(16.50 hodin)
(pokračuje Vít Rakušan)
Chtěl bych poděkovat občanům České republiky za ohromnou vlnu solidarity. Chtěl bych poděkovat opozici, chtěl bych poděkovat panu prezidentovi, kolegyním a kolegům ve vládě, protože skutečně všichni teď děláme, co je v našich silách, a zapomněli jsme na to, co nás rozděluje.
Za Ministerstvo vnitra říkám, že jsme připraveni. Je hotový typový plán pro migrační vlnu nejrůznější intenzity. Dnes vláda České republiky aktivovala takzvaný zelený stupeň, to je stupeň, který nevyžaduje žádná mimořádná legislativní opatření a ve kterém v podstatě připravujeme a uvádíme do režimu pohotovosti veškeré instituce, které mají s migrací co do činění.
Zítra budu vládu České republiky, zdůrazňuji preventivně, žádat o aktivaci oranžového stupně, který ve svém maximu počítá s migrační vlnou, s počtem příchodů uprchlíků okolo pěti tisíc. V této chvíli ještě také nevyžaduje takovýto stav žádný změněný legislativní rámec, pohybujeme se ve standardním legislativním prostředí. Nicméně tento typ umožňuje samozřejmě Ukrajincům na našem území mnohé jednodušší postupy, a tím začínáme. Máme tady 200 000 Ukrajinců na dlouhodobý pobyt, 60 000 na krátkodobé pobyty. Chtěl bych naše ukrajinské přátele ubezpečit: zastavili jsme jakékoliv vyhošťovací procesy Ukrajinců z České republiky zpátky na Ukrajinu. Chci ubezpečit, že se nemusí bát, jestli jim v těchto exponovaných dnech o nějaký ten den vyprší povolení k pobytu v České republice. Samozřejmě tady budou moci zůstat a policie v tom směru bude jistě benevolentní, a především přicházíme s novým typem víza, které bude velmi jednoduché na vyplnění. Ta žádost bude nejjednodušší, jaká může být, a veškeré informace i v ukrajinštině budou uvedeny na stránkách Ministerstva vnitra.
Zavedli jsme speciální telefonickou linku pro Ukrajince, už je v provozu, její číslo je také na stránkách Ministerstva vnitra. Zavedli jsme dvě e-mailové adresy: jedna, kde se mohou Ukrajinci přímo ptát, jak postupovat, pokud chtějí někoho ze svých rodinných příslušníků dostat do České republiky nebo řeší nějaký aktuální problém na našem území, druhá linka je pro české občanky a občany a tam můžete nabídnout jakoukoliv pomoc, ale především ubytování. Od včerejška, od včerejšího odpoledne 104 občané České republiky nabídli ubytovací kapacity ve stovkách. Ta solidarita je ohromná a určitě bude ještě pokračovat.
Zároveň bych chtěl říci, že je připraveno i kontaktní místo. Jeho adresa bude zveřejněna zítra po schválení oranžového stupně, kde pro případné příchozí z Ukrajiny budou zajištěny základní potřeby jako ubytování, strava či zdravotnická asistence. Nikdo z Ukrajinců nezůstane bez pomoci. Manželky, děti, starší členové rodin mohou bez jakékoliv žádosti o vízum na běžný pas už v této chvíli přijít do České republiky za svými rodinnými příslušníky a tady na místě jim budeme potom s prioritou vyřizovat veškerá pobytová oprávnění pro to, aby tady mohli zůstat déle.
Policie České republiky bezpečnostní situaci u nás velmi bedlivě monitoruje, ale chtěl bych ubezpečit naše občany, že v současné době není bezpečnostní situace přímo v České republice jakýmkoliv způsobem zhoršena. Vše je monitorováno a policie a ostatní instituce by jistě na toto zareagovali velmi včas a promptně. Ministerstvo vnitra zároveň vytipovává další ubytovací kapacity ve státním majetku. I toto je připraveno v rámci resortních i mimoresortních kapacit. A já mohu konstatovat, že České republika je v této chvíli připravena Ukrajincům v problémech pomoci. Ono totiž není otázkou, jestli chceme nebo nechceme, my musíme. My máme nějakou historickou povinnost, protože nám v našich těžkých chvílích národních dějin bylo také vždycky a efektivně pomáháno, a my se teď musíme chovat stejně. Dělejme to s nasazením, dělejme to s vytrvalostí a dělejme to s tím, že ti, kteří sem přicházejí, jsou v opravdových problémech a jde jim o život. Děkuju za pozornost. (Potlesk napříč sálem.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní vystoupí pan ministr Jurečka a následuje pan předseda Babiš. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážený pane velvyslanče, kolegyně, kolegové, já také vyjadřuji velkou sounáležitost, solidaritu a podporu s ukrajinským lidem, který prožívá velmi těžké okamžiky, jedny z nejtěžších v novodobé historii.
Jsme s vámi, jsme s vašimi vojáky, se všemi těmi, kteří dnes v těchto hodinách, ale i v budoucích dnech a hodinách bojují o vaši svobodu, nezávislost, suverenitu. Naše obě země dělí a zároveň také spojuje mnoho společných okamžiků, především historie 20. století. Prožili jsme si období zkoušení, co to znamená, když přijde nacistická totalita, když ztratíme svoji suverenitu, ztratíme své vlastní hranice a na naše území vstoupí cizí vojska. Prožili jsme si také období vlivu sféry Moskvy. Prožili jsme si to, když se o našich záležitostech nemohlo rozhodovat na našich územích, a vy jste si třeba prožili i specifické momenty, jako byla třeba černobylská havárie, její zlehčování, přehlížení a ukázka toho, jak fungují dezinformace i ve 20. století. A to vše jsme si mysleli, že máme za sebou. Mysleli jsme si, že ve 21. století se nic z toho už nemůže opakovat. Stihli jsme vstoupit do NATO a do Evropské unie a věřili jsme, že ve 21. století je prostor pro budování míru na celém světě, spolupráce mezi jednotlivými státy a hledání toho, co nás může spojovat, nikoliv to, co nás může rozdělovat.
Vy jste měli alespoň určitou garanci v podobě Budapešťského memoranda z roku 1994, které bylo i určitou návazností na to, že se Ukrajina vzdala jaderného arzenálu, a které mělo garantovat v souvislosti i s dalšími mezinárodními dohodami vaši suverenitu, vaše státní hranice, vaše právo na vlastní sebeurčení, demokratický rozvoj vaší země. Bohužel, nic z toho v tento okamžik neplatí, protože je zde Putin a jeho administrativa, nerespekt k tomu všemu, o čem jsem před chvílí hovořil. A já mohu říci tak, jak i moji kolegové z vlády říkali ze svých jednotlivých resortů, konkrétní formy pomoci, že i my jsme připraveni pomoci všem rodinám, které tady v České republice jsou a od kterých se třeba jejich manželé nebo partneři v rámci branné povinnosti budou muset odebrat na území Ukrajiny, tak všem těm, kteří tady zůstanou, pomoci. A pomoci také i těm, kteří přijdou, kteří budou doplňovat třeba své rodiny z těch částí Ukrajiny, kde nebudou moci bezpečně žít, pohybovat se a fungovat. Na všechny tyto formy pomoci je Ministerstvo práce a sociálních věcí buď připraveno, nebo ještě některé kroky k tomu, abychom připraveni byli, děláme. Musíme pomoci, pomáhali jsme a pomáhat budeme. Musíme vymezit hranice jednání, hranice skutečné, hranice, které se nesmí překračovat.
Dovolte mi závěrem říci text, který si myslím, že symbolicky vystihuje opravdu mnohé: "Ještě neumřela Ukrajina, ani sláva, ani svoboda. Ještě se na nás, bratři Ukrajinci, osud usměje. Zhynou nepřátelé naši jako rosa na slunci. Začneme konečně vládnout v naší zemi." Text ukrajinské hymny, ze kterého v těchto dnech nejen mrazí, ale ve kterém je určitá naděje, a já věřím, že ta naděje se naplní. Mnoho sil, jsme s vámi! (Potlesk napříč sálem.) ***