(9.50 hodin)
(pokračuje Marek Výborný)
To samozřejmě neznamená... není to nic, co by mělo jakkoli omezit transparentnost hospodaření. Jedná se primárně z mého rezortu o Lesy České republiky, jedná se o Povodí. A pokud chceme, a myslím, že by to měla být společná vůle a cíl opozice i koalice, pokud nechceme přijít o finanční prostředky, které samozřejmě jsou generovány právě i díky tomu současnému systému, pokud nechceme výrazně zhoršit možnosti jednotlivých podniků, ať už to jsou Lesy, nebo Povodí, protože samozřejmě Česká národní banka není schopna poskytnout ty služby, které jsou potřebné. Uvedu jeden příklad za všechny. Pokud ty bankovní služby, týká se to například termínovaných vkladů, týká se to finančních operací, týká se to generování výnosů právě z těchto kont, tak to jsou ty důvody, které vedly pana ministra Jurečku k předložení tohoto návrhu. Já jako ministr zemědělství ho plně podporuji. Opravdu to není nic z toho, co jste vy říkala, že by tady mělo dojít k nějakému znetransparentnění. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji za dodržení času. A nyní s přednostním právem se hlásí paní předsedkyně Schillerová, takže jestli tam je kolegiální domluva, tak...
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji. Já bych mohla hned reagovat na pana ministra. No, ano, řekli jsme si to, vy jste mi to vysvětloval. Já jako bývalá ministryně financí jsem těchto různých argumentů od různých organizací slyšela velké množství. Ale prostě ten problém tady vždycky bude, vždycky bude něco výhodnějšího. Ale přece transparentní hospodaření a to, že to bude pod státní pokladnou, že Ministerstvo financí má o tom přehled, že to takto musí přejít na účty České národní banky, prostě nastat musí. Tohle jenom protahujete agonii na neurčito. Na neurčito! Nevidím žádný důvod pro to. A já se zeptám - čili národního podniku Budvar se to netýká? Určitě se to týká národního podniku Budvar. Tak o ten se hrálo už před časem. To znamená, že prostě tento argument já neberu, pane ministře. Neberu! Prostě má to být pod Státní pokladnou, má to být na účtech České národní banky. Tečka. Proto ten zákon tady Sněmovna schválila.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A s přednostním právem se hlásí do rozpravy pan ministr Marian Jurečka. Prosím.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Protože jsem předkladatelem tohoto pozměňovacího návrhu a protože jsem to tady ve druhém čtení odůvodňoval, nevím, jestli tady paní předsedkyně byla, tak já jenom chci říct, že to vůbec není o tom, že by se brala možnost Ministerstva financí vidět do účetnictví všech státních podniků i národního podniku. A vysvětloval jsem tady, že v případě Budvaru a v případě některých jiných státních podniků jsou tady služby, které Česká národní banka logicky neposkytuje, jako jsou například prioritní platby, prioritní platby do zahraničí, možnost bankovních terminálů k těmto účtům, takže je potřeba, aby tady nějakou část této finanční částky nebo finančního kapitálu těchto podniků bylo možné spravovat i komerčními subjekty, které nabízejí služby, které Česká národní banka nenabízí. A to původní znění bylo takové, které říkalo - musí se to en bloc povinně všechno převést. A my říkáme - ať je možnost, že to tady tyto podniky budou mít. A samozřejmě rezorty se musí domluvit s Ministerstvem financí. To jsme dělali i v minulosti. Ale prostě Česká národní banka některé služby opravdu nenabízí.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A opět se s přednostním právem hlásí paní předsedkyně. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Pane ministře Jurečko teď, já ty argumenty znám. Prostě nikdy - já nevím, jaké je tam stanovisko Ministerstva financí? Já mám pocit, že jsem četla v materiále, že nedalo souhlasné stanovisko s tímto vaším pozměňovacím návrhem. Ani logicky nemohlo, nemůže jít ministr - aparát to určitě nedá a myslím si, že maximálně by se, jak říkáte se Zbyňkem, tady slyším, tak vy se možná takhle se Zbyňkem domluvíte, ale prostě určitě odborný aparát by s tím nesouhlasil. A to, že nenabízí - ta cesta se vždy dá najít. Jde o to, aby to bylo všechno na účtech České národní banky, aby to bylo ve Státní pokladně. Všechno ostatní, co tam není, tak si musí složitě Ministerstvo financí vyžádávat a je to velmi komplikované.
Je zajímavé, že přicházíte s tím tady pouze u těch podniků, které máte v gesci.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A z místa se hlásila paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Prosím.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Byť tady probíhá teď debata o pozměňovacím návrhu, který předložil pan Marian Jurečka, tak musím ocenit, že tady s naší paní předsedkyní Alenou Schillerovou komunikuje. U pana ministra vnitra, který je předkladatelem celého toho zákona, je to úplně obráceně. Já jsem ho tady vyzvala, jestli by nám mohl odpovědět, o kolik se bude navyšovat základní jmění České pošty, kde vezme ty finanční prostředky 4,5 miliardy, protože pokud se podívám, tak je vidět, že už ty finanční prostředky by tam měly přijít co nejdříve, tak kde je má tedy v rozpočtu na tento rok, nebo jestli přijde ještě s novelou zákona o státním rozpočtu.
Zároveň když se dozvídáme, že tedy bude Česká pošta rozdělena na tu veřejnou a komerční část, kde se tedy vytvoří akciová společnost, do které se vloží jedna miliarda korun, a hovoří se o tom, že by tam měl vstoupit nějaký strategický partner, tak to jsou také takové zvláštní informace, které se dozvídáme, a nevíme o tom nic konkrétního. A opravdu by mě zajímalo, jakým způsobem tedy bude ta spolupráce s Úřadem práce, kde tedy vidím, že by si občané měli vyřizovat na České poště porodné, pohřebné, rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Já si to tedy opravdu moc nedokážu představit. A znovu říkám, že všichni víme, kdo přišel s Drábkovou sociální reformou, kdo to převedl na ty úřady práce. A opravdu mi připadá úplně nesmyslné to převádět na Českou poštu.
Znovu vás vyzývám, pane ministře vnitra, jestli byste se k mým otázkám, které jsem tady dvakrát už formulovala, tak jestli byste na to odpověděl, jste odpovědný, předkládáte ten zákon, a zároveň byste se měl vyjádřit i k těm jednotlivým pozměňovacím návrhům. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Pan ministr vnitra se hlásí s faktickou, ale nikdo není přihlášen, lze tedy využíti větší čas. Stačí faktická. Dobře, prosím.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji. Dobrý den. Děkuji za slovo. Paní předsedající, dámy a pánové, vážená paní poslankyně, ve svém závěrečném slovu zodpovím veškeré vaše otázky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nejprve se hlásí s faktickou paní poslankyně Berenika Peštová, po ní paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Pane ministře, já čekám na vaši odpověď. Ano, možná že už jste si vypěstoval nějakou takovou menší averzi vůči paní poslankyni Vildumetzové, prostřednictvím předsedající, ale já jsem se vás slušně zeptala. Já jsem opravdu to usnesení na tom výboru načetla, pan vrchní ředitel mě ubezpečil s tím, že to bude do konce června a že nám ty informace dáte. Je červenec, máme před třetím čtením, to usnesení znělo, že než se seznámíme s tím transformačním plánem, tak pozastavíme třetí čtení. Když jsem byla ubezpečena, že tady bude ten transformační plán do konce června, tak jsme řekli o. k., dobře, seznámíte nás alespoň částečně na plénu s tím, jak jste to vlastně vymysleli. Takže je před třetím čtením, myslím si, že na to vidíme oba dva stejně, takže já vás prosím, žádám vás, když jste tedy to usnesení zamítli, tak aspoň abyste nás s tím tady teď seznámil. a nečekal na svou závěrečnou řeč. Protože moc dobře víte, že pak už nikdo z nás reagovat nemůže, pokud ministr neotevře rozpravu. Takže vás prosím, a myslím si, že tak jako jste schopný rétor a umíte i krásně hovořit, že nám to tady hezky vysvětlíte. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A dále se s faktickou poznámkou hlásí pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, vaše dvě minuty. ***