Přijetí zahraničních návštěv

Evropská unie Setkání s eurokomisařkou Stellou Kyriakides (29. 3. 2022)
Ve čtvrtek 24.3.2022 se zástupci VZ, spolu se zástupci z dalších výborů PSP ČR, setkali s eurokomisařkou zodpovědnou za zdraví a bezpečnost potravin S. Kyriakides. Řešila se především aktuální témata jako je covid a pomoc Ukrajině. Důležitá diskuse proběhla i ohledně nadcházejícího předsednictví EU.

Současná zdravotní rizika v souvislosti s uprchlickou krizí v důsledku války na Ukrajině probírali s eurokomisařkou Stelou Kyriakidesovou, která je zodpovědná za agendu zdraví a bezpečnost potravin, poslanci z výboru pro evropské záležitosti, výboru pro zdravotnictví a ze zemědělského výboru. Evropská unie vytvořila vlastní systém přesunu ukrajinských pacientů z řad běženců z nejvíce zatížených členských zemí do států s potřebnými kapacitami. Za tím účelem bylo vytvořeno 10 tisíc lůžek. Odborníci pracují na vytvoření sítě ukrajinských zdravotníků soustřeďujících se na duševní zdraví. Stela Kyriakidesová zdůraznila důležitost uznávání diplomů ukrajinských zdravotníků. Paralelně se starostí o uprchlíky z válkou postižené Ukrajiny přitom Evropská komise aktivně podporuje pokračující vakcinaci. Covidová pandemie podle eurokomisařky ukázala solidaritu evropských zemí. Pracuje se na vybudování silné evropské zdravotní unie, která za předpokladu zachování suverenity národních zdravotnických systémů vytvoří jednotnou strategii přístupu k lékům a posílí odpovědnost zdravotnických orgánů. Snahy evropské zdravotní unie zastřeší úřad HERA, disponující čtyřmi miliardami eur.

Hovořilo se také o potravinové udržitelnosti, která je v Evropě jednou z hlavních priorit unijní politiky, jež se potýká s důsledky války na Ukrajině. Jak prohlásila eurokomisařka Stela Kyriakidesová v debatě se členy Sněmovny, Evropská politika požaduje ve zvýšené míře dbát na bezpečnost potravin od výrobce po spotřebitele. Cílem je dosažení potravinové udržitelnosti v Evropě.
Setkání s eurokomisařkou Stellou Kyriakides (29. 3. 2022)
Setkání s eurokomisařkou Stellou Kyriakides (29. 3. 2022)
Setkání s eurokomisařkou Stellou Kyriakides (29. 3. 2022)

Navigace sekce Výbor pro zdravotnictvíISP (příhlásit)