Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE ve Vancouveru
4. 7. 2023Ve dnech 30. června – 4. července 2023 se v kanadském Vancouveru konalo 30. výroční zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE).
Jedná se o nejdůležitější zasedání PS OBSE, na kterém probíhají volby členů Byra organizace, a ve výborech se debatuje o rezolucích reflektujících aktuální témata v regionu OBSE. Za Českou republiku se zasedání zúčastnili tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: posl. Lucie Potůčková (pověřená vedením stálé delegace), Jana Pastuchová, Jan Richter, senátoři Ladislav Václavec a Jaroslav Zeman.
Letošní zasedání bylo poznamenáno pokračující válečnou agresí Ruské federace na Ukrajině, která se promítla do agendy všech tří hlavních výborů: politického, ekonomického a lidskoprávního a do textů přijímaných rezolucí. České delegaci se prostřednictvím poslankyně Lucie Potůčkové podařilo do rezoluce politického výboru prosadit pozměňovací návrh, který odsuzuje rozhodnutí Ruské federace odstoupit od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Pozměňovací návrh získal jednomyslnou podporu účastnických zemí.
Rovněž v lidskoprávním výboru česká delegace prosadila do textu hlavní výborové rezoluce dva pozměňovací návrhy: o důležitosti podpory zástupců opozice v Bělorusku a o potřebě sladění politického a osobního života žen-političek, jejichž autorkou byla poslankyně Lucie Potůčková.
Lucie Potůčková vystoupila i v debatě ke zprávě lidskoprávního výboru. Ocenila fakt, že se zpráva zabývá, mimo jiné, mentálním zdravím ukrajinských uprchlíků, především pak dětí. Mnoho zemí, které uprchlíky přijaly, se potýkají s nedostatkem dětských psychologů a terapeutů. Pomoci by mohly moderní technologie i online konzultace, které by propojily dětské pacienty s ukrajinsky hovořícími psychology z celého světa.
V rámci voleb do vedení lidskoprávního výboru se české delegaci podařil obrovský úspěch: Lucie Potůčková byla zvolena jeho předsedkyní. Jedná se o historicky první zastoupení české národní delegace na tomto prestižním postu v rámci výboru, který je v Parlamentním shromáždění OBSE považován za jeden z nejdůležitějších orgánů organizace.
V závěrečné plenární debatě Lucie Potůčková přítomné informovala o připravovaném
2. ročníku Parlamentního summitu Krymské platformy, který se uskuteční z iniciativy předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Adamové Pekarové ve spolupráci s předsedou Nejvyšší Rady Ukrajiny Ruslanem Stefančukem dne 24. října letošního roku v Praze.
Na okraj zasedání se uskutečnilo bilaterální jednání českých poslanců a senátorů s arménskou delegací. Delegace se rovněž setkala se zástupci krajanské komunity ve Vancouveru a s budoucím honorárním konzulem pro oblast Vancouveru panem Russellem Banzetem. Poslankyně Lucie Potůčková se zúčastnila pracovního obědu pořádaného zvláštní zpravodajkou PS OBSE pro otázky genderu posl. Hedy Fry z Kanady, v rámci něhož zástupci jednotlivých členských států diskutovali o tom, jaká konkrétní opatření národní parlamenty přijaly pro větší zastoupení žen v politice a jakým překážkám čelí.
V závěru Výročního zasedání byla přijata Vancouverská deklarace, která bude předložena jednotlivým národním parlamentům a ministerstvům zahraničních věcí.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.




