Sněmovna na své 42. schůzi projednala nezbytné zákony ve zkráceném jednání

24. 3. 2020

Stav legislativní nouze umožnil při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Přesně ve 20.00 hodin zatleskala Sněmovna zdravotníkům. Schválený program celé schůze je k nahlédnutí zde

Deficit letošního rozpočtu se zvýší ze 40 miliard na 200 miliard, schválila Sněmovna. Příjmy klesnou o 89,8 miliardy, výdaje vzrostou o 70,2 miliardy korun. 

Maturitní zkoušky se budou konat tři týdny poté, co se znovu otevřou školy. Přijímací zkoušky na střední školy se asi uskuteční dva týdny po znovuotevření škol. Pokud by se školy otevřely po 1. červnu, maturitní zkoušky se konat nebudou a známky na maturitní vysvědčení učitelé udělí podle průměrného prospěchu studenta z posledních tří vysvědčení.

Poslanci také souhlasili s tím, že stát odpustí drobným podnikatelům minimální měsíční zálohy na sociální pojištění za půl roku od března do srpna. Stát by měl rovněž odpustit živnostníkům minimální zdravotní zálohy za půl roku. Platby nad tuto částku by mohli odložit.

EET se pozastaví. Podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců elektronicky evidovat tržby, úředníci to nebudou kontrolovat.

Ošetřovné dostanou rodiče dětí do 13 let věku za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi. Ošetřovné se doposud vyplácelo jen po dobu 9 dní. Výše ošetřovného zůstane na 60 procentech redukovaného vyměřovacího základu, dva pečující se budou moci v péči o děti podle potřeby střídat.

Poslanci přesně ve 20.00 hodin zatleskali zdravotníkům.

 

Přepis stenografického záznamu diskuse je k dispozici zde:Sněmovna na své 42. schůzi projednala nezbytné zákony ve zkráceném jednání (24.03.2020)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)