Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců

24. 11. 2023

Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, Vaše Magnificence, vážená paní rektorko a vážený pane rektore, vzácní hosté, dámy a pánové,

je mi velkým potěšením, že tu dnes mohu s Vámi oslavit otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců.

Bezpečnost dodavatelských řetězců je komplexní otázka, se kterou se nyní potýká většina rozvinutých států. Stále přetrvávající následky výpadku produkce během pandemických let a zvyšující se napětí v důsledku revizionistického působení Ruska a Číny nás nutí přehodnotit zažité pravdy o globalizaci a provázanosti ekonomik.

Otevření Centra tak nemohlo přijít v lepší chvíli. Díky úsilí kolegů z Univerzity Karlovy a Národní univerzity se podařilo otevřít toto Centrum ani ne do osmi měsíců od podepsání vzájemného memoranda, ke kterému došlo v průběhu mé návštěvy Tchaj-wanu v březnu letošního roku.

S Tchaj-wanem máme mnoho společného. Obě naše země si svobodu a demokracii vydobyly a uhájily proti větším a silnějším oponentům; obě se nacházejí v regionech zatížených geopolitickými ambicemi. Možná právě proto nacházíme společné porozumění ve spolupráci v oblasti ochrany našich zemí, občanů a jejich prosperity.

Prosperita se totiž dá budovat jen ve stabilním prostředí, a předvídatelnost a připravenost jsou dvěma základními kameny pro dosažení stability. Vybudování tohoto centra s cílem soustředit se na prognózu vývoje globální ekonomiky, na předpověď možných rizikových situací, jejich prevenci a na přípravu flexibilních kontingenčních plánů je tak naprosto klíčové pro budoucí prosperitu a stabilitu naší ekonomiky.

Schopnost aktivní prevence proti ekonomickému nátlaku ostatně vyžaduje i nově schválená Bezpečnostní strategie České republiky. Hlavní výzvou je pro nás jednoznačně Čína, jež zneužívá svou ekonomickou sílu a význačné postavení ve výrobních procesech mnoha moderních technologií. Jsem proto velice ráda, že se podařilo navázat spolupráci právě s Tchaj-wanem, který má s čínským působením mnohaleté zkušenosti. Tchaj-wan je navíc globálním hráčem v oblasti polovodičového průmyslu, který patří mezi sféry, ve kterých je odstínění vlivu Číny prioritou; nejen pro Česko, ale také naše partnery a spojence. Věřím proto, že výsledky práce Centra budou přínosné nejen pro naše dvě strany.

Na závěr bych ráda připomněla, že toto Centrum není jediným projektem, který Češi a Tchajwanci společně připravují. V dohledné době by mělo vzniknout Centrum pro výzkum a vývoj pokročilých čipů na Masarykově univerzitě v Brně, a rozbíhá se také stipendijní program pro české studenty v oblasti polovodičů. Před několika dny byla zveřejněna zpráva, že tchajwanský fond Taiwania Capital schválil investici ve výši 132 milionu korun do holešovického startupu VRgineers, který vyvíjí letecké simulátory pro civilní i vojenské užití. Tento výčet by mohl pokračovat a jednoznačně dokládá, že Česká republika a Tchaj-wan nejen, že sdílejí společné hodnoty, ale že dokážou velmi efektivně a smysluplně spolupracovat a dosahovat konkrétních výsledků.

Ještě jednou děkuji všem, kdo se na realizaci tohoto projektu podíleli a podílí a tímto přeji Centru odolnosti dodavatelských řetězců do začátku vše nejlepší.



Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023) Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023) Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023) Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023) Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023) Projev předsedkyně Sněmovny u příležitosti otevření Centra odolnosti dodavatelských řetězců (24.11.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)