Aktuality ze Sněmovny

 

12. 4. 2024  Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně se uskuteční 8. května
Ve středu 8. května se v Poslanecké sněmovně uskuteční tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti státního svátku se návštěvníci mohou podívat do sídla Sněmovny na pražské Malé Straně.

11. 4. 2024  Poslanec Marcel Dlask složil slib
Zesnulého poslance Jaroslava Baštu nahradil Marcel Dlask. Ve čtvrtek ráno složil poslanecký slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Marcel Dlask kandidoval za SPD v Pardubickém kraji.  

9. 4. 2024  V tomto týdnu se konají dvě schůze Poslanecké sněmovny
Ve středu poslanci schválili úpravu definice trestného činu znásilnění. Ta nově vychází z principu "ne znamená ne". Nesouhlas přitom nemusí být pouze slovní, ale vyjádřený gestem, pláčem nebo zaujetím obranné pozice.  

8. 4. 2024  Zemřel poslanec Jaroslav Bašta
Ve věku 75 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci poslanec Jaroslav Bašta. Zvolen byl v roce 2021 za SPD. V letech 1996-2000 byl poslancem za ČSSD. Památku Jaroslava Bašty uctila Sněmovna v úterý v úvodu schůze minutou ticha.

8. 4. 2024  Dalších 13 studentů má za sebou pětiměsíční stáž u poslanců. Od předsedkyně Sněmovny převzali slavnostní osvědčení.
Stáž u poslanců napříč politickým spektrem, kterou organizuje Parlamentní institut, absolvovali studenti magisterských oborů letos po deváté. Cílem programu je poskytnout studentům možnost skloubit teoretické vědomosti získané studiem s praktickými zkušenostmi na základě přímé spolupráce s poslankyněmi a poslanci.

4. 4. 2024  Česká delegace se účastnila 148. Shromáždění Meziparlamentní unie v Ženevě
Ve dnech 22. – 27. března 2024 se v Ženevě konalo 148. Shromáždění Meziparlamentní unie. Poslaneckou sněmovnu reprezentovali poslanci Viktor Vojtko, vedoucí stálé delegace, a Petr Fifka. Za Senát se zúčastnila senátorka Miluše Horská a senátor Zdeněk Nytra.

3. 4. 2024  Poslaneckou sněmovnu navštívil předseda Senátu Rumunska Nicolae-Ionel Ciucă
První místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová se setkala s předsedou Senátu Rumunska Nicolaem-Ionelem Ciucăou. Při přátelské návštěvě projednali například podporu české menšiny v Banátu. Mluvili také o spolupráci obou zemí v oblasti obrany a bezpečnosti.   Foto: KPS/Lukáš Janičina

2. 4. 2024  Soutěž o umělecký návrh a realizaci slavnostního provedení Ústavy ČR
Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila v úterý 2. dubna 2024 soutěž o umělecký návrh a slavnostní provedení Ústavy České republiky z roku 1993. Dílo má představovat soudobý příspěvek k hmotným i nehmotným atributům vystihujícím český stát.

21. 3. 2024  Sněmovna přijala usnesení k potvrzení bezpečnostních zájmů České republiky

19. 3. 2024  Sněmovna má tento týden na programu dvě schůze
V úterý ve 14:00 hodin začala 96. schůze, tu poslanci následně přerušili a v 15:00 zahájili 97. schůzi.

19. 3. 2024  Sněmovní kinosál přivítá diváky filmového festivalu Jeden svět

18. 3. 2024  Zástupci výboru pro vědu a technologie PS NATO v Praze

14. 3. 2024  Víra v barvách duhy – prezentace projektu pro poslance a senátory
V budově Poslanecké sněmovny proběhla dne 13. března v pozdních odpoledních hodinách prezentace audiovizuálního projektu Víra v barvách duhy nejen pro přítomné poslance a senátory. Akce se konala pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Markéty Pekarové Adamové.

13. 3. 2024  Rozšiřujeme otevírací dobu Parlamentária

Od pondělí 18. března rozšiřujeme otevírací dobu Parlamentária, edukačního prostoru ve Šternberském paláci. Přijďte se seznámit s historií parlamentu a jeho funkcemi prostřednictvím interaktivních technologií. Zájemci si už mohou rezervovat termín.

8. 3. 2024  Skončila 94. schůze Poslanecké sněmovny
Poslanci schválili například návrh na snazší vyrovnání dluhů na zdravotním pojištění, který navazuje na tzv. milostivá léta v předchozích letech.

1. 3. 2024  Poslanecká sněmovna hostila Trhy sociálních podniků
Asociace sociálních podniků sdružená do Deklarace odpovědného podnikání, Poslanecká sněmovna PČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádaly v pořadí již druhý ročník trhů sociálních podniků na půdě Poslanecké sněmovny.

28. 2. 2024  Sněmovna schválila možnost stejnopohlavních párů vstupovat do partnerství s většinou práv manželů
Podle přijatého návrhu novely občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů, budou páry stejného pohlaví zřejmě moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají manželé dle stávající legislativy.

27. 2. 2024  Den lidových krojů ve Sněmovně

27. 2. 2024  Tento týden jedná Sněmovna
V úterý odpoledne začíná 94. schůze Poslanecké sněmovny, na které by poslanci mohli hlasovat o uzákonění možnosti uzavírat manželství i pro páry stejného pohlaví. 

26. 2. 2024  Výrazná účast české parlamentní delegace na Zimním zasedání Parlamentního shromáždění OBSE
Ve dnech 22. – 23. února 2024 se ve Vídni uskutečnilo 23. Zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 230 parlamentářů z 54 členských zemí OBSE.

21. 2. 2024  Prezident Angolské republiky navštívil Poslaneckou sněmovnu

9. 2. 2024  Sněmovna odsouhlasila změny ve státním zastupitelství, posunula se i v debatě o tzv. manželství pro všechny
Poslanci tento týden jednomyslně podpořili novelu zákona o státním zastupitelství. Vedoucí státní zástupci, včetně nejvyššího státního zástupce, budou nově jmenováni na pevné – sedmileté – funkční období.


5. 2. 2024  Tento týden jedná Poslanecká sněmovna
Poslanci zahájili 92. schůzi. V úterý v podvečer se vrátili k zákonu o úložištích radioaktivního odpadu, který jim vrátil Senát. Přijali ho ale nakonec v původní sněmovní verzi. Na čtvrtek je pak svolána 93. schůze.

1. 2. 2024  Předsedkyně Sněmovny M. Pekarová Adamová podpořila kampaň Suchej únor

25. 1. 2024  Sněmovnou prošla nová zbraňová legislativa, korespondenční volba míří do výborů
Sněmovna schválila ve třetím čtení zákon o zbraních a střelivu. Tento týden ukončila také úvodní kolo projednávání návrhu na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. 

22. 1. 2024  Poslaneckou sněmovnu čekají tento týden čtyři různé schůze
Tématem bude opět hlavně korespondenční volba. Poslanci se vrátí ale i k řádné lednové schůzi z minulého týdne a čeká je také dvojice jednání svolaných z podnětu opozice.

19. 1. 2024  Jednání o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí bude pokračovat v úterý
První čtení návrhu na uzákonění korespondenčního hlasování ze zahraničí Sněmovna tento týden nedokončila a schůzi přerušila do úterý 23. ledna.

18. 1. 2024  Sněmovna pokračuje v debatě o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí
O předloze skupiny koaličních poslanců, kterou by se zavedla možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, Sněmovna diskutuje od středečního rána. V pátek ji pak čeká také další schůze k návrhu na zvýšení příspěvků na péči pro občany se zdravotním postižením.

16. 1. 2024  Uctění památky Jana Palacha

15. 1. 2024  Sněmovnu tento týden čekají tři schůze, mimo jiné i k návrhu na korespondenční volbu
Poslanci se v úterý sejdou na první letošní řádné schůzi. Ve středu je pak čeká úvodní kolo debaty o korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí. Věnovat by se měli i návrhu na zvýšení příspěvků na péči.

15. 1. 2024  Sbírka z vánočního stromu Sněmovny přispěje na léčbu šestileté holčičce

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)