(15.50 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)
Zde si opakovaně dovolím ještě jednou, aby tu zaznělo, poděkovat všem, kteří se na tom podíleli, jak z koalice, tak z opozice.
Součástí návrhu jsou úpravy procesu kolaudace energetických staveb, definice technické infrastruktury, svěření povolování specifických staveb energetické infrastruktury krajským stavebním úřadům, neboť se jedná o stavby s regionálním dopadem, které mají zásadní význam pro stabilitu distribučních sítí, a rozhodování o těchto stavbách musí být svěřeno do takové správní úrovně, která bude schopna o těchto stavbách rychle, a hlavně odborně rozhodovat.
Další úprava pak do nového stavebního zákona zcela nově vkládá definici dozoru projektanta. Návrh také představuje vymezení činnosti dozoru projektanta a zakotvení výkonu této činnosti mezi vybrané činnosti ve výstavbě, čímž je definováno, že tuto činnost může vykonávat pouze osoba autorizovaná, která odpovídá za odbornou úroveň.
Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji vám za váš zájem o výslednou podobu nového stavebního zákona, za perfektní spolupráci na pozměňovacích návrzích, které jsou dle mého názoru výsledkem ojedinělé politické shody, a také za, troufnu si říci, že hladký průběh projednávání věcné novely stavebního zákona v obou výborech, a věřím, že tomu tak bude i v druhém čtení. Chci vám poděkovat za pozornost a jsem připraven případně odpovídat na vaše dotazy.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře.
Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán hospodářskému výboru. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisky 330/1 až 5.
Prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, poslanec Robert Králíček, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případně pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Robert Králíček: Vážená paní místopředsedkyně, páni ministři, kolegyně, kolegové, já bych navázal na pana kolegu Bureše, prostřednictvím paní předsedající, protože já jsem ještě nebyl uspokojen dlouhým projevem. Nicméně po panu Bartošovi asi to ani nejde, protože on měl ten projev tak obsáhlý a dlouhý, že ho nepředběhnu. Nicméně mi dovolte, abych alespoň středně krátce shrnul to, co se doposud stalo.
Vláda tento zákon, sněmovní tisk 330, novelu stavebního zákona, předložila 1. 11. 2022. Dne 3. 11. 2022 organizační výbor navrhl výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako výbor garanční. Dne 14. prosince 2022 na 48. schůzi proběhlo prvé čtení této novely. Návrh zákona byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výboru hospodářskému. Lhůta k projednání výbory byla určena na 80 dní.
Hospodářský výbor projednal návrh zákona a vydal 19. ledna 2023 usnesení doručené poslancům jako sněmovní tisk 330/1. Následně toto jednání přerušil.
Garanční výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj projednal návrh zákona a vydal 19. ledna 2023 usnesení doručené poslancům jako sněmovní tisk 330/2 a své jednání taktéž přerušil, a to do 20. 2. 2023, kdy výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj vydal usnesení doručené poslancům jako sněmovní tisk 330/3, což bylo procedurální usnesení, a následně 3. března roku 2023 své usnesení doručené poslancům jako sněmovní tisk 330/5, schválil pozměňující návrhy.
Stejně tak učinil hospodářský výbor na svém zasedání 1. 3. a usnesení doručené poslancům jako sněmovní tisk 330/4 se svými pozměňovacími návrhy, které následně přednese zpravodaj hospodářského výboru.
Nyní mi dovolte pokračovat v odůvodnění nebo informování usnesení sněmovního tisku 330/5, což je usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj číslo 65 ze dne 2. března 2023 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 195/2022 Sb., a některé další související zákony.
Nyní tedy to usnesení. Já si dovolím - nebudu ho číst celé, protože to usnesení má 25 stran, a nechci tu citovat ty části zákona, které se v souhrnném pozměňovacím návrhu udály, protože to bychom tu opravdu byli dlouho, a navíc je zmínil částečně pan ministr Bartoš. Nicméně si dovolím shrnout pro poslouchající poslance, čeho se ty pozměňovací návrhy týkaly, aby případně i ti, kteří budou načítat své pozměňovací návrhy mimo výbory, věděli a byli s nimi v souladu. Tedy mi dovolte pokračovat:
"65. usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj ze 17. schůze dne 2. března k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 195/2022 Sb., a některé další související zákony, sněmovní tisk 330.
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 17. schůzi po odůvodnění předlohy panem doktorem Ivanem Bartošem, ministrem pro místní rozvoj, po zpravodajské zprávě pana poslance Roberta Králíčka a po rozpravě přijal usnesení, kterým
I. doporučuje Poslanecké sněmovně tisk 330 projednat a schválit ve znění přijatých návrhů."
Jak již zde bylo zmíněno, přijaté návrhy byly dva, kdy ten komplexní zahrnuje body A až P, což znamená: bod A jsou lesní školky, bod B obnovitelné zdroje energie, bod C se týká hasičů, bod D geotechnického průzkumu, bod E drobných staveb, bod F spisové služby, bod G: integrace a závazná stanoviska, bod H: územní rozvoj, bod I: architekti, krajinářská architektura, bod J: přechod ze Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu na Dopravní a energetický stavební úřad, ten je dlouhý, omlouvám se (Poslanec Králíček listuje v usnesení.), bod K: zastavěné území, bod L: zkrácený postup pořízení změny, bod M: přípojky a stání, bod N: výrobny plynu, bod O: čísla evidenční, bod P: ostatní změny. Následně byl přijat pozměňující návrh poslanců paní Olšákové, paní Voborské a Havránka, který se týkal černých staveb.
"II. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy, které nemají dopad na věcný obsah navrhovaného zákona;
III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby s usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu;
IV. pověřuje předsedu výboru, aby usnesení zaslal předsedkyni Poslanecké sněmovny."
Bylo to dlouhé, ale doufám, že naučné. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Hovořili jsme tedy o sněmovním tisku 330/5, je to tak? (Poslanec Králíček souhlasí.) Děkuji.
Nyní prosím zpravodaje hospodářského výboru, pana poslance Stanislava Blahu, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Pan poslanec Blaha je řádně omluven. Je zde někdo, kdo by místo něho načetl usnesení? Ano, podívám se. (Předsedající hledá ve svých podkladech.) ***