě a já jsem podal právě včera interpelaci na premiéra Fialu, protože já se tady snažím každou schůzi se ptát vlády, co chce dělat s touhletou zhoršující se bezpečnostní situací. Premiér Fiala nedělá vůbec nic, ministr vnitra Rakušan taky nic, naopak to podporují. A já jsem podal interpelaci na premiéra Fialu, takže do 30 dnů mi musí odpovědět a s odpovědí seznámím veřejnost. Opět to bude odpověď o ničem, to už víme. A interpelaci jsem nazval mladíci z Ukrajiny bojují každý víkend v pražských ulicích a lidé mají strach. Na základě toho, když jsem to zveřejnil na sociálních sítích, tak se samozřejmě ozývají občané z celé České republiky, protože ta situace a ta kriminalita Ukrajinců a dalších cizinců v České republice prudce stoupá s těmi oficiálními statistikami, ty mám taky k dispozici a za chvíli je zmíním.
A napsal jsem premiéru Fialovi: Vážený pane premiére, mladíci z Ukrajiny bojují každý víkend v pražských ulicích a lidé mají strach. Vy zase bojujete za ukrajinské nacisty. Žádám vás proto, abyste se postaral o to, aby v pražských ulicích byl klid a lidé se nemuseli bát opilých ukrajinských mladíků. A pokud chtějí Ukrajinci bojovat, ať bojují na Ukrajině, ne v Praze. V příloze přikládám veřejné dostupné informace o tristní situaci na pražském Žižkově. Žádám vás o konkrétní odpověď, jaké kroky konkrétně a kdy učiníte, aby k těmto situacím nedocházelo.
Ta situace je opravdu velmi špatná, a to po celé České republice. Tady mám oficiální údaje z Ministerstva vnitra, kde podle zprávy o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky za loňský rok jenom vloni kriminalita cizinců v České republice narostla meziročně o 18,3 %, a konkrétně kriminalita Ukrajinců narostla o 45 %. Takže to je výsledek politiky Fialovy vládní pětikoalice, protože to je výsledek i samozřejmě v době, kdy tam byli Piráti, a ta situace se opravdu neuvěřitelně zhoršuje, ta bezpečnostní situace, lidi jsou zoufalí a my v SPD prostě bojujeme za bezpečnost občanů České republiky a vy ji naopak zhoršujete.
No jo, jenže problém je, že kvůli Fialově vládě a ministru vnitra Rakušanovi, pro kterého jsou Ukrajinci na prvním místě, stejně jako pro ODS, tak policie je - oni úplně destruovali policii, vy jste úplně zničili policii, protože dneska je situace taková, že dostat hlídku například ke střelbě trvalo dokonce na Písecku 38 minut, píše Seznam.
Dál. Když okradli mladíka v Jihočeském kraji, ve Vodňanech, pardon, v Liberci, tak mladík zavolal policii, že ho oloupili na ulici o telefon a hlídka se dostala na místo až po 50 minutách. Mezitím hlídka zjistila, že mladík už to vzdal. Ale to není vina policie, pozor, to je vina toho, že policistů je málo, protože oni už mezitím zasahují u jiného případu. Takže oni než se postupně při tom nárůstu kriminality cizinců a při tom podstavu, který panuje, protože jsou tak nízké platy u policie, že, policisté nejsou schopni uživit svoji rodinu, takže se k policii prostě hlásí málo lidí, tak v podstatě oni ti policisti jsou tak vytížení... Třeba na noční Liberec, jsem se dočetl, že je pouze šest policistů. To máte krajské město, takže vlastně jsou zavaleni i velkou byrokracií. Samozřejmě těch policistů je nedostatek.
A v téhle situaci, kdy se zhoršuje bezpečnostní situace v České republice, tak tady Fialova vláda navrhuje, že si sama sobě chce zvýšit platy. Sami sobě si chcete zvýšit o 14 % platy. A až po velkém tlaku opozice si chcete zvýšit platy o 7 %. Takže zvýšit o 14 nejdřív, teď o sedm. A to znamená, na potřebné služby pro občany, jako je zajištění bezpečnosti, peníze nedáte. Ukrajincům jste dali už 122 miliard korun, jste pro ně připravili, část už jste dali, část ještě pošlete, 122 miliard. Ale bezpečnostní situace v České republice se neuvěřitelně zhoršuje. A není to jenom Praha, je to po celé republice, třeba Tachovsko, sám jsem to tam osobně navštívil. Neustálé konflikty i v centru města. Cizinců. Lidé se bojí už večer chodit ven. A vy to prostě neřešíte. Takže jako druhý bod dnešní schůze Poslanecké sněmovny jsem chtěl zařadit bod Zhoršující se bezpečnostní situace v České republice. A chci se zeptat, jakým způsobem to chce Fialova vláda řešit? Protože vůbec nereagujete. Jak jsem říkal, já to téma tady se snažím zařadit na program schůze opakovaně, ale vy, Fialova vláda vůbec nereaguje a situace se dál zhoršuje. Takže doufám, že vaše vláda za rok skončí, protože já chci žít v bezpečné České republice. Takže to je bod číslo 1 - pardon, bod číslo 2 - na schůzi dnešní Sněmovny to navrhuju.
Dále jako bod číslo 3 na schůzi dnešní Poslanecké sněmovny navrhuji bod s názvem Fialova vláda extrémně zhoršuje dostupnost zdravotní péče v České republice. Je to bod, který tady navrhuji opakovaně a opakovaně u toho sedí, stejně jako nyní za mnou sedí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 a opakovaně vy tento můj návrh bodu zamítáte a neslyšíme vůbec žádný plán, co s tím chcete dělat. Samozřejmě že vy s tím nechcete dělat nic. Já ocituju nejnovější vyjádření předsedy Sdružení praktických lékařů Martina Šonky. Cituji: "Milion českých občanů nemá svého stálého praktického lékaře a na polovině území státu jsou velké problémy s dostupností dětských i dalších lékařů."
Takže je prostě evidentní, já už to tedy říkám dlouho, že ministr zdravotnictví Válek z TOP 09 ve své funkci opakovaně selhává, tři roky již trvá nedostatek základních léků a zvyšuje se nedostupnost lékařské péče. Podle našeho názoru, podle názoru SPD je zdravotnictví veřejnou službou, kterou si všichni občané platí formou povinného pojištění a vláda prostě podle našeho názoru musí zajistit trvalou dostupnost zdravotní péče na celém území v České republice tak, aby občané měli tu nejlepší možnou péči, která je v daném okamžiku k dispozici.
Takže já bych chtěl znovu požádat pana ministra zdravotnictví Válka, který tady sedí za mnou, aby řekl svým vládním kolegům poslancům, aby nechali odhlasovat vaší většinou, protože my jsme v menšině jako opozice, tento můj návrh bodu, protože prostě je potřeba, abychom si poslechli, jestli máte vůbec nějaké návrhy na zlepšení zdravotní péče, protože zatím to jde od deseti k pěti. Takže to je bod 3, který navrhuji na schůzi Poslanecké sněmovny, a my bychom rádi také samozřejmě představili naše body řešení.
Jako bod číslo 4 na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny je bod s názvem - bych chtěl zařadit - Fialova vláda likviduje živnostníky neustálým zvyšováním daňové zátěže a povinných pojistných odvodů. Dodám, že SPD prosazuje naopak snížení daní a povinných odvodů pro živnostníky. Proč o tom tady aktuálně hovořím? Protože kvůli rozhodnutí Fialovy vlády, kvůli rozhodnutí ODS a dalších, čeká živnostníky od roku 2025 další výrazné zvyšování daňové zátěže a povinných pojistných odvodů. Jde o důsledek takzvaného vládního konsolidačního balíčku z loňského roku, který představuje nejvyšší plošné zvýšení všech daní v novodobé historii České republiky. Fialova vláda tímto krokem schválila postupné zvyšování minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které bude probíhat až do roku 2026. Růst těchto minimálních záloh činí v úhrnu 1 127 korun měsíčně. Opět se tak rozhodnutím Fialovy vlády zvýší minimální vyměřovací základ pro živnostníky, a to na 35 %. Od roku 2026 to bude už 40 %.
V roce 2025 dojde i k významnému navýšení daňových a pojistných odvodů pro živnostníky v prvním pásmu paušální daně, kterým se celkové měsíční odvody zvýší z letošních 7 498 korun měsíčně na 8 765 korun měsíčně. Vládní koalice v čele s ODS, tedy hlavně ODS, plánovitě poškozuje živnostníky, přestože vždy před volbami hovořila o tom, že podporuje podnikání. Děláte pravý opak. Drobní živnostníci a malé firmy do 10 zaměstnanců jsou přitom důležitým zdrojem prosperity České republiky, zaměstnávají zhruba třetinu českých občanů a na celkovém počtu podniků v České republice se podílejí více než 95 procenty. V důsledku těchto kroků vlády lze očekávat pokračování masového zanikání živností, ke kterému již nyní dochází v reakci na ceny energií a zvýšení nepřímých daní. Pokud bude hnutí SPD součástí vlády, chceme snížit zdanění živnostníků na úroveň před nástupem Fialovy vlády a upravíme i systém nastavení jejich odvodů, protože ten současný poškozuje živnostníky s nižšími příjmy včetně systému, který zvyšuje paušální daň.
Takže já bych chtěl... Znovu zopakuji, jako bod 4 navrhuji bod s názvem Fialova vláda likviduje živnostníky neustálým zvyšováním daňové zátěže a povinných pojistných odvodů. A zajímalo by mě v rámci tohoto bodu, jak chcete postupovat ohledně malých, drobných a středních podnikatelů, protože zatím jdete úplně proti nim a likvidujete podnikání, kde můžete. A my bychom rádi tady v plénu si s vámi na tohleto vyměnili názory. A rádi bychom tedy před občany představili i naše řešení na podporu živnostníků.
Jako bod číslo 5 navrhuji bod s názvem Energetická chudoba se týká šestiny domácností. Já bych to ještě modifikoval. Kvůli Fialově vládě se energetická chudoba týká šestiny domácností. To je ten správný název. A já už jsem na toto téma upozorňoval opakovaně, ale ono je to v případě Fialovy vlády při té vaší aroganci, jako když hrách na zeď hází. Přitom zima se blíží a v České republice 700 000 českých domácností, tedy téměř šestina, je v energetické chudobě.
Je to dokonce na základě výsledků průzkumu, který představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ale co s tím teda děláte? Takže vy představíte průzkum a kde je teda řešení? To snad není možné vůbec. To znamená, 700 000 českých domácností teď před zimou nemá dostatek peněz na to, aby si doma dostatečně zatopila. A já bych rád tedy tento bod zařadil jako bod číslo 5, protože nás by zajímalo v SPD, co s tím hodláte dělat. Průzkum jste představili. Ale jaké jsou teda činy? Vy všechno jenom zdražujete. A vůbec nekonáte, aby byly levnější energie, levnější vytápění. A co se týče loňského rok, tak si zhruba 450 000 českých občanů v loňském roce nemohlo dovolit dostatečné vytápění.
Jako já nechci patřit mezi rozvojové země, kde lidé nemají peníze na to si ani zatopit, a tam nás přesně Fialova vláda dotáhla, naše občany. Kategorie energetické chudoby, abych přesně řekl tu definici, zahrnuje lidi, kteří si jednak nemohou dovolit dostatečně vytápět svoje obydlí, mají dluhy za energie, anebo za ně platí minimálně 20 % svých příjmů. Hlavními skupinami zasaženými energetickou chudobou jsou samoživitelky, nízkopříjmové pracující rodiny s dětmi a osaměle žijící seniorky a senioři.
Tolik lidí vy jste uvrhli do situace, že nemají peníze na to si ani zatopit tak, aby jim nebylo zima. A už se na to ptám několik měsíců. Zima se blíží, máme říjen, a od vás žádnou odpověď nemám, jenom arogantně zamítáte, abychom tady o tom diskutovali. Jde o naprosto nepřijatelný stav vzhledem k tomu, že Česká republika je čistým vývozcem a producentem elektřiny, který je schopen domácí poptávku po elektrické energii uspokojit z vlastních zdrojů. Už jsme vám mnohokrát tady říkali recepty SPD na cenově dostupnou elektřinu. V minulosti jsme už hovořili o tom zastropovat ceny elektřiny přímo u jejich výrobců a následně i u dodavatelů ve prospěch koncových zákazníků.
Další cestou je její (?) převzetí zodpovědnosti státu za výrobu, cenotvorbu a distribuci elektřiny v České republice. Je rovněž nezbytné prodávat v České republice vyrobenou elektřinu přímo bez zahraničních prostředníků a komoditních burz jejím českým spotřebitelům. Ale vy nepřicházíte s žádnými návrhy. A jak říkám, čím dál více lidí se dostává do energetické chudoby. Takže to je můj návrh k bodu pět.
K bodu šest, který bych chtěl řešit, má název Roste počet občanů, kterým jejich měsíční pracovní příjem nestačí na úhradu všech povinných měsíčních výdajů. Hlavní příčinou tohoto stavu je dlouhodobé zdražování základních životních potřeb zaviněné Fialovou vládou. Dle údajů Českého statistického úřadu klesly v minulém roce reálné příjmy českých domácností o 6,5 %. Hlavním důvodem je právě to, že zvyšování cen základních potřeb, jako je bydlení, energie nebo potraviny, dlouhodobě výrazně převyšuje růst čistých mezd a platů. A samozřejmě v letošním roce ta situace je podobná. Lze tedy jednoznačně konstatovat, že politika vlády Petra Fialy vede k reálnému zchudnutí významné většiny české společnosti. Důkazem je i značný podíl nárůstu podílu zaměstnanců, kteří se propadli pod hranici takzvané minimální důstojné mzdy, která zaměstnanci a jednomu dítěti zajistí dostatečné zdroje na pokrytí standardního životního stylu. Tento podíl během posledních dvou let vzrostl ze 41 % na dvě třetiny, což je naprosto alarmující. Hnutí SPD dlouhodobě říká, že je nutné co nejrychleji ukončit působení současné škodlivé vlády, zastavit proces propadu životní úrovně a začít opět pracovat ve prospěch lepších životů všech slušných a pracujících občanů.
Cestou k tomu je zejména okamžité snížení zdanění zaměstnanců a živnostníků včetně zvýšení daňových slev a daňových zvýhodnění na děti pracujících rodičů. Je rovněž nutné snížit a regulovat ceny elektřiny, od kterých se odvíjí další vývoj inflace.
Já se chci tedy zeptat v tomto bodě šest, který navrhuje SPD, jak to chce Fialova vláda řešit? Já vím, že nijak to nechcete řešit, že je vám úplně jedno. Že je vám úplně jedno, běžný český občan je vám úplně ukradený, ale prostě ta situace je opravdu závažná. Proto navrhuji zařazení bodu s názvem Roste počet občanů, kterým jejich měsíční pracovní příjem nestačí na úhradu všech povinných měsíčních nákladů. Protože je to prostě problém. Pro nás v SPD je to problém, vám je to jedno, ale je potřeba podle našeho názoru to tady diskutovat, protože vy jste teďka vláda, doufám, že to bude za rok jinak.
Jako bod číslo 7 na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny navrhuji bod s názvem Fialova drahota roste. Ceny másla meziměsíčně stouply o 16 %, ceny mléka o 14 %, o 10,5 %, se zvýšily ceny v oblasti školství a vzdělávání a například poplatky za mateřské školky vzrostly meziměsíčně dokonce o 28,4 %, a poplatky za školní družiny o 39,6 %. A v tomto výčtu by se dalo dlouze pokračovat.
Inflace v září vzrostla více, než bylo všeobecné očekávání České národní banky a ekonomických expertů. V meziročním srovnání jde o růst zdražování o 2,6 %. Klíčovým důvodem je plošný růst cen potravin v důsledku asociální politiky vlády Petra Fialy. Katastrofálně zejména to, že až skokově rostou ceny základních životních potřeb, potravin a nákladů na bydlení, což zásadním způsobem snižuje kvalitu života všech občanů, jejich životní úroveň a sociální situaci.
Jde o selhání a projev totální neschopnosti a nezodpovědnosti vlády. Hnutí SPD dlouhodobě a jasně říká, že boj proti inflaci, proti znehodnocování úspor a propadu reálný příjmů občanů musí být vládní prioritou. Fialova vláda má podle veřejného průzkumu CVVM plnou podporu pouhých 2 % obyvatel, není vládou odborníků a měla už dávno odstoupit. Takže jako bod 7 navrhuju bod s názvem Fialova drahota roste.
A zajímalo by nás v SPD, jak to chcete řešit? Jaký máte plán? Já vím, že žádný, a řešit to nechcete, ale prostě nás z opozice, nás v SPD to zajímá, protože nás zajímá to, že chceme zlepšovat životy všech občanů v České republice.
Jako bod číslo 8 bych chtěl tady se zeptat na to, jak to vlastně zamýšlíte s tou digitalizací stavebního řízení, protože je to fiasko na fiasko, podle odborníků jsou miliardové škody. A vy jste teďka se rozhodli zavést digitalizaci až v roce 2028. To ale může paralyzovat stavební řízení. Podle SPD musí k nápravě dojít rychle.
A já tady právě jsem si přečetl vyjádření České komory auditorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ČKAIT. A podle České komory auditorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě si Fialova vláda odporuje ve svých vyjádřeních. Na jednu stranu připouští, že je nynější stav v rozporu s novým stavebním zákonem, a tvrdí, že prakticky neexistuje dokumentace nových systémů.
Na straně druhé, táž vláda a cituji z vyjádření odborníků. "Táž vláda zakazuje stavebníkům používat před 1. 7. 2024 fungující digitální způsob podání datovými schránkami či jiným elektronickým nástrojem a nutí stavebníky, aby výhradně používali pouze pragmaticky fungující Portál stavebníka a centrální úložiště dokumentací, které navíc nehodlá rozvíjet a opravovat, a to nejméně dalších 32 až 38 měsíců.
Tak dlouho má totiž trvat, než bude vysoutěžen a vytvořen zcela nový systém, uvedla v ostře kritickém prohlášení Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
Myslím si, že je potřeba zařadit tento bod, protože my v SPD bychom rádi od vlády slyšeli, jak to vlastně plánuje, protože máme informace z médií, ale ten váš postup rozporují i odborníci. Už jsme to tady zažili před létem, kdy my z opozice jsme vás upozorňovali, že ten systém digitálního stavebního řízení nebude funkční, a vyzývali jsme vás tady k tomu, abyste to dali nejprve na druhou polovinu roku do zkušebního provozu a spustili to až od 1. 1. 2025. Neudělali jste to, arogantně jste neposlouchali opozici a teď jsou tady miliardové škody.
Pak jsme vám říkali - naposledy se ještě o tom hlasovalo tady v září - kdy jsme vás vyzvali, abyste udělali urychlenou novelu stavebního zákona, aby šly oba systémy používat souběžně - ten starý a ten, který jste zpackali. Vy jste nám tento návrh arogantně hlasováním zamítli. Na tu novelu tady čekáme doteď. Před 14 dny, třemi týdny, jsme slyšeli při odvolávání ministra Bartoše z Pirátů, že snad se nějaká novela chystá na Ministerstvu pro místní rozvoj, ale od té doby jsem to tady ve Sněmovně ještě neviděl a čas běží.
Do toho všeho vláda Petra Fialy rozhodla minulý týden, že digitální stavební řízení, které zkazila právě Fialova vláda, začíná od nuly, a oznámila, že náklady na nové digitální stavební řízení budou činit vyšší stovky milionů korun. Odborníci upozorňují na to, že to může dále paralyzovat stavební řízení, protože zavedení digitální formy do praxe má být až od roku 2028.
Jak jsem říkal, tak hnutí SPD ještě před spuštěním digitálního stavebního řízení opakovaně upozorňovalo na to, že systém je nepřipravený, nebude fungovat, a požadovali jsme jeho odložení nebo zastavení. Přestože digitální stavební řízení kritizovali dlouhodobě prakticky všichni jeho aktéři, kterých se přímo týká, nepřimělo to dlouhé měsíce vládu Petra Fialy přijít s návrhem, který by situaci řešil. Vláda měla vicepremiéra vlády pro digitalizaci - byl jím Ivan Bartoš z Pirátů - který za tři roky ve funkci v oblasti digitálního stavebního řízení nedotáhl do konce naprosto nic. Nefunkční systém digitalizace stále ohrožuje plnění zákonných lhůt stavebního řízení a tím již vznikly a dále vznikají přímé škody v řádech stovek milionů korun a následné škody ve výši miliard korun. Dalším důsledkem krachu digitálního stavebního řízení je zdražení bytů a nájmů.
Vláda se snaží zbavit odpovědnosti vyhazovem Pirátů z vlády, nicméně hlavní míru odpovědnosti nese premiér Petr Fiala společně s dalšími ministry. Nejen proto by měl premiér Petr Fiala podat demisi. Zároveň je potřeba vyvodit trestní a hmotnou odpovědnost konkrétních politiků za vzniklé škody. Podle našeho názoru musí ke změně procesu stavebního řízení dojít velice rychle, a nikoliv až od roku 2028, protože jinak dojde v krátké době k razantnímu poklesu stavební produkce. Takže to je bod číslo 8, který navrhuji na schůzi Poslanecké sněmovny.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane předsedo, omlouvám se, jenom si chci potvrdit. Ten bod zní Digitalizace stavebního řízení?
Poslanec Tomio Okamura: Tak to tak nechme. Nebo to opravím nebo upřesním. Fialova vláda svým rozhodnutím zavést digitalizaci až v roce 2028 může paralyzovat stavební řízení.
Jako bod číslo 9 bych bych chtěl navrhnout bod s názvem Fialova vláda a Evropská unie likvidují český průmysl. Stav a výkon českého průmyslu se stále zhoršují. Podmínky v našem domácím zpracovatelském průmyslu jsou dlouhodobě špatné. V září letošního roku se zhoršovaly už 28. měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů zveřejněného indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Ten v září vykázal hodnotu 46 bodů, přičemž v srpnu to bylo 46,7 bodů. S tímto negativním vývojem se pojí i nejvýraznější snížení míry zaměstnanosti v našem průmyslu za poslední rok. Rozsáhlé propouštění oznámil například českolipský výrobce autosedaček Adient, na nějž dopadlo výrazné snížení poptávky po automobilech v Evropské unii a propad konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, způsobený zejména regulacemi takzvaného Green Dealu.
Důvodem propadu českého průmyslu jsou i rozsáhlé ekonomické problémy Německa, na které jsou mnozí naši výrobci navázáni jako subdodavatelé. Vývoj českého průmyslu za dobu, kdy je ve funkci vláda Petra Fialy, je alarmující, zejména co se týče automobilového průmyslu jakožto klíčového pilíře české ekonomiky. Hnutí SPD dlouhodobě jasně říká, že je v našem národním zájmu odstoupit od likvidační energetické politiky Evropské unie, včetně systému takzvaných emisních povolenek. Chceme též odstoupit od závazků Green Dealu, které bez širšího mandátu odsouhlasila Fialova vláda. Bez těchto kroků nemůže dojít k obnově naší hospodářské prosperity a k obratu v negativním vývoji výsledků českého průmyslu. Takže to je bod číslo 9, mimořádně závažný bod - Fialova vláda a Evropská unie likvidují český průmysl.
V rámci digitalizace, o které jsem hovořil ještě v předešlém bodě, bych rád připomněl, že SPD prosadilo provedení kontroly všech zakázek na Ministerstvu pro místní rozvoj, které souvisí se zpackanou digitalizací stavebního řízení. Minulý týden byl na návrh našeho poslance a předsedy kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Radovana Vícha schválen na kontrolním výboru podnět k provedení kontroly všech zakázek Ministerstva pro místní rozvoj souvisejících s digitalizací stavebního řízení. Tento náš návrh byl schválen všemi hlasy přítomných poslanců. Zpackaná digitalizace stavebního řízení, která již více než tři měsíce nefunguje, má za následek miliardové škody s dopadem na žadatele o stavební povolení a kolaudace staveb, architekty, stavební firmy, města a obce.
Podle zjištění vydavatelství MAFRA ze 4. 10. 2024 bylo na Ministerstvu pro místní rozvoj v souvislosti s digitalizací zaplaceno již více než 80 milionů korun, a dokonce byly vypláceny i odměny. Existují důvodná podezření, že v této souvislosti došlo i k porušení zákona. V hnutí SPD jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba zjistit Nejvyšším kontrolním úřadem výši škod a míru zavinění, případně pochybení, anebo porušení legislativy související s digitalizací stavebního řízení, a vůči viníkům přijmout odpovídající opatření. Nejen v této souvislosti hnutí SPD dlouhodobě prosazuje zákon o trestní a hmotné odpovědnosti politiků. Takže to bych ještě doplnil k té digitalizaci stavebního řízení.
Další bod, o kterém bych chtěl tady hovořit - bod číslo 10 - a který bych chtěl na schůzi Poslanecké sněmovny navrhnout, je, že Fialova vláda chce pod záminkou takzvaného boje proti dezinformacím veřejnoprávní média zneužít k cenzuře a propagandě. Jedná se o součást takzvané velké mediální novely. To znamená, o změnu zákona o České televizi a Českém rozhlase. Konkrétně jde o to, že v návrhu se nově definuje hlavní úkol veřejnoprávních médií, ke kterému má nově patřit, mimo jiné, přispívání k postupu proti dezinformacím.
To, že Fialova vláda po odchodu Pirátů teď říká, že se k tomuto návrhu najednou nehlásí, že to chtěli Piráti - to jsou neomarxisti, tady to vidíme na tomto příkladu - tak to samozřejmě Fialovu vládu vůbec nezprošťuje z toho, že s tím souhlasila. Vy jste s tím souhlasili. Přitom pojem dezinformace není nikde v právním řádu České republiky definován. Navíc je v pojetí současných vládních stran zneužíván k potlačování politicky nepohodlných názorů a k omezování ústavně garantované svobody projevu.
Tento návrh kritizuje dokonce i Legislativní rada vlády jako zavádějící, věcně nesprávný a v podstatě nerealizovatelný a nevymahatelný. Hnutí SPD proto nikdy tuto legislativní změnu nepodpoří. Hájíme zásadově svobodu slova jako součást Ústavy České republiky a právo občanů na svobodnou výměnu informací před nedemokratickými a svévolnými zásahy Fialovy vlády, protože tím mistrem v dezinformacích je právě Fialova vláda. Obelhali jste občany, lžete, kudy chodíte, slibovali jste před volbami, že nebudete zvyšovat daně, o snižování důchodů a zvyšování věku odchodu do důchodu také nebyla ani řeč. Před volbami jste vůbec neříkali, že budete zvyšovat - zdražovat lidem poplatky za televizi například, za rozhlas, a prostě okrádáte lidi, kde to jde. Teď zase se zdraží kvůli vám dálniční známky. Takže vy, kteří jste mistři světa v obelhávání lidí a v šíření dezinformací, tak chcete dát do zákona, chtěli jste dát do zákona, že Česká televize by měla přispívat k postupu proti dezinformacím. Přitom mimochodem Česká televize, mistr světa v manipulaci a dezinformaci. Ostatně o tom, že jsem nebyl devět let pozván do pořadu Václava Moravce Otázky Václava Moravce, už jsem tady hovořil několikrát. Ani jednou jsem pozvání neodmítl, rád bych přišel do toho pořadu, protože ho platí z 10 %, když to zjednoduším, voliči SPD a voliči SPD se ptají, proč Česká televize manipuluje s veřejným míněním a dezinformuje, protože účelově ohýbá prostě ty informace. Přitom je to v rozporu s kodexem České televize, protože Česká televize má zvát zástupce všech hlavních názorových proudů.
Takže opravdu tohle už přeháníte, protože když máte podporu, plnou podporu 2 % občanů, tak jako správný - jako to dělali komunisté, jako to dělali nacisté za normalizace, za totality, tak prostě chcete ohnout veřejné mínění podle vašeho. Přitom přímo mezi ministry jsou mistři dezinformací. Vzpomínám, když na Polsko spadla ta raketa, teď tady vidím zrovna ministryni obrany Černochovou, tak okamžitě jsme byli svědky komunikace, že to je ruská raketa, jenže ona nebyla ruská, ona byla ukrajinská, se ukázalo. A tímto způsobem... (Poznámka min. Černochové.) Ruské výroby, ovšem byla ukrajinská a vy jste říkala, že byla ruská. (Opět komentář min. Černochové.) Ale prosím vás, paní ministryně, to už je dávno vyřešeno.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Paní ministryně, prosila bych vás, abyste případně se přihlásila.
Poslanec Tomio Okamura: Nemáte psát nesmysly. Jako tyhle vaše nebezpečné tweety někde prostě večer, ty nás tady mohly úplně zatáhnout do války. Takže vy místo, abyste napsala, byla to ukrajinská raketa ruské výroby, tak teď tady na vzadu říkáte, že byla ruská, prosím vás, tak to jsme jak mateřské školce. To snad není možné už vůbec! Tak jestli takhle pracujete na ministerstvu, tak to je úplně jako neuvěřitelné! Přitom vy jste vy jste mediálně zkušená, takže přesně přece víte, jak by to mělo být správně a hlavně pravdivě komunikováno při vaší odpovědné funkci. A nevolejte na mě, prosím vás.
Já radši přejdu už dál k dalšímu tématu, protože tady se nebudu přehadovat, že nad tím, co tady celá republika ví a celá republika ten váš tweet viděla, takže to už nezasluhuje další komentář. A do toho všeho, když už jsem mluvil o té České televizi a o tom Českému rozhlasu, tak já snad jenom ještě dodám, že bych poprosil opravdu ministry, aby si napočítali nejdřív třeba do deseti a pak ty věci komunikovalim, protože skutečně jste v pozicích, že nás můžete zatáhnout opravdu do velkých problémů, což už nás zatahujete, ale fakt do té války bych byl nerad zatažen.
A když mluvím o České televizi a Českému rozhlasu, tak y chcete teď zvýšit ty koncesionářské poplatky lidem, a navíc k tomu ještě chcete, aby nově platilo cca 600 tisíc lidí. Cca 600 tisíc lidí nově, aby měli povinnost hradit televizní a rozhlasové poplatky, protože vy chcete, aby nově to platili všichni vlastníci takzvaného chytrého telefonu, což je podle mě asi už většina občanů v České republice, a také, že bude rozhodující i připojení k internetu. To je neuvěřitelné! Takže vy chcete sedřít lidi opravdu úplně z kůže, zvyšujete daně, chcete - teď ještě to máte v programu do konce roku, takže se budou od 1. 1. dálniční známky zdražovat kvůli vám, kvůli vašemu rozhodnutí, zvyšovat koncesioářské poplatky, snižovat valorizace důchodů, zvyšovat věk odchodu do důchodu. No to je neuvěřitelné!
Já když se lidí ptám na ulici, já se jich ptám jednoduchým dotazem: Můžete mi říct jednu věc, v čem vám Fialova vláda zlepšila životy?Nikdo si nemůže na nic vzpomenout, že jste je jenom zhoršili. Ano, zlepšili jste život americkým zbrojařům, to je pravda, zlepšili jste život, že posíláte peníze Ukrajincům na úkor českých občanů, ale český občan? Českému občanovi jste život jenom zhoršili, českým občanům a firmám.
Takže my samozřejmě absolutně nesouhlasíme s tím zdražením dálničních známek a ze zvyšováním poplatků České televizi a Českému rozhlasu. A je opravdu úplně směšné, že vaše vláda, která je v čele dezinformátorů a dezinformací, tak vy ještě mluvíte o boji proti dezinformacím. To znamená, já už vás znám, takže ve vašem pojetí boj proti dezinformaci znamená - pro vás je dezinformace to, když někdo nesouhlasí s politikou vaší vlády, tak je hnedka populista, extremista, dezinformátor, fašista. Těmito všemi nálepkami vy označujete všechny, kteří nesouhlasí s politikou Fialovy vlády. To je opravdu odporný způsob politiky. A to je opravdu neuvěřitelné.
Tak. K dalšímu bodu. Já bych jako jedenáctý bod chtěl navrhnout bod s názvem V České republice je nejméně dostupné bydlení z celé Evropy. Je to fakt. Je to fakt, protože vy jste opravdu zhoršili život v České republice ve všech oblastech. Zato samozřejmě odpovědnost nesou Piráti, protože dostupné bydlení, zajištění dostupnosti bydlení, to má v gesci ministr pro místní rozvoj, a byl jím celou dobu tři roky Ivan Bartoš z Pirátů.
V České republice se prohlubuje nedostupnost bydlení. Cena nového bytu o průměrné velikosti 70 metrů čtverečních u nás činí v průměru více než 13 hrubých ročních platů, což je nejvíce v Evropě. V Praze se cena za jeden metr čtvereční nového bytu dostala dokonce na astronomických 155 tisíc korun. Vyplývá to z dat Property indexu, prestižní mezinárodní poradenské společnosti Deloitte. Pro srovnání, v Itálii, Norsku, Polsku, Dánsku, Slovinsku či Chorvatsku stačí občanům na pořízení bydlení méně než osminásobek průměrné hrubé roční mzdy, což je oproti České republice propastný rozdíl. Úrokové sazby hypoteční úvěrů jsou v České republice páté nejvyšší v Evropě. Za tuto kritickou situaci je primárně zodpovědný exministr Ivan Bartoš z Pirátů a Piráti, který svou funkci odborně, ani manažersky absolutně nezvládl a měl být již z vlády dávno odvolán.
Hnutí SPD jasně říká, že stát musí převzít plnou odpovědnost za budování dostatečných kapacit cenově dostupného vlastnického i nájemního bydlení pro české občany, zejména pro mladé rodiny. Je nutné obnovit rozsáhlou bytovou výstavbu na úrovni státu, měst a obcí a nastartovat námi navržený projekt výhodných půjček na bydlení pro pracující rodiny s garancí státu.
A ta situace, kam nás dovedla Fialova vláda, je opravdu otřesná, protože za dobu Fialovy vlády se nyní zhruba 160 tisíc českých občanů nachází v bytové nouzi a dalších 1,6 milionu občanů je bytovou nouzí aktuálně ohroženo. A vy tu situaci vůbec neřešíte. Navíc teď, jak jste tedy v podstatě zkazili tu digitalizaci stavebního řízení, tak samozřejmě dále se zbržďuje výstavba, takže to půjde zase jenom k horšímu kvůli vám, přičemž připomínám, že v loňském roce v České republice započala výstavba pouhých 35 700 nových bytů a tento počet meziročně poklesl o 15,5 %.
To znamená, jde to skutečně od deseti k pěti. Ceny bydlení za vaší vlády stouply.
Mluvím i o nájemním bydlení, tak v Praze to řeknu na rovinu, to zase sluníčkářská provládní média zase bych se ani nedivil, kdyby se začala útočit, tak je to díky přílivu Ukrajinců, samozřejmě. To není žádné tajemství, protože tak stoupla poptávka, přičemž pochopitelně nabídka zůstává stejná, plus minus stejná, že eskalují ceny nájemného v Praze. Takže zatímco ještě před covidem si mohli mnohem snadněji pronajmout i mladí lidé v Praze byt při své práci, tak dneska je to v podstatě nemožné a bydlí třeba společně i několik lidí dohromady, aby vůbec utáhli náklady na bydlení v Praze. Takže vy jste tím, co jste udělali, protože jste ukrajinská vláda, vy nejste česká vláda, tak vy opravdu škodíte českým občanům, kde můžete.
A mimochodem, poškodili jste, co se týče bydlení, české občany tím, že jste zvýšili daň z nemovitosti. Daň z nemovitosti stoupla v průměru o 85 %, někde ale až pětinásobně. Jde o další porušení předvolebních slibů ze strany Fialovy vlády. Takže to je opravdu, a tady je teda potřeba opravdu zdůraznit, že jde skutečně o hrubé porušení předvolebních slibů ODS. Před volbami ministr financí dnešní, předtím to byl, byl v opozici, je to místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, před volbami dokonce přímo řekl, že zvyšování daně z nemovitosti je nebezpečné a nemorální trestání lidí, kteří si za zdaněné peníze pořídili bydlení. A hned po volbách, když jste se dostali do vlády a obléhali jste voliče, tak jste daň z nemovitosti zvýšili. Takže já prostě chci slyšet v tom bodě, v námi navrženém bodě, SPD navrhuje bod s názvem V České republice je nejméně dostupné bydlení celé Evropy, tak by mě zajímalo, jak to chcete řešit? Já už se tady na to ptám ale poněkolikáté a vždycky mně tento bod zamítnete. A zajímá to i občany, naše voliče to minimálně zajímá, jak chcete řešit větší dostupnost bydlení v České republice, když ho máme teďka nejméně dostupné dokonce z celé Evropy. Takže v tomto parametru jste objektivně nejhorší vládou v celé Evropě.
Potom já znovu zopakuju svoji výzvu, což je bod 12 na schůzi Poslanecké sněmovny.
Ten bod je s názvem Vyzýváme Fialu vládu, aby po vzoru Nizozemska a Maďarska žádala o výjimku z migračního paktu EU. Nizozemská a maďarská vláda totiž oznámily, že požádají vrcholné orgány EU o trvalou výjimku, takzvaný opt-out, z migračního paktu Evropské unie, tedy z nově dohodnutých pravidel migrační azylové politiky, která mají v Evropské unii vstoupit platnost od roku 2026.
To je ta dohoda, že se budou legalizovat nelegální migranti z Afriky a z muslimských zemí. Hnutí SPD zásadně odmítá migrační fakt EU. A pakliže bychom byli ve vládě, v příští vládě, tak samozřejmě nebudeme respektovat ten migrační pakt.
Samozřejmě bychom i o tu výjimku žádali. Migrační pakt EU od počátku podporoval i ministr Vít Rakušan ze STAN a Fialova vláda při závěrečném rozhodování v Radě EU se pak alibisticky a zbaběle zdrželi hlasování. Migrační pakt předpokládá přerozdělování nelegálních migrantů z afrických a islámských zemí do vybraných států Evropské unie včetně České republiky po tisících osob ročně. Pouze ve výjimečných případech bude možné se z povinnosti tyto nepřizpůsobivé migranty přijímat vykoupit za drasticky vysoké pokuty, cca půl milionu korun ročně za jednoho odmítnutého migranta.
Takže, já bych chtěl, abychom zařadili tento bod na návrh SPD, aby se k tomu Fialova vláda vyjádřila. Proč nežádáte taky o tu výjimku po vzoru Nizozemska a Maďarska? No, protože souhlasíte s přísunem nelegálních migrantů do České republiky. Je to jednoduché.
Já jsem se teď opravdu musel zasmát; potkal jsem na chodbě paní redaktorku Muchovou, pardon, Machovou z Novinek, která o našem předvolebním plakátu, na kterém byl i umělou inteligencí vytvořen černoch s nožem v ruce a pod tím byl text Stop migračnímu paktu EU tak napsala nadpis Rasistický plakát EU. A ještě na mě tady útočila na chodbě před chvílí a já jsem jí říkal, vždyť to není žádný rasistický plakát a že lžete. Nebo snad na základě migračního paktu EU ti nelegální migranti jsou běloši? Jediné, co lze našemu plakátu vytknout, je, že tam chybí ještě zahalený muslim, aby to bylo kompletní. Vždyť migrační pakt je pouze o migraci v podstatě z afrických a muslimských zemí. Nebo sem snad migruje na základě migračního paktu nějaký blonďatý Švéd? Tato paní Machová z Novinek vůbec neví, co je rasismus. A je to opravdu, je to opravdu směšný, až bych řekl odporný, když člověk jako redaktorka Machová, která nikdy nezažila rasismus na rozdíl ode mě, tak mluví o rasismu, neví, která bije. To je pravda, to jsou fakta a fakta nejsou rasismus.
A já se ptám, když je tedy po celé republice na plakátech můj obličej a já mám šikmé oči, tak je to taky rasismus? No není, vždyť je to nesmysl, žádný rasismus to není. Takže takovéhle účelové poškozování SPD provládními novináři a touhle tou provládní aktivistickou úderkou jako je paní Machová z těch Novinek, redaktorka, takže jsem se samozřejmě proti tomu ohradil, protože to prostě není pravda. Já jsem jí říkal, že lže, že to není pravda, protože to žádný rasismus není, to je pouze fakt.
Ať mi ukáže tato paní redaktorka z Novinek, jestli tedy na základě migračního paktu bude migrovat někdo jiný než černoši a muslimové.
Takže to s rasismem nemá vůbec nic společného. Rasismus odmítám, ale taky mi připadá opravdu velmi nepatřičné, když o rasismu mluví člověk, který ho v životě nezažil a neví vůbec, co to rasismus je. A mimochodem, právě to nadužívání slova rasismus způsobuje potom velkou, řekl bych, velkou nespokojenost i v té majoritní společnosti, protože cokoliv člověk řekne podle pravdy, tak se označuje hnedka za rasismus, v této souvislosti, přitom to rasismus není. A pak když dojde ke skutečnému rasismu, tak v podstatě už na to stejně ani nikdo nereaguje, protože už toho mají lidi dost. A já sám vím, co to rasismus je a byl jsem jeho terčem mnohokrát a jsem jeho terčem mnohokrát právě od různých provládních aktivistů. Stačí se podívat na diskuzi právě na těchhle těch serverech, Seznam Zprávy, Novinky, IDNES. A stačí se podívat, jakým způsobem tam někteří čtenáři o mně píší, ale já jsem v pohodě, já to za rasismus neoznačuju. Protože nejsem zoufalý a nemá smysl takhle zbytečně lhát a říkat rasismus o něčem, co rasismus není. Takže tohle je věc, kterou jsem teďka tady před chvílí zažil. A paní redaktorka píše úplné nesmysly, které naopak způsobují potom tu tenzi ve společnosti a rozdělování ve společnosti.
A úplně závěrem jsem si nechal úplně na závěr velmi příznačný citát, který řekl teď aktuálně o víkendu nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který řekl, cituji, a to skutečně je úplně příznačný citát pro celou Fialovu vládu a pro koalici Spolu. A nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný řekl, cituji: "My prostě nebudeme lidem nabízet nižší daně a vyšší důchody, takovou politiku my dělat nebudeme." Konec citátu. A zároveň lidovci navrhli zvýšení platů politiků.
Zároveň jsem se tady pousmál, když KDU-ČSL, tedy strana koalice SPOLU, kterou vede Petr Fiala z ODS, rozeslali před svým volebním sjezdem email členům, aby se nevyjadřovali k tématům manželství pro všechny a toalety pro tucet pohlaví a ne jen dvě, protože lidovci se bojí veřejně hájit konzervativní hodnoty, což je další zrada vůči voličům. Za SPD říkám jasně, že manželství je svazek muže a ženy a že pohlaví jsou pouze dvě.
A asi bych své vystoupení zakončil velmi příznačným citátem nové místopředsedkyně KDU-ČSL a bývalé Miss České republiky Moniky Brzeskové, která označila na sjezdu KDU-ČSL lidovce za potápějící se Titanic. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s přednostním právem vystoupí pan místopředseda Aleš Juchelka, poté paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji, paní místopředsedkyně. Já jsem rád, že (je) tady za mnou pan ministr Válek, poněvadž se to bude částečně týkat jeho, protože se to bude týkat sociálně zdravotního pomezí. Já navrhuji do pořadu dnešní, tedy 115. schůze sněmovny, zařadit nový bod s názvem, že Česko přijde o 9 miliard z Národního plánu obnovy - tak se ten bod bude jmenovat a rád bych ho zařadil na dnešní den, tedy na úterý, po pevně zařazených bodech. Proč? No, v kauze digitalizace stavebního řízení, kvůli které se rozpadla vládní pětikoalice, šlo zhruba o 1,5 miliardy z evropských fondů. A o to by Česko přišlo, kdyby se samozřejmě digitalizace nestihla včas. Ale v resortu Mariana Jurečky a tady pana ministra Válka se přitom hraje o násobně více peněz, a to o 9 miliard. To ale nikoho z vládní koalice zřejmě moc netrápí.
Čerpání prostředků bylo podmíněno totiž povinností zajistit systém dlouhodobé péče pro potřebné, tedy zejména seniory. Nová legislativa už měla být hotová loni, ale není ani dnes. A Evropské komisi už dochází trpělivost. Rozhodla se, že letos nám slíbených 9 miliard nepošle. Jestli je Česko spatří někdy později, tak to se ještě uvidí, má totiž na to jen půl roku, půl roku na nápravu. S penězi na rekonstrukce a stavby budov už přitom mnohé kraje a města počítají. Pokud se zde nedohodneme nebo schválíme špatnou legislativu, tak přijde Česko definitivně o 9 miliard korun, které mohlo dostat z evropských fondů. Stát tak bude muset najít 9 miliard ve svém rozpočtu. 9 miliard, které buď zaplatí ze svého rozpočtu, nebo je na tuto péči nevydá vůbec. V každém případě to bude škoda.
Vláda totiž připravila novelu zákona o sociálních službách a zákona o poskytování zdravotní péče, která měla být reakcí na evropský požadavek. Je to sněmovní tisk 704. Návrh zákona má za cíl propojit zdravotní a sociální služby, koordinovat péči o lidi, kteří přecházejí z jedné služby do druhé a obvykle potřebují obojí, a zajistit financování samozřejmě těchto služeb. V praxi dochází k takzvaným sociálním hospitalizacím ve zdravotnických lůžkových zařízeních, kde to financování je nevyřešené, a samozřejmě se jedná i o poskytování potřebných služeb. V (zařízeních?) jsou i lidé, kteří by mohli jít domů, ale chybí pro ně navazující terénní služby. V pobytových sociálních službách zase často chybí úhrada zdravotní péče v potřebném rozsahu.
Novela obsahuje i spoustu dalších změn. Tato novela - ale pozor - je předkládána i přesto, že má 68 nevyřešených zásadních rozporů, z toho sedm z Ministerstva financí, což jsou nevyčíslené náklady. Legislativní rada vlády ji projednávala ve zrychleném režimu a (s?) tím, že do konce září má být zákon ve Sbírce. A i Legislativní rada vlády uplatnila zásadní výhrady. Vláda předložila tento návrh zákona už 10. května, první čtení proběhlo už 21. května na 103. schůzi. Už v prvním čtení návrh zákona čelil návrhu kolegyně poslankyně Lenky Dražilové na navrácení k dopracování. Návrh zákona byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu a dále výboru pro zdravotnictví jako výboru dalšímu. Přitom byla na návrh pana poslance Navrátila zkrácena lhůta pro projednání tohoto návrhu ve výborech o 30 dnů, tedy na jeden měsíc, na 30 dnů. Oba výbory přitom sněmovní tisk projednaly do jednoho měsíce. Výbor pro zdravotnictví projednal tento návrh 19. 6 a vydal 20. 6. záznam z jednání doručený poslancům jako tisk 704/1. To proto, že výbor nepřijal žádné usnesení, když z celkového počtu 18 přítomných poslanců hlasovalo pro 8, 1 proti, zdrželo se dalších 9 poslanců. Garanční výbor pro sociální politiku projednal návrh zákona rovněž 19. 6. Přijal celou řadu pozměňovacích návrhů, kterých bylo 24 a, vydal dvacátého, tedy o den později, usnesení doručené poslancům jako tisk 704/2.
Na výboru jsme se dostali totiž také do fáze, že MPSV nám nebylo schopno poskytnout materiálně technické standardy, které připravuje jako vyhlášku, stejně jako standardy personální. Dostali jsme se tak do situace, že bychom schvalovali tento zákon bez toho, abychom věděli, jaké povinnosti budou mít poskytovatelé sociálních služeb a co z toho bude vyplývat. Budou moci ve stávajících zařízeních dělat své úpravy? Jak? Nesníží se tím kapacita pro klienty? A jak to bude s personálními standardy? Dokonce tam ODS navrhovala, aby senioři přišli i o svých 15 % z penze, které jim podle zákona náleží. To se, doufám, již podařilo vyřešit a nikdo nebude danou věc navrhovat.
Když to zrekapituluji, tak 21. května tohoto roku tedy návrh prošel prvním čtením, dnes máme 22. října, tedy o pět měsíců a den později, a stále se nacházíme před druhým čtením návrhu zákona na plénu Sněmovny. A už z výboru máme celou řadu výhrad v podobě pozměňovacích návrhů. Jenom znovu předesílám, že tam šlo o 68 - (67?) zásadních rozporů, které nebyly vypořádány, a přesto tady tento návrh byl dán na vládu a poté do Sněmovny na celkem 425 stranách.
Výhrady k tomuto sněmovnímu tisku má ale i Evropská komise. Nepovažuje ho za adekvátní reakci na svůj požadavek, nepovažuje ho za uspokojivé a efektivní řešení vedoucí k zajištění dlouhodobé péče. Na nápravu dává Česku půl roku. Jak bude vláda reagovat samozřejmě není zřejmé, v každém případě je málo pravděpodobné, že v tak krátké době bude schopna připravit systémové řešení. A my jsme i dneska svědky toho, že se vlastně tento tisk propadl o další čtyři místa v rámci druhého čtení, což samozřejmě neprojednáme pravděpodobně vůbec na této schůzi, a myslím si, že Ministerstvo práce a sociálních věcí v tuto chvíli připravuje nějaký komplexnější pozměňovací návrh, nějaké řešení, které by uspokojilo i požadavky Evropské komise, abychom o 360 milionů euro, respektive 9 miliard korun, nepřišli.
Celá problematika sociálních služeb, ale i zdravotní péče je jako tikající bomba, ale stále zcela mimo ústřední pozornost této vlády. Já jenom podotknu, že hodně lidí v produktivním věku řeší, jak se postarat o své méně soběstačné staré rodiče a zároveň chodit do práce. Buď sehnat pečovatele, kteří docházejí za seniory domů, nebo prostě najít nějaké místo v nějakém zařízení, nejlépe v takovém, ze kterého nebudou mít pocit, že rodičům do zbytku života zajistili spíše nedůstojné peklo. Jenže místa nejsou, na domovy důchodců, domovy seniorů se čeká měsíce či roky a s pečovateli je to ještě horší.
To všechno mohly alespoň částečně pomoci řešit miliardy z evropských fondů. Kraje a města měly mít možnost si sáhnout na peníze, ale taktéž poskytovatelé sociálních služeb, za které se dalo nejstarší generaci zajistit lepší péči, například tím, že se jim postaví zařízení, kde nebude šest lidí na pokoji, se společnými záchody na chodbě. Peníze mohly jít i na lepší vybavení organizací, které zajišťují domácí péči. Stačilo, aby Ministerstvo práce ve spolupráci s resortem zdravotnictví připravilo plán, jak změnit nedůstojné LDN a propojit péči doktorů, sestřiček a pečovatelů a pečovatelek, a tak zajistit, z čeho se bude platit péče v blízké budoucnosti, až bude nesoběstačných čím dál tím víc. Bohužel se tak do této chvíle nestalo a já si myslím, že to stojí za to, abychom tady tento bod opravdu otevřeli bez toho, abychom otevřeli druhé čtení a mohli se domluvit na plénu Sněmovny na tom, jak s ním naložit dál, abychom právě o těch 360 milionů euro z Národního plánu obnovy, to znamená, o těch 9 miliard korun, nepřišli.
Proto navrhuji tento bod a prosím o jeho zařazení i kolegyně a kolegy o hlasování, poněvadž je dobré, abychom to na plénu Poslanecké sněmovny slyšeli i z úst pana ministra Jurečky nebo pana ministra Válka, jak daleko jsou právě v přípravě toho komplexnějšího pozměňovacího návrhu, aby uspokojili nejen ty poskytovatele, to znamená poskytovatele sociálních, zdravotních služeb - města, kraje, obce a tak dále, ale i samozřejmě Evropskou komisi. Děkuji moc.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. A nyní s přednostním právem vystoupí paní místopředsedkyně Olga Richterová. Děkuji a připraví se pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně za slovo. A i když to tak bude vypadat, tak jsme se s panem místopředsedou Alešem Juchelkou nedomluvili, nicméně to téma je totožné, protože je velice závažné. Tolik miliard korun ohrožených a úplně zbytečně, to tady opravdu není každý den.
Já nicméně, protože jsme v návrhu pořadu schůze, se chci ještě vyjádřit k zařazení novely zákona o dětských skupinách, což je bod 10, sněmovní tisk 716, a je to velice důležitá věc, která tady už měsíce leží, a náš návrh je buď pevně zařadit tento tisk za bod 4, tedy za sněmovní tisk 623, anebo, neprošlo-li by toto pevné zařazení, tak za bod 6, sněmovní tisk 650. Cílem je, ať opravdu tento týden stihneme projednat novelu zákona o dětských skupinách, ať jim dáme jasnou představu o fungování v příštím roce, ať už konečně skončí ty měsíce průtahů, kdy lidé z dětských skupin čekají, jak to tady finálně dopadne.
A k tomu velkému miliardovému tématu, já jsem to avizovala na naší tiskové konferenci, navrhuji zařadit nový bod na jednání této Sněmovny, a sice s názvem O kolik miliard nás připraví pan ministr Stanjura kvůli blokování reformy dlouhodobé péče ve zdravotnictví a sociálních službách? Ano, je to bohužel takto smutné téma. Demografický vývoj je neúprosný. Je dobře, že se dožíváme stále vyššího věku, je vlastně dobře, že ve stále vyšších počtech občané České republiky potřebují dlouhodobou péči, protože to znamená, že si i můžeme mnohem déle užívat života, ale často je to obří zátěž například pro pečující rodiny, protože ten systém nefunguje dobře.
A teď, když má Česká republika plnit reformu, kterou si sama uložila, je to reforma, která je součástí Národního plánu obnovy, je to dlouhodobě připravovaná věc, která chybí v České republice, chybí tady souhra mezi sociálními a zdravotními službami, chybí tady plán, jak rozvinout ty služby, aby dnešní chybějící tisíce pracovníků a v budoucnu možná i desetitisíce tak citelně nechyběly, tak se vládní koalice nemůže shodnout. A protože jsem samozřejmě ještě byla v těch minulých měsících přítomna těchto jednání, tak jsem viděla, že to opravdu je z veliké části bohužel blokováno právě stranou ODS, a mně to přijde obrovská škoda.
Ty diletantsky ohrožené miliardy z Evropy budou s největší pravděpodobností zadrženy, potom prostě zmizí a nevíme, jak to přesně Evropská komise vyhodnotí, zda nedá Česku miliardu, dvě, nebo tři. Ale i kdyby to měla být miliarda jediná, tak je to naprosto zbytečné a naprosto nekompetentní takto zacházet s plány, ke kterým se Česká republika sama zavázala.
Je tam několik aspektů, na kterých je potřeba pracovat. Já nepůjdu do detailů, ale přála bych si, abychom se o tom bavili, a tak jako navrhuji tento nový bod, jako samozřejmě podpoříme i znění bodu navrženého panem místopředsedou Juchelkou, tak vyzdvihnu, co jsou ty věci, co je v rámci té reformy sociálně-zdravotního pomezí a reformy dlouhodobé péče nejen o seniory, ale zejména, řešit. Je to dnes naprosto neřešitelný problém pro lidi, kteří potřebují jak zdravotní služby, tak sociální. Jenže mezi zdravotní služby patří i takové věci, jako podávání léků, namazání masti anebo u lidí, kteří potřebují dýchací podporu, i vlastně to pohlídání nebo nasazení kyslíkové masky, i když to vůbec nemusí být invazivní věc.
A proč to takhle zdůrazňuji? Jde o věci, které mohou dělat rodinní příslušníci. Často s nimi, třeba i s podáváním výživy do PEGu, pomáhají i děti, protože to prostě jinak ta rodina nemůže zajistit a zvládnout. Ale dnes s tím absolutně nemůžou pomáhat sociální služby. A to je jedna obrovská součást problému, který v České republice máme, a sice selhávání v té dlouhodobé péči, selhávání na oblasti sociálně-zdravotního pomezí.
Jedna věc jsou tedy ty řekněme kompetence některých jednodušších definovaných zdravotních úkonů po absolvování patřičného kurzu, bychom doporučovali, aby mohli dostat takovéto kompetence pracovníci v těch sociálních službách, a samozřejmě druhá věc je obecná funkční podpora toho, aby lidé, kteří chtějí, mohli co nejdéle být doma. Dnes bohužel, a zase to musím říct, se ODS zdráhá i zavést definici komunitních služeb do toho zákona. To je přesně jedno z těch obrovských témat, kdy lidé reálně chtějí být doma, chtějí, aby si mohli co nejdéle zorganizovat tu péči tak, že to bude i pro jejich blízké zvládnutelné a nepřehnaně zatěžující, a dnes to reálně často nejde. Takže místo podpory těchto rodin probíhá handrkování a věc se nehýbe z místa a akorát přijdeme o několik miliard korun, to vypadá.
A k tomu tématu dlouhodobé jak neformální, tak i formální péče ještě přidám třetí věc, a sice že nám klesá ta potřebná kapacita. Je stále větší tlak právě na péči o seniory. Potřebujeme mnohem více míst, a to určitě potřebujeme i v pobytových službách, nejen v domácí péči, co se týče různých demencí, Alzheimerovy choroby a podobně. A já to zmiňuju proto, že tenhle problém se sám nevyřeší. I proto, na to je navázáno těch 9 miliard korun z Evropy.
Zopakuji tedy, že to jsou peníze, které jsou úplně diletantsky ohroženy. Nevíme, zda přijdeme o miliardu, o dvě miliardy, nebo o tři, ale je téměř, že peníze, které mohly do České republiky i na řešení těchto problémů s reformou dlouhodobé péče přijít, zmizí, nedostaneme je a naopak to už mohlo dávno být, kdyby některé důležité aspekty té reformy ODS neblokovala. Proto se ptám, o kolik miliard nás připraví pan ministr Stanjura kvůli blokování reformy dlouhodobé péče ve zdravotnictví a v sociálních službách? Děkuji za podporu tohoto navrženého nového bodu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pevné zařazení jste nenavrhovala? (Ne.) Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Jakub Michálek, poté pan místopředseda Aleš Juchelka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, milí občané, milé občanky, dneska budu mít výjimečně o něco delší projev, to z toho důvodu, že jsem chtěl osvětlit některé záležitosti, na které se často lidé ptají i v souvislosti s naším odchodem z vládní koalice.
Nicméně pokud jde o program dnešního jednání, předesílám, že navrhuji předřadit body 141 a bod 142, které se týkají integračního sociálního podniku, a zařadit je za bod 157, který byl už navržen buď z grémia, nebo panem předsedou Bendou, a to tak, aby se skutečně zvládla projednat urychleně problematika sociálního podniku, protože to je věc, kterou slibovaly už předchozí vlády a mnohokrát a mnohokrát se oddalovala.
A dále bych chtěl navrhnout zařazení nového bodu do programu jednání, a to s názvem Informace vlády o opatřeních vlády proti klientelismu. Tím spouštěčem pro to je moje písemná interpelace, o které budu mluvit později. Pokud jde o ten dnes připravený program, já vnímám jako pozitivní body, že máme navržená opatření, která pomůžou lidem s povodněmi a s těmi důsledky, kterým musí čelit, že tam máme návrh zákona o lobbování, které se podařilo dostat nahoru, tak aby byl projednán.
Jako negativní body naopak beru, že je odkládána problematika dětských skupin, což je náš velký společný rest, které by pomohly mnoha rodičům, aby získali hlídání tam, kde jsou nedostupné školky; odkládání už zmíněných sociálních podniků a také zařazení problematiky domácího násilí jako úplně posledního bodu v rámci programu jednání ve třetích čteních. O tom bude mluvit ještě kolegyně Klára Kocmannová.
A z těch důležitých věcí, které máme na programu, bych rád ještě zmínil sněmovní tisk 724, což je problematika veřejné podpory a veřejných zakázek, která se tváří velmi nenápadně, ale je tam obrovitánská změna pro fungování státu, je tam navýšení limitů pro vypisování veřejných zakázek. Bohužel se tímto způsobem dostane drtivá část zakázek do toho naprosto netransparentního režimu, který je pouze formalisticky uplatňován a je tam největší korupční riziko, aniž by byla schválena opatření, která by toto riziko zmírnila. Takže potom budeme v budoucnu, pokud toto projde, čelit tomu, že budeme vidět více a více příkladů veřejných zakázek, které byly zadány nehospodárně, kde docházelo k plýtvání, kde neexistovala reálná ekonomická soutěž. Také v souvislosti s tímto tiskem 724 je pozměňovací návrh, o kterém budu mluvit později, který se týká problematiky střetu zájmů a který si myslím, že je výbornou ukázkou toho, jak se změnil kurz koalice po vyhazovu Pirátů z vlády.
Nyní tedy k tomu, na co se budou Piráti soustředit v následujícím období, a proč jsem vybral tyto navrhované body. Práce Pirátů v Poslanecké sněmovně bude nadále konstruktivní. Na druhou stranu, to znamená, budeme podporovat věci, které jsme společně předložili, tak, aby byly dotaženy do konce. Na druhou stranu budeme v těch věcech, které považujeme za problematické, kde se vláda odchyluje od těch slibů, nebo kdy vyloženě ta opatření škodí občanům, tak budeme tvrdou opozicí, která bude hlídat, jak se ty sliby plní. (Pobavení v levé části sálu.)
Na druhou stranu to největší riziko, které tady já vnímám a které vnímají i naši voliči, tak je určitá degenerace naší demokracie, směr Maďarsko, ti takzvaní orbánovci, kteří převzali tu ideologii republikánů z osmdesátých let minulého tisíciletí. Ano, v minulém tisíciletí, 1980 a dále vznikl takzvaný Gingrichův(?) program, který měl naučit republikány mluvit novým způsobem, který měl zvyšovat nenávist mezi různými skupinami obyvatel. Tato republikánská ideologie se následně vyvezla do Maďarska a v Maďarsku ji úspěšně uplatňuje pan Orbán. Takže my opravdu nechceme, aby Česká republika šla směr Maďarsko, když se tam podíváte, jaká je tam chudoba, 500 000 lidí odtamtud emigrovalo, rozpadají se rodiny a tak dále. Takže tahleta demagogie, to bude jedna z klíčových věcí, kterým budeme chtít čelit.
A když se podíváme na ty příčiny, které se toho týkají, no tak, kde se to vzalo? Vzalo se to tak, že Orbán si tam vybudoval klientelistickou strukturu plnou oligarchů, který jsou s ním spřátelení, napojení, občas fungují jako oligopol, občas fungují jako kartel, mají vzájemné kšeftíky a tak dále. Ale tímto způsobem se tam maďarská vláda udržuje u moci. A to si myslím, že by mělo být odstrašující, protože to má největší dopad na svobodu lidí. Takže když se podíváme na ty dvě alternativy, jedna současná vláda, která provozuje nějakou údržbu a mezitím toleruje, někdy možná facilituje klientelismus navázaný na oligarchy jako pan Tykač a spol., a tím druhým extrémem, což je ta demagogie á la orbánovci, tak my chceme být rozumným hlasem, hlasem, který je schopen vysvětlit a přednést jednotlivé reformy, které je potřeba udělat, a změny, aby naše země fungovala lépe.
Ostatně to je i důvod, proč jsme šli do té vlády, protože díky tomu, že jsme šli do vlády, a to jsme slíbili, a občané nás tam zvolili, 850 000 lidí spolu se STANem, tak jsme tam šli kvůli tomu, abychom rozhýbali digitalizaci. (Pobavení a potlesk v levé části sálu.) Myslím, že se tam leccos povedlo - děkuju za potlesk - protože když si připomeneme to, co tam zbylo po hnutí ANO, tak já jsem zvědavý, jestli si teď také zatleskáte, za těch osm let, co jste měli na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj, nejdřív tam byla, pokud se nepletu, paní Věra Jourová, potom paní Šlechtová, potom paní Dostálová, tak po vás tam digitálního nezbylo vůbec nic ve stavebním řízení. Takže po osmi letech vládnutí čistá nula. Za tři roky my jsme tam udělali digitální oběh stavebních dokumentací, stavebních projektů, portál stavebníka, prostřednictvím kterého si to člověk může vyřídit. Bohužel nic takového se tam za vás neudělalo. Takže je tam výsledek, který funguje, lidi to používají. To, co nefunguje úplně ideálně, na co si stěžují úředníci, tak je systém pro úředníky, který jsme měli rozložit. Ano, měli jsme to rozfázovat a nasadit později a samozřejmě tam byly různé tlaky kolem toho. Ale k tomu už se vracet nechci.
Ty klíčové priority, na které se budeme soustředit v opozici, tak budou za prvé pomáhat rodinám s drahotou, protože všechno se zdražilo, a bohužel, kdybychom jako Parlament a vláda nestrkali hlavu do písku z hlediska toho Green Dealu, ale bavili se o tom reálně, co to znamená a co se na nás ještě valí, tak bychom udělali opatření, která těm lidem reálně pomůžou. Čisté technologie jsou super. Je dobře, že to Evropská unie řeší, je dobré, že jsme v tom aktivní. Ale plánuje se tady rozvoj, plánuje se tady nasazení nových povolenek a ty nové povolenky budou znamenat dopady na občany v podobě zvýšení ceny paliv a následně taky zvýšení ceny plynových kotlů. Tam je na tom pozitivní, že dojde k odstranění diskriminace, protože na některé teplárny se to už vztahovalo a některé z toho měly výjimku, pokud by měly menší provoz. Takže tohle je pozitivní.
Ale druhá věc, kterou tady vlastně vůbec nemáme řešenou, je, jakým způsobem zajistit, aby ta ekologická opatření byla pro lidi výhodná. To považuju za velmi důležité a na to bychom se měli soustředit. Jak ty peníze, které se vyberou na těch nových poplatcích, nebo které stát obdrží za nové povolenky, dostat zpátky k lidem tak, aby se nemuseli bát, že se zhorší jejich životní úroveň. Bohužel ani vláda, ani dosavadní opozice nepředložili konkrétní řešení tohoto problému a stále se to odkládá do budoucnosti. Takže až po volbách se to bude řešit, až všichni s hrůzou zjistí, že nikdo nic nepřipravil a že se tady připravuje zdražení. Takže my jsme pro to, aby ty ekologické technologie, čisté technologie byly dostupné a aby stát udělal proaktivní opatření k tomu, aby si lidi mohli dovolit ty věci.
Další opatření, která budeme navrhovat v rámci té pomoci rodinám s drahotou, je navýšení rodičovského příspěvku, to navrhujeme v rámci důchodové reformy, soustředíme se na navýšení kapacit dětských skupin, na které vláda po našem odchodu stopla peníze, budeme se soustředit na předložení reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který by měl mít silnější pravomoci v boji proti kartelům, protože dneska lidi nejvíc štvou drahé a netransparentní ceny, které se různě mění, a tak dále, a ÚOHS dneska nemá ty adekvátní pravomoci, aby mohl proti zdražování bojovat v té oblasti, kde k němu dochází právě v důsledku kartelu a oligopolu. Takže to posílení, které je připraveno, na kterém se podílel mimo jiné Michal Šalomoun na Úřadu vlády, tak to bychom rádi také předložili a schválili v rámci (nesrozumitelné slovo) Poslanecké sněmovny. Budeme se soustředit na bydlení, které je zapracováno částečně v rozpočtu, částečně v usnesení vlády, a na rámcové vzdělávací plány tak, aby skutečně to vzdělání pro děti mělo úroveň pro 21. století, aby se děti neztratily.
Ta druhá priorita pomoci s drahotou bude, že budeme nadále tlačit modernizaci země. O některých těch opatřeních už jsem mluvil, my jsme ten program modernizace hájili na vládě, v koalici z očí do očí, takže samozřejmě nemluvilo se o tom tolik v médiích, protože jsme se snažili o praktické výsledky, ne abychom si to odprezentovali a dělali si na tom nějakou kampaň zviditelňování, protože důležitější je, aby se to stalo v realitě. To si myslím, že odpovídá nějaké rozumné službě v zemi, když je člověk v koalici. No a teď ve Sněmovně to budeme z opozice hájit s plnou palbou.
To znamená, aby byly dostupné čisté technologie, aby byla dostupná, jak postupně lidi budou přecházet, byť opatrně, na elektroauta, tak aby to bylo dostupné pro normální lidi, nejenom pro podnikatele, kde teď máme nějaký program, 200 000 na novou Teslu, to si myslím, že není úplně rozumně nastavené, protože ty dotace mají být mířeny na lidi podle toho, kolik projezdí, jaký mají nájezd, jaké mají emise. A ne podle toho, jestli má někdo status podnikatele a vyplní si ty dotace, nebo ne, abychom pokračovali v solárech, na střechách a chytrých inovacích státu, abychom se nezasekli s tou digitalizací tak, jak nám to bylo oznámeno, že digitalizace bude pokračovat až v roce 2028. Spoustu těch věcí už jsme popsali v ekonomickém plánu Republika v pohybu.cz, jak Česko rozhýbat. Tam jsou ta konkrétní opatření, jak můžeme přesměrovat peníze, které jsou dneska ve fondech, které jsou velmi konzervativní a nepracují pro lidi, nezhodnocují se nyní tam peníze v důsledku inflace, jak to můžeme přesměrovat zpátky k tomu, aby to vynášelo, což je smyslem všech těchto investičních fondů.
Samozřejmě samostatná oblast, která se týká modernizace, musí být, že bychom měli udělat pořádek, a my to chceme kritizovat i z opozice, tak jako jsme to kritizovali ve vládě, v modernizačním fondu, aby ty peníze nešly jenom velkým firmám, které mají ty špinavé provozy. A dneska se těmto firmám - a různé spalovny a podobné provozy - platí i 50 % dotací na investice, takže my se tváříme, že to je nějaké podnikání, ale většinu toho zaplatí veřejný sektor, zaplatí to daňový poplatník, ať už český, nebo evropský prostřednictvím našich příspěvků do Evropské unie. Takže toto je taky věc, tam bychom si přáli, aby se podařilo snížit na 25 % maximální výši těch dotací.
A poslední, třetí bod, který považuji za prioritní, tak je ochrana občanů před klientelismem. Bohužel, jak píše Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě, ta situace se mění. Taková ta běžná korupce, která byla běžná na státních úřadech, že tam chytli člověka s igelitkou nebo s krabicí vína s několika miliony korun, tak se teď transformuje do toho, že velké organizace si lobbují úředníky, využívají toho, že je extrémně oslabená státní správa, že tam pracují často i špatně zaplacení lidi, velký počet špatně zaplacených lidí, dokonce některé ty peníze těm státním úředníkům, a jsou zdokumentovány tyto případy, jsou dokrývány přímo těmi, přímo těmi zájmovými skupinami třeba z toho energetického průmyslu. Takže je to skutečně problém. Ty peníze občanů, které potom, ať už se vyberou na daních nebo se vyberou na cenách, tak potom mizí u těch oligarchů, který zneužívají moc, aby si zajistili různé typy výhod. Dneska se jim podařilo infiltrovat státní správu a bohatnou dále na té krizi.
Je potřeba říct, že právě ta oligarchie a klientelismus jsou nejhorší hrozbou dneska pro svobodu a že pokud to bude takhle pokračovat, tak hrozí vývoj směr Maďarsko. Ty penězovody, které vytvořili, je potřeba zrušit, a když už se ty poplatky musejí vybírat, jako jsou třeba platby v důsledku emisních povolenek, tak by se měly přesměrovat zpátky k lidem, aby je dostávali lidi, kteří fungují ekologicky a firmy, ne aby to dostávaly ty kartely oligarchů a nenažrané zájmové skupiny. Tak.
Já jsem tuto věc interpeloval i písemně u pana premiéra, bohužel jsem dostal jenom úplně obecnou odpověď, tak to mě docela překvapilo, protože já jsem v té interpelaci na pana premiéra popsal 12 případů fungování klientelismu, a taky tím zdůvodňuju ten bod, který navrhuju na program dnešního jednání Poslanecké sněmovny. Pan premiér samozřejmě je seznámen se všemi těmi zprávami a tak dále, které dostává od různých entit, počínaje tajnými službami až po finanční, po FAU, Finanční analytický úřad. A interpeloval jsem to kvůli tomu, že prestižní světový deník The Economist zařadil v roce 2023 Česko celosvětově na druhou příčku hned po Rusku v indexu takzvaného crowney capitalsm, klientelistického kapitalismu či kamarádčoftu, a upozornil na nezdravě velký počet miliardářů, že získávají své bohatství skrze svůj vztah ke státu. Takže to je přesně to, co jsem kritizoval, a namátkou jsem uvedl i konkrétní případy. Za prvé klientelismus ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, kde došlo k potvrzení ředitele spojeného s mnoha klientelistickými zásahy. Připomenu, že my jsme nehlasovali pro instalaci pana ředitele Kabátka, my jsme navrhovali, aby proběhlo normální, standardní, otevřené výběrové řízení. Naopak došlo k tomu, že je jmenován politicky. Za druhé napojení skupiny EPH na Ministerstvo průmyslu a obchodu a ovlivňování legislativy na tomto úřadu. To je obrovské riziko, které se potom promítá do cen energií, do výběru představitelů Energetického regulačního úřadu a tak dále. Za třetí zjevná poddimenzovanost Energetického regulačního úřadu a jeho neschopnost efektivně kontrolovat proplácení kompenzací v rámci zastropování cen energií a řešit problémy na energetickém trhu.
Takže zjednodušeně řečeno, my jsme tady dali balík nějakých 100 miliard korun, které jsme dali těm producentům energií, výrobcům, a nikdo nekontroloval, jestli ta náhrada, neexistoval tam efektivní kontrolní mechanismus, jestli ty náhrady odpovídají tomu, co jsou tržní ceny a co byly ty vynaložené náklady a kompenzace, na které mají nárok podle zákona. Protože ten úřad byl zkrátka obrovsky poddimenzován a to je přesně to, na co ty klientelistické struktury spoléhají.
Za čtvrté je to skutečnost, že z té energetické politiky profitují podnikatelé, kteří darovali miliardu vysoké škole CEVRO institut s úzkými vazbami na ODS, tak to je zejména pan Tykač, pan Křetínský. To mně přijde opravdu velmi pozoruhodné, že ty peníze, o kterých rozhodne vláda, ve které tedy sedí ty samé politické strany, nakonec skončí ve vysoké škole té politické strany.
Za páté skutečnost, že velkou část dotací přes modernizační fond dostává několik málo oligarchů. Polovina těch dotací z modernizačního fondu, co máme z Evropy, z povolenek a tak dále, končí takhle v těchhle velkých ekonomických skupinách a normální malá, střední firma to má výrazně těžší, protože ty dotační výzvy se účelově nafukují tak, aby na ně nedosáhli drobnější podnikatelé, protože pro ty úředníky je to jednodušší zadministrovat ty velké balíky.
Za šesté problém, který pokračuje v resortu MPO i v dalších resortech, takzvané dotační podnikání, kde stát rozdává obrovské částky nesmyslně a bez vazby na výsledek. To kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, upozornil na to, že ty částky nesedí. Třeba udávali v projektu, že tržby budou mít nějaké a ve skutečnosti mají desetinové tržby. V průměru úspěch těch projektů se pohybuje kolem 7 %. Takže my dotujeme tady z peněz daňových poplatníků projekty, které jsou ve srovnání s jejich plánem z 93 % neúspěšné. Tomu vůbec nerozumím, proč to stát dělá, a kritizuje to tedy Nejvyšší kontrolní úřad.
Za sedmé, zcela neprůhledné sestavování státního rozpočtu, kde nejsou Ministerstvu financí předkládány konkrétní projekty s výší nákladů a návratností, aby Ministerstvo financí zkoumalo, ale ta výše prostředků v kapitole se určuje politickým jednáním. To je možné pochopit do určité míry, že samozřejmě politik má to poslední slovo, ale pokud celý ten proces sestavování rozpočtu probíhá bez vazby na návratnost těch projektů, na jejich podrobnější zkoumání, tak jako jsou v některých západních vládách zavedeny procesy, kde právě Ministerstvo financí zjišťuje, jaká je návratnost těch projektů, počítá tu hodnotu, dělá cost benefit analýzy a tak dále, tak to Ministerstvo financí bohužel nemá a rozděluje ty peníze do určité míry naslepo.
Za osmé, Ministerstvo financí soustavně sabotuje všechny snahy posílit rozpočet regulačních orgánů v míře odpovídající nárůstu agendy UDHPSH, čili úřad, který kontroluje politické strany, lobbing, Energetický regulační úřad, a zajistit, aby měli takové platy, aby zde bylo nižší korupční riziko.
Sice je hezké, že se snaží šetřit, ale v situaci, kdy to znamená, že potom nefunguje základní činnost toho úřadu, tak je to chyba. Abych pochválil Ministerstvo financí, tak teď jsme dostali informaci nedávno, že právě v případě Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran dojde k navýšení počtu pracovníků na tuto agendu. Ale jak to bude třeba s agendou lobbingu? Jak to bylo s tím ERÚ? Tak tam to zjevně nezafungovalo.
Za deváté. Proč jste připustili, aby byla hladina pro bankovní daň nastavena tak, aby z ní vypadly středně velké banky? Shodou okolností ty, které úvěrovaly ODS. Tak to mně přijde jako historická chyba. Souvisí to s nastavením té windfall tax, která byla právě nastavená tak, že ty velké oligarchické skupiny nedopadly pod tu daň a naopak z ní vyklouzly entity, které zase mají spřízněnou vazbu na tu vládnoucí politickou stranu.
Za desáté. Proč vláda rezignovala na předložení efektivní regulace kartelu v působnosti Ministerstva zemědělství? Ministerstvo zemědělství mělo řešit ty potraviny. Ačkoliv jste slibovali jako klíčové téma řešení drahoty, a toto je jedna z mála věcí, které může stát na cenách ovlivnit, jak bojujete(?) s monopoly a kartely? O tom už jsem taky krátce mluvil. Návrh řešení je připraven na Úřadu vlády. Stačí pouze vzít tu odvahu postavit se proti těm klientelistickým skupinám a předložit to.
Za jedenácté. Skutečnost, že klientelistické skupiny dosazují své nominanty do orgánů dceřiných společností ČEZ, a. s., kde zajišťují těmto skupinám privilegovaný byznys. To je zase obrovské riziko pro fungování ČEZ distribuce. Jak je možné, že tam mají svoje lidi tyto zájmové skupiny, a pokřivují potom podmínky těch tendrů, pokřivují proplácení jednotlivých smluv tak, aby byly ty zájmové skupiny, ty velké ekonomické skupiny s politickým krytím privilegovány a získávaly potom i větší podíl na tom trhu. Takže dochází tam skutečně k obrovskému pokřivení hospodářské soutěže tím, že dochází k obsazení vedení těchto dceřiných společností napojenými osobami.
Za dvanácté. Neschopnost nahradit v dodavatelském řetězci Ministerstva spravedlnosti firmu CCA. A teď se dívám na Pavla Blažka, doufám, že bude poslouchat. Neschopnost nahradit v dodavatelském řetězci Ministerstva spravedlnosti firmu CCA, která je trestně stíhána za legalizaci výnosů z trestné činnosti a přitom má pod kontrolou velký podíl informačních systému českých soudů. Já myslím, že jsme skutečně jedna z mála zemí na světě, jejíž informační systémy spravuje trestně stíhaná firma. To je něco podle mě úplně neuvěřitelného, takže pokud by se tato firma rozhodla, že přepíše věci v systémech, že změní pořadí v přikazování tisků, tak tím může ovlivňovat, kdo bude dostávat jaké věci ze soudců, a tím samozřejmě popřít veškeré ústavní zásady.
Takže já ještě tady připomenu to, co napsaly Seznam Zprávy v komentáři Petra Holuba. Bližší tuzemským poměrům jsou teorie Joela Hellmana, bývalého děkana georgetownské univerzity ve Washingtonu, který se věnoval transformaci ve východní Evropě a střední Asii po pádu komunismu. Popsal v ní rostoucí vliv takzvaných oligarchů, kteří zbohatnou na privatizaci, a postupně začnou kontrolovat záležitosti, až nastane State capture, tedy převzetí státu nejsilnějšími kapitalisty. Zatím největší využití ovšem získal termín State capture koncem minulého desetiletí v Jihoafrické republice, jejíž veřejné finance ovládla po dohodě s prezidentem Jacobem Zumou podnikatelská rodina Guptů. Hellmanovy teorie tehdy pomohly vyšetřovatelům a prezidenta přivedly na několik měsíců do vězení.
The Economist korupční rizika dále nerozvádí, trvá však na tom, že příliš velká role kamarádských kapitalistů škodí národnímu hospodářství. Pokud pouze jedna pětina bohatství ruských miliardářů pochází z nekamarádského sektoru, pak je vidět, jak deformovaná je tamní ekonomika, uvádí britští autoři. V Česku zbývá na podnikatele ze sektoru, které mají větší odstup od státu, pouze jedna šestina miliardářského majetku.
Z tuzemského pohledu poukazuje britský týdeník na stejný pohled jako měsíc stará výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Naše ekonomika tak nějak neřízeně a plíživě přešla z tržní ekonomiky do ekonomiky, která je velmi silně závislá na dotacích. Součástí podnikání některých podnikatelů se prostě stane pravidelná dotace, varoval při její publikaci prezident Nejvyššího kontrolního úřadu pan Kala.
Takže ona to potom kritizuje i třeba iniciativa Milion chvilek, na jejíž akcích představitelé vlády vystupovali, kteří kritizují, že se množí zprávy o proplétání ODS a TOP 09 s vlivným byznysem, že to není dobrý signál. Ačkoliv současná vládní koalice v roce 2021 před volbami slíbila odklon od politiky, vedené zájmy vrcholných finančních skupin, konec uneseného a umírajícího státu, konec prosazování zájmů Andreje Babiše a jeho koncernu s přispěním rozhodovacích a kontrolních orgánů, stojí ve výzvě demokratickým stranám, kterou s podporou více než 45 000 občanských podpisů předložil spolek Milion chvilek a ke které se členové současné vládní koalice zavázali. Takže před volbami jsme se zavázali i my, i současná vláda, ke konci státu, kde budou vládnout tyto koncerny a ti oligarchové. Bohužel to pokračuje a pořád se to zhoršuje.
Klíčovým motivem výzvy i samotného vzniku spolku Milion chvilek byl boj proti unášení státu Andrejem Babišem ve prospěch jeho ekonomických zájmů. Aktivní občané dozajista nevložili ve volbách svou důvěru v současnou vládní koalici jen proto, aby Babiše nahradil jiný mocný miliardář. Klientelistický byznys totiž státu neprospívá, ať z něj profituje Agrofert, nebo jakákoliv jiná finanční skupina. Takže já jsem se dotázal pana premiéra, jakým způsobem na to bude reagovat? Dostal jsem tuto skvělou odpověď. To je sedm řádků, šest a čtvrt, ať nepřeháním. Takže šest a čtvrt řádku, ke kterým je příloha, a tam je seznam zákonů, který byl schválen, většinu těch, které mimochodem teda blokovali, a seznam akčních plánů, projektů, analýz. Ale to nejsou reálná opatření, to nejsou reálné zákroky v těch kauzách, které jsme tady kritizovali. To jer prostě jenom vytváření dokumentů, kterými se předstírá, že se něco dělá, což je nejoblíbenější politický sport, ve kterém jsme v České republice přeborníci. Takže to je třetí priorita, boj proti klientelismu.
Nemohu pochopit, jak je možné, že ve státním rozpočtu a z evropských peněz dokážeme najít 10 miliard korun pro miliardáře a nejsme schopni najít 100 milionů korun pro školky. Den po tom, co byli Piráti vyhozeni z vlády, tak vláda oznámila, že ruší příspěvek, který měl vykrýt DPH na školky, čili o pětinu peněz přijdou ti starostové, kteří se mají postarat o hlídání dětí, o školky nebo o dětské skupiny, tak přijdou ty peníze v tom programu z jedné pětiny, který určen na dětské skupiny. Takže to skutečně nedokážeme vysvětlit.
My tady chceme svobodnou zemi, která má odvahu dělat změny, a chceme naopak zabránit tomu, čeho se lidi bojí, a to, aby Česko ovládli populisti orbánovského ražení nebo naopak údržbáři starých poměrů, kteří si jenom na ty reformy hrají.
Teď bych podrobněji... Po tom, co jsem probral ty priority, bych teď promluvil podrobněji o těch bodech, které nás čekají, ať už v rámci programu schůze, nebo v rámci naší politické práce.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: (Vstupuje do řeči.) Pane předsedo, jenom ocitáme se v situaci, kdy návrhy na změny programu schůze. Já jenom... Ten bod, který jste zdůvodňoval, byla informace vlády o opatřeních vlády proti klientelismu, jestli tomu dobře rozumím? Teď budete načítat nové body, nebo-
Poslanec Jakub Michálek: Teď budu pokračovat v odůvodnění v rámci svého přednostního práva.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, to znamená, bude to odůvodnění tohoto bodu. Děkuji.
Poslanec Jakub Michálek: Tak bude to, bude to trochu šířeji pojaté z toho slova smyslu, že tady bylo obrovské množství dotazů, pardon, už taky z toho trošku blbnu, na to, co budeme dělat ve vládě. (Slabý potlesk.) Jsem rád, že jsem pobavil, důležité je zaujmout.
Body k drahotě. Drahota, protože to se skutečně úplně nepovedlo. Vláda by měla pomáhat lidem s drahými cenami a tvrdě bojovat s novými poplatky kartelem oligarchů. To, co se tady připravuje, tak nejenom že se připravuje navýšení těch plateb na nové povolenky, které vláda žádným způsobem na to nereaguje, ale současně se připravuje i navýšení dalších peněz, které budou platit daňoví poplatníci a odběratelé elektřiny na energie kvůli tomu, že se jim zvýší platby za distribuci.
Takže všichni budou na svých účtech platit o 2 000 korun ročně víc kvůli tomu, že se navýší peníze pro distributory, kteří nejsou spokojeni s těmi maržemi a prolobbovali si u ERÚ, že se budou navyšovat tyto peníze, takže naopak. A další, další věci, se kterými Piráti nesouhlasili, když byli ve vládě. Ty příklady, to je ta daň z internetu, že každý, kdo má mobil, tak má platit navíc nějaké speciální poplatky, podnikatelé budou platit zase další poplatky za Českou televizi.
Já si myslím, že toto jsou věci, které není úplně vhodné v tento okamžik projednávat, a naopak by vláda měla připravit řešení, jak pomůže lidem s dopadem nových povolenek. Za nás je to například klimabonus, který zavedli v Rakousku. To znamená v Rakousku každá domácnost obdrží dva až 4 000 korun z nových emisních povolenek tak, aby na ní nedopadlo zdražení dopravy a vytápění. To je reálné, to by byla reálná pomoc rodinným rozpočtům tak, aby zvládli to zdražování.
Další věc, o které bych chtěl mluvit, tak je, na kterou se budeme určitě soustředit, tak je pomoc mladým rodinám s dětmi a zavádění dětských skupin. My už jsme se zastávali v řadě případů mladých lidí, studentů a tak dále. Zachránili jsme jim koleje, které měly čelit rekordnímu zdražování, nedopustili jsme, aby se zdražovaly koncerty. Dokonce tady byl návrh od Ministerstva financí, že se zdaní stipendia studentům, to znamená, že by museli odevzdat pětinu svých příjmů ze stipendií zpátky do státní kasy, ze které dostali ta stipendia. Tak to jsme nedopustili. To se naštěstí nepovedlo a zachránili jsme ty mladý lidi.
No, ale to, co se nedaří, tak jsou tam místa ve školkách a hlídání. Rodičovský příspěvek strašně zdevalvoval, protože zatímco máme schválené valorizační schéma u seniorů, a já jim to přeju, důchodci dostávají schéma, které zohledňuje jak růst inflace, tak růst platů v národním hospodářství, tak v případě rodičů s dětmi, kteří jsou taky z jedné poloviny závislí na podpoře státu, na rodičovském příspěvku, protože mají malé dítě, které potřebuje osobní péči, tak v takovém případě ten rodičovský příspěvek se nenavyšoval. My jsme prosadili zvýšení na 350 000 korun, ale zase od té doby už pokračovala inflace, a kdybychom měli reálně zohlednit celou míru inflace, tak ten rodičovský příspěvek, kdyby rostl stejným tempem, jako rostly důchody, tak už by měl být 410 000 korun. Takže to je věc, kterou máme na programu jednání v souvislosti s důchodovou reformou, takže tam to určitě budeme navrhovat.
O té svobodě a hájení lidí proti klientelismu a oligarchům, o tom už jsem mluvil, že se nám tady vytváří ten oligopol a že nechceme dopustit směr Maďarsko a Slovensko, tedy chudoba, rozkrádání evropských a veřejných peněz, utlačování lidí, konec svobody tisku a útěky lidí ze země. Tam mají dvakrát víc vystěhovaných lidí, než máme v České republice, zkrátka se tam rozpadají rodiny, utíkají ti lidé. Proto budeme podporovat zákon o lobbování, abychom ty čachry zprůhlednili.
A bereme vážně slib reformovat Antimonopolní úřad tak, aby skutečně potlačoval kartely a neblokoval zakázky a politici nemohli čerpat veřejné zakázky. Jedna z těch věcí, které nám přijdou problematické, je, že i soudy se tady obrovským způsobem vlečou. Zrovna dneska byl vyhlášen výsledek soudu s Karlem Březinou. Já jsem seděl ještě jako pražský zastupitel, když jsem upozorňoval na ty podvody, které tam jsou, a teď po šesti letech máme rozsudek, který ještě tedy není pravomocný, který ho odsoudil na tři roky odnětí svobody.
No a mohli bychom samozřejmě jít do podrobností, pokud jde o ty oligarchy. A mně samozřejmě vůbec nevadí, pokud někdo je poctivý podnikatel a vydělá si peníze a je třeba i miliardář, klidně to je super, ať je bohatý, ať si ten majetek užije. Mně jde o to, když tu moc zneužívají tyto kruhy, ty ekonomické skupiny, tak, aby si koupily své politiky jako politické loutky. Ostatně, abych odůvodnil i ten bod, který jsem navrhoval k tomu klientelismu, tak tady mám výborný článek z Echo24, kde píšou, že omračující výdělky nejbohatších Čechů Křetínský a spol si díky energiím polepšili i o 100 miliard korun. Takže tam popisuje velmi podrobně Echo24, kdo teď dominuje tomu žebříčku miliardářů. Jedničkou zůstává dědička impéria PPF Renáta Kellnerová, 378 miliard korun, ti platili proti nám tu z Home Creditu čínského proti Pirátům v Praze, proti Hřibovi ty reklamní akce, aby ho pomluvili. Tak to už naštěstí teď se odklání od Číny, tak si myslím, že by se to mohlo zlepšit. No a nejvíce vyšvihl podle Forbesu Daniel Křetínský, který si za rok, za rok polepšil od 92 miliard korun. Takže to je ten výsledek té daně, co měla zdanit ty největší producenty energií.
No, on tady samozřejmě teda pokračuje, píše o tom, že neplatili u windfall tax Echo24. K výraznému nárůstu majetku nejbohatších Čechů mimo jiné přispěl i malý výnos daně z neočekávaných zisků energetické a petrochemické firmy a velké banky do rozpočtu na první splátce odvedly daň v objemu 25,65 miliardy korun, 25 miliard odvedly zisk z obrovských, obrovských zisků. Od energetických společností stát vybral jen dalších 16,72 miliardy korun na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Na září připadla první záloha této daně, v srpnu Ministerstvo financí odhadovalo, že za celý rok na windfall tax vybere 46 miliard korun, dříve se ale hovořilo i o částce převyšující 80 miliard korun.
Většinu vybraných financí navíc odvedl polostátní ČEZ, zatímco ostatní firmy se platbě mnohdy vyhnuly. Takže zase byla to věc, kterou jsme kritizovali, windfall tax, že byla špatně nastavena, že to nefungovalo, že se tam ty peníze nevybraly. A abyste mi neřekli, že útočím jenom na vládu, což úkolem opozice je samozřejmě kontrolovat vládu. Tak ale připomenu, že a píše to Echo24, není to opět můj výmysl, píše Echo24, že vítězem inflace byl Agrofert. I pátý Babiš nicméně zaznamenal velmi výrazný nárůst, konkrétně o 62 miliard. Takže tady se předstírá nějaké divadlo, že proti sobě bojuje vláda a opozice a ve skutečnosti vítězem té krize, která tak těžce dopadla na ty občany, tak vítězem jsou Křetínský, Tykač, Agrofert. Tady se to potom popisuje.
Holding vloni zvýšil čistý zisk meziročně o 124 % na 12,97 miliardy korun, zvýšil tržby o třetinu na 245 miliard korun. A píší tady teda, že tahounem toho růstu byly chemické továrny v zahraničí, které se na tom podílely z 56 %, ale ten zbytek toho nárůstu, ten spadá do České republiky. Obecně se má za to, a jak píše Echo24, že Agrofert vydělá na drahých potravinách, koncernu totiž patří značky jako Penam, Olma, Kostelecké uzeniny nebo Vodňanské kuře.
Dokonce to kritizoval i pan premiér, pan premiér to sice kritizoval, ale vůbec nic s tím neudělal. Jak je ostatně typické v případě deagrofertizace. Tak.
Teď krátce k rozpočtu. Já už jsem stručně zmínil problematiku dotačního podnikání, která nám pokračuje a která je úzce provázána s tím klientelismem, protože když zavedete dotační podnikání jako princip, tak dáváte možnost státním úředníkům ovlivňovat věci pomocí a těm zájmovým skupinám pomocí klientelismu, no a samozřejmě, pokud k tomu přidáte to, že vláda nepřímo decimuje úřednický stav, to, že neustále škrtá nárůsty, nárůsty odměn, je to nepředvídatelná profese, tak to samozřejmě má obrovský dopad do toho, že ten klientelismus potom bují. Takže o tom rozpočtu už zaznělo mnoho, mnoho pravdy, nesedí tam (nesrozumitelné) desítky miliard, takže na to se určitě budeme taky v opozici soustředit. Neudělali nic se strukturálním deficitem 100 miliard ze zrušení superhrubé mzdy. Opět tady všichni, jak ODS, tak ANO pořád mluví o zadlužování.
No ale když se podíváme na ta čísla, tak kdo tady schválil tu největší změnu zrušení superhrubé mzdy za 100 miliard ročně? Tak to dává nějakých 550 miliard korun ročně odhadem, možná je to víc.
No, tak to bylo ODS, ANO a SPD. Tak dobré, snížili daně, ale nebylo to ničím kryté, takže to bylo čistě na dluh, 500 miliard korun na dluh tohoto státu, který teď platíme. Vzrostly nám úroky, které musíme platit. Pokračuje dotační ekonomika, pokračují ty pověstné toastové linky a modernizační fond, který rozděluje peníze s obrovskými dotacemi 50 % i více na spalovny a další podobné aktivity, které jsou nepřiměřeným způsobem zvýhodněné.
No, a další věc, kterou jsme tady zaznamenali, která, musím říct, že mě úplně šokovala, že po tom, co jsme dohodli podobu důchodové reformy na vládě, tak došlo k úplné otočce a 100 000 lidí, kteří byli připraveni odejít do předčasného důchodu, protože zastávali pozice práce v mrazu, slévačů, obráběčů, pracují v extrémních podmínkách a zaměstnavatel jim měl připlácet pojištění na předčasný důchod, tak pod tlakem zaměstnavatelů uhnula a těchto 100 000 lidí o ty předčasné důchody chce připravit. To se stalo potom, co Piráti odešli z vlády, protože my bychom nikdy takovéto věci nepřipustili. Je asociální zrušit předčasný důchod pro 90 000 lidí, kteří mají takovouto náročnou práci.
Když to shrnu, tak potom, co jsme byli vyhozeni z vlády, se začaly věci razantně měnit, jsou předkládány nové poplatky, jsou rušena místa na hlídání dětí, jsou rušeny peníze na půjčky pro obecní bydlení tak, aby na ně dosáhlo více lidí. Samozřejmě byl předložen kontroverzní návrh na zvyšování platů a pokračují dotace vyvoleným.
My jsme tady viděli zase obrovskou synergii mezi ANO, ODS a SPD, když se poslanci jak vlády, tak dosavadní opozice, postavili proti zpřísnění zákona o střetu zájmů. Princip toho zákona byl velmi jednoduchý a zase to souvisí s tím klientelismem. Velmi jednoduchý princip, aby nikdo, ať už bude mít libovolnou barvu stranického dresu, tak pokud sedí ve vládě, aby současně nemohl brát dotace z těch entit, které jsou na vládě závislé. To znamená, z ministerstev, příspěvkových organizací a tak dále. Takovýto velmi jednoduchý návrh, který už dávno funguje v Rakousku - a Evropská komise to nikdy Rakousku nevytkla, že by v tom byl nějaký problém - tak tento návrh tedy zastavili.
Samozřejmě si tedy člověk klade otázku, jestli to nesouvisí s tím, že Andrej Babiš si během své vlády přišel na 12 miliard korun, když byl současně předsedou vlády. 12 miliard korun dostal na veřejných zakázkách od státu a od dalších veřejných institucí. Takže takovéto věci by neměly být možné. Neměli bychom se vydávat směrem oligarchizace, berlusconizace. To, že je obrovským způsobem propojen ekonomický, mediální a politický vliv... A zase, vláda si to dala do programového prohlášení, že nedopustí koncentraci ekonomického, politického a mediálního vlivu. První věc, co udělali poté, co nás vyhodili z vlády, bylo právě to, že na hospodářském výboru zamítli toto zpřísnění zákona o střetu zájmů, které bylo koaličně domluvené.
Mluvil jsem tady o dětských skupinách, které byly den po vyhození Pirátů z vlády osekány tak, aby obce přišly o ten nárok. To kritizují dokonce už i starostové, tak jim budu držet palce, aby ve vládě zvládli ten náš společný program prosazovat. Mluvil jsem o lidech, kteří pracují v mrazu a v náročných podmínkách, 90 000 lidí, kteří přišli o nárok na předčasný důchod.
Mluvil jsem tady o tom, jak se zastavila digitalizace, že bude pokračovat až v roce 2028, ačkoliv oficiálním důvodem pro odvolání Ivana Bartoše je, že se digitalizuje moc pomalu. Tak přišla vláda, odstranila Bartoše, protože zrušil tu zakázku za miliardu, že jo, a odložili to celé do roku 2028.
Zaznělo tady samozřejmě, že je připraveno vykuchání zákona o dostupném bydlení, který se týká více než milionu lidí, a který by konečně vytvořil tlak na developery, kteří si lenoší, aby byl tlak na snížení nájmů a cen nových bytů. Takže to byl zákon, který byl neustále během jeho přípravy sabotován, zdržován. Obávám se, že výsledkem bude opět polovičatý zákon tak, jako jsme to viděli třeba u whistleblowingu nebo u rozpočtových reforem.
Samozřejmě jsme viděli po odchodu Pirátů z vlády navýšení platů o 14 %, kdy po veřejném tlaku teprve udělali otočku a předložili jiný návrh, který je pro změnu protiústavní, protože se vrací zpátky do toho, co Ústavní soud zrušil jako protiústavní.
Také byly vypsané po vyhazovu Pirátů z vlády nové dotace, nějakých 10 miliard korun, pro největší oligarchy, přiznané dotace, které obdrží ti největší oligarchové.
Samozřejmě pokračuje plán zavést poplatky pro lidi, kteří nemají televizi, nemají rádio, aby platili poplatky za televizi a rádio. Současně s tím není spojena slíbená rozšířená kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože my jsme souhlasili s navýšením poplatku pod jednou z více podmínek. Jedna z těch podmínek byla, že nad těmi víc jak 10 miliardami korun bude mít nezávislou kontrolu Nejvyšší kontrolní úřad. Ten zákon byl teď předložen do připomínkového řízení, ale vypadá to, že vláda nemá odvahu tento návrh zákona předložit.
Takže to jsou ty hříchy, jak se vláda vybarvila a co se začalo dít poté, co se Pirátů zbavila, že to skutečně vypadá, že jsme jí ve vládě trošku štvali, že ta digitalizace byla jenom záminkou.
Ještě jsem chtěl mluvit krátce o setkání Ivana Bartoše s premiérem Fialou, protože to je také důležité pro objasnění souvislostí. My jsme šli na to jednání s jednoduchými sedmi body. První bod, že chceme dotáhnout digitalizaci stavebního řízení tak, aby se to neodkládalo, aby to, co už funguje, fungovalo dál a aby se dopracoval systém na straně úředníků. Dokonce Ivan Bartoš připravil ten bypass, který chtěla ODS a další politické strany, takže to se připravilo. Ale jakmile byl zveřejněn výsledek voleb a zjistilo se, že nás nebude už koalice potřebovat pro sestavení krajských koalic, tak už to bylo zbytečné. Jenom to byly propadlé hlasy a najednou jsme byli v koalici úplně zbytní.
Druhá věc, se kterou jsme šli za premiérem Fialou, aby pokračovala výstavba bydlení. To znamená, my jsme měli plán dokončit výstavbu 5 000 bytů navíc, dotáhnout zákon o dostupném bydlení, aby na to bydlení, které by bylo levnější o 10 %, dosáhla do budoucna i část střední třídy. Tento zákon jsme chtěli prosadit do Vánoc. Bohužel to vypadá, že ten zákon bude zásadním způsobem vykleštěn nebo zneuctěn.
Za třetí, garantovat rodičům dětí místa ve školkách nebo přimět obce, které ty školky nezařídily, aby přispěly rodičům na hlídání dětí. Vláda udělala pozitivní kroky v dětských skupinách. Ale to, že se to teď z jedné pětiny zrušilo a přeneslo se to na obce, ačkoliv se obcím slibovalo, že to stát zaplatí, považuji za neseriózní. Toto je přesně typ investice, která se státu bohatě vyplatí, protože pokud dáme peníze na dětské skupiny a na hlídání dětí, tak ti rodiče, kteří díky tomu budou moci jít oba dva do práce, protože budou mít postaráno o své dítě během dne, tak samozřejmě budou vracet zpátky daně a odvody do státního rozpočtu a tím zprostředkovaně platit i ty školky a státu to pak samozřejmě uleví.
Důležitá věc, kterou jsme chtěli - o tom už jsem také krátce mluvil - aktualizace obsahu výuky tak, aby se na školách konečně učilo podle nových vzdělávacích plánů už v roce 2025. Musíme opustit teorii, že tato vláda bude jenom připravovat koncepce, strategie a další a další papíry. Potřebujeme ty změny dostat do praxe. To znamená, aby se podařilo aktualizovat výuku na základních školách a zavést nové rámcové vzdělávací plány už v roce 2025. Zase držím palce STAN, aby to zvládla, aby se to stihlo nasadit, protože to je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se děti učily věci, které jsou pro ně v životě užitečné.
Pátý byl ten sprostý bod, o kterém se nesmí mluvit. To znamená, pátý blok, který přinesl Ivan Bartoš Petru Fialovi, byl na základě našeho usnesení klubu. Je to, že vláda musí přesvědčivě vysvětlit voličům, proč rekordně bohatnou oligarchové jako Křetínský a Tykač.
A lidi všude vidí, že ty drahé ceny a peníze z peněženek tahají právě tito oligarchové. Takže jestli pan premiér v tom článku, který jsem tady citoval, vyzýval Andreje Babiše, že má zdůvodnit, proč Agrofert tolik vydělává na krizi, tak si myslím, že úplně stejně by měl zdůvodnit pan premiér, proč tolik bohatnou právě na té energetické krizi ti oligarchové a jestli ta opatření vlády jsou nastavená stejně, když lidem se to obrovským způsobem zdražuje a oni tímto způsobem bohatnou a pak ještě vrací peníze do institucí ODS. To mně zkrátka nepřijde vůbec normální, a proto jsme to chtěli vysvětlit. A následně tedy pan premiér se rozhodl, že pana Bartoše odvolá.
Za šesté jsme chtěli, aby vláda učinila konkrétní opatření proti oligarchicko-mediálnímu komplexu, který vysává ty peněženky lidí, to znamená, dotáhla Transparency, lobbování, dosáhla dohledatelnosti vlastníků médií, to je věc, která je v programovém prohlášení, Ministerstvo kultury ji nesplnilo. Částečně na ni reaguje nařízení Evropské unie, ale jenom částečně, a vláda by se o to měla postarat i vlastním návrhem zákona. No a samozřejmě ta efektivní opatření proti kartelům, které zdražují ceny koncovým spotřebitelům.
A ten poslední bod, který je taky už dlouhodobě spojen s Pirátskou stranou, my jsme chtěli přinést do státního rozpočtu peníze ze spotřební daně z konopí, protože jsme slíbili, a podporovala to drtivá většina vlády, že projde legalizace konopí, bude konopí regulováno podle stupně jeho společenské škodlivosti, ale opět je to věc, která se tři roky odkládala, tři roky byla blokována. A my jsme chtěli, aby to vláda dotáhla, protože do státního rozpočtu, jenom když se o tom bavíme, tak by mohly doputovat nějaké dvě miliardy korun.
Často se nás lidi ptají, proč jsme vůbec tedy do té vlády šli, když si teď vládu dovolujeme kritizovat po odchodu do opozice. Šli jsme do ní proto, že jsme chtěli podpořit mladé rodiny, studenty, lidi, jejichž zájmy nebyly zastoupeny v rámci současné politické diskuse. (Potlesk z lavic ANO.) A já vám garantuju, že bez nás by ten rodičovský příspěvek na 350 000 korun zvýšen nebyl, nebyl, to je prostě pravda, protože jsme to vyjednali v rámci konsolidačního balíčku. A podařilo se to. Těch 50 000 ti lidé cítí a pomáhá jim to. Takže to je pozitivní věc.
Pracujeme na dětských skupinách. Položili jsme základy digitalizace, o tom už jsem mluvil. Nejde jenom o to, že se za nás dodal Portál stavebníka, že se za nás dodaly digitální stavební dokumentace, zatímco za ANO se nedodalo nic a do budoucna, už do roku 2028 se taky nic nedodá. Ale spustili jsme taky eDoklady, spustili jsme Portál občana, který má pětkrát více uživatelů, než bylo předtím za pana Dzurilly a za pana Babiše, spustila se nová apka, která funguje, takže ta digitalizace byla taky věc, která lidi štvala. Dneska už, až půjdou příště volit k těm volbám, tak už budou moct mít elektronickou občanku. Nebude jim hrozit, že si zapomenou občanku, když jdou třeba někam na úřad a tak dále, budou moct použít eDoklady.
Podařilo se nám schválit tři antibyrokratické balíčky, spousta blbostí se zrušila, ať už to byly drakonické pokuty u zpoždění, když jste podávali kontrolní hlášení, papírové potravinářské průkazy, lékařské prohlídky, plán dovolených a tak dále a tak dále. To bych tady mohl vyjmenovávat donekonečna.
Velmi jsme pomohli těm nejohroženějším skupinám, to znamená nějakým 70 000 lidí, kteří už nejsou v exekucích, protože o 70 000 lidí poklesly exekuce, a podařilo se nám vybojovat nový insolvenční zákon, který zkracuje dobu na oddlužení k tomu, co je běžné v civilizované Evropě, čili tři roky místo pěti let a ten člověk se vrátí do ekonomiky a bude znovu přispívat na daních, odvodech a ty peníze se budou točit a bude to ekonomicky fungovat a vyplatí se to společnosti. Obrovským způsobem jsme zjednodušili třeba formuláře, takže se v tom teď už každý vyzná, což se v řadě jiných agend tedy nepodařilo.
No a poslední věc, kterou bych tak vypíchnul z toho, co se nám podařilo ve vládě prosadit, tak je osm protikorupčních zákonů. Někde se to povedlo na 100 procent, někde se to povedlo na 50 %. Podařilo se nám schválit stopku na zneužívání médií pro politiky.
To si myslím, že je věc, nad kterou se možná kolegové z ANO usmějou, protože všichni víme, že v reálu to zafungovalo tak, že Andrej Babiš sice formálně převedl ta média na pana Pražáka, což je oligarcha z PPF, ale současně tam byla tajná doložka, která říká, že následně z toho tedy, aspoň to teda říkají novináři a píšou to novináři, a já si myslím, že nejjednodušší by bylo, kdyby zkrátka byly zveřejněny všechny ty dohody, které se toho týkají, takže nakonec má ten deník přejít na pana Tykače. Ale zajímavé je, že součástí té dohody mezi panem Babišem a panem Pražákem bylo, že zůstane stávající management. Všichni ti političtí redaktoři, kteří tam byli dosazeni, pan Nachtigall, pan Plesl a tak dále, tak ti zůstávají, ačkoliv došlo ke změně vlastníka, tak všichni ti, kteří byli spojeni pupeční šňůrou s tím politikem, který to vlastnil, tak to médiu zůstávají. Takže k tomu převodu došlo pouze částečně s touto výhradou.
Podařilo se nám prosadit, že firmy s pochybnou minulostí mají utrum u veřejných zakázek. Posílili jsme nezávislost veřejných žalobců na politické moci. To je velmi důležitá změna. Myslím, že nakonec s ní dokonce souhlasilo i ANO, i vláda, takže na nejvyššího státního zástupce není možné vykonávat tlak takovým tím primitivním způsobem: Buď budeš vyšetřovat podle nás, nebo tě odvoláme, protože jsme tady, posílit nezávislost a není možné už nejvyššího státního zástupce, čili toho veřejného žalobce, který zodpovídá za prošetřování všech kauz v celém státě, včetně politické korupce, tak už není možné ho odvolat bez udání důvodu.
Takže to byly věci, které se nám podařily v té vládě prosadit. A teď já už bych se blížil pomalu k závěru svého vystoupení. Slyším tady z pléna, že je to škoda, tak uvidíme. Takže teď bych chtěl promluvit ještě o několika věcech, které tady zazněly v rozpravě v rámci programu, a reagovat na předřečníky. Mě tady velmi znepokojilo to, co pronesl pan předseda Andrej Babiš, že neví, co je to dezinformace. A zase je to věc, kterou má společnou ANO a kterou má společnou ODS. Jak je možné, že nevědí, co je dezinformace? Já bych doporučil tuto skvělou knížku. (Ukazuje knihu.) Ta knížka se jmenuje Mezinárodní dezinformace, černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce, napsal ji pan Ladislav Bittman. On tam popisuje, jak za komunistů se dělaly ty různé dezinformační akce, které řídily rozvědky. A teď to tady popisuje čistě na záložce: Dezinformace je úmyslně zkreslená informace, kterou pachatel vsune do informační soustavy s cílem oklamat protivníka a ovlivnit jeho politické a ekonomické jednání nebo vojenské akce. Dezinformace je rovněž jedním z nástrojů propagandy, to jest psychologické manipulace veřejnosti bez ohledu na to, zda jsou jejím iniciátorem komunisté, nacisté nebo demokratické instituce. Technika moderní propagandy je natolik vyspělá, že většina lidí si ani neuvědomuje, že je manipulována. Živnou půdu pro dezinformační aktivity poskytovala studená válka. I když autor podrobně analyzuje praktiky západních zpravodajských služeb včetně CIA, českého čtenáře pravděpodobně nejvíc zaujmou pasáže o tom, jak fungovala sovětská KGB a v návaznosti na ní československá Státní bezpečnost, a také to, jaké činnosti vyvíjejí agenti tajných služeb po zhroucení bývalých totalitních režimů střední a východní Evropy a kdo potřebuje jejich služby v postkomunistických zemích, Českou republiku nevyjímaje.
Jak autor upozorňuje, to podtrhuju, republika se stala terčem starých i nových osnovatelů, zákulisních her politického i ekonomického charakteru, kolbištěm politických stran a skupin, které neváhají používat i těch nejodpudivějších prostředků. Závěrečná pasáž Bittmanovy knihy je věnována právě několika případům dezinformační aktivity z polistopadové historie.
Takže všichni ti, kteří nevědí, kteří pořád říkají do televize, tady na plénu, neví, co je to dezinformace, doporučuji tuto knížku, autor knihy Ladislav Bittman byl v padesátých letech důstojníkem československé zpravodajské služby a od roku 1964 zástupcem náčelníka dezinformačního odboru na Ministerstvu vnitra. Když po srpnu 1968 emigroval do Spojených států, odsoudil ho Vyšší vojenský soud v Příbrami v nepřítomnosti k trestu smrti pro velezradu. Od roku 1994 je plně rehabilitován. Ačkoliv po svém příchodu do USA rezignoval na svou původní profesi, teoreticky se i nadále zabývá problematikou propagandy a v současné době přednáší na Bostonské univerzitě obor Dezinformace a tisk. Jeho knihu Špionážní oprátky vydalo nakladatelství Mladá fronta už v roce 1992. Takže to je pro reakci na předchozí vystoupení pro kolegy, kteří nevědí, co je to dezinformace.
Byla tady kritizována činnost v rámci úvodních vystoupení Michala Šalomouna, že dosavadní opozice neví, co Michal Šalomoun ve vládě dělal. Kromě návrhů tisků, pod kterými je podepsán, ať už je to regulace kartelů - které přijdou do Poslanecké sněmovny - ať je to dětský ombudsman, tak je to i to, že razantním způsobem šetřil peníze daňových poplatníků, pokud jde o zpozdilé implementace evropských předpisů. Když jsme nastupovali, bylo 36 opožděných implementací, za které hrozily miliardové pokuty, a díky práci Michala Šalomouna se to podařilo srazit na nějakých šest dlužných implementací v době jeho odchodu. A paralelně s tím pracoval na antibyrokratických balíčcích, o kterých jsem tady už mluvil.
Mohli bychom tady samozřejmě velmi podrobně mluvit o tom, co nám zanechal pan Dzurilla, o kterém mluvil pan Babiš. Já nechci pana Dzurillu jakkoliv snižovat, já si myslím, že to byl dobrý IT odborník, který udělal i řadu užitečných projektů, včetně očkování, nicméně v některých oblastech byl velký infrastrukturní dluh a že nebyla zajištěna infrastruktura pro základní registry. Tam byla v podstatě časovaná bomba, která potom byla vidět třeba na tom, když se spouštěly eDoklady, že základní registry a tak dále nebyly, nikdo se o ně moc nestaral, neinvestoval do ně peníze, aby ty systémy fungovaly v pořádku.
No a poslední věc, o které jsem chtěl mluvit a která mi připadá strašně zvláštní a která navazuje na systém klientelismu a na oligopol, o kterém jsem mluvil. Já jsem mluvil o oligarchicko mediálním komplexu, to samozřejmě neznamená, že novináři jsou zkorumpovaní jako skupina - to je úplně naopak. Důvod, proč je potřeba toto jednoznačně popsat, spočívá právě v tom, abychom se zastali poctivých a slušných novinářů, kterých je většina a kteří nejsou zvědaví na to, aby jim jejich vlastník diktoval, jaké mají zadání, o čem mají psát, jenom kvůli tomu, že se snaží vlastník zavděčit nějaké skupině.
Takže těch případů je obrovské množství. Samozřejmě my jsme čelili v rámci digitalizace stavebního řízení kampani, kterou rozjel pan Půr, který pracuje tedy pro CNN a Hospodářské noviny, kde má svůj podcast, a je to pro mě úplně nepochopitelné, jak na jedné straně může novinář pracovat jako politický markeťák, protože tady píše třeba Deník N v článku Elišky Hradilkové Bártové, že pan Půr jednal s ODS a TOP 09 o kampani, a současně v té samé době vystupuje v televizi jako nezávislý redaktor. A samozřejmě nikde není jasné, kdo platí tyto různé aktivity, jakým způsobem tam funguje byznysové propojení na tu agenturu (TALK?) od lidí, kteří jsou vlastní, kteří jsou blízcí panu Tykačovi, a celé je to extrémně netransparentní a zavádějící.
Takže myslím si, že by bylo žádoucí, abychom se vrátili zpátky k tomu, co bylo dřív běžné, že mediální, politická a ekonomická moc jsou odděleny a že nikdo nemůže fungovat jako - oni tomu říkají hybridní novináři, ale v podstatě jsou to mediální lobbisti - nemůže nikdo fungovat jako mediální lobbista, který současně se tváří, že v televizi vystupuje jako novinář, současně je tedy placen z neznámých zdrojů za svoje politické analýzy, které vypouští do veřejného prostoru, a současně má vazby ještě na politické strany, že jim dělá placené volební kampaně. Tak to si myslím, že je opravdu nežádoucí - a je to typický příklad novodobého klientelismu, propojení oligarchických skupin a oligopolu, který je tady vytvářen.
Podotýkám, nemám nic proti bohatým lidem, miliardářům, kteří zbohatli poctivě, to je v pořádku a je dobře, že své bohatství využívají v řadě případů užitečně pro společnost. Mně vadí ti, kteří ohýbají stát, aby ho podojili a měli z něho zisky, a zneužívají k tomu různých tajných tlaků přes média a spřátelené politické loutky. To je to, co mi vadí na politickém klientelismu a na oligarchických strukturách. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vystřídali jsme se v řízení schůze, budeme pokračovat v přihláškách (k) programu schůze. S přednostním právem je tu ještě pan místopředseda Juchelka, po něm paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano. já se omlouvám, já jsem si totiž vzpomněl po vystoupení Jakuba Michálka a Olgy Richterové ještě na jeden bod programu, který jsem vám tady zapomněl říct. Já bych ho chtěl zařadit ve čtvrtek, a to v 11 hodin po písemných interpelacích, a ten bod se jmenuje Schizofrenie Pirátů po tříletém působení ve vládě Petra Fialy. (Smích a potlesk z lavic hnutí ANO.) Je to opravdu jako těžká diagnóza. Oni nám v tuto chvíli tady říkají něco úplně jiného než to, co tři roky ve vládě dělali.
Mě tady rozčílil sněmovní tisk 704. (Ukazuje vpravo.) Tady vidím Kláru Kocmanovou, (otáčí se k předsedajícímu) vaším prostřednictvím, která sedí ve výboru pro sociální politiku a ani jednou tam nevystoupila proti tomu nebo s nějakým pozměňovacím návrhem, aby spravila sociálně zdravotní zákon ohledně sociálně zdravotního pomezí. Nepípla ani jednou. Neřekla (důrazně) nikdy vůbec nic proti vládě a jenom hlasovala na tom výboru tak, jak jí řekli vládní politici! Nikdy se nevymezila! (Potlesk z lavic hnutí ANO.) Také měli - a pan Marian Jurečka jako ministr - politickou náměstkyni Zuzanu Freitas Lopesovou. (Důrazně.) Víte, kolikrát byla na výboru? Na prstech jedné ruky bych to spočítal! A co dělala v průběhu těch tří let na ministerstvu? Podílela se na jednom zákoně o podpoře bydlení, což je příšerný zákon, který tady všichni víme, že asi neprojde, společně s Ministerstvem pro místní rozvoj. (Zvýšeným hlasem.) Nedělala (důrazně) vůbec nic! A taky se nikdy nevymezila proti tady této vládě! (Potlesk zleva.) A teď tady v tuto chvíli si budou Piráti něco říkat?
Já proto ve čtvrtek navrhuji, abych nebyl tady příliš dlouhý, a chtěl bych poprosit všechny kolegy i kolegyně, abychom měli takovou jakoby vstřícnou ruku a otevřenou náruč, abychom tento bod pojali jako takovou, řekl bych, hromadnou psychosociální pomoc v rámci sněmovní mediace pro Piráty, (Smích z lavic hnutí ANO.) abychom je vrátili zpátky do normálu. Prosím, přijměme ve čtvrtek v 11 hodin tady tento bod, třeba na hodinku, a myslím si, že jim společně, těm čtyřem Pirátům, kteří tady jsou, jako 196 kolegů, můžeme opravdu v té schizofrenii pomoci. Toto takhle dopadá, když se podílíte na vládě Petra Fialy. (Volání a potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Máme zde v tento moment dvě přihlášky s přednostním právem - paní předsedkyně Alena Schillerová, pan předseda Michálek. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, pane předsedo Michálku, prostřednictvím pana místopředsedy, vy mi připomínáte medvěda brtníka, (Smích v sále.) který v roce 2021 po volbách usnul ve svém brlohu a probudil se nyní. A ty tři roky spal v brlohu a nic se ho netýkalo. Když si jenom vezmu školství, kolik jste toho tam odpracovali, ve zdravotnictví, lobbování, daně z konopí, ještě jste (nesrozumitelné) z toho konopí, konsolidace veřejných financí, zjednodušení formulářů, IT, kolik jste tam - no, IT hlavně, to všichni jsme viděli, to jsme všichni zažili. Tak mi řekněte, proč jsme tam, kde jsme? Nebudu říkat kde, protože jsem dáma. Když jste toho tam tolik odpracovali, kde jste byli?
Nebudu opakovat to, co říkal můj ctěný kolega místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka. Kde jste byli? Kde jste křičeli, když se tady projednávalo, bralo veřejnému zdravotnímu pojištění 14 miliard? Kde jste byli, když se tady bralo a ožebračovali důchodci o 1 000 korun v průměru - a vy jste bezostyšně pro to zvedli ruku? (Potlesk hnutí ANO.) Kde jste byli, když se hlasovalo o státních rozpočtech, které byly cinklé, které byly plné účetních triků, které byly fejkové. Kde jste byli? No, zvedali jste pro to ruku, zvedali jste. A já se vás zeptám, pane předsedo Michálku, prostřednictvím pana místopředsedy. Vy jste říkali, že jste ve vládě byli proto, protože jste chtěli podpořit mladé rodiny. No, leda tak ty svoje! (Smích a potlesk hnutí ANO.) Protože každý čtvrtý Pirát, jak jsme četli ve veřejném prostoru, je přisátý - nebo byl - na veřejné rozpočty. Já se vás zeptám: pořád jste předsedou dozorčí rady SZIFu, Státního fondu... (Snaží si vybavit název přesně, hlas mimo mikrofon napoví.) Státního zemědělského - (odpovídá do pléna) ano, děkuju! - intervenčního fondu - děkuju tady svým ctěným kolegům. Pořád jste předsedou dozorčí rady? Nebo jste už, prostřednictvím pana místopředsedy, rezignoval? No, když tady ta vláda je tak hrozná, když teď jste prozřel, probudil se po těch třech letech, kdy jste spal jako medvěd brtník v brlohu, tak proč tam ještě pořád jste? (Volání z lavic a potlesk hnutí ANO.) Vaše ctěná místopředsedkyně Olga Richterová - teď tady není, takže nemusím říkat prostřednictvím - ještě pořád je místopředsedkyní Sněmovny? S ministerským platem, s autem s řidičem, s aparátem? Pořád tam - jak je to možné? Vy, takoví proletáři! (Pobavení v sále.) Tak já očekávám rezignaci v co nejkratší době! Děkuju. (Poslanci volají, potlesk z lavic hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jen pro pořádek - nový bod jste nenavrhla. (Poslankyně Schillerová gestikuluje z lavice.) Dobře. Pan předseda Michálek. Abych někoho neupřel na jeho právu, že navrhl nový bod, radši se zeptám. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, myslím si, že zazněly nějaké věci, na které má smysl reagovat. Za prvé, my opravdu nebudeme činěni odpovědnými za plnění programu (ANO). My jsme neměli stejný program jako vy, tak my prosím tady nevytýkejte, že jsme nezajistili peníze na rezervy zdravotních pojišťoven a že jsme nezajistili naprosto neudržitelné financování důchodového systému, ve kterém vy jste chtěli jet, které by znamenalo, že se ještě obrovským způsobem Česká republika a nové mladé generace zadluží. K úsporám docházelo ve všech oblastech a docházelo k nim i v oblasti důchodů a to rozhodnutí já považuji za správné a věřím, že jste sledovala i moje tehdejší vystupování, kdy jsem k tomu několikrát vystupoval, nejenom tady v Poslanecké sněmovně, ale i veřejně.
A to, že vy jste chtěli jít nezodpovědnou cestou a navyšovat výdaje dále a dále, a současně by se obrovským způsobem rozevírali nůžky mezi seniory a mladšími lidmi a posiloval se generační konflikt, tak to já považuji naopak, že jsme se zachovali dobře. To, co by bylo žádoucí, naopak - a koncepční - je, aby se stejným tempem, jako se zvyšují peníze pro důchody, zvyšovaly i peníze, na kterých jsou závislé třeba rodiny s dětmi. A můžu vás ujistit, že já žádné dítě nemám, takže ve střetu zájmů nejsem, ale záleží mi na lidech, kteří (jsou?) opravdu ve velmi těžké situaci, protože jim se peníze nenavyšovaly.
A my jsme to říkali a hlavně jsme to říkali z očí do očí tak, aby to slyšeli naši partneři ve vládě. A můžete se zeptat jich, jestli jsme to říkali, jestli my jsme byli puťky a seděli jsme někdy v rohu - ale nebyli. Samozřejmě, že jsme to říkali. A samozřejmě, že jsme je leckdy tím velmi štvali, to se jich klidně zeptejte, ale samozřejmě, když jste v koalici, tak politika se nedělá na mikrofony. Myslíte si, že když vy tady prodiskutujete tolik a tolik jednacích dnů a každý jednací den stojí 4 miliony daňové poplatníky, takže tím něco změníte? Kolik věcí vy jste prosadili v opozici? No tak tady vystupte se seznamem návrhů, které jste schválili. My jsme byli konstruktivní opozice, když jsme byli v opozici v minulém volebním období, a kolik věcí v oblasti transparence jsme prosadili? Některé jsme prosadili i s vámi, třeba rozšíření Registru smluv a tak dále, ale počet věcí, které vy jste prosadili a které my jsme prosadili, je zcela nesrovnatelný. A to máte 72 nebo 71 lidí - my máme čtyři. Takže já jsem na to hrdý, co jsme ve čtyřech letech dokázali.
No a ptala jste se tady na školství, tak to asi jste možná jenom si zaměnila, školství má v gesci STAN. My jsme se snažili tam, kde to jde, apelovat na naše koaliční partnery, aby ty nejdůležitější věci se posouvaly, jako jsou rámcové vzdělávací plány. A dokonce jsme to vznesli na koaličním jednání a podpořil nás v tom premiér Petr Fiala, aby nové rámcové vzdělávací plány začaly fungovat už v tomto volebním období. A pan ministr školství přislíbil, že se pokusí o to, aby to tímto způsobem naběhlo.
Takže ty důležité věci jsme skutečně řešili a řešili jsme je z očí do očí. A samozřejmě, když jste v koalici, tak nemůžete vystoupit, nemůžete očekávat, že tady budeme vystupovat jako vystupujete vy se svými mnoha a mnohahodinovými projevy a budeme všechno nějakým způsobem veřejně ventilovat, protože bychom se nikdy na ničem nedomluvili, kdyby si to nejdřív každý ventiloval takhle u pultíku - a ještě bychom tím úplně zahltili Poslaneckou sněmovnu.
Ptala jste se na formuláře, zjednodušení, tak teď leží u pana ministra Blažka návrh na zjednodušení formuláře k exekucím, kde za vás byl desetistránkový formulář, v rámci kterého se člověk v exekucích ztratil. A my to samozřejmě víme, že máte vazby na exekutory různé. Pan Faltýnek tady teď tedy není, ale o tom se píše, všechna média o tom píšou a cvrlikají si o tom vrabci na střeše. A v téhleté oblasti došlo k zásadnímu zjednodušení. Protože ten člověk, místo toho, aby si dneska procházel desetistránkový formulář, tak pokud to tady pan ministr podepíše - a já věřím, že tím, že jsme to odpracovali společně, takže to bude dokončené jako řada věcí, které jsme odpracovali společně, tak člověk, který je v exekuci, dostane jeden dvoustránkový papír, kde bude mít QR kód, který si může naskenovat a může to zaplatit klidně z internetového bankovnictví, pokud ho má. A doteď to bylo tak, že lidi nemohli ani exekutorovi zaplatit, nemohli zaplatit exekuci, protože měli obstavený účet - to byl systém, který tady byl původně nastavený, který ty nejvíc zranitelné lidi dostával do situace, že se v podstatě nemohli bránit. A bylo to neuvěřitelně složité na ty lidi, kteří se do téhle situace dostali. Takže i s bankami jsme to domluvili a nově bude možné jednoduchý - co, komu dlužím, kolik peněz, zaplatit QR kódem. Hotovo, do jedné minuty je to vyřízené - to, co za vás vůbec nefungovalo a nepostarali jste se o to.
Takže to jsou věci, na kterých jsme pracovali. O IT už jsem mluvil spoustu ve svém projevu. Já jsem uznal, že některé věci jsme měli udělat jinak. Já jsem uznal, že jsme měli rozfázovat nasazení digitálního stavebního řízení na fázi, která je vůči občanům, která se povedla, Portál stavebníka, a digitální stavební projekty, ty dokumentace, že díky tomu už normální člověk, když přijde na stavební úřad, tak do budoucna už nebude muset jezdit s vozíčkem a s dodávkou, ve které má stavební dokumentaci, ale bude tam mít tento - bude to mít elektronicky a všechny dotčené orgány státní správy budou mít možnost přistupovat k tomu elektronicky, nebudou muset čekat na to, než se s tím jeden seznámí, ale (bude?) to mezi nimi obíhat, nebudou obíhat lidi s dokumentací, ale spis. A to já si myslím, že je zásadní posun, který se prostě za vás nepodařil, a myslím si, že je to věc, na kterou my můžeme být hrdí a která bude fungovat a která tady bude fungovat i po nás a bude tady fungovat asi i po téhle vládě.
Takže v oblasti IT podařilo se nám, jak jsem říkal, zvýšit počet uživatelů Portálu občana o 500 procent. Když se podíváte na ta čísla, ta čísla jsou úplně šílená, to nikdo nepoužíval, kde se platily obrovské peníze. Vy jste seděli s Hamáčkem ve vládě a měli jste elektronickou občanku, kterou vy jste mi slíbila, že si zřídíte - nevím, jestli jste to zřídila - s elektronickým podpisem, ale to je tak neuvěřitelně (Předsedající: Prostřednictvím předsedajícího.) - prostřednictvím pana předsedajícího, omlouvám se - to byl tak neuvěřitelně neumětelský nástroj, který nefungoval a v praxi se vůbec neosvědčil. Takže to byla digitalizace za vás.
Ano, my jsme neudělali všechno ideálně, některé věci haprovaly. Měli jsme proti sobě všechny byznysové skupiny, v ICT Unii Zdeňka Zajíčka, ale nakonec jsme spustili věci, které jsou pro občany důležité: Portál stavebníka a digitální oběh stavebních projektů, který to do budoucna výrazně urychlí - a postaví taky infrastrukturu státu, že budeme schopni měřit, jak dlouho nám to leží na stavebních úřadech.
Takže nechci, abychom tady tady byli pranýřováni za to, že jsme nehlasovali stejně o důchodech jako ANO, a to není žádná schizofrenie. My nežijeme tady ve světě, kde by existovalo nějaké dilema, že člověk musí být buď orbánovský populista, anebo musí být v demokratickém bloku. Já si myslím, že tady přece takovéhle dilema a polarizace není. Člověk může mít i různé jiné názory. Může mít liberální smýšlení, může se hlásit k tomu, že by se politici měli snažit o výrazný pokrok v těch oblastech a že by se měli snažit o to, aby lidé se mohli rozhodovat svobodně, ať už v ekonomické oblasti, tak v oblasti svého osobního života a voleb, které činí třeba v rámci i zdravotnictví a sociální oblasti a standardů a tak dále. Takže prosím, nenuťte nás do toho, abychom se zavírali do nějakých takovýchto škatulek, které možná fungovaly: levice - pravice, orbánovští konzervativci versus demoblok. Do ničeho takového, do žádné takové škatulky my se zavírat nenecháme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Budeme pokračovat v řádných přihláškách k programu schůze. Nyní vystoupí paní poslankyně Helena Válková, potom pan poslanec Karel Sládeček a ještě další dvě přihlášky. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Já tedy po těchto projevech budu mít těžkou úlohu získat vaši pozornost, nicméně se o to pokusím velmi stručným návrhem, kde můžeme demonstrovat, jestli tedy nám jde o věc, nebo o to škatulkování.
Jde o to, že už dost dlouho čekáme na schválení toho návrhu novely zákona o veřejném ochránci práv, kterým se zavádí nová instituce dětského ombudsmana, kde kromě jiného už i garanční výbor podpořil posunutí účinnosti. Samozřejmě, když se to nestihne k 1. lednu, tak je tam k 1. 7. 2025. Takže já poprosím, jestli by ctěná Sněmovna napříč politickým spektrem, protože jsou tam tři pozměňováky, garanční výbor je doporučil, je to velmi jednoduchý tisk, ho zařadila 25. 10., pane místopředsedo, jako první bod našeho jednání třetích čtení. Pokud bude jako poslední bod, tak na něj zase nedojde.
Takže jestli chceme učinit něco pro ty, kteří nás sice nevolí, protože ještě nemají to hlasovací právo, tak to udělejme napříč politickým spektrem. Můj návrh zařadit bod číslo 145, sněmovní tisk 688, o veřejném ochránci práv, který byl v gesci již neexistujícího, respektive odstoupivšího ministra pro legislativu, na pátek 25. 10. jako první bod pevně zařazený do třetích čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Váš návrh jsem si poznamenal. Jako další je pan poslanec Karel Sládeček. Připraví se paní poslankyně Klára Kocmanová a potom pan poslanec Radek Vondráček. Prosím.
Poslanec Karel Sládeček: Děkuji, pane předsedající. Milé kolegyně, kolegové, máme před - nebo ne před sebou, ale máme za sebou poslanecký týden, který jsem jako obvykle strávil mezi občany svého kraje, tedy kraje Moravskoslezského, a z těchto jednání vyvstalo mnoho otázek, na které chtějí mí spoluobčané znát odpověď a které jsem prozatím shrnul do jednoho bodu s názvem Zpackaná digitalizace stavebního řízení a z toho vyplývající komplikace života našich občanů.
Jde tedy zejména o řešení následků škod po živelní pohromě v nejvíce postižených oblastech. Padly ale i další otázky. V otázce, kdo může za zpackanou digitalizaci stavebního řízení, mají naši občané jasno. Již tři roky vnímají, jak pětikoaliční vláda škodí a komplikuje život běžným občanům této země. Zaznívaly i další otázky: Kolik se za tento paskvil utratilo peněz? Kdo nese politickou odpovědnost? Kdo ponese hmotnou odpovědnost a jaká bude náhrada škody? Proč se software pustil do provozu bez řádného testování a certifikace? A jelikož se jedná o velmi palčivé a důležité téma pro většinu našich spoluobčanů, navrhuji zařadit tento bod jako první na tuto schůzi. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a nyní poprosím paní poslankyni Kláru Kocmanovou a připraví se pan poslanec Radek Vondráček.
Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo. Já bych ráda navrhla předřazení sněmovního tisku číslo 721, tedy novelu občanského zákoníku, která zavádí jednotnou definici domácího násilí a sjednocuje přístup různých institucí od policie přes soudy, sociální služby, až po orgán sociálně-právní ochrany dětí a je to z toho důvodu, že v Česku máme vysokou míru domácího násilí. Podle výzkumů až 30 % žen, 12 % mužů nějakou formu násilí zažila, a to potřebujeme řešit. A já si dovolím říct, že tento tisk dle vývoje na plénu u předchozích jednání je nekonfliktní, a proto není důvod jej odsouvat až jako poslední bod v té řadě pátečních třetích čtení. Proto navrhuji zařazení tohoto bodu na tento pátek jako první bod. Zároveň, pokud by prošel návrh kolegyně Válkové na zařazení dětského ombudsmana jako první bod v pátek, pak bych navrhla zařadit tento tisk 721 jako druhý bod.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Návrh jsem si poznamenal, jenom jsem nestihl název zákona.
Poslankyně Klára Kocmanová: Je to novela občanského zákoníku. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A nyní poprosím, pan poslanec Radek Vondráček.
Poslanec Radek Vondráček: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já přicházím s návrhem na předřazení tisku 400, v návrhu pořadu schůze je to tuším bod 108, a to, aby byl zařazen jako první v rámci bloku prvních čtení. V případě, že tento návrh se nesetká s úspěchem, tak potom ho navrhuji jako první bod v pátek po pevně zařazených bodech.
Je to nekonfliktní tisk týkající se zákona o zemských znacích a vlajkách. Já jsem čekal na ten správný okamžik v této Poslanecké sněmovně, kdy bude takový klidnější čas a budeme moct probrat nějaké i méně konfliktní téma, jenže to bych se také načekal, to bych to také nemusel do konce volebního období už vůbec předkládat.
Já už jsem o tom tisku mluvil mnohokrát, nebudu se opakovat. Motivem pro jeho předložení kromě jiného bylo, že jsem se dočetl na stránkách naší vlády, že ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn a zástupce odboru strategické komunikace státu ÚV ČR Jozef Dodo Dobrík a Jakub Podroužek společně vystoupí na tiskové konferenci pořádané odborem strategické komunikace státu k tématu strategické komunikace státu a představí kampaň moje vlajka. Přátelé, já vás proto prosím o zařazení tohoto tisku, protože moravská vlajka je moje vlajka, a byl bych rád, abychom nezůstávali pozadu za odborem strategické komunikace státu. Tento návrh podepsalo víc jak 70 poslanců napříč politickým spektrem a už by bylo opravdu načase, abychom to dostali aspoň do prvního čtení. Ono se to nezdá, ale ten čas nám běží a za chvilku tu máme volby. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Žádné další přihlášky nevidím. Ještě přivolám kolegy, kolegyně z předsálí. Než přijdou, přečtu omluvy. Od 19.30 do 23 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Věra Adámková, na celý jednací den z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Jaroslav Dvořák, od 15 hodin ze zdravotních důvodů se omlouvá paní poslankyně Romana Fischerová, od 19 hodin z rodinných důvodů se omlouvá pan poslanec Jiří Kobza a od 15.30 z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Michaela Opltová.
Návrhy na úpravy pořadu schůze byly načteny. Vzhledem k tomu, že těch bodů bylo víc, tak poprosím o jistou shovívavost. Postupně projdeme hlasováním, a kdybych náhodou nepřečetl ten bod úplně přesně, jak byl načten, tak mě prosím, opravte.
Poslankyně, poslanci jsou v sále. Nejprve tedy série bodů, které přečetl pan poslanec Benda. Nejprve je to bod číslo 2, sněmovní tisk 598. Název bodu je Soudy a soudci jako - jako druhý bod.
A já jsem ještě v tom návalu bodů zapomněl dát nejprve hlasovat o návrhu z grémia, za což se omlouvám, a nejprve tedy se chci zeptat, zda je nutné body z grémia, tak jak byly načteny, znovu číst, anebo můžu dát rovnou hlasovat o bodech, které byly načteny z grémia?
Už je četla paní předsedkyně při zahájení schůze. Nevidím připomínku, pouze k odhlášení, já vás tedy odhlásím. Poprosím, abyste se opětovně přihlásili svými kartami.
Nyní tedy hlasujeme o návrzích tak, jak byly načteny po dohodě z grémia.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 4, přihlášeno je 183 poslankyň a poslanců, pro 182, proti nikdo. S návrhy z grémia byl vysloven souhlas.
A nyní tedy přistoupíme k jednotlivým návrhům tak, jak byly načteny zde na plénu. Nejprve pan poslanec Benda, bod číslo 2, sněmovní tisk 598, soudy a soudci, jako druhý bod dnes.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. (O slovo se z místa hlásí předsedkyně Schillerová.) Pardon, prohlašuji hlasování za zmatečné. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Promiňte, pane místopředsedo, ale my jsme to řešili na grémiu a to je přece pevně zařazeno - to veto. Proč o tom hlasujeme? (Poznámky z pléna.) Na grémiu jsme řešili, že to nebudeme hlasovat. Tak hlasuje se to, nebo nehlasuje? Proč?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jsem pochopil, že to není návrh z grémia, je načten návrh poslancem, který bude normálně hlasován. Tak jsem pochopil dohodu z grémia. To znamená, tento bod je hlasován samostatně, protože na grémiu nebyl odsouhlasen jako grémiální návrh.
Tedy můžeme pokračovat. Hlasování jsem prohlásil za zmatečné, budeme hlasovat znovu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kde je pro bod číslo 2, sněmovní tisk 598, dnes jako druhý bod? Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 6, přihlášeno je 186 poslankyň a poslanců, pro 186, proti nikdo. Konstatuji, že s tímto návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod číslo 3, sněmovní tisk 669, zdravotní pojištění, jako třetí bod dnes.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 7, přihlášeno je 186 poslankyň a poslanců, pro 186, proti nikdo. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod číslo 11, sněmovní tisk 727, konflikt na Ukrajině, jako první bod v bloku druhých čtení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 8, přihlášeno je187 poslankyň a poslanců, pro 106, proti 78. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod 13, sněmovní tisk 743, zákon o zaměstnanosti, zařadit za bod 8.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 9, přihlášeno je 187 poslankyň a poslanců, pro 102, proti 63. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod číslo 10, sněmovní tisk 716, péče o dítě, zařadit za bod 13.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 10, přihlášeno je 187 poslankyň a poslanců, pro 181, proti 1. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod číslo 9, sněmovní tisk 704, zákon o sociálních službách, za bod 10.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 11, přihlášeno je 187 poslankyň a poslanců, pro 100, proti 63. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále pokračujeme v návrzích pana poslance Bendy. Je to číslo bodu 12, sněmovní tisk 738, zákon o České televizi a Českém rozhlasu, jako poslední bod v bloku druhých čtení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 12, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 101, proti 82. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod číslo 7, sněmovní tisk 656, energetický, zákon, zařadit tento čtvrtek po bodu 179.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 13, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 183, proti nikdo. S návrhem byl vysloven souhlas.
Bod 146, sněmovní tisk 689, zákon, o zbraních, zařadit v pátek v bloku třetích čtení za bod 166.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 14, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 100, proti 77. S návrhem byl vysloven souhlas.
Bod 152, sněmovní tisk 697, obchodování s povolenkami, za bod 149.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 15, přihlášeno je 187 poslankyň a poslanců, pro 103, proti 79. S návrhem byl vysloven souhlas.
Bod 141, sněmovní tisk 661, integrační sociální podnik, zařadit za bod 156.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 16, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 186, proti nikdo. S návrhem byl vysloven souhlas.
Bod 142, sněmovní tisk 662, zákon o integračním sociálním podniku, související, za bod 141.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 17, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 186, proti 1. S návrhem byl vysloven souhlas.
Dále bod 163, sněmovní tisk 731, zákon o podnikání, zařadit za bod 150.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 18, přihlášeno je 188 poslankyň a poslanců, pro 102, proti 80. S návrhem byl vysloven souhlas.
Nyní následují body navržené panem předsedou Andrejem Babišem. Je to zařazení nových bodů. První bod se jmenuje Zbytečné výdaje státního rozpočtu, přehled oblastí, kde lze ušetřit.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 19, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 85, proti 96. Návrh byl zamítnut.
Dále nový bod Tři roky Úřadu vlády, bilance chaosu a zbytečného utrácení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 20, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 82, proti 101. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Dále je to zařazení nového bodu Fialova vláda v Bruselu odkývala některé blbosti, v závorce, jak říká Marek Benda, a teď prý chce podporovat reformy, které nás totálně ničí.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.
Hlasování s pořadovým číslem 21, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 103. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
A poslední nový bod s názvem Co chce ještě stihnout Fialova vláda.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 22, přihlášeno 191 poslankyň a poslanců, pro 87, proti 94. I tento bod byl zamítnut.
Nyní následuje série bodů, které přednesl pan předseda Tomio Okamura. První bod je zařazení nového bodu s názvem Zhoršující se bezpečnosti situace v České republice.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 23, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 85, proti 99. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Další nový bod nese název Fialova vláda extrémně zhoršuje dostupnost zdravotní péče v České republice.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 24, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 86, proti 100. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Další bod nese název Fialova vláda likviduje živnostníky neustálým zvyšováním daňové zátěže a povinných pojistných odvodů.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 25, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 84, proti 97. Návrh byl zamítnut.
Další bod nese název Kvůli Fialově vládě se energetická chudoba týká šestiny domácností
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 26, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 84, proti 98. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Další bod nese název Roste počet občanů, kterým jejich měsíční příjem nestačí na úhradu jejich měsíčních životních nákladů.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 27, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 85, proti 97. Návrh byl zamítnut.
Další bod nese název Fialova drahota roste.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 28, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 94. Návrh byl zamítnut.
Další bod nese název Fialova vláda svým rozhodnutím zavést digitalizaci stavebního řízení až od roku 2028 může paralyzovat stavební řízení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 29, přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 88. Návrh nebyl schválen.
Další bod nese název Fialova vláda a Evropská unie likviduje český průmysl. J
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 30, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 100. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Další bod nese název Fialova vláda chce pod záminkou boje proti dezinformacím veřejná média zneužít k cenzuře a propagandě.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 31, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 81, proti 99. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Další bod nese název v České republice je nejméně dostupné bydlení z celé Evropy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 32, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 88, proti 92. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
A poslední bod od pana předsedy Tomia Okamury nese název Výzva fialově vládě, aby po vzoru Maďarska a Nizozemska žádala o výjimku z migračního paktu Evropské unie.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 33, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 82, proti 95. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Dále je zde návrh pana místopředsedy Aleše Juchelky, který nese název Česko přijde o 9 miliard z Národního plánu obnovy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 34, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 87, proti 92. Návrh byl zamítnut.
Dále zde máme návrh paní místopředsedkyně Olgy Richterové, je to bod číslo 10, sněmovní tisk 716, zákon péče o dítě, budeme hlasovat variantně. Nejprve tento bod zařadit za bod 4 je, to za sněmovní tisk 623.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přeřazení tohoto bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 35, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 21, proti 96. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
A dále je zde návrh, aby tento bod byl zařazen za bod 6, za sněmovní tisk 650.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomu návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 36, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 21, proti 96. Návrh byl zamítnut.
Dále je zde návrh od paní místopředsedkyně na nový bod, který nese název O kolik miliard nás připraví pan ministr Stanjura kvůli blokování reformy dlouhodobé péče ve zdravotních a sociálních službách.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 37, přihlášeno je 192 poslankyň a poslanců, pro 86, proti 94. Návrh nebyl přijat.
Dále je zde návrh pana předsedy Jakuba Michálka, nejprve bod 141, sněmovní tisk 661 o integračním sociálním podniku, zařadit za bod 157.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 38, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 85, proti 99. Návrh byl zamítnut.
Dále je to bod 142, sněmovní tisk 662. Je to zákon související se zákonem o integračním sociálním podniku, zařadit za ten bod 157.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko, zvedne ruku? Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 39, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 84, proti 99. Návrh byl zamítnut.
A dále je zde návrh od pana předsedy na nový bod: Informace vlády o opatřeních vlády proti klientelismu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 40, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro návrh 7, proti 97. Návrh byl zamítnut.
Návrh pana místopředsedy Juchelky - Schizofrenie Pirátů po tříletém působení ve vládě Petra Fialy.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. (Pobavení a smích z levé strany sálu.) Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 41, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 89, proti 32. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Dalším bodem je návrh paní poslankyně Válkové, je to bod 145, sněmovní tisk 688, o veřejném ochránci práv, aby tento bod byl zařazen v pátek 25. 10. 2024 jako první bod.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 42, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 87, proti 91. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Dále je zde návrh pana poslance Karla Sládečka s názvem Zpackaná digitalizace stavebního řízení a z toho vyplývající komplikace života našich občanů.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu, ať zmáčkne tlačíko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 43, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 84, proti 81. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Dále je zde návrh paní poslankyně Kláry Kocmanové, je to bod s číslem 167, sněmovní tisk 721 občanský zákoník. Budeme hlasovat variantně. Nejprve, aby byl zařazen 25. 10. 2024 jako první bod.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 44, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 53, proti 93. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
A tento bod variantně zařadit jako druhý po dětském ombudsmanovi.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 45, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 63, proti 87. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Jako poslední návrh je návrh pana poslance Radka Vondráčka, je to bod 103, sněmovní tisk 400, zemské znaky a vlajky, aby byl zařazen jako první bod v bloku prvních čtení, to je první návrh.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 46, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 88, proti 77. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
A dále, aby tento bod byl zařazen jako první bod v pátek.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 47, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 86, proti 77. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Tím jsme projednali a odhlasovali všechny body, které zazněly buď z grémia, anebo byly načteny. Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 115. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen a upraven schválenými pozměňovacími návrhy.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 48, přihlášeny jsou 192 poslankyně a poslanci, pro 157, proti 17. Já konstatuji, že pořad schůze byl schválen.
Já vám děkuji a předám řízení schůze. (Krátká odmlka, střídají se předsedající.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Přeji vám hezký podvečer. Prosím, abychom se ztišili, a budeme pokračovat v našem schváleném programu.
Nyní bychom měli projednávat
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 31. 10. 2024 v 13:06.