Česká delegace na 147. Shromáždění Meziparlamentní unie v Luandě

6. 11. 2023

Ve dnech 22. – 27. října 2023 se v hlavním městě Angoly konalo 147. Shromáždění Meziparlamentní unie.

Poslaneckou sněmovnu reprezentoval vedoucí Stálé delegace Viktor Vojtko a poslanci Petr Fifka a Tomáš Kohoutek. Za Senát se zúčastnily senátorky Helena Pešatová a Adéla Šípová.

Meziparlamentní unie sdružuje 180 členských parlamentů z celého světa a slouží jako jedinečná platforma pro parlamentní diplomacii, výměnu zkušeností a dobré praxe v legislativní činnosti, podporu demokracie, lidských práv, rovnoprávnosti žen a mužů a udržitelného rozvoje. Úzce spolupracuje s OSN.

Během šestidenního jednání probíhala obecná rozprava na téma: Práce parlamentů pro dosažení míru, spravedlnosti a silných institucí. V rozpravě vystoupil V. Vojtko s projevem připomínajícím 40 let od únosu československých občanů v Angole a tehdejší přijetí rezoluce Meziparlamentní unie. Zároveň vyzval k další práci na revizi mezinárodních institucí, která by přispěla k dosažení míru.  

Diskuse v jednotlivých výborech se týkaly přístupu k obnovitelným zdrojům energie, potravinové bezpečnosti, sociálního a humanitárního dopadu používání autonomních zbraní, práce OSN v Angole, prosazení rovného zastoupení mužů a žen ve Valném shromáždění OSN atd.

Stálý výbor pro demokracii a lidská práva připravil rezoluci „Orphanage Trafficking: the Role of Parliaments in Reducing Harm“ („Pašování dětí v sirotčincích: Role parlamentů v minimalizaci škod“). Česká delegace prosadila do finálního návrhu rezoluce několik svých pozměňovacích návrhů, zejména směrem k posílení prevence, mezinárodnímu sdílení informací a poskytování asistence poškozeným dětem.  

V. Vojtko se také účastní Pracovní skupiny pro vědu a technologie, kde byl zvolen zpravodajem pro připravovanou mezinárodní Chartu k etice ve vědě a technologiích. Ta by se měla schvalovat v roce 2024. 

V rámci každého shromáždění se rozhoduje o tzv. urgentním bodu jednání, kdy poslanci z celého světa hlasují, která situace kdekoliv ve světě vyžaduje aktuální pozornost, soustředěnou pomoc a diplomatické řešení podporované parlamenty. Ve finálním hlasování se rozhodovalo mezi návrhem arabských zemí, Íránu, Indonésie a Jihoafrické republiky „Ukončení války a porušování lidských práv v Gaze“ proti návrhu Kanady, Argentiny a několika evropských zemí „K společným základům pro mír“, mj. odsuzující teroristický útok Hamásu a uznávající právo Izraele na obranu. Tento návrh podpořila všemi hlasy i česká delegace. Tentokrát však nedošlo k prosazení žádného návrhu, protože ani jeden neobdržel více než dvě třetiny hlasů.

Během shromáždění byla také zvolena ze čtyř afrických kandidátek nová prezidentka Meziparlamentní unie pro následující tříleté období, Dr. Tulia Ackson z Tanzánie.

U příležitosti návštěvy Angoly přijal českou delegaci ministr pro ekonomiku a plánování M. A. C. João. Jednání se týkalo spolupráce s Angolou v oblastech dodávek surovin nebo spolupráci ve vzdělávání. Bilaterální jednání proběhla mj. s delegacemi z Myanmaru, Ázerbajdžánu nebo Tanzánie.



Česká delegace na 147. Shromáždění Meziparlamentní unie v Luandě (6.11.2023) Česká delegace na 147. Shromáždění Meziparlamentní unie v Luandě (6.11.2023) Česká delegace na 147. Shromáždění Meziparlamentní unie v Luandě (6.11.2023) Česká delegace na 147. Shromáždění Meziparlamentní unie v Luandě (6.11.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)