Seminář: Aktuální data o proočkovanosti populace se zaměřením na očkování proti HPV

5. 12. 2023

Tisková zpráva ze semináře

Očkování dívek i chlapců proti lidským papilomavirům (HPV) zabraňuje vzniku vážných nádorových onemocnění a chrání lidské životy

V České republice je, obdobně jako ve většině vyspělých zemí Evropy, zaveden vakcinační program proti lidským papilomavirům. Tyto vakcíny jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Očkování se týká dívek i chlapců.

  • Očkování je pro dívky hrazené od 1. dubna 2012 a novelou zákona č. 290/2017 Sb. v srpnu 2017 bylo očkování rozšířené také pro chlapce, pro obě pohlaví platí výše uvedené věkové rozmezí (s platností od 1. 1. 2018).

Zásadní zprávou je již schválené rozšíření hrazeného očkování na věkový interval
11 – 15 let, pro dívky i chlapce, a to s platností od 1.1. 2024. Rozšířením věkového intervalu hrazeného očkování se ČR zařadila po bok většiny vyspělých států.

Ve spektru současných možností boje se zhoubnými nádory je toto očkování skutečně průlomovou a velmi účinnou prevencí řady velmi vážných nádorových onemocnění, jako jsou karcinomy hrdla děložního, vulvy, anu, penisu, vaginy, ale také např. karcinomu orofaryngu. Celkem je popsáno cca 150 lidských papilomavirů, z nichž přibližně 40 napadá genitální oblast a jsou tak označovány za celosvětově nejčastěji sexuálně přenášenou chorobou. Právě proti nim toto dostupné očkování chrání. Zásadní skutečností je, že očkováním lze zabránit samotnému vzniku těchto onemocnění, neboť očkování potlačuje samotnou příčinu vzniku a rozvoje daných maligních onemocnění.

V české populaci jde o problém s velkým populačním a epidemiologickým dopadem, neboť počet těchto HPV pozitivních nádorů celkově setrvale narůstá. Tento fakt dokládají i nově uzavřená data Národního onkologického registru za rok 2021 - 2022. Ročně v ČR nově onemocní nádory asociovanými s HPV (tzv. incidence) 2 758 pacientů (z toho 1 144 mužů) a s osobní zkušeností s těmito nádory žije (tzv. prevalence) 30 771 osob (z toho 6 755 mužů). S výjimkou karcinomu děložního hrdla (kde se na poklesu počtu nemocných podílí běžící screeningový program) počty těchto nádorových onemocnění každoročně rostou o +3 až +5% a onemocnění postihuje i relativně mladé pacienty. Incidence začíná narůstat již od věkových kategorií 30 – 35 let, podstatná část pacientů je tedy postižena v mladém, produktivním, věku.

Tisková konference shrnula dostupnost očkování proti HPV v ČR a uvedla zcela nové údaje o tzv. proočkovanosti, včetně predikce za rok 2021 a na následující roky. Nově jsou k dispozici kompletní a validovaná data Národního zdravotnického informačního systému za období 2010 – 2023, která umožňují vyhodnocení dlouhodobých trendů.

Analyzujeme-li pouze očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pak prooočkovanost dívek ve věku 13 – 14 let dosáhla v roce 2021 úrovně 69,2%, avšak jsou zde patrné velmi vysoké rozdíly mezi jednotlivými regiony ČR (58% - 73%). Pro roky 2022 - 2023 je z dat predikována proočkovanost vyšší než 69%. Pozitivním faktem zde je, že u regionů s dlouhodobě velmi nízkou proočkovaností (Zlínský kraj, Jihomoravský kraj, Praha) dochází k postupnému zlepšování situace. 

Velmi pozitivním faktem je, že nově dostupná data ukazují na významný růst počtu očkovaných chlapců. Ve skupině chlapců, kteří dosáhli 13 let věku v roce 2021, bylo proti HPV z veřejného zdravotního pojištění očkováno 26 129 osob. Tyto údaje znamenají 42,5% proočkovanost. Je zde jasně patrný vliv hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění; před rokem 2018 bylo očkování hrazeno pouze několika desítkám chlapců ve věku 13 – 14 let.

Lze uzavřít, že proočkovanost proti HPV vykazuje u dívek i chlapců pozitivní a rostoucí trend. Dostupná data nicméně stále ukazují na existující rezervy v této prevenci, je nezbytné zvýšit celkovou populační proočkovanost a zejména se zaměřit na odstranění rozdílů mezi regiony. Z těchto důvodu má velký smysl občany o přínosu očkování informovat a zvýšit tak jejich účast v hrazeném vakcinačním programu.

 

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)