V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám

27. 1. 2025

Tisková zpráva poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové.

V Poslanecké sněmovně 27. 1. 2025 proběhl II. ročník konference „Bez sester to nejde“, která v tomto roce nesla název „Co se podařilo a co dál?“. Konferenci tradičně společně pořádaly poslankyně Ivana Mádlová a Věra Adámková. Cílem konference bylo představit téměř 200 posluchačům z celé České republiky roční spolupráci obou poslankyň se zástupci praxe, s odborníky i se vzdělavateli na reformě sesterské profese. Poslankyně Ivana Mádlová konferenci zahájila slovy: „Říká se, že kde je vůle, tak tam je i cesta. Já musím říct, že vůli a konstruktivní atmosféru jsem cítila po celý rok nejen na jednáních u kulatého stolu, ale i při svých výjezdech do nemocnic a na konference, které jste zase Vy pořádali k dalším otázkám sesterské profese. Vůli bychom tedy měli a já věřím, že brzy se vydáme i na cestu ke změně, kterou profese sestry v České republice potřebuje. Musí to být změna komplexní a musí mít širokou podporu. Musíme zdůraznit, že role sestry je důležitá a nezastupitelná.“.

Společně s poslankyní Mádlovou konferenci zahájil také místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka, který především zdůraznil nezastupitelnou roli sester, poděkoval sestrám za jejich práci a apeloval na další rozvoj profese.

Poslankyně Věra Adámková, která stojí v čele Pracoviště preventivní kardiologie IKEM a patří mezi uznávané lékařské kapacity v České republice, zdůraznila roli sestry v celém zdravotnickém týmu a upozornila na potřebu zvýšit atraktivitu a prestiž sesterské profese v České republice. Poslankyně Věra Adámková uvedla: „Jako lékařka vím, že role sester je klíčová. S tím souvisí neustálá potřeba rozšiřovat jejich kvalifikaci, vzdělání a ruku v ruce s tím i kompetence. Moje vize do značné míry koresponduje se zahraniční praxí, kde se daří vychovávat mimořádně vzdělané a kompetentní sestry, ale nezapomíná se ani na další ošetřovatelský personál. Bez vzdělaných a kompetentních sester s chutí neustále se vzdělávat to ale opravdu nepůjde.“. Věra Adámková poděkovala přítomným odborníkům za spolupráci v rámci kulatých stolů a zdůraznila, že nyní je na zákonodárcích a vládě, aby potřebné změny přijali.

Ladislav Dušek, ředitel Úřadu zdravotnických informací a statistiky, prezentoval klíčová data týkající sesterské profese a krátce hovořil i o programu, který by měl vést k rozšíření personálních kapacit sester. Poslankyně Mádlová a Adámková na potřebu vzniku tohoto programu upozorňovaly v loňském roce opakovaně. Zahraniční pohled přineslo vystoupení Silvie Neumann-Ponesch z University of Applied Science v Linzi, která hovořila o praktickém fungování sester s vyššími kompetencemi v Rakousku i v EU. Na konferenci dále vystoupila například hlavní sestra Ministerstva zdravotnictví Alice Strnadová nebo ředitelka Střední zdravotnické školy Ruská Ivanka Kohoutová.

Se svým příspěvkem vystoupila také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková: „Konferenci považuji za příležitost k hledání konsenzu, který je pro fungování našeho zdravotnictví velmi důležitý. Věřím, že z konference mohou vzejít závěry, které později vejdou do praxe. V současné době jsme totiž spíše v situaci, kdy řada věcí existuje v teoretické, nikoli praktické rovině.“. Předsedkyně Žitníková ve svém vystoupení hovořila především o benefitech a pracovních podmínkách sester, ale upozornila i nanenaplněné sliby ministra Válka. V této souvislosti předsedkyně Odborového svazu upozornila na kampaň „Slibem neuzdravíš“, která právě na problém nenaplněných slibů upozorňuje.

Poslankyně Ivana Mádlová na konferenci představila Strategii pro rozvoj profese sestry, na které v roce 2024 pracovala společně s poslankyní Věrou Adámkovou a jejíž obsah do značné míry vzešel z kulatých stolů, které poslankyně pořádaly ke konkrétním problémům sesterské profese. Poslankyně Mádlová ke Strategii uvádí: „Jde o soubor reforem, které by profesi sestry měly plně etablovat na 21. století. Změnami by mělo projít vzdělávání, kompetence i benefity a pracovní podmínky. Musíme držet prst na tepu doby a inspirovat se i v zahraničí, kde mají vysoce kvalifikované sestry, ale do péče efektivně zapojují i nižší ošetřovatelský personál. Prostupnější vzdělávání, které je úzce spojené s praxí, je hlavním pilířem mé strategie. Chci také, aby se konečně rozhodlo o tom, kdo bude hlasem sester. Má-li to být silná profesní organizace, tak potřebujeme zřídit Komoru sester s povinným členstvím, které ostatně u profesních organizací vyžaduje i Ústavní soud.“.

V závěru konference prof. Andrea Pokorná, proděkanka pro nelékařské studijní programy a informační technologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, upozornila na potřebu jednotného postupu, otevřené diskuse a odložení osobních sporů. Jen tak totiž lze prosadit změny, které jsou profesi sestry tolik důležité a aktuální. Takovým prostorem k diskusi byla v loňském i letošním roce konference „Bez sester to nejde“ poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové.



V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025) V Poslanecké sněmovně proběhl II. ročník konference věnované sestrám (27.01.2025)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)