Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni

24. 2. 2023

Výrazná účast české parlamentní delegace na Zimním zasedání Parlamentního shromáždění OBSE ve Vídni

Ve dnech 23. – 24. února 2023 se ve Vídni uskutečnilo 22. Zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE).  Za ČR se zasedání zúčastnili tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: poslankyně Lucie Potůčková, která delegaci vedla, poslanci Hayato Okamura, Jan Richter a senátor Ladislav Václavec.

Letošní Zimní zasedání se neslo v bouřlivém duchu: její termín spadal na roční výročí válečného vpádu Ruské federace na území Ukrajiny a situace byla navíc vyostřená tím, že  konference se - díky vízům uděleným hostitelským Rakouskem - účastnila i část ruské a běloruské delegace.

Téma pokračující brutální ruské agrese na Ukrajině se nesla jako hlavní téma všemi částmi konference – debatami v jednotlivých výborech i v hlavní rozpravě v plénu. Mnohé národní delegace, a česká delegace spolu s nimi, vyjadřovaly obrovskou solidaritu nejen ve svých projevech, ale i v symbolických gestech: při projevech ruské a běloruské delegace demonstrativně opouštěly sál, případně svůj protest dávaly najevo máváním vlajek v ukrajinských barvách.

Česká delegace vyjádřila jasně postoj naší země, který byl úzce koordinován s Odborem bezpečnostní politiky MZV ČR a Stálou misí ČR při OBSE ve Vídni. V hlavní plenární debatě poslankyně Lucie Potůčková ve svém vystoupení ostře odsoudila ruskou agresi. Připomněla ruskou invazi v roce 1968 v tehdejším Československu pod záminkou „bratrské pomoci“, která trvala 33 let. I když nám Ukrajina děkuje za dodávky zbraní a veškerou pomoc, měli bychom to být my, kdo je Ukrajincům vděčný za to, že pokládají své životy za naši svobodu a základní hodnoty.

Debata v lidskoprávním výboru probíhala na téma: „Odpovědnost za porušování lidských práv v době konfliktu“. Poslankyně Lucie Potůčková v této souvislosti informovala přítomné o veřejném slyšení, jenž se konalo v říjnu loňského roku v Poslanecké sněmovně pod záštitou předsedkyně PS za účasti zástupkyň ukrajinských lidskoprávních organizací, které podaly svědectví o konkrétních válečných zločinech proti lidskosti a porušování lidských práv na Ukrajině. Lucie Potůčková zdůraznila, že všechna svědectví by měla být zaznamenána a měl by být zřízen mezinárodní tribunál, který by postavil všechny válečné zločince před odpovědnost. Zmínila zapojení České republiky do tzv. Základní skupiny OBSE (Core Group), složené z mezinárodních právních expertů, která koordinuje jednotlivé kroky vyšetřování. Lucie Potůčková také vyslovila velké poděkování profesorce Veronice Bílkové, člence expertní mise Moskevského mechanismu OBSE, za její vynikající, detailní zprávu o porušování lidských práv na Ukrajině.

V Ad hoc výboru pro migraci PS OBSE se projednávala zpráva z polní mise výboru zaměřené na integraci ukrajinských uprchlíků v ČR, která proběhla v prosinci 2022. Její závěry přednesené předsedou výboru, britským poslancem Markem Pritchardem, velmi ocenily komplexní a koordinovaný přístup, který ČR při přijímání ukrajinských uprchlíků aplikovala,

i nesmírnou solidaritu českých občanů. Ve svých závěrečných doporučeních zpráva podala výčet mnoha příkladů dobré praxe, a zmínila také obtíže, se kterými se ČR v druhé integrační fázi potýká. Na zprávu za českou delegaci ve svém vystoupení reagovala poslankyně Lucie Potůčková, která ocenila, že zpráva vyznívá pro ČR velmi pozitivně. Členy výboru ujistila o tom, že ČR je připravena Ukrajině pomáhat, dokud bude pomoc potřeba.

Na okraj zasedání proběhlo bilaterální jednání české delegace s ukrajinskou delegací, která se kvůli přítomnosti zástupců Ruské federace oficiálně neúčastnila Zimního zasedání, ale byla ve Vídni celou dobu přítomna. Ukrajinští poslanci velmi ocenili veškerou vojenskou a humanitární pomoc, i morální podporu České republiky, které se Ukrajině i ukrajinským uprchlíkům od začátku válečného konfliktu dostává. Česká delegace mimo jiné vyjádřila podporu ukrajinské iniciativě, která usiluje o dočasné pozastavení členství delegace Ruské federace v PS OBSE.

Nad rámec oficiálního programu se poslanec Hayato Okamura účastnil doprovodné akce PS OBSE zaměřené na lidskoprávní situaci v Bělorusku, jejímž hlavním hostem byla představitelka běloruské opozice Světlana Tichanovská. Hayato Okamura při této příležitosti zmínil českou podporu běloruské demokracie, a informoval také o činnosti české poslanecké skupiny na podporu demokracie v Bělorusku a o utváření Kanceláře demokratického Běloruska v Praze.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.

Zimní zasedání PS OBSE dává každoročně příležitost pro parlamentáře z celého regionu OBSE k diskusi s čelními představiteli této organizace o důležitých tématech vztahujících se k závazkům a hodnotám této organizace. Během jednání se připravují hlavní rezoluce, které budou projednány na Výročním zasedání PS OBSE, které se letos v červenci uskuteční ve Vancouveru.



Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023) Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023) Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023) Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023) Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023) Zimní zasedání PS OBSE ve Vídni (24.02.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)