Pátek 25. dubna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Věra Kovářová)

168.
Vládní návrh zákona, kterým se mění volební a některé další zákony v souvislosti s přijetím zákona o volebních kampaních
/sněmovní tisk 779/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan a zpravodaj garančního výboru poslanec Radek Vondráček. Pozměňovací návrhy byly a jsou uvedeny ve sněmovním tisku 779/6, který byl doručen dne 18. března 2025. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 779/7. Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Nemá. Otevírám tedy rozpravu a táži se, zda se někdo hlásí do rozpravy? Pan předseda Jakub Michálek s přednostním právem. Prosím. Máte slovo. (Hluk v jednacím sále.)

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já už jsem avizoval, že budu vystupovat, ale nebude to dlouhé, nemusíte se bát. Já jsem chtěl vyjádřit určité rozmrzení nad tím, že tady Poslanecká sněmovna schválila, že hrubě urážlivá tvrzení ve volebních kampaních a současně zjevně nepravdivé lži ve volebních kampaních nebudou podléhat žádnému postihu. To bylo u toho minulého zákona...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, že vás přerušuji. Kolegyně, kolegové, prosím o klid.

 

Poslanec Jakub Michálek: U toho minulého zákona převládl tento názor Poslanecké sněmovny navzdory stanovisku Ministerstva vnitra a teď budeme hlasovat o řekl bych ještě důležitějším návrhu, který se týká toho, aby kampaně politických stran byly průhledné, tak aby voliči věděli, na co politické strany vynakládají peníze, kolik je stojí ty billboardy, jestli je dostávají za tržní ceny, nebo jestli naopak jsou tam nějaké nepodložené vlivy nebo nepřiměřené slevy.

Bohužel dneska je ten systém nastaven tak, že před vyhlášením voleb, což je i teď, není žádná regulace volebních kampaní. To znamená, my teď všichni, když jezdíme do práce, vidíme masivní billboardové volební kampaně, které jsou zcela mimo rámec zákona, protože celý ten režim regulace se aktivuje až okamžikem, kdy prezident republiky vyhlásí volby do Poslanecké sněmovny. Nicméně pan prezident otálí s vyhlášením voleb. Zdůvodňuje to tím, že kdyby vyhlásil už teďka volby, tak že by ty politické strany obcházely nějaký ten režim, což samo o sobě je dost zvláštní z mého pohledu, protože se předjímá, že politické strany porušují platné zákony. No, a domnívám se, že teď by bylo potřeba, abychom více zprůhlednili fungování politických stran, aby i ty billboardové kampaně před vyhlášením termínu voleb podléhaly zákonné regulaci, aby bylo jasné, kdo je jejich zhotovitelem, zpracovatelem, tak jako je to během voleb, a tak, aby politické strany měly transparentní bankovní účty, na kterých jsou vidět všechny ty výdaje mimo ještě před tím, než oficiálně začne volební kampaň, protože všichni samozřejmě víme, že ta volební kampaň běží dávno předtím, než prezident přistoupí k tomu vyhlášení.

Takže jsem vás chtěl požádat, abyste zvážili podporu pozměňovacího návrhu D2, který zavádí transparentní bankovní účty na všechny části fungování politické strany, nejenom s tím odkladem, kdy jsou vyhlášeny volby. Domnívám se, že pokud chceme zavést průhlednější, transparentnější fungování státu, tak politické strany toho musí být součástí a mají být příkladem toho, jak mají fungovat, jak má fungovat zbytek veřejného sektoru, jak má fungovat monitor veřejné pokladny. A pokud v tom nepůjdeme příkladem, tak se obávám, že nás nebude následovat ani zbytek veřejného sektoru. Děkuji za zvážení podpory tohoto pozměňovacího návrhu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Já bych možná jenom upřesnil, že ten pozměňovací návrh se opravdu týká jenom transparentního účtu. Když se podíváte na ty billboardy, tam zadavatel a zhotovitel - už teď jsou, tam se uvádí tyto informace, co jsem se díval a viděl billboardy, tak to tam uvádíme. Já jenom k tomu - mě za prvé fascinuje, že zástupce Pirátské strany, která vznikla na půdorysu nějakého boje proti regulacím a proti copyrightům a za svobodu na internetu, nyní (poslanec Michálek ukazuje poslanci Vondráčkovi něco v mobilu) - to tam máme, no - tak nyní bojuje za ještě větší regulace.

A tady nejde o to, že bychom byli proti transparentnosti a že bychom něco tajili. Ale já tady budu citovat třeba jenom stanovisko ministerstva, které napsalo: Navrhované změny by znamenaly výrazné zvýšení administrativní zátěže politických stran a hnutí, přičemž máme pochybnosti o jejich skutečném přínosu, pro transparentnost jejich financování.

Fungujeme všichni v rámci nějaké politické strany nebo hnutí a můžeme si sami udělat obrázek, jak bychom fungovali každodenně, kdybychom fungovali pouze na základě transparentního účtu. Debatě nějaké technické, na úrovni, že se sejdou lidé, kteří to skutečně reálně v praxi dělají, já se určitě nebráním, ale přijmout to takhle bez nějaké hlubší analýzy na základě pozměňovacího návrhu předneseného ve druhém čtení, zkrátka asi nemůžeme podpořit. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Jakub Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já myslím, že opravdu není potřeba se obávat toho, že kdyby politické strany měly transparentní účty, že to je nějaká administrativní zátěž. Znamená to jedinou věc, a to, že statutární zástupce musí dojít do banky a ten transparentní účet zřídit. My transparentní účty máme dneska od roku 2009, takže to už je mnoho a mnoho let. Šestnáct let máme transparentní účet na veškeré výdaje, takže vás můžu ujistit, že s tím nejsou spojeny žádné administrativní výdaje.

Jediná věc, která je s tím spojena, je, že každý občan, každý novinář, kdokoliv může sledovat, za co ta politická strana utrácí peníze, z nichž velkou část dostala z veřejných dotací. Protože peníze, který chodí ze státního rozpočtu na politické strany, jsou stovky milionů korun. To jsou obrovské peníze. Pak jsou tam samozřejmě i částečně soukromí dárci, ale velká část toho jsou ty veřejné peníze ze státních dotací. A je podle mě zcela logické, že veřejnost má právo vědět, jak se nakládá s takovými prostředky. A jestli ta reklama, která je nakupovaná, tak je nakupovaná za tržní ceny, anebo jestli náhodou není nakupovaná s tím, že dostává ta politická strana levnější ceny výměnou za protislužby, (za) to, co ovlivní v rámci veřejné moci. To je podle mě zcela logický požadavek na to, jak má fungovat moderní, transparentní stát, a ochránit celou republiku před tím, aby se zhoršoval prostor pro šíření korupce.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak. Ještě jsem zaznamenala faktickou poznámku paní poslankyně, paní místopředsedkyně Richterové. Máte zájem? Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za slovo. Mě by ještě zajímalo, do jaké míry se ta neochota zřizovat transparentní účty, účty, na kterých každý normálně uvidí, kdo je ten donor a za co se ty peníze vydávají, v jakých částkách, jestli ta neochota nějak souvisí s tím, co bylo prohlasováno v minulém zákoně, kde byl tedy v hlasování k pozměňovacímu návrhu pod písmenem C pana poslance Haase a dalších zrušen přestupek spočívající ve zveřejnění zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace v průběhu předvolební kampaně. Takže podle těch, kdo tohle prohlasovali, a byla to obrovská většina, bylo to hlasování 237, hlasovalo tam společně naše oblíbené "Odsáno", ODS i ANO, tak v tomto hlasování jste společně schválili, že lhát v předvolební kampani, protože co jiného je zveřejnit zjevně nepravdivou nebo hrubě urážlivou informaci, lhát a urážet je v pořádku, ale mít transparentní účet a ukázat lidem, za co se utrácí a od koho chodí peníze, to v pořádku není. Tak to tedy my Piráti takhle fakt nemáme.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Vondráček, dále pan místopředseda Juchelka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Jenom čistě pro informaci všech kolegů, v rámci nějaké edukace paní místopředsedkyně se ptala, zda je nějaká souvislost mezi tím pozměňovacím návrhem C pana poslance Haase a tím, jak budeme hlasovat teď. Tak odpověď zní jednoduchá, není tam vůbec žádná souvislost, vůbec to spolu nesouvisí, ani věcně, zkrátka nijak. A ten pozměňovací návrh, který jsme nakonec podpořili, protože je stejný - jaký jsem podal já - v podstatě obsahově, tak jenom upozorňuji, že to, že nemá být předvolební kampaň lživá a urážlivá, v tom zákoně je, to tam zůstává. Jediné, co se zrušilo, takže úřad v Brně už nebude dávat pokutu až do výše 2 miliony korun, když dojde k závěru, že je nějaká kampaň urážlivá. To musíme nechat na sobě, na své vlastní politické kultuře a na nějaké přiměřené míře. Lhát by se nemělo ani tady u pultíku, prostřednictvím paní předsedající, vzkazuju paní místopředsedkyni. Děkuji. (Potlesk z lavic poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou pan místopředseda Aleš Juchelka.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji, jenom souhlasím s panem kolegou Vondráčkem. Jenom ke své ctěné kolegyni místopředsedkyni Richterové, vaším prostřednictvím, ty urážlivé a vylhané výroky, jestli patří například i k Pirátům vůči neziskovkám, protože vy osobně jste urazila před volbami - a teď nevím, před kterými, jestli do Evropského parlamentu, komunální, senátní, to je úplně jedno - v televizi jednu neziskovou organizaci a řekla jste, že jsou proruští, a není to pravda, je to lež. Takže vy sama jste lhala vůči tady těmto neziskovkám. Bohužel se to otočilo samozřejmě nakonec proti vám, byl kvůli tomu i soud. A já rozumím tomu, kam tím míříte. Ale kdo to potom bude rozhodovat? Vy, která lžete tady například o Alianci pro rodinu, která tady byla součástí této vaší lživé předvolební kampaně, tak jestli se to bude vztahovat i potom na ten neziskový sektor, který tady urážíte od rána do večera? (Potlesk z lavic poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Jenom připomínám, že oslovujte své kolegy a kolegyně prostřednictvím předsedajícího. Děkuji. Nyní pan poslanec Nacher s faktickou poznámkou, poté pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já bych se chtěl kolegyně Olgy Richterové, vaším prostřednictvím, zeptat, jaká lživá tedy informace je, když - jestli mě může poslouchat - když Zdeněk Hřib pobíral odměny, ač uvolněný náměstek od městské firmy, a řekl, že za to může účetní této městské firmy, tak jestli to je pravdivá nebo lživá informace. To byl totiž krásný příklad toho, že když se to dotkne vás, tak vy to svedete na úředníky a tu lež normálně šíříte. Takže já se chci tady oficiálně zeptat, jestli za to, že Zdeněk Hřib pobíral - a on je předseda Pirátů, takže to bude součástí kampaně - pobíral odměny nezákonně, jestli za to může účetní této městské firmy, jestli to je pravdivá informace, nebo lživá, ať se v tom orientujeme. Děkuju. (Potlesk z lavic poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní pan předseda Jakub Michálek s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. No, ono je velmi jednoduché zjistit, jestli někdo v politice lže nebo nelže. Stačí se podívat na množství pravomocných rozsudků, kterými byl odsouzen k tomu, že se má omluvit. A může si každá strana položit otázku, kolik takových pravomocných rozsudků má nebo nemá. A moje kolegyně Olga Richterová má pravomocný rozsudek. A ten pravomocný rozsudek jasně říká, že do žádné dobré pověsti nikoho nezasáhla. To je pravomocný rozsudek. A pak ti, kteří byli naopak pravomocně uznáni jako lháři, tak těm se může říkat bez problému, že lžou. A to je rozdíl mezi nějakými spekulacemi a tím, co pravomocně rozsoudí soudy. A z toho je podle mě potřeba vycházet.

My dneska už máme v zákoně dávno napsáno, že kampaň má být vedena čestně a poctivě. Čestně a poctivě, tam je napsáno. Akorát se to evidentně nepropisuje do praxe. Proto Ministerstvo vnitra přišlo s návrhem, a samozřejmě jsme ho řešili v koalici, aby existovaly nějaké sankce peněžité, protože politické strany dostávají za kampaně stovky milionů. A pokud se prolžou do Parlamentu a soudy to samozřejmě potvrdí, protože o to se lze soudit jako každé správní rozhodnutí, no tak samozřejmě mají přijít o část těch peněz, které dostaly od státu za politické kampaně. To je podle mě adekvátní. Ale dobře, nějak to dopadlo. Ale jenom prosím, pokud se budete obouvat do kolegyně Olgy Richterové, tak si zjistěte základní fakta, prostřednictvím paní předsedající. (Poznámky z pléna.) A mám 10 sekund. Tak já nevím, proč mi to vykládáte, proč mě přerušujete? Takže budu se muset přihlásit asi znovu. (Předsedající: Čas.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nyní paní poslankyně Berenika Peštová s faktickou, poté paní místopředsedkyně Richterová.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo. Já nebudu potřebovat ani ty dvě minuty. Pane poslanče Michálku, prostřednictvím paní předsedající, víte, proč m nemáme ta pravomocná rozhodnutí? Protože kdybychom měli dávat ty žaloby, tak neděláme nic jiného! Děkuji. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. Nyní paní místopředsedkyně Richterová s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já chápu, že těm z vás, kdo hlasovali pro zrušení toho přestupku spočívajícího ve zveřejnění zjevně nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace v průběhu předvolební kampaně, že těm z vás, kdo pro toto hlasovali, je nepříjemné, že k tomuto přitahujeme pozornost. Ale já znovu opakuji, je to hlasování 237, prošlo, to hlasy "Odsáno" (ODS a ANO) a je to hlasování, které znamená, že když se... (Poslanci ODS buší do lavic.) Prosím o klid! (Předsedající: Prosím klid!) Je vidět, kdo buší nejvíc. Je to ODS a je to hlasování, které ukazuje, že chcete, aby bylo možné bez finančního postihu, který bude bezprostřední a citelný, prostě umožnit lhaní (Předsedající: Prosím o klid!) a urážení v předvolebních kampaních. To je totiž ten důsledek, zrušení tohoto přestupku, jak to prošlo vašimi hlasy v hlasování 237 dnes před několika desítkami minut, znamená, že ten nárok, aby kampaň byla vedena čestně a poctivě, bude vlastně prakticky nevymahatelný a bude bez pořádných sankcí, když to nebude pravda.

My s tím máme obrovské zkušenosti, jak to vypadá, takové nečestné a pomlouvačné kampaně vůči nám, a právě proto, že s tím máme i osobní zkušenosti, jak to na člověka dopadá i osobně, tak si přejeme, aby ta kultura v naší zemi, ta politická kultura všemi možnými nástroji, včetně třeba toho přestupku, jak byl navržen a jak bohužel byl zrušen, umožňovala, aby byly opravdu vedeny ty politické strany k tomu, aby tu kampaň vedly nikoliv skrze urážky a lži, ale poctivě. A to se tady zase oslabilo v hlasování společném "Odsáno". Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní pan poslanec Nacher s faktickou poznámkou, poté pan předseda Michálek. Kolegyně, kolegové, prosím o klid! Děkuji. Máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Tak děkuji. Já bych chtěl vidět, že my tady vidíme transformaci politika koaličního na opozičního v přímém přenose. Dokud Piráti byli ve vládě, tak bylo všechno v pořádku. Když jsou v opozici, tak najednou tady vlastně moralizují svoje původní koaliční partnery.

Podívejte se na to hlasování, kdo to nepodpořil. To není jenom ODS a ANO, to za prvé. A za druhé, když vy, paní kolegyně, prostřednictvím paní místopředsedkyně, a Jakub Michálek, tady mluvíte o nějakém zneužívání výdajů ještě před zahájením kampaně, tak bych vám chtěl připomenout, že včera na zastupitelstvu jsme řešili vašeho pana předsedu Zdeňka Hřiba, který, a to byste tady měli vědět, kolegové, využívá služební vůz magistrátu jako náměstek primátora k jízdám po celé České republice, kde ale jezdí jako předseda Pirátů. A my jsme to včera probírali; primátor tady sedí, může to potvrdit. To znamená, předseda Pirátů jezdí po České republice, setkává se samozřejmě i s komunálními politiky, ale především se svými voliči, občany, ale jezdí služebním vozem magistrátu. Takže vy nás tady prosím, nemistrujte. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pan předseda Michálek k faktické poznámce přihlášen, poté pan poslanec Vondráček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Proč to tady řešíme? Protože to zajímá lidi, protože jedna z věcí, které nám lidi nejvíc říkají na ulici v kontaktní kampani, je přesně to, že politici neustále se navzájem hrubě, lživě napadají a tak dále. A že to máme řešit a že ta současná legislativa je pro to úplně nedostatečná. Proto si myslím, že je zcela správně, že se tomu věnujeme a že to je důležité téma, protože lidi to evidentně zajímá. To byl prostě každý desátý, patnáctý člověk, který to říká, a pro ty lidi tady pracujeme. Tak já nevím, jestli vám je hodně nepříjemné, že se tady o tom bavíme - evidentně jo - tak to asi má možná svůj důvod a můžeme se ptát, proč je vám to nepříjemné. Ale já tady určitě nebudu reagovat na pražské zastupitelstvo. Pokud se nepletu, tak bylo včera a myslím, že skončilo asi ve 4 hodiny ráno, takže někteří, ve tři, takže někteří opravdu to mají těžké a jedou další tady šichtu s Prahou. Ale tato Poslanecká sněmovna zastupuje celou Českou republiku a není tady od toho, aby znovu řešila to, co se řešilo včera na pražském zastupitelstvu. Takže to si asi vyřiďte tam.

Chápu, že vás pan Hřib fascinuje, je to fascinující osobnost. (Smích v sále.) Ale pokud nějaká městská firma někomu pošle peníze neoprávněně a ten člověk na to upozorní a ty peníze z vlastní iniciativy vrátí, tak si myslím, že asi tady nejsme od toho, abychom kritizovali toho člověka a je to chyba té firmy a ta věc je dávno uzavřená. Takže já chápu, že vy to budete vytahovat pořád znovu, ale jestli tohle je ta nejhorší věc, co jste našli na Piráty kromě toho, že jsem se před třemi roky někde vyčůral a že Hřib špatně poslal odměnu, tak dobré, to jsme toho asi moc neprovedli.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Také připomínám, že své kolegy prosím, oslovujte prostřednictvím předsedající. Děkuji. Nyní na řadě s faktickou poznámkou pan poslanec Vondráček, poté paní předsedkyně Schillerová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Vážený pane poslanče Michálku, prostřednictvím paní předsedající, volební kampaň má být vedena čestně a poctivě. Já to podepisuju, já v to hluboce věřím a za 12 let jsem, doufám, nikdy se nedopustil urážlivé nebo lživé kampaně. Myslím si, že žádný politický subjekt v tomto sále nemá větší zkušenosti se lživou nebo urážlivou kampaní, než je hnutí ANO. Vzpomeňme si jenom na billboardy s Putinem, vzpomeňme si na kampaň Rusko pro tebe všecko.

A i ve světle těchto lživých negativních kampaní stejně trváme na tom, že nápad, aby volnou soutěž politických stran nějakým způsobem narušoval, reguloval, ovlivňoval nějaký úřad a úředník, který dojde k nějakému subjektivnímu závěru a bude ukládat pokutu až do dvou milionů korun, tak tento nápad je projevem totalitního myšlení, které si velmi osvojila Pirátská strana v rámci své progresivistické zelenorudé ideologie. Proti vám právě půjdeme do voleb.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní paní předsedkyně Schillerová s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Ne, pane předsedo Michálku, to nejhorší, co se objevilo na Piráty, to úplně nejhorší. je uniklý audit z digitalizace stavebního řízení, který byl předmětem včerejší mimořádné schůze. Kde jste byl? Prostřednictvím paní místopředsedkyně.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní pan předseda Michálek s faktickou poznámkou, poté paní místopředsedkyně Richterová. Pan předseda Michálek se odhlásil z faktické poznámky. Zbývá nám tedy paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Evidentně je tady potřeba některé věci, kolegyně, kolegové, neustále připomínat, a to, že ten těsný vztah, co mají mnohé jiné strany k organizovanému zločinu, se samozřejmě týká i hnutí ANO. Jenom ocituji novinové články: Pražské bydlení Jany Mračkové Vildumetzové, současné senátorky za hnutí ANO, opět se stopou z Dozimetru. O co jde? Paní současná senátorka měla k dispozici byt ve vile rodiny partnerky aktéra Dozimetru Zakaríi Nemrahy. O co jde dál? Měla také k užívání auto do volební kampaně, opět se stopou Dozimetru. Ani to nebylo vykázané, jak by mělo být, podle informací v médiích. To je jenom jeden příklad z mnoha.

Kdybych tady chtěla vyjmenovávat kauzy hnutí ANO, tak ani nestačí, kdybych tady byla přes noc. Jediné, co ale chci, je, ať máme rozumné pojistky demokracie, rozumné pojistky toho, že fungují transparentní účty politických stran, že lidé vidí - a lidi to zajímá - kdo dává peníze politikům. Že si mohou také překontrolovat, kolik třeba stojí ty billboardy, aby bylo evidentní, že tam není nějaké možné protiplnění, protože ta cena je příliš nízká, zda prostě nějaké ty kampaně se nevychylují od běžných částek.

Co tímto chci ukázat? Nám Pirátům jde o to, aby v České republice měla demokracie dlouhodobě šanci a k tomu potřebuje systémové opory. Takovou oporou je třeba, aby byly jasné finanční postihy, když je předvolební kampaň vedena hrubě urážlivě a zjevně nepravdivě. To jste v nedávném hlasování, vážené hnutí ANO, vážená ODS a mnozí další, zrušili. (Předsedající: Čas.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času. Nyní paní poslankyně Berenika Peštová s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Válková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Paní poslankyně Richterová, prostřednictvím paní předsedající, definice Pirátů, Wikipedie: "Pirát je námořní lupič. Piráti obvykle přepadají obchodní lodi, ale často loupí a rabují i na pobřeží. Pirátství kvete tam, kde je velký lodní provoz a lupiči mohou doufat v bohatou kořist. Místo původních šavlí a plachetnic mohou mít dnes k dispozici rychlé čluny, automatické zbraně i děla a rakety." Já dodávám i politickou moc. (Smích a potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní paní poslankyně Helena Válková s faktickou poznámkou a připraví se pan poslanec Lubomír Brož.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Milé kolegyně, milí kolegové, já nebudu tak vtipná, jenom bych chtěla upozornit, že je třeba bedlivě uvažovat, když říkám taková slova jako organizovaný zločin. Předpokládám, že paní místopředsedkyně Richterová je nepoužila, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, v tom trestněprávním smyslu slova. Protože organizovaný zločin, to bych se musela zeptat, jestli je to organizovaná skupina nebo organizovaná zločinecká skupina? To je přesné vymezení.

Ty trestní kauzy, jak jste říkala, že by jich bylo nespočet, tak to by mě zajímalo a chtěla bych, abyste to konkretizovala. Jinak je to opravdu urážka a pomluva. Jako právnička bych tady asi neseděla, kdybych měla reprezentovat hnutí, které má spoustu trestních kauz. Neřkuli tedy ještě navíc nějaké, které by se daly kvalifikovat jako trestné činy spáchané ve prospěch zločinecké organizace anebo organizované skupiny. To je, jak my právníci víme, velký rozdíl. Takže to je první připomínka. Tady bych tedy opravdu vážila slova.

Druhá připomínka. Já tedy osobně nevím nic o tom - ctím presumpci neviny - že by paní, nyní senátorka, dříve naše kolegyně poslankyně, Jana Mračková Vildumetzová čelila trestnímu stíhání. To, co vy jste tady řekla, jednoznačně signalizuje nebo podbízivě nabízí interpretaci, že je do toho zapojená. To bych byla taky opatrná, protože to už je tak na hranici pomluvy. Já si tedy opravdu myslím, že takhle bychom se vyjadřovat neměli. Obzvlášť místopředsedkyně - teď budu tedy opravdu nezvykle otevřená - která po odchodu z vlády je místopředsedkyní asi díky nám všem, ale už by místopředsedkyní ani být nemusela, že? Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní pan poslanec Lubomír Brož s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, paní předsedající. Moje kolegyně, vaším prostřednictvím, paní Válková to řekla tou právnickou řečí. Já to řeknu úplně tak, jak si to myslím, a budu reagovat, vaším prostřednictvím, na paní Richterovou. Já vás obdivuju. Obdivuju vaši drzost a odvahu sem jít a veřejně tohle tady předčítat. Já jsem v tom zastupitelstvu seděl, když se Dozimetr rozjížděl. Seděl jsem tam v opozici a váš současný předseda Zdeněk Hřib byl v té době primátorem a vy se opovažujete něco tam pouštět na nás z toho? To je ten dvojí metr, o kterém mluví můj kolega Patrik Nacher, vaším prostřednictvím, paní předsedající.

Takže urovnejte si to spolu. Tady vůbec nezazněla žádná odpověď na ty otázky, které kladl třeba pan Nacher, které padaly na to, jak je to s vaším názorem na Zdeňka Hřiba a jeho roli v těch kauzách. Vy tady vytáhnete Dozimetr, který propukl - znovu opakuji - za vedení Magistrátu hlavního města Prahy vaším současným předsedou Zdeňkem Hřibem. Takže děkuju. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Robert Králíček, poté pan poslanec Lang. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové, já budu reagovat také na paní místopředsedkyni Richterovou. Když už tedy ona vytáhla ty titulky, tak já bych si dovolil přečíst taky pár titulků, jenom abychom byli v obraze. Piráty drtí jedna kauza za druhou. Hřib bral neoprávněně peníze, šéf pražské buňky Pirátů se vydával za místostarostu. Jestli chcete, paní místopředsedkyně, mohu pokračovat. Takže zameťte si před svým prahem, než tu budete mistrovat někoho jiného. O tom, jak pan Hřib zneužívá služební vozidlo, už mluvil kolega Nacher.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji, pane poslanče. Opět opakuji, prosím, oslovujte své kolegyně a kolegy prostřednictvím předsedající. Děkuji. Nyní pan poslanec Hubert Lang, poté paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní předsedkyně. Já jsem teďka přemýšlel, jestli mám zmáčknout čudlík, nebo ne. Paní kolegyni Richterové, prostřednictvím vás, paní předsedající. Vy se tady rozčilujete a určitě to je součást už samozřejmě vaší kampaně, protože jinak vaše kampaň je prázdná, malá, absolutně marginální a prostě se klepete jako ratlíci, jestli vůbec přelezete přes 5 procent za to, co jste předváděli za celé ty čtyři roky.

Vy tady zpochybňujete demokratické rozhodnutí tohoto Parlamentu v předchozím projednávání toho bodu. My jsme se tady prostě rozhodli demokraticky napříč spektrem, že váš pozměňovací návrh byl zamítnut. Vy teďka tady vždycky vylezete na ten pultíček a teď tady pláčete a brečíte, jo? Říkáte nějaký ODSÁNO a takové podobné nesmysly.

Vy jste byli 3,5 roku součástí té koalice. Já si myslím, že když to teďka poslouchá ten zbytek vládní už dneska čtyřkoalice nebo 4,5 koalice, co vy tady na ně plivete za špínu, vymýšlíte si tady nesmysly, tak asi velice těžko se jim to poslouchá. To, co tady zmínila moje ctihodná kolegyně, paní profesorka Válková, prostřednictvím vás, paní předsedající, ohledně toho místopředsednického postu ve vedení Poslanecké sněmovny s přednostním hlasem a s dalšími benefity, tak to je opravdu na zvážení. Už se samozřejmě blížíme ke konci, ale tak, jak se vyjadřujete, to se vyjadřujete velice ostře vůči těm zbylým stranám.

Takže říkám, já odmítám, že tady bylo něco nedemokraticky schváleno. Proběhlo tady nějaké hlasování. Proběhlo to, jak to proběhlo, tak to prosím vás, nezpochybňujte. To bychom tady potom mohli vzájemně zpochybňovat úplně všechno. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní paní místopředsedkyně Richterová bude reagovat s faktickou poznámkou, poté pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Víte, já jsem byla vyzvána, ať reaguji s těmi kauzami. Tak jenom příklad, protože toho je strašně moc. Co se týče pana Krkošky, exhejtmana za ANO, odsouzeného za korupci. Tak, moravskoslezský hejtman za ANO Jan Krkoška byl odsouzen za účast na uplácení lékařů. Pozor, byla to normální účast v organizované zločinecké skupině. Tak to se řešilo, tato věc. Takže to byl váš hejtman, hejtman hnutí ANO.

Potom co vím, tak co proběhlo dalšího? Řeší se primátor Martin Charvát - manipulace se zakázkami, bývalý primátor Pardubic. Nebo se řeší šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel - manipulace se zakázkami - Michal Drenko.

Nebo se řeší zastupitel Jaroslav Spáčil, vydírání a zastrašování v Olomouci; nebo se řeší zase za bývalé paní hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné, falešné milionové smlouvy externistům; nebo místostarosta hnutí ANO Jiří Švachula, korupční systém přidělování zakázek v kauze Stoka v Brně; tak i místostarosta Petr Liškutin, korupční systém přidělování zakázek Stoka a tak dále. Můžu pokračovat starostou panem Horáčkem za ANO, zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky ve Varnsdorfu a tak dále. Těch kauz je celá řada.

Mně běží konec faktické poznámky, ale jenom připomínám tyto věci proto, že transparentnost, proti které jste před chvílí byli - a ano, rozhodli jste se, tak vaše hlasy jsou pod tím podepsané - tak tahle transparentnost je něco, co je prostě setsakra potřeba. (Předsedající: Čas.) Ukazují to i tyhle kauzy.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní pan předseda jako Michálek s faktickou poznámkou, poté pan místopředseda Karel Havlíček.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já myslím, že už jsme dostatečně ilustrovali a proběhla výměna k tomu, proč je důležitý ten návrh zákonů, a teď bychom se měli dostat už k hlasování. Takže já už, byť tady zazněla spousta různých výpadů a Patrik Nacher samozřejmě přišel s věcmi z pražského zastupitelstva, tak o tom si můžeme někdy popovídat na pražském zastupitelstvu, ale já už nebudu reagovat na věci tady, byť mě třeba pobavilo to, jakým způsobem pracuje paní kolegyně Peštová s Wikipedií. Víte, ono na Wikipedii, prostřednictvím paní předsedající, je před každou tou stránkou stránka, která se jmenuje Rozcestník, a tam máte vysvětlené, co jsou Piráti Chomutov, co je Pirátská strana, co je třeba pirátství u vodních toků, jak to souvisí s erozí a co je to pirátství námořní. Abychom se nedostávali do situace, že si tady v rozpravě pleteme "Balkán" a "balkón".

A pak jsou tady, zazněly tady i nějaké věci od pana Langa, ale jako opravdu nemyslím si, že už by naše současná rozprava měla dát smysl, a pojďme to trošku zklidnit. A já jsem rád, že už i s faktickými poznámkami tam přihlášek moc není. Já už na nic reagovat nebudu. A směřovali jsme k tomu, že ve 12 hodin projednáme školský zákon, a měli bychom se zpátky k tomu vrátit.

To, na co jsme chtěli upozornit jako Piráti, že politické strany mají mít peníze na transparentních bankovních účtech a ne si nosit igelitky z penězi od nějakých neznámých donorů, tak si myslím, že jsme ilustrovali dostatečně. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan místopředseda Havlíček s faktickou poznámkou, poté paní -

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Krátká reakce na paní místopředsedkyni Olgu Richterovou. Ano, hnutí ANO je velkou stranou, velkým subjektem a může se stát to, že selže jedinec. Ale my jsme vždycky našli odvahu k tomu, že pokud někdo selhal a byl třeba obviněn nebo obžalován, okamžitě jsme s ním ukončili spolupráci, stejně tak jakožto se subjektem, který tam dal - na rozdíl od vás, vážení Piráti, kteří máte bývalého předsedu, který způsobil dle dvou nezávislých auditorů škodu 45 miliard korun v rámci zpackaného stavebního řízení a neměl ani tu odvahu přijít na schůzi Poslanecké sněmovny a obhajovat se zde. Děkuji. (Potlesk hnutí ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Králíček s faktickou poznámkou.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: No, tak pojďme to posunout do dalšího levelu, paní místopředsedkyně Richterová, prostřednictvím paní místopředsedkyně. Vy jste tu ukázala to, že v některých kauzách nectíte ani presumpci neviny, protože nepadly rozsudky. A já nevím, jestli se ti lidé dopustili nějakých věcí - to za prvé. Za druhé, o tom, jak se s tím umíme vypořádat, mluvil Karel Havlíček. Ale pojďme si připomenout kauzy pana Koláříka, pojďme si připomenout kauzy bossingu v ICT operátorů a pojďme si připomenout samotný audit (ICT?) operátora v Praze, jak ji vedete. Pojďme říct, v kolika dozorčích radách sedí pan Michal Bláha - nebo seděl - a pobíral několik (kolik?) peněz ze státního rozpočtu. Pojďme mluvit o tom, kolik poradců měl Zdeněk Hřib, když byl primátor. Pojďme mluvit o tom, poradců máte ve Sněmovně a tak dále. Já se diskusi opravdu nebráním, ale dnes školský zákon neprobereme. (Potlesk hnutí ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. To byla poslední faktická poznámka. Tážu se, zda se někdo hlásí ještě do rozpravy? Rozpravu tedy končím. Tážu se, zda je zájem o závěrečná slova? Pan ministr nemá zájem, pan zpravodaj také ne.

Přikročíme tedy k hlasování. Prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím,

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Já už jsem tu proceduru i zapomněl po té debatě. (Pobavení v sále.) Tak snad jsem si vzal správné podklady a děkuji za to, že zvládneme odhlasovat i související zákon, protože kdybychom zvládli jenom ten o volebních kampaních, tak bychom měli vážný problém. Bohužel to tedy znamená, že se výrazně posunul pevně zařazený bod. Ústavně-právní výbor projednal tisk 779 na své schůzi 19. března a navrhl následující proceduru: legislativně technické úpravy nebyly žádné načteny, budeme tedy začínat návrhem A. V případě přijetí A se stává nehlasovatelným C3; dále budeme hlasovat C3 v případě, že nebude tedy přijat A; poté budeme hlasovat návrh B; následuje návrh C1, C2, D1, D2; a nakonec zákon jako celek.

Poprosil bych o schválení této procedury.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. (Ťukání karet do lavic.) Zaznamenala jsem žádost o odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Budeme hlasovat o návrhu procedury tak, jak nám ji přečetl pan zpravodaj. Počkáme, až se ustálí počet přihlášených.

Já přečtu ještě omluvy mezitím. Omlouvá se Bělica Josef celý jednací den - pracovní důvody, Malá Taťána od 12.30 - osobní důvody, Metnar Lubomír od 12 hodin se omlouvá z pracovních důvodů.

Počet přihlášených se nám ustálil. Ještě mám zde jedno sdělení. Pan ministr Výborný hlasuje s náhradní kartou číslo 8.

 

Zahajuji hlasování a tážu se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 247, přihlášeno 156 poslanců a poslankyň, pro 155, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Nejprve tedy budeme hlasovat pozměňovací návrh A paní poslankyně Štefanové, která navrhuje, aby politické strany a politická hnutí mohla přijímat dar pouze od fyzických osob, které jsou státním občanem České republiky, od právnických osob se sídlem na území České republiky. A pokud by alespoň jeden ze skutečných majitelů tuto podmínku nesplňoval, nesmí od takové právnické osoby politická strana nebo hnutí dar přijmout. Je-li právnická osoba se sídlem v České republice ovládaná jinou právnickou osobou, musí i tato mateřská právnická osoba mít sídlo v České republice. Stanovisko výboru je: nedoporučující. Jenom tady doplním možná, abyste věděli - jde především o to, že byl podán velice podobný návrh C3, který tu problematiku upravuje vhodnějším způsobem.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Nesouhlas.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování a tážu se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 248, přihlášeno 158 poslanců a poslankyň, pro 15, proti 135. Návrh byl zamítnut.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Nyní tedy budeme hlasovat návrh C3 pana poslance Cogana a dalších, který postupuje obdobným způsobem, zužuje okruh možných dárců, takže politické strany a hnutí mohou přijímat dary pouze od specificky daných fyzických osob a právnických osob.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Stanovisko výboru je doporučující.) Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlas.)

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 249, přihlášeno 158 poslanců a poslankyň, pro 138, proti 19. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Nyní budeme hlasovat návrh B, jehož autorem je pan poslanec Vojtko. Jedná se o zavedení dočasného občanského průkazu z důvodu výkonu volebního práva, zachování sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů v komunálních volbách. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlas.)

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 250, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 143, proti 15. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Radek Vondráček: Dále budeme hlasovat návrh C1 pana poslance Cogana, který navazuje na pozměňovací návrh u sněmovního tisku 778, kterým se do zákona o volebních kampaních zapracovávají ustanovení adaptující do českého právního řádu nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o transparentnosti a cílení politické reklamy. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlasné.)

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 251, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 84, proti 15. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte, pane zpravodaji.

 

Poslanec Radek Vondráček: Nyní budeme hlasovat návrh C2 pana poslance Cogana, který s ohledem na rozsudek soudního dvora navrhuje uzákonit právo dospělých občanů jiných unijních zemí s trvalým nebo přechodným pobytem v České republice stát se členem strany nebo hnutí. Stanovisko výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlasné.) Děkuji.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 252, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 83, proti 15. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Radek Vondráček: Tak nyní návrh D1 pana poslance Michálka, který navrhuje zavedení zákazu pro politické strany a hnutí přijímat dary a jiná bezúplatná plnění, jejichž původ je z nečlenských zemí Evropské unie, dále rozšířit zákaz pro politické strany a hnutí přijímat dary od osob zřízených zákonem a od těch subjektů, které vlastní nebo kontroluje dobrovolný svazek obcí, veřejná vysoká škola nebo výzkumná instituce nebo státní podnik či jiné státem vlastněné právnické osoby. U darujících právnických osob se doplňuje povinnost zveřejnit nejen jejich poslední účetní závěrku, ale také výroční zprávu. Stanovisko výboru je nedoporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Nesouhlas.) Děkuji.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 253, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 5, proti 108. Návrh byl zamítnut.

 

Vydržte chvilku, pane zpravodaji. Pan poslanec Zuna k hlasování.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji. Pouze k hlasování 249, na sjetině mám proti, hlasoval jsem pro. Nezpochybňuji hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Tedy jenom pro stenozáznam. Pane zpravodaji, prosím, pokračujte.

 

Poslanec Radek Vondráček: Tak jsme u posledního pozměňovacího návrhu D2 pana poslance Michálka. Ten navrhuje zavedení povinnosti transparentních stranických účtů nejen volebních, zavedení povinnosti uvádění údajů přispívajícího člena ve finanční zprávě již u příspěvku nad 5 000 korun místo nynějších 50 000 korun. Stanovisko výboru je nedoporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Nesouhlas.) Děkuji.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 254, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 4, proti 113. Návrh byl zamítnut.

 

Myslím, že bylo hlasováno o všech pozměňovacích návrzích. (Zpravodaj: Ano.)

 

Přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění volební a některé další zákony v souvislosti s přijetím zákona o volebních kampaních, podle sněmovního tisku 779, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 255, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 142, proti 15. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas.

 

Děkuji panu navrhovateli a děkuji panu zpravodaji.

Nyní vidím přihlášku s přednostním právem - paní předsedkyně Schillerová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dovolte mi, dnes probíhají třetí čtení, probíhají poměrně plynule, myslím si, že konstruktivně reagujeme, hlasujeme, mnohdy i v souladu s koalicí, pokud jsou to rozumné návrhy. A takto jsme počítali, že proběhne celý den až do 14 hodin podle programu, který byl schválen, podle dohody na grémiu. Od tohoto grémia také jsou. A vy jste nás překvapili. A překvapili jste nás tím, že jste zařadili najednou, sice teď se to trošku posunulo, ale to je jedno, zařadili jste školský zákon, který měl být zařazen až 7. května.

Včera byly interpelace. Jedním z mála ministrů, kteří na interpelace včera přišli, byl ministr školství Bek, kde ho interpeloval můj ctěný kolega pan poslanec Fridrich a ptal se ho na určité věci, které se týkají financování školství, určité části financování školství. Pan ministr řekl, probereme to na výboru, nemohu teď reagovat, bude to projednáváno v rámci třetího čtení školského zákona, které bude 7. května.

Takže nám se nelíbí tento váš postup. Nelíbí se nám, jak prostě tady se chováte ke Sněmovně, k nám jako poslancům. A proto si hodlám vzít pauzu do 14 hodin na jednání klubu hnutí ANO. Ale předtím samozřejmě dávám prostor k tomu, aby se mohlo hlasovat o vyřazení bodů programu. Takže prosím, abyste dala hlasovat na toto téma, a potom avizuji, že si beru pauzu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, rozumím. To znamená, že klub hnutí ANO si bere pauzu do 14 hodin s tím ale, že dáme hlasovat o vyřazení bodů ještě předtím, než bude pauza udělena. Vy máte protinávrh? (Poslanec Dufek se postavil k mikrofonu a chtěl navrhnout vyřazení bodů, ale protinávrh nemá.) Navrženo... Vyřazení bodů - to mohu navrhnout. Ale prosím. Myslím, že je to zcela jasné.

Čili konstatuji, že hnutí ANO si bere pauzu do 14 hodin, předtím ovšem umožní hlasování o vyřazení bodů schváleného pořadu 136. schůze Poslanecké sněmovny. Pan předseda Michálek má nějaký...? Takto, pane předsedo, berete si pauzu, nebo máte protinávrh? (Poslanec: Protinávrh mám.) Protinávrh. K tomu hlasování o vyřazení bodů? (Poslanec: Ano.) Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní místopředsedkyně. Já mám tedy protinávrh, abychom vyřadili všechny body, s výjimkou bodu 158, občanský zákoník. Tam se jedná o rozvody a týrání dětí, myslím. Takže myslím si, že by bylo dobré, abychom ten bod tam ponechali.

 

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane předsedo Michálku, to zkrátka a dobře nelze, protože máme tady pauzu do 14 hodin. Myslím, že je to občanský zákoník, třetí čtení, je to tak? (Z pléna: Ano.) Takže projednávat zákony ve třetím čtení můžeme jenom do 14 hodin. Takže předpokládám, že svůj návrh berete zpět. (Poslanec Michálek namítá mimo mikrofon.) Ježiši, nedělejte tady z toho ale jako nepořádek, jo? (Smích i potlesk víceméně napříč sálem.) Tak se, prosím pěkně, rozhodněte! (Poslanec Michálek se hlásí.) Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Tak já tady z toho opravdu nepořádek nedělám. My jsme dneska měli nějaký program a teď je 13 hodin a všichni chtějí vyrazit na cestu domů a nechtějí už pracovat...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Prosím pěkně, dejte protinávrh.

 

Poslanec Jakub Michálek: Můj protinávrh už zazněl, to znamená, vyřadit všechny body s výjimkou občanského zákoníku, bod 158. (Námitka z pléna, že to nejde.) Ten návrh je hlasovatelný a potom si paní předsedkyně může klidně vzít tu pauzu, v tom není žádný problém.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: V pořádku.

 

Tedy jestli se mnou souhlasíte, necháme hlasovat i o protinávrhu pana předsedy Michálka, i když o jeho smyslu můžeme pochybovat.

Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 256, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 4, proti 78. Návrh byl zamítnut.

 

A nyní tedy budeme hlasovat o návrhu na vyřazení zbývajících neprojednaných bodů schváleného pořadu 136. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak zde zazněl.

Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 257, přihlášeno 151 poslanců a poslankyň, pro 111, proti 10. Návrh byl přijat.

 

Ještě pan poslanec Bartoš k hlasování.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Já bych se chtěl ještě vyjádřit k hlasování 254. My, jak jsme tady vystupovali, tak jsme neměli náhled v tom hlasování. Já jsem se zdržel, chtěl jsem hlasovat pro, bylo to, myslím, že hlasování D2, pozměňovací návrh Jakuba Michálka, transparentnost. Nezpochybňuju hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano.

 

Tímto jsme vyčerpali schválený pořad 136. schůze Poslanecké sněmovny. Já tuto schůzi končím s tím, že hnutí ANO si bere pauzu do 14 hodin.

Připomínám, že ve středu 7. května v 9 hodin budeme pokračovat v přerušené 134. schůzi Poslanecké sněmovny. Milé kolegyně, milí kolegové, přeji vám hezký víkend.

(Schůze skončila v 13.02 hodin.)

Aktualizováno 29. 4. 2025 v 14:06.




Přihlásit/registrovat se do ISP