Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok

13. 5. 2020

V rámci vládní předlohy o odkladu sociálních odvodů schválila Sněmovna i nárok na ošetřovné pro rodiče, kteří nebudou z vážných důvodů kvůli zdraví či jiným omezením posílat své děti do otevíraných škol a školek.

Návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení předpokládá, že firmy budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci.

Rodiče by podle pozměňovacího návrhu mohli dál pobírat ošetřovné, pokud dítě do otevřené školy nebo školky nepošlou kvůli možnosti ohrožení potomkova zdraví či zdraví jiných členů domácnosti. K dalším vážným důvodům bude patřit omezená kapacita nebo provozní doba školského zařízení i jiná omezující opatření kvůli koronaviru. Důvody rodič uvede na předepsaném tiskopisu. Stejná pravidla by měla platit i pro lidi, kteří se starají po uzavření sociálních služeb o starší či postižené členy domácnosti.

Návrh státního rozpočtu na příští rok bude moci vláda dostat podle návrhu zákona až koncem září a Sněmovna koncem října. Jde o měsíční posun proti běžnému harmonogramu, aby mohlo ministerstvo financí využít co nejaktuálnější údaje o vývoji ekonomiky.
Novela zákona o veřejných zakázkách, která předpokládá snížení administrativy při jednacím řízení bez uveřejnění vzhledem k potřebě uzavřít smlouvu co nejrychleji, byla hlasováním z pořadu schůze stažena.

Dopoledne jednaly jednotlivé sněmovní výbory. Výbor pro životní prostředí se například věnoval problematice odpadů, zemědělský výbor zákonu o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech.Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok (13.05.2020) Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok (13.05.2020) Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok (13.05.2020) Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok (13.05.2020) Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok (13.05.2020)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)