Stanovisko k článku "Otrava ve Sněmovně" v deníku Blesk z 5. 5.

10. 5. 2016

     Ve výše uvedeném článku uvádí autor Marcel Mihalík, že konzumací  kuřecí kapsy plněné rajčaty a smažených brambor v poslanecké jídelně došlo u minimálně 9 poslanců k zažívacím problémům ze špatného jídla.  K tomu vedoucí oddělení gastronomie Kanceláře Poslanecké sněmovny Josef Nevečeřal sděluje následující: „Suroviny pro výrobu pokrmů jsou nakupovány v osvědčených a zavedených velkoobchodech, jako jsou Makro, Bidvest a další, v žádném případě nenakupujeme u neznámých nebo začínajících obchodníků, u kterých je kvalita dodávaných surovin neznámá. Uložení potravin ve skladech je na odpovídající úrovni, odděleně podle druhů v chladících či mrazících boxech. Výrobní prostory v kuchyni jsou zařízeny moderními přístroji a plně odpovídají hygienickým požadavkům. V kuchyni pracují kuchaři, kteří jsou minimálně vyučení v oboru, někteří z nich mají střední odborné vzdělání s maturitou, takže zpracování surovin provádějí zkušení a odborně fundovaní pracovníci. Výrobní proces v kuchyni je pod hygienickou kontrolou, ve dnech jednání Poslanecké sněmovny kontroluje výrobu Oddělení hygieny výživy Ochranné služby Policie ČR. Pracovník této služby je přítomen při výrobě téměř celé dopoledne (obvykle od 9 do 12 hodin) a přímo v kuchyni kontroluje suroviny, z kterých se vyrábí, kontroluje dodržování technologického postupu přípravy, kontroluje čistotu a hygienu prostředí i pracovníků, po ukončení výroby odebere vzorky, které odváží k rozboru do laboratoře. Kromě této hygienické kontroly jsou výrobní i odbytová střediska oddělení gastronomie KPS namátkově kontrolována  Hygienickou stanicí hl.m.Prahy, oddělením hygieny výživy. V poslanecké a zaměstnanecké jídelně, které mají společnou kuchyni, se ve dnech jednání Poslanecké sněmovny stravuje průměrně 300-350 osob denně.“

      Z těchto důvodů je vedoucí oddělení gastronomie Kanceláře Poslanecké sněmovny Josef Nevečeřal přesvědčen, že k zažívacím problémům nemohlo dojít v důsledku konzumace jídel v poslanecké jídelně.

Dne 6. května 2016 uskutečnila Hygienická stanice hl. m. Prahy kontrolu centrální kuchyně Poslanecké sněmovny. Výsledky kontroly jsou uvedeny v oficiálním protokolu, který je přiložen.

Z protokolu vyjímáme hlavní pasáž:

10. Kontrolní zjištění včetně uvedení podkladů, ze kterých vychází

Dnešního dne – 6. 5. 2016 byl proveden státní zdravotní dozor v centrální kuchyni Poslanecké sněmovny. Jednalo se o kontrolu na základě podnětu, který byl na Hygienickou stanici hl. m. Prahy doručen elektronickou spisovou službou téhož dne. Stěžovatel v něm poukazoval na zdravotní potíže devíti konzumentů po požití pokrmu s názvem „Kuřecí kapsa plněná rajčaty a smažené brambory“.

Kontrola byla zahájena ve 13.15 ve spolupráci s vedoucím stravovacího úseku – p. Nevečeřalem a poté se šéfkuchařem kuchyně. Vedoucí provozu i šéfkuchař byli o celém problému již informováni, a to jak bezprostředně po začátku zdravotních potíží strávníků, tak i z médií (viz článek Blesk, 5. 5. 2016). K celé situaci uvedli, že k problému došlo již více než před 3 týdny, konkrétně 13. 4. 2016. V tento den byl zmiňovaný pokrm na denním menu, tato skutečnost byla doložena i zpětným výpisem jídelních lístků. U strávníků se objevily zdravotní potíže typu žaludeční nevolnost, průjem. Dle sdělení p. Nevečeřala byl povolán i závodní lékař MUDr. František Kostka, který doporučil převoz do zdravotnického zařízení, přičemž případy vyhodnotil spíše jako „možné“ virové onemocnění. Bližší informace jako lékařské zprávy postižených apod. nebyly při kontrole k dispozici.

Podle záznamů bylo 13. 4. 2016 připraveno a zkonzumováno 20 porcí uvedeného pokrmu, přičemž onemocnělo celkem devět lidí. Šéfkuchař na celý problém zareagoval a dle jeho výpovědi povolal interního hygienika, aby celkovou situaci vyhodnotil, popř. provedl odběr vzorků surovin, které zbyly z přípravy. Byla tak odebrána sušená rajčata, jejichž výsledek byl dle laboratoře vyhovující.

Nikdo z personálu netrpěl v posledních týdnech infekčním onemocněním. Pouze dva zaměstnanci byli v pracovní neschopnosti – z důvodu operace páteře a kloubů. Zaměstnanci jsou stálí, fluktuace je nízká.

K příloze protokolu uvádíme:

Počet porcí/den: cca 200 – 300

Sortiment: hotové a minutkové pokrmy, zeleninové saláty, dezerty, nápoje

V01 – všichni zaměstnanci přítomni na místě kontroly měli platné zdravotní průkazy

V02 + 03 – osobní a provozní hygiena byla v době kontroly vyhovující. Sanitární zařízení pro osobní hygienu byla opatřena mycími a osoušecími prostředky. Zaměstnanci měli čistý pracovní oděv a používali ochranné pracovní pomůcky. Předměty a zařízení přicházející do styku s potravinami byla udržována v čistotě a pořádku. Provozní úklidy jsou dle sdělení prováděny pravidelně každý den, hned po skončení přípravy jídel.

V07 – suroviny a potraviny byly skladovány dle druhu a slučitelnosti. Provozovna má k dispozici dostatek skladovacího zařízení. Nebyly nalezeny žádné zchlazené nebo zmrazené hotové pokrmy.

V08 – byly namátkově zkontrolovány doby spotřeby u potravin v chladicích a mrazicích zařízeních – doby spotřeby byly vyhovující.

V10 – byly předloženy dodací listy k dodávaným surovinám: maso, mléčné výrobky.

V15 – v době kontroly byly změřeny teploty hotových pokrmů umístěných ve výdejní vaně. Teploty byly měřeny kalibrovaným teploměrem typem HDT 300E. Teploty byly vyhovující.

Tomatová polévka: 66,6 st. Celsia

Rýže: 70 st. Celsia

Omáčka vepřová na pórku: 77,2 st. Celsia

V16 + 32 + 37 – byl předložen důkaz, že je zaveden stálý postup založený na zásadách HACCP. Systém kritických bodů je dodržován, pravidelně je prováděn audit specializovanou firmou. Evidence jsou pravidelně vedeny, personál je taktéž proškolován v ročních intervalech či v případě potřeby. Byl předložen záznam z posledního auditu – březen 2016.

V40 – Informace o alergenech jsou strávníkům poskytovány v jídelních lístcích, které jsou jednak k dispozici v elektronické databázi, tak přímo ve výdeji. Zaměstnanci jsou o této problematice dostatečně proškoleni.

check list HVY 6.5.2016.pdf (Dokument PDF, 174 KB)
Protokol.pdf (Dokument PDF, 2 MB)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)