Přijetí zahraničních návštěv

Předseda výboru pro bezpečnost PhDr. Pavel Žáček, Ph.D., ve čtvrtek 14. července 2022 přijal tureckého velvyslance v České republice Jeho excelenci Egemena Bağışe
Předseda výboru pro bezpečnost projednal s tureckým velvyslancem veškeré aktuální otázky bilaterálních vztahů ČR – Turecko, zdůraznil důležitost komunikace na úrovni EU – Turecko, spolupráci v rámci NATO a potřebu koordinace řešení krize na Ukrajině i v dalších regionech.
Turecký velvyslanec především zmínil česko-tureckou obchodní bilanci, či spolupráci v obranném průmyslu. Při diskusi o rusko-ukrajinské válce uvedl, že Turecko pochopitelně vnímá Ruskou federaci jako hrozbu, a podporuje Ukrajinu i vojensky, ale zároveň se od počátku snaží být prostředníkem jednání mezi oběma stranami, aby bylo možné co nejdříve válku ukončit. Zároveň informoval o snaze vytvořit a zajistit koridor k vývozu obilovin z Ukrajiny.
Předseda výboru ocenil přístup Turecka v oblasti rozšíření NATO o dva nové členy – Švédsko a Finsko, a dodal, že byl vždy přesvědčen, že dojde k vzájemné dohodě, která výrazně posílí kolektivní obranu našeho východního křídla.
Turecký velvyslanec také podrobně informoval o situaci v Sýrii a složitém řešení pobytu více než tří milionů syrských uprchlíků. Jeho vláda by při řešení této krize uvítala širší mezinárodní zapojení.
V souvislosti s prioritami českého předsednictví při Radě EU J. E. velvyslanec mj. připomněl, že Turecko je kandidátskou zemí pro vstup Evropské unie od roku 1999. Prohloubení dialogu v této oblasti by bylo velmi prospěšné pro obě strany. V této souvislosti byla zmíněna i otázka ochrany lidských práv a oficiální pozice ČR při podpoře obnovení dialogu mezi Tureckem a Řeckem.
Předseda výboru konstatoval, že dopady ruské agrese zásadně změnily situaci ve světě, zdůraznil přitom potřebu stavět nové mosty a prosazovat společné cíle. V neposlední řadě pak ocenil spolupráci v bezpečnostní oblasti, včetně boje proti terorismu.