59. schůze Poslanecké sněmovny

10. 9. 2020

Sněmovna zamítla návrh programu mimořádné schůze, jejíž svolání podnítily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, k některým koronavirovým předlohám.

Poslankyně a poslanci se sešli ve čtvrtek 10. září na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k některým koronavirovým předlohám. Návrh programu čítal celkem osm bodů. Byl mezi nimi i vládní návrh na zavedení paušální daně pro některé živnostníky a senátní předloha o jednorázovém státním příspěvku krajům 500 korun na obyvatele, což by jim nahradilo výpadek daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru.

Návrh pořadu schůze nepodpořili poslanci vládních ANO a ČSSD a poslanci KSČM. Schůze, na níž chtěla opozice projednat mimo jiné některé předlohy na pomoc živnostníkům, se tedy neuskutečnila. Konání schůze podpořilo 45 z 98 přítomných poslanců. Před hlasováním se v cca dvouhodinové debatě vystřídali u řečnického pultu zejména opoziční řečníci s přednostním právem. Vysvětlovali, proč o svolání schůze požádali, a kritizovali také vládu kvůli současnému šíření nemoci covid-19.

V návrhu programu schůze byly předlohy ODS, které prodlužují odpuštění sociálních odvodů pro živnostníky a pro malé firmy do konce roku. Poslanci se chtěli zabývat také novelou KDU-ČSL, která by v některých případech zjednodušila postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením. TOP 09 navrhla do programu debatu o podpoře osob samostatně výdělečně činných, kteří působí v živé kultuře.

Strany, které svolání schůze podnítily, zařadily do návrhu programu také poslaneckou novelu o zvýšení hranice pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce z nynějších 10.000 korun na 11.500 korun měsíčně. Stojí za ní Dominik Feri (TOP 09). Jiná předloha poslanců STAN se týká zmírnění podmínek nároku na ošetřovné. Nebylo by k němu nutné potvrzení školy o jejím uzavření, pokud by byla zavřená na základě plošného mimořádného opatření vlády.59. schůze Poslanecké sněmovny (10.09.2020)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)