Pátek 27. října 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Karel Havlíček)
110.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb.,
o investičních pobídkách a o změně některých zákonů
(zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 409/ - třetí čtení
Místo pana ministra Jozefa Síkely už zaujímá u stolku místo pan vicepremiér Rakušan, zpravodajem garančního výboru je pan poslanec Rataj. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku číslo 409/5, který byl doručen dne 13. září 2023, usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 409/6.
Táži se pana navrhovatele, jestli má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Nikoliv. V tom případě otevírám rozpravu, do které se přihlásila paní poslankyně Mračková Vildumetzová.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Vážený pane místopředsedo, členové vlády, kolegyně, kolegové, mě tedy velmi znepokojuje, že se tady předloží zákon o investičních pobídkách, který předkládá ministr průmyslu a obchodu, a není zde přítomen. To je první moje poznámka. Vy víte, že jsme tady diskutovali jak v prvním, tak v druhém čtení, že se tam z toho vyjímá ta výjimka pro tři strukturálně postižené kraje, pro kraj Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký. Já opravdu souhlasím s tím, aby se podporovaly investiční pobídky s přidanou hodnotou, ale aby primárně tyto pobídky právě směřovaly do těchto tří krajů, které nejvíce potřebují pomoci. Já jsem tady vyzývala pana ministra průmyslu a obchodu, zda bychom si nemohli společně sednout, a komunikovala jsem to i tamhle s panem kolegou poslancem Haasem, je k tomu dané nařízení a já jsem prosila, zda bychom si nemohli sednout a popřípadě upravit to dané nařízení, které by docílilo toho, aby opravdu v největší míře právě ty pobídky do těchto tří krajů směřovaly. Stalo se to, že ministr průmyslu a obchodu na to nereagoval, nesešli jsme se k tomu, nechtěl to řešit, nechce to řešit.
Já jsem samozřejmě z jednoho z těch krajů, mně velmi vadí, že tato vláda pořád říká, jak se ty nůžky rozevírají, jak chce řešit rozdíly mezi těmi regiony, ale ona to pouze říká. To je, kolegové, prostý fakt. Jenom to říká a to je všechno. Ty nůžky se rozevírají nadále. Tato vláda do Karlovarského kraje například ještě nepřijela, byla teď v Kadani, v Ústeckém kraji, sice tam zástupci byli, ale já bych ocenila, kdyby přijeli do toho kraje a zajímali se o ty konkrétní problémy a hlavně aby je řešili. Za této vlády žádná investiční pobídka nesměřovala do našeho kraje, ani nevidím, že by nějaká směřovat měla. Před nedávnem se tam podařilo otevřít testovací okruh pro automobilku BMW pro autonomní vozidla. Podařilo se v roce 2019 tuto strategickou pobídku, nebo tuto strategickou investici, nasměrovat do našeho kraje, má to přidanou hodnotu, je to přesně to, co by do těch krajů mělo směřovat. Pan ministr průmyslu a obchodu tam ani na to slavnostní otevření nepřijel. A když jsem se ho tady minule ptala, jakým způsobem se směřují pobídky do těchto krajů, tak jsem žádnou konkrétní, která by především do Ústeckého a Karlovarského kraje směřovala, neviděla. O gigafactory jsme se dozvídali, že půjde do Plzeňského kraje. V tuto chvíli vidíme, že nepůjde ani tam, tam to také vláda nesměřovala do těch krajů, například do našeho, kde bychom byli velmi rádi, aby takováto strategická investice právě šla do kraje, kde se konečně ty ukazatele díky příchodu takového strategického partnera v budoucnosti změní. Ale jak je vidět, tak tato vláda, znovu opakuji, říká, že je nutné snižovat ty rozdíly, ale pouze to říká.
A názorným příkladem je tato novela zákona o investičních pobídkách, kdy já podporuji a nemám problém s tím, aby byly podporovány pobídky s přidanou hodnotou. To velmi podporuji. Já pouze bych chtěla ošetřit a chtěla bych mít jistotu, že primárně budou směřovány do těchto tří krajů. V tuto chvíli ten zákon bude nastaven tak, že o těch strategických pobídkách bude rozhodovat vláda, o těch ostatních si prakticky bude rozhodovat ministr průmyslu a obchodu, popřípadě CzechInvest, což si také myslím, že není určitě dobrá cesta, že prakticky si o tom bude rozhodovat rezort nebo nějaká konkrétní instituce k tomu daná. To znamená, že podle mého názoru to do současné chvíle tím, že o všech těch pobídkách rozhodovala vláda, tak to bylo ještě pod větším dohledem a ty informace se věděly. V tuto chvíli si myslím, že to bude úplně opačně.
V tuto chvíli, když tady mluvím v této věci, tak je jasné, že asi ministr vnitra mi na to asi moc odpovídat nebude, který zastupuje pana ministra průmyslu a obchodu, možná ano, protože on také říká, že se musí změnit rozdíly mezi těmi kraji. Tak tohle je jeden z příkladů. Takže já v žádném případě nemohu tento zákon podpořit a doufám, že budou reagovat ještě někteří moji kolegové, popřípadě požádám když tak naši paní předsedkyni. Já bych totiž ještě popřípadě chtěla načíst doprovodné usnesení, když jsem o to žádala minule pana ministra průmyslu a obchodu, aby předložil nařízení vlády, které bude zohledňovat primárně to, aby ty investiční pobídky právě směřovaly do těch tří strukturálně postižených krajů, a to je kraj Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. V tuto chvíli vám děkuju za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobré odpoledne, vážené paní kolegyně, páni kolegové. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Adamec. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, vážená paní předsedkyně. Kolegyně, kolegové, já bych chtěl reagovat na ctěnou kolegyni paní Vildumetzovou Mračkovou. Víte, za týden budeme projednávat zákon o strategických investicích a byl taky pokus učinit tak, že ty tři kraje by dostaly bianko šek. Já jsem to odmítal jako předseda výboru. A myslím si, že řada investic, které tam v tuto chvíli jsou napsány jako strategické, se týká právě těchto tří krajů. Tak ono se to tak nějakým způsobem prováže. Já opravdu jsem proti bianko šekům, takto to napsat, ale konkrétní akce, které budete mít připraveny v těchto strukturálně postižených regionech, samozřejmě velmi rád podpořím. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: S faktickou poznámkou se nyní hlásí paní poslankyně Peštová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych chtěla zareagovat na svého ctěného kolegu pana poslance Adamce, prostřednictvím vás. Já rozumím tomu, co tady říkala paní poslankyně Mračková Vildumetzová, protože z toho kraje jsem taky. Tam spíš jde o to, že jak ta Evropa nám spěje do toho zelena, tak vlastně v těchto krajích budeme opouštět to uhlí, že jo? Takže rozumím tomu, že tam ta obava je velká, protože jakmile se začne s tím útlumem - a že už se začalo s tím útlumem uhlí, to znamená, začínáme někdy v roce 2025 a končíme někdy možná v roce 2035-2040, tak ale v každém případě tam bude nedostatek pracovních míst, protože v současné době tam ti lidi jsou zaměstnaní. A jak jsem už tady jednou říkala, tak samozřejmě struktura těch lidí a těch vysokých škol, která tam je, neodpovídá tomu, co bychom my potřebovali, to znamená, víc těch techniků a víc těch technických škol. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní už se nikdo rozpravy nehlásí. Pokud je tomu tak, tak rozpravu končím. Je zájem o závěrečná slova? Ani pan navrhovatel, ani pan zpravodaj zájem nemají. Proto přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích.
Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil také stanovisko. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vás seznámil s usnesením hospodářského výboru z 33. schůze ze dne 21. září, které doporučuje Poslanecké sněmovně ve třetím čtení hlasovat o návrzích podaných k návrhu zákona v následujícím pořadí. Protože nebyl podán návrh na zamítnutí zákona a nebyly navrženy ani žádné legislativně technické úpravy, budeme rovnou hlasovat o pozměňovacích návrzích 1 až 9, ke kterým hospodářský výbor zaujal doporučující stanovisko, a posléze budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Je nějaký návrh jiné procedury? Myslím, že procedura je velmi snadná, takže není nutné ji odhlasovat, pokud o to vyloženě není zájem. (Hlásí se poslankyně Mračková Vildumetzová.) Vy máte zájem o změnu procedury? Tak prosím. Na proceduru jsem se teď ptala.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Paní předsedkyně, nemám, ale jak jsem avizovala... (Z pléna: To už nejde.) Nejde už v tuto chvíli. Já jsem avizovala v obecné rozpravě, že budu dávat návrh na doprovodné usnesení.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ona je jenom jedna rozprava ve třetím čtení, není obecná a podrobná.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Dobře. Kdy budu moci navrhnout, paní předsedkyně, to doprovodné usnesení? (Předsedající: To už...) Nikdy. Skvělé!
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: V rozpravě jste ho měla říci.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Jasně, ale já jsem to avizovala, že v tuto chvíli...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak avizovat a říct, to je rozdíl.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Dobře, děkuji vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak nyní tedy přikročíme k samotnému hlasování o pozměňovacích návrzích. Zájem hlasovat proceduru a ani na její úpravu žádný protinávrh nezazněl, proto poprosím pana zpravodaje, aby nás tedy provázel hlasováním o jednotlivých pozměňovacích návrzích, vždy sdělil, o čem konkrétně budeme hlasovat, a sdělil také stanovisko. Prosím.
Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo. Nyní tedy budeme hlasovat o pozměňovacích návrzích, které byly předloženy do hospodářského výboru. Byly to pozměňovací návrhy původně tři, které po schválení hospodářským výborem byly rozděleny na devět pozměňovacích návrhů. Ty tři pozměňovací návrhy se týkají - byl to pozměňovací návrh pana poslance Munzara, který hovoří o tom, že přehled investičních pobídek se má předkládat vládě České republiky jedenkrát ročně. Další pozměňovací návrh byl můj pozměňovací návrh a dalších kolegů poslanců, který navrhl úpravu přechodného ustanovení, které znamená, že předkládání žádostí se výrazně zkrátí a bude v podstatě schváleno - nebo zrychlí celý ten proces. A třetí pozměňovací návrh byl rovněž můj a kolegů poslanců, který navrhuje možnost poskytovat i jednotlivé ad hoc podpory, které podléhají podmínce oznámení Evropské komisi a následnému schválení ze strany Evropské komise.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Doufám, že kolegyně, kolegové slyšeli lépe než já, protože tady je opravdu vysoká hladina hluku. Ale zaznělo stanovisko? Já si jsem si nejistá.
Poslanec Michael Rataj: Ano, pardon. Stanovisko je doporučující.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Doporučující. Pan ministr? (Souhlas.) Stanovisko souhlasné.
Nyní tedy zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zmíněné pozměňovací návrhy? Kdo je proti?
V hlasování číslo 125 je přihlášeno 153 přítomných, pro 94, proti 1. Návrh tedy byl přijat.
Prosím dále, pane zpravodaji, provázejte nás procedurou. To je všechno? Tak budeme hlasovat jako celek. Ano, děkuji.
Nyní tedy přečtu, přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 409, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 126 je přihlášeno 153 poslankyň a poslanců, pro 94, proti 0. Návrh tedy byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu zpravodajovi, děkuji také panu předkladateli a končím projednávání tohoto bodu.
Zahajuji projednávání bodu
Aktualizováno 9. 4. 2024 v 15:37.