Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.10 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
Místo toho, abyste dneska tady byli schopni říct, že vy máte konkrétní návrhy na to, jak dělat klíčové reformy, reformy v oblasti efektivity státu, reformy v oblasti mandatorních výdajů, tak vy dneska mlčíte. Neřeknete ani popel. (Ministr Macinka reaguje z vládní lavice.) Můžete se přihlásit s přednostním právem. Já vám poradím. Je to v jednacím řádu, kde máte i napsáno, že na mě nemáte pokřikovat, pane ministře. A předsedající schůze by měl sjednat pořádek, abyste na mě nepokřikoval.
Místopředseda PSP Jiří Barták: Tak já bych poprosil, abyste prosím neoslovoval ministry, a ministři, aby potom nereagovali na to, co vy jim říkáte. Aby to bylo fakt v duchu fair play. Děkuju.
Poslanec Marian Jurečka: Já to říkám rétoricky, pane předsedající. Rétoricky říkám, že budu rád, když po mně si vezme kdokoliv z ministrů za Motoristy slovo, přijde a objasní ten rozpor mezi jejich programem, sliby před volbami a tou realitou, kterou máme tady teď. (Ministr Macinka opět reaguje.) Můžete to přijít říct rétoricky tady nahlas. Já budu rád. Já myslím, že po mně už není žádný přihlášený s přednostním právem. Takže se můžou přihlásit členové vlády a můžou na to reagovat.
Ale chci to tady připomenout především pro občany této země, kteří to sledují. A někteří už zapomněli, co jste jim slibovali. Říkali jste, jak s tím zatočíte, jak to pohlídáte, jak to budete důsledně sledovat. Ticho po pěšině.
Já se vrátím ještě zpátky k tomu zákonu o rozpočtové odpovědnosti, který byl na této schůzi navržen, ale třetí čtení už dneska neprojednáme. Ještě dám takový příměr, já jsem to tady říkal minule, myslím, že ten je jako hodně přiléhavý, že vlastně ta vládní koalice nás tady tepala za vlády Petra Fialy za to, když jsme tady měli návrhy na schodek státního rozpočtu 280 miliard, 250 miliard, 232 miliard, a slyšeli jsme tady slova o tom, jak je to nezodpovědné hospodaření. A dneska, když to tady vidíme, tak vlastně můžeme říct, to není nic, co by se dalo říct, jako že to má vůbec jako nějakou trajektorii udržitelných financí.
Vládní koalice vlastně otevřeně říká, náš cíl je dohnat státy, které dneska mají výrazně nadprůměrné zadlužení v Evropské unii. 3 procenta není nic, co by byla pro nás hrozba, od čeho se máme vzdalovat, ale naopak vládní koalice k tomu úspěšně směřuje.
Takže to je asi takové, jako když vím, že mám nadváhu, a vím, že bych si měl nastavit dietu, tak si můžu dát cedulku ke schodům a říct, že bych měl chodit po schodech a říct si, to stačí, to mně pomůže a zachrání. Anebo si řeknu, budu mít nějakou tvrdou vnitřní disciplínu, snížím krmnou dávku a přidám pohyb, protože chci naplnit nějakou jasnou představu, cíl, protože to je prostě pro mě důležité, pro mé zdraví. Tak úplně stejně je to s těmi veřejnými financemi v podání této vlády. Je to úplně stejné jak s těmi cedulkami tady u těch schodů. To přece každý normální člověk ví. Stejně jako je to i ve vztahu k tomu, že prostě vím, že nemám zvyšovat zadlužení státu, pokud to není nezbytně nutné na obranu, anebo na Dukovany.
To jsou asi ty podstatné věci, co jsem tady chtěl zmínit a říct, co nám v tom vadí, a nastínit, kde bychom my jako lidovci rádi viděli jiné priority této vlády, jinak sestavené. A apelujeme na to, na co bychom se měli společně všichni soustředit: zdravé veřejné finance, neroztáčet zadlužování tohoto státu věnovat se klíčovým reformám, i když to bolí, ale jsou nutné, a mít jako jednu z klíčových priorit přípravu této společnosti na stárnutí populace.
Já vím, že jsem s tím otravný a ještě budu. Ale když se podíváme dneska, že v této zemi zhruba 550 000 lidí potřebuje intenzivní sociální a zdravotní pomoc a podporu, tak za těch zhruba 20 let si to číslo vynásobme koeficientem 2,2. Tam se budeme dostávat. A ten největší, nejrychlejší nárůst bude mezi roky 2030 a 2035.
Proto moc prosím, ať tyto věci se odrazí do plánu a investic této vlády. Není možné si vystačit s výroky – budeme jednat na evropské úrovni a z evropských peněz, někdy po roce 2029 si urveme nějakou část do železa a betonu – parafrázuji slova pana ministra a pana premiéra. To nebude stačit. Proto jsme v loňském roce dali dohromady ta přesná data s panem profesorem Duškem. Proto dneska ministr práce a sociálních věcí a každý člen vlády, včetně ministra zdravotnictví, vidí přesně, v příštích letech, v příštích 20 letech vidí velmi přesně, kde, v kterých krajích, okresech, územích ORP bude mít jaký počet nárůstu lidí, kteří tuto péči budou potřebovat.
Vyjádřili jsme to velmi přesně i v tom, kolik k tomu bude potřeba lidí. Je to zhruba 30 000 lidí, které budeme potřebovat. Napočítali jsme, kolik je k tomu potřeba i těch lůžek. Ale samozřejmě i ta kombinace výrazně větší podpory rodinné domácí péče, odlehčovacích služeb může tomu systému hodně ulevit v tom, kolik těch lůžek bude muset stavět. Dejte si toto prosím jako vláda do klíčových top tří priorit, na kterých budete pracovat. Nic tam z toho zatím nevidím.
O tom, že jste zvýšili platy lidem v sociálních službách, to jste udělali jenom na papíře. Nejsou zatím ty reálné finanční prostředky. Tak já vás moc prosím, abychom nenarazili do tvrdé zdi po roce 2030, aby se toto opravdu objevilo i v podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí, v podpoře investic. Není možné čekat, až nás zase spasí evropské peníze. Na to je potřeba dát peníze se stejnou prioritou, jako je dáváme na silnice, na dálnice, na železnice, na podporu výstavby energetických zdrojů. Protože o ty lidi se nebude mít za tři, za čtyři, za pět let kdo a kde postarat.
Tak prosím pěkně, berte toto jako jednu ze zásadních priorit. Na té jsme jako lidovci kdykoliv připraveni spolupracovat, podporovat ty věci – i tam, kde to třeba bude bolavé, kde to bude těžké. Mluvíme tady o zahraničních příkladech, jak to funguje v Německu, jak to funguje v Rakousku, v celé řadě jiných států. Že to nemůže zůstat jenom na bedrech státu, obcí, měst a krajů. Ale k tomu je potřeba odvaha, odvaha pro odvážné politické rozhodnutí a reformní kroky.
Tak prosím tuto vládu, aby opravdu v kontextu veřejných financí, v kontextu toho, co jsou pro nás priority, toto byla jedna z opravdu klíčových priorit. To jsou asi ty podstatné věci, které jsem tady chtěl shrnout. A budu rád, když případně tady kolegové, kteří si před chvilkou stěžovali, že nemůžou rétoricky reagovat, tak teď rétoricky reagovat mohou. Můžou tady vystoupit s přednostním právem členové vlády. Oni už dva za Motoristy odešli, zůstat tady jenom pan ministr zahraničních věcí.
Chtěl bych ho poprosit, kdyby když tady teď náhodou zrovna je, tak kdyby se chtěl vyjádřit k tomu tématu setkání sudetoněmeckých Němců v Brně. Včera po vás, pane ministře, byla velká poptávka. Vy jste se tomu vyhnul. Dneska tady jste, tak to klidně můžete tady využít. Když tady jste, tak s přednostním právem k tomu taky říct za vás pár slov.
Protože se přiznám, já bych nechtěl být v kůži ministra zahraničních věcí ani premiéra a potkat se s bavorským premiérem nebo s jakýmkoliv kolegou ze spolkové vlády v Německu a vysvětlovat, co tady zaznívalo v Poslanecké sněmovně včera večer ze strany koaličních partnerů SPD. (Ministr Macinka opět reaguje.)
Já bych poprosil, pane předsedající, aby pan ministr Macinka na mě nepokřikoval a přišel to říct tady k pultíku. Myslím si, že by si to zasloužili kolegyně, kolegové, ale i veřejnost, kdyby pan ministr měl tu odvahu nepokřikovat za zády jako někde ve školní lavici v puberkálním věku, ale aby měl odvahu to přijít říct normálně jako poslanec. Děkuju moc za pozornost.
Místopředseda PSP Jiří Barták: Tak já taky děkuji. Já jenom prosím takové malé doplnění. Pokud náhodou dochází k nějaké interakci mezi řečníkem a mezi tím, kdo je blízko, předsedající nemá šanci to slyšet, pokud to není na mikrofonu, takže na to ani nemohu reagovat. A potom jsem chtěl opravdu poprosit o to, abyste neoslovovali poslance, kteří v tu chvíli podle toho, co projednáváme, nemají šanci vystoupit.
A nyní bych požádal posledního s přednostním právem a tím je místopředseda klubu ODS Jiří Havránek, který byl pověřen předsedou klubu Markem Bendou.
Ještě než prosím vystoupíte, pane kolego, tak od 19 do 20.30 hodin je omluven z pracovních důvodů Martin Kolovratník, od 15.15 do 17.15 z pracovních důvodů pan poslanec Roman Kubíček, od 14 hodin ze zdravotních důvodů poslanec Jan Richter a od 15 hodin z pracovních důvodů poslanec Karel Tureček.
A nyní máte slovo. ***

