Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny

10. 2. 2023

Navrhované změny v podporách uprchlíků z Ukrajiny jsou ve Sněmovně před schvalováním. V dnešním druhém čtení poslanci podali dvojici pozměňovacích návrhů. Opoziční ANO chce zrušit předpokládané rozšíření možností získání kvalifikace logopeda, ustanovení má za takzvaný přílepek. Koalice navrhla zpřesnění rozsahu majetku Ukrajinců, který bude hrát roli při posuzování nároku na humanitární dávku a její výši. Poslanci budou o podobě předlohy hlasovat na příští schůzi, která začne ve druhé polovině února.

Novela zákonů zvaných lex Ukrajina zejména zpřísňuje od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Úpravy čekají rovněž vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování. Změny mají podle vlády zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení jejich životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti. Už od dubna má předloha převést asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní navíc také například evidenci všech pracovních dohod ukrajinských běženců.

Rozšíření možností získání kvalifikace logopeda vláda navrhla kvůli růstu poptávky po těchto službách v souvislosti s přílivem dětských uprchlíků. Podle skupiny poslanců ANO v čele s Ivanou Mádlovou by to ale vedlo ke "snížení nároků na výkon profese".

Nárok na humanitární dávku a její výše se bude podle novely odvíjet prvních pět měsíců od udělení dočasné ochrany od životního minima. Po této době bude nárok a výše dávky navázán podle předlohy na existenční minimum s výjimkou lidí, kteří například kvůli věku, péči o malé dítě, invaliditě nebo studiu nemohou pracovat. Při posuzování nároku na dávku a její výši budou úřady vycházet z příjmů žadatele v Česku i v cizině a z jeho majetkových poměrů. Nadále bude ale možné i čestné prohlášení. Skupina koaličních poslanců vedených Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) navrhla vlastnictví majetku výslovně vztáhnout jen na ten v Česku.

Roli ve výši dávky budou hrát také započitatelné náklady na bydlení, které vymezí vláda. Souvisí to s tím, že možnost příspěvku pro solidární domácnost novela zachová jen pro případy, v nichž lidé ubytovávají běžence u sebe doma. Stát už nemá posílat peníze těm poskytovatelům ubytování, kteří Ukrajincům dali k obývání celý byt. Běženci si mají náklady hradit sami.

V současnosti činí měsíční humanitární dávka prvního půl roku 5000 korun na osobu, následně odpovídá životnímu minimu. Úřady zjišťují od druhého měsíce sociální, příjmovou a majetkovou situaci žadatele.

Nynější novela také omezí dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování. Taková obydlí budou moci využívat nejvýše 150 dnů, výjimku dostanou takzvané zranitelné osoby.

Úpravy takzvaného lex Ukrajina byly jediným bodem, který poslanci v závěrečný den nynější řádné schůze projednali. Změny v informační povinnosti fondů kolektivního investování ani sporné změny ve volbě televizních a rozhlasových radních už Sněmovna neschvalovala.

 

Poslanci schválili pozměňovací návrhy Senátu v novele zákona o podpoře sportu. 

Zákonné pravomoci Národního rozhodčího soudu pro sport se zúží a žádné obce nebudou muset povinně tvořit plány rozvoje sportu. Schválila to v úterý 7. února Sněmovna, když přistoupila na senátní úpravy poslanecké novely o změnách v řízení Národní sportovní agentury (NSA). Agentura rozděluje sportovní dotace. Nově ji povede podle novely tříčlenná rada v čele s předsedou. Radní bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh premiéra. Na činnost bude dohlížet desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Národní rozhodčí soud pro sport již pod agenturou funguje. Novela jej zakotví do zákona pro řešení sporů souvisejících s dopingem a ve věcech disciplinárních deliktů sportovců nebo členů sportovních organizací. Tato pravomoc bude podmíněná podle schváleného senátního návrhu žádostí sportovní organizace a tím, že takový postup bude v souladu s jejími vnitřními předpisy. Původní znění podle senátora Zdeňka Nytry (ODS) mohlo zasahovat do samostatnosti sportovních spolků a svazů. "Mohlo by to vyvolat i problémy na mezinárodním poli," uvedl. Poslanec ANO Lubomír Brož upozorňoval na to, že činnost soudu bude do budoucna omezená. Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) opět zpochybňoval použití pojmu soud.

Zrušení povinnosti zpracovávat obecní plány rozvoje sportu zdůvodnili senátoři snahou o zmenšení administrativní zátěže radnic. Povinnost vypracovávání takových plánů zůstane zachována na krajské úrovni. Sněmovna ji chtěla původně vztáhnout i na větší obce.

Poslanec ODS Karel Haas za předkladatele novely i za vládní koalici se senátními úpravami souhlasil. Případné štěpení mezi Senátem a Sněmovnou ve sportovních záležitostech označil za zbytečné. Změna řízení Národní sportovní agentury má podle předkladatelů novely zlepšit její činnost. 

NSA dosud podle předkladatelů nefungovala nejlépe a důvodem byla právě organizační struktura. Tvůrci novely poukázali například na pozdní vyhlašování dotačních výzev a jejich vyhodnocování. Podle kritiků novely z řad poslanců opozičního hnutí ANO změna žádné zlepšení nepřinese. Zřízením dozorčí komise se podle nich legalizuje politický vliv na rozdělování dotací sportovním organizacím a spolkům, což zastánci novely odmítli.

Funkční období členů rady NSA bude podle novely pětileté. Budou moci být zvoleni nejvýše na dvě navazující období. Nyní je předseda jmenován na šest let. Předloha vedle požadovaného vzdělání, a to magisterského vysokoškolského, upravuje také další požadavky na uchazeče o členství v radě a zásadně zpřísňuje neslučitelnost funkcí.

Sněmovna v novele už při prvním schvalování snížila plat předsedy NSA, jenž nyní pobírá odměnu jako ministr, a upravila odvolávání členů rady. Vláda bude muset odvolání vždy zdůvodnit, původně mohla rozhodnout bez uvedení důvodu. Předloha také zpřesňuje akční plán podpory sportu. Plán bude agentura zpracovávat každý rok, schvalovat jej bude vláda. Agentura, která letos hospodaří s 6,9 miliardy korun, pak bude kontrolovat naplňování plánu.

 

Vládní předloha o podporách ukrajinských běženců zejména zpřísňuje od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Upravit se má vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování. Novela zákonů zvaných lex Ukrajina navíc od dubna převede asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní rovněž třeba evidenci pracovních dohod ukrajinských běženců. Sněmovna by podle koaličních představ měla projednat předlohu na nadcházející schůzi v úvodním kole i ve druhém čtení.

Součástí organizačních změn v Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí by se mohl stát sporný pozměňovací návrh skupiny vládních poslanců v čele s Jakubem Michálkem (Piráti), který zpřísňuje zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek. Zákon o střetu zájmů by se měl podle poslanecké úpravy nově vztahovat i na prezidenta republiky.

Ve sněmovním finále jsou také sporné změny ve volbě členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Do volby radních ČT a ČRo zapojuje vládní novela Senát, jenž má obsazovat třetinu míst. Zpřísnit se má vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů.

K dalším předpokládaným projednávaným zákonům patří vládní novela, podle níž by členové vlády i jejich náměstci museli opět dokládat před jmenováním do funkce čisté lustrační osvědčení. Osvědčení potvrzuje držiteli, že v minulosti nebyl příslušníkem nebo evidovaným spolupracovníkem někdejší komunistické Státní bezpečnosti (StB). Takzvaný lustrační zákon se v minulosti na členy vlády vztahoval, povinnost však zanikla po přijetí zákona o státní službě.

V návrhu programu schůze je v prvním čtení také třeba nová branná legislativa, kterou chce kabinet uzákonit mimo jiné vydávání dvou procent hrubého domácího produktu na obranu podle závazků Česka v Severoatlantické alianci. Měly by se také rozšířit možnosti zapojení obyvatel do obrany země.



Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023) Skončila 52. schůze Poslanecké sněmovny (10.02.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)