Středa 23. dubna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Olga Richterová)

186.
Návrh poslanců Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Róberta Telekyho a Michala Kučery na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 883/ - třetí čtení

Já nyní poprosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujali - a již tam je za navrhovatele pan poslanec a ministr Lukáš Vlček a dále pan zpravodaj garančního výboru Roman Kubíček.

Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 883/4. Ten byl doručen dne 12. března 2025, usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 883/5. A nyní je prostor pro pana navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy?

Prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Paní místopředsedkyně, pane premiére, kolegové, kolegyně, ministři, paní ministryně, dámy a pánové, kolegové, kolegyně, poslanci, já budu relativně stručný, ale dovolte, abych velmi krátce připomenul v situaci, kdy jsme tedy ve třetím čtení sněmovního tisku 883, tedy novely zákona o podnikání, o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, hlavní smysl, proč zde dneska jednáme již tedy ve třetím čtení o této normě.

Podle analýzy ČEPSu o zdrojové přiměřenosti, která říká, že pokud Česká republika nebude významněji investovat do nových zdrojů energie, velkých zdrojů energie, tak na konci třicátých let bude mít Česká republika opravdu velký problém. Velký problém z pohledu nedostatku energie, vlastních zdrojů energie, a bude tedy závislá, výrazně závislá na dovozech ze zahraničí. Proto tento zákon míří směrem, abychom urychlili a výrazně zjednodušili povolovací procesy na nové zdroje energie nad 100 megawatt, tedy na ty velké zdroje. Primárně míříme na nové paroplynové elektrárny.

My jsme k tomu tématu zahájili velmi širokou debatu za účasti všech poslaneckých klubů, které jsou zastoupeny ve Sněmovně, již před Vánocemi, kdy jsme se snažili hlavně za účasti vedení ČEPSu a dalších odborníků z našeho týmu argumentovat, proč je tady nutné najít obecnou shodu na této normě, proč je nutné tuto relativně velmi technicky náročnou záležitost společně vyřešit a najít řešení.

Ta debata, a za kterou bych chtěl osobně velmi poděkovat, protože byla velmi věcná nejenom na úrovni orgánů Sněmovny v předchozích čteních, nejenom na úrovni hospodářského výboru, ale my jsme se snažili do té debaty zapojit i širokou odbornou obec, takže děkuju všem zapojeným, kteří do té debaty vstoupili. Přinesli i zajímavé věci, které potom vedly i k úpravě formou pozměňovacích návrhů - například v otázkách měřičů energie, v otázkách jako je třeba i otázka individuálních kontrol, a mohl bych pokračovat. Ty jednotlivé pozměňovací návrhy budou tedy ještě nějakým způsobem představeny.

Každopádně na závěr dovolte ještě jednou poděkovat za tu věcnou debatu a za mé přání nebo žádost vůči Sněmovně, tedy o přijetí této normy. A opětovně opakuji, že pokud nebudeme výrazně rychlejší v povolování nových zdrojů energie, tak naše hospodářství, naše ekonomika bude mít opravdu významný problém. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní tedy otevírám rozpravu a vnímám přihlášku pana zpravodaje. Ve třetím čtení je zpravodaj, poté...

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak děkuji za slovo. Paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, já bych velmi krátce shrnul příznivý dopad této novely. Navrhovaná právní úprava má významný pozitivní dopad na bezpečnost a obranu státu s ohledem na posílení energetické bezpečnosti České republiky. Vzhledem k plánovanému možnému útlumu uhelných elektráren již v roce 2030 v důsledku jejich nerentability a v kombinaci s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů na českém energetickém mixu bude nezbytné zajistit dostatek výroby ze stabilních a zároveň flexibilních zdrojů, což splňují plynové elektrárny a mohou to efektivně zajistit. Dále je nutné zohlednit, že plynové zdroje přispívají k diverzifikaci energetického mixu a snižují závislost na dovozu energie s ohledem na geopolitické napětí a možné narušení dodávek z externích zdrojů. Je důležité, aby Česká republika měla robustní a flexibilní energetický systém.

Nové plynové elektrárny umožní rychlou reakci na změnu v poptávce a v nabídce, což je klíčové v krizových situacích, kdy může dojít k výpadkům v jiných zdrojích. Potenciální střety výstavby nových plynových zdrojů se zájmy bezpečnosti a obrany státu jsou eliminovány akceptací limitů a podmínek stanovených Ministerstvem obrany České republiky při přípravě podkladů pro vymezování oblastí pro výstavbu nových plynových zdrojů a budou respektovány také při vymezování této oblasti v příslušné dokumentaci.

Tyto požadavky jsou současně v podkladech pro vymezování oblasti zasazeny do komplexu dalších desítek limitů a podmínek, takže nehrozí odvozená rizika pro bezpečnost a obranu státu. Dále bych chtěl zdůraznit, že tímto návrhem zákona se zabýval převážně hospodářský výbor a na svém posledním jednání, které se odehrálo 20. března tohoto roku, přijal stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům.

Musím konstatovat, že vzhledem k tomu, že to je energetický zákon, tak jsem očekával větší legislativní smršť. Díky předjednání, které proběhlo za účasti všech stran, se odstranily určité disproporce a v rámci záležitostí potom navrhnu hlasovací proceduru, jednotlivé pozměňovací návrhy lehce uvedu a vyjádřím stanoviska garančního výboru. Děkuji za slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Taktéž děkuji. A táži se, zda je ještě zájem o vystoupení v rozpravě? Prosím, pan poslanec Müller.

 

Poslanec Tomáš Müller: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, já bych načetl legislativně technické úpravy ke sněmovnímu tisku 883. Bod G5 v paragrafu 34 odstavec 1 se slovo výše čárka nahrazuje slovem výše a v paragrafu 34 odstavec 3 úvodní části ustanovení se slovo elektřiny nahrazuje slovem elektřiny čárka. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Dále mám přihlášku pana poslance Adamce, prosím.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, já se také pokusím vyjádřit k návrhu tohoto zákona a dovolte mi několik takových obecných poznámek. Já vím, že to je těžká materie, odborná, že málokdo se v tom vyzná, ale já jsem chtěl hovořit o tom, že v tuto chvíli jsem velmi rád, že Sněmovna, řekl bych, zařadila tento bod do programu. A já vám řeknu proč.

Víte, celý vlastně ten problém, který my tady máme, se nazývá dekarbonizace a odchod od uhlí z hlediska energetiky. A já musím říct, že v tuto chvíli naším největším nepřítelem a společným nepřítelem - není to tak, že my bychom měli rozdílné názory - je čas. Já tady nechci strašit, už jsem to udělal několikrát a pořád si myslím, že někteří, a nemyslím vás, ale někteří naši spoluobčané, různí aktivisté, pořád nechápou, jaký problém se na nás valí.

Když se podíváte na grafy ČEPSu, tak zjistíte, že pokud se něco nestane, tak za tři roky, v roce 2028, máme velký problém v tom, že nebudeme mít dostatek proudu na celých 24 hodin. Ty řeči, že to někde koupíme, že Evropa je solidární, tak na ty zapomeňte. Když koupíme a budeme mít štěstí, tak to bude drahý jako čert a většinou nekoupíme nic. A já se nechci dožít toho, že tady budeme zavádět regulační stupně a že se budeme prostě chovat jako před třiceti, čtyřiceti lety za komunistů, kdy byly uhelné prázdniny, kdy se vypínal proud, protože ho nebyl dostatek. A to prostě... Tohle to si dovolit nemůžeme.

A proto jsem rád, že tady došlo k dohodě, protože ten plyn je s jednou možností (Je jednou z možností?), jak překlenout to období, než se nám podaří dostavět jaderné zdroje, které podle mě jako jediné stabilní zdroje, nebo skoro jediné, abych byl přesnější, splňují vlastně požadavky na bezemisní energetiku. A fakt to bude ještě trvat, vždyť si vzpomeňte - plán je to rok 2036 jako náhrada prvního reaktoru a zapomínáme, že ty reaktory v Dukovanech mají taky nějakou životnost, která se blíží ke konci, a myslím si, že budeme ještě muset všechno dělat pro to, aby chvilku jely, protože prostě ty zdroje nemáme. A říkat, že uhlí je fuj je krásná věc, ono mezi námi ten plyn je taky fuj, co si budeme vyprávět z hlediska ekologie, ale prostě musíme, když děláme nějakou změnu, tak musíme mít jistotu toho, že ta změna dopadne pozitivně a nebude mít vedlejší negativní následky. To znamená nedostatek proudu.

Tak proto jsem rád, že tady k tomu dneska docházíme, a jsem rád, že se tam podařilo dostat i do těch pozměňovacích návrhů, kterých jsem tedy obecně příznivcem moc nebyl, když jsme projednávali ten lex plyn, ale pochopil jsem, že to je nutnost, a já jsem to říkal i v některých svých řečech, že OZE III jsme udělali, že to je dobře, nicméně že se k tomu budeme vracet. A to už se vracíme teď a myslím si, že je to potřebné a nutné.

Takže chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Chtěl bych poděkovat Ministerstvu průmyslu a obchodu, jak panu ministrovi, tak jeho vrchním ředitelům a úředníkům, protože ten materiál připravili dobře. Dobře to projednali s námi, ta jednání nebyla jednoduchá, utkali jsme se tam v některých pozměňovacích návrzích docela natvrdo. Já je nebudu komentovat, já si myslím, že všichni víme, o čem to je, nechci tady rozviřovat vášně a dělat to nebudu.

A poprosil bych vás, až budete hlasovat, abyste se dívali na stanoviska hlavně hospodářského výboru a ministerstva, protože tam, kde nejsou, řekl bych, souhlasná nebo neutrální stanoviska, tak tam něco asi úplně v pořádku nebude. Takže pojďme do toho. Já vám moc děkuju a věřme tomu, že budeme všechno dělat pro to, abychom tu dobu, jak já říkám, do výstavby nových jaderných bloků přežili bez ztráty kytičky. Děkuju vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní pan poslanec Blaha. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já bych tímto rád požádal o stažení svého pozměňovacího návrhu zaevidovaného pod písmenem E, je to sněmovní dokument 6316.Děkuji, že mi to svým hlasováním za chvilku umožníte.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a táži se tedy, zda má ještě někdo zájem vystoupit v rozpravě? Již se nikdo nehlásí, takže rozpravu končím. Pro pořádek, je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak, a my můžeme přistoupit k hlasování, kde poprosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, pak přednášel jednotlivé návrhy, před hlasováním, sdělil stanovisko. A ještě tedy musíme hlasovat o stažení. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já se vás pokusím provést procedurou hlasovací, která sice bude znít poměrně divoce, nicméně upozorňuji, že to není až tak strašné, jenom to tak zní. Takže já si dovolím načíst usnesení hospodářského výboru s návrhem procedury.

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako garanční výbor pro projednání návrhu po druhém čtení doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných v návrhu zákona podle sněmovního tisku 883/4 v následujícím pořadí:

Za prvé, návrhy legislativně technických úprav, které byly načteny.

Za druhé, pozměňovací návrhy G5 pana poslance Müllera. V případě neschválení pozměňovacího návrhu G5 jsou nehlasovatelné pozměňovací návrhy A3, A5 až A15 , a A19, A20, bez posledního vkládaného bodu X § 50 odst. 13, a A23 a A24. V případě neschválení pozměňovacího návrhu G5 hlasovat pozměňovací návrh A jako celek.

Za třetí, pozměňovací návrh A20, poslední, šestý, vkládaný bod 10 (?), v § 50 se vkládá nový odst. 13.

Za čtvrté, pozměňovací návrhy A1, A2, A4, A16, A17, A18, A21, A22 a A25 až A38, ty jsou usnesením hospodářského výboru. V případě schválení pozměňovacího návrhu A je nehlasovaný (nehlasovatelný) pozměňovací návrh B pana poslance Bureše, v případě neschválení pozměňovacího návrhu A hlasovat pozměňovací návrh B.

Za páté, pozměňovací návrhy D1 pana poslance Telekyho.

Za šesté byl pozměňovací návrh E pana poslance Blahy, který navrhl ke stažení, takže bude záležet na hlasování, v případě, že odhlasujeme jeho stažení, tak ho hlasovat nebudeme.

Za sedmé, pozměňovací návrhy G1 pana poslance Müllera.

Za osmé, pozměňovací návrhy G2 pana poslance Müllera.

Za deváté, pozměňovací návrhy G3 pana poslance Müllera.

Za desáté, pozměňovací návrhy G4 pana poslance Müllera.

Za jedenácté, pozměňovací návrhy G6 pana poslance Müllera.

Za dvanácté, pozměňovací návrh G7 pana poslance Müllera.

Za třinácté, pozměňovací návrh G8 pana poslance Müllera.

Za čtrnácté, pozměňovací návrh J1 pana poslance Adamce. V případě schválení pozměňovacího návrhu J1 je nehlasovaný (nehlasovatelný?) pozměňovací návrh D2 pana poslance Telekyho. V případě neschválení pozměňovacího návrhu J1 se bude hlasovat pozměňovací návrh D2 pana Telekyho.

Za patnácté, pozměňovací návrh H3 pana poslance Smetany. V případě schválení pozměňovacího návrhu J1 je tento pozměňovací návrh nehlasovatelný.

Za šestnácté, pozměňovací návrhy J2 pana poslance Adamce.

Za sedmnácté, pozměňovací návrh C pana poslance Horáka.

Za osmnácté, pozměňovací návrh D3 pana poslance Telekyho.

Za devatenácté, pozměňovací návrh E1 paní poslankyně Kocmanové.

Za dvacáté, pozměňovací návrhy F2 paní poslankyně Kocmanové.

Za dvacáté, první pozměňovací návrh H2 pana poslance Smetany. V případě schválení pozměňovacího návrhu H2 je nehlasovatelný pozměňovací návrh H1 pana poslance Smetany. V případě neschválení pozměňovacího návrhu H2 hlasovat pozměňovací návrh H1.

Za dvacáté druhé, pozměňovací návrh I pana poslance Berkyho.

A na závěr, jako dvacátý třetí bod je návrh zákona jako celek.

To je můj návrh hlasovací procedury.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji, pane zpravodaji, a ještě se táži, zda má někdo nějaký protinávrh procedury. Je to tak, prosím? Prosím protinávrh pana poslance Bureše.

 

Poslanec Jan Bureš: Ano, děkuji, paní místopředsedkyně. Já bych měl protinávrh jenom u jednoho bodu, a to u čísla 4, který přednesl můj ctěný kolega, a to nejprve hlasovat o mém pozměňovacím návrhu, který je pod písmenem B, a až pak teprve hlasovat o těch... A když neprojde, tak hlasovat o těch pozměňovacích návrzích, které jsou pod písmenkem A. Krátce jenom vysvětlím, můj návrh je o tom, že ty takzvané mařiče by se už nadále nepovolovaly, ale ty, které už instalované jsou a mají licenci, tak by mohly fungovat i nadále. Ty návrhy, které jsou proti mému návrhu, říkají, že by se měly zrušit do konce letošního roku. Je to o právní jistotě, o zmařených investicích, které tady opakovaně řešíme. Myslím si, že ten můj návrh je v tomto směru lepší a zachovává určitou jistotu pro právní prostředí v České republice. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Zazněl tedy protinávrh k proceduře, já se rozhlížím. Další už není, budeme tedy hlasovat nejprve o protinávrhu procedury, pokud by to neprošlo, tak o tom předchozím návrhu, jak ho přednesl pan zpravodaj. Přivolala jsem kolegyně, kolegy z předsálí.

 

A zahajuji hlasování o tom protinávrhu procedury pana poslance Bureše. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku? Kdo je proti?

V hlasování 87 se vyjádřilo 170 hlasujících, pro 5, proti 123.

Takže protinávrh nebyl přijat.

 

A my se nyní vyjádříme k celkovému návrhu procedury. (Poznámka mimo mikrofon: Stažení.) Stažení hned po odhlasování procedury samozřejmě. Takže procedura.

 

Prosím, kdo je pro proceduru, tak jak ji navrhl pan zpravodaj na základě výboru.

V hlasování 88. Se účastnilo 171 hlasujících, pro 165, proti 0.

Tato procedura byla schválena.

 

A nyní tedy, pane zpravodaji, přistoupíme k návrhu na stažení. Připomenete, co budeme stahovat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Budeme stahovat bod číslo 6, a to je, chviličku, pozměňovací návrh E pana poslance Blahy.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Vnímám žádost o odhlášení. (Reakce zpravodaje na dotaz z pléna: E.) Takže všechny odhlásím, prosím, přihlaste se a zopakuji, budeme tady hlasovat stažení pozměňovacího návrhu E, bod 6, je to návrh pana poslance Blahy. A už se nám ustálilo kvorum.

 

Já zahajuji hlasování. Kdo je pro stažení tohoto návrhu, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku? Kdo je proti stažení?

hlasování 89. bylo přihlášeno 166 poslankyně poslanců, pro 160, proti 0.

Takže tento návrh byl stažen.

 

A já poprosím nyní pana zpravodaje, aby nás provedl dále.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak, jako první bychom hlasovali návrhy legislativně technických úprav, které zde byly načteny.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a já jsem zahájila hlasování.

Kdo je pro legislativně technické úpravy, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku? Kdo je proti?

V hlasování 90. se vyjádřilo 168 hlasujících, pro 168, proti 0. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak dále budeme hlasovat pozměňovací návrh G5 pana poslance Müllera a ten se týká úpravy účinnosti, aby byla v souladu s lex OZE III, kterou jsme schvalovali před nedávnem.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Poprosím o stanovisko.

 

Poslanec Roman Kubíček: Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 91 se účastnilo 168 hlasujících, pro 162, proti 0. Tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak já upozorňuji, že přijetím tohoto návrhu jsou nehlasovatelné pozměňovací návrhy A3, A5 až A15 a A19, A20 bez posledního vkládaného bodu 10 § 50 odst. 13 a A23 a A24.

Za třetí budeme hlasovat pozměňovací návrh A20. Poslední vkládaný šestý bod 10 v § 50 se skládá (vkládá?) nový odstavec, týká se to víceméně také legislativních úprav. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a stanovisko? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

A v hlasování 92. se vyjádřilo 169 hlasujících, pro 162, proti 4. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak za čtvrté budeme hlasovat pozměňovací návrhy A1, A2, A4, A16, A17, A18, A21, A22 až A25 až A38. Podle usnesení hospodářského výboru jsou to zpřesňující víceméně také legislativně technické úpravy. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Souhlasné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 93. bylo přihlášeno 170 hlasujících, pro 168, proti 0. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak tímto se stal nehlasovatelný pozměňovací návrh pod písmenem B pana poslance Bureše.

Za páté budeme hlasovat pozměňovací návrhy D1 pana poslance Telekyho, jedná se o opravu změny zákona č. 416. To je dotčená veřejnost státu původu i dotčeného státu musí mít ekvivalentní možnost účasti, respektive zapojení do procesu mezistátní EIA. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

V hlasování 94. bylo přihlášeno 170 poslankyň a poslanců, pro 167, proti 0. Tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Tak nyní vypouštíme hlasování číslo šest. To byl pozměňovací návrh E pana poslance Blahy, který ho stáhnul, a Poslanecká sněmovna toto stažení odsouhlasila.

A jako další budeme teda hlasovat pozměňovací návrh G1 pana poslance Müllera. G1 se týká zvýšení limitu u individuálních kontrol u fotovoltaických elektráren z roku 2009 až 2010 z 30 kilowatt na 145 kilowatt. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 95. bylo přihlášeno 171 poslankyň a poslanců, pro 170, proti 0. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Dále budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu G2 pana poslance Müllera, týká se zavedení nevratné části paušálního poplatku za připojení. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je případně proti?

A v hlasování 96. se vyjádřilo 171 hlasujících, pro 169, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Dále budeme pokračovat pozměňovacím návrhem G3 pana poslance Müllera, pozměňovací návrh upravuje a doplňuje transpozici čl. 21 o dálkové vytápění a chlazení, o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, který vede členské státy k úsilí o zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla a chladu, dálkovém vytápění a chlazení po nejméně jeden procentní bod ročně. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Opět, kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V tomto hlasování číslo 97 se účastnilo 171 hlasujících, pro 168, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh G4, který je další částí legislativně technických úprav. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ministr souhlas? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Může nyní vyjádřit svou vůli zmáčknutím tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti?

hlasování 98. se vyjádřilo 171 hlasujících, pro 171, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh G6 pana poslance Müllera, jedná se o legislativní zakotvení způsobu přijímání rozhodnutí o určení takzvaného údolí pro urychlení zavádění technologií pro nulové, čisté emise. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Pokud je někdo proti, tak nyní je prostor pro vyjádření svého názoru.

A v hlasování číslo 99 se účastnilo 171 hlasujících, pro 169, proti 0. Tento návrh byl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh G7 pana poslance Müllera, týká se legislativního upřesnění pojmu strategické investiční stavby. Výbor bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Nesouhlas.) Já děkuji.

A zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?

A v hlasování číslo 100 se účastnilo 171 hlasujících, pro 1, proti 85. Tento návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Dále budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu G8 pana poslance Müllera, pozměňovací návrh navrhuje upravit povinnost podle § 25 odst. 10 písm. y) energetického zákona tak, aby provozovatel distribuční soustavy neměl povinnost umožnit poskytování služeb výkonové rovnováhy nebo flexibility, pokud by byla ohrožena bezpečnost a spolehlivost provozu, byť i jen části distribuční soustavy. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

A zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

A v hlasování číslo 101 bylo přihlášeno 171 poslankyň a poslanců, pro 164, proti 1. Tento návrh byl přijat.

Poprosím pana zpravodaje.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu J1 pana poslance Adamce. Ten se zabývá zákonem číslo 416/2009 Sb., stavba výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 15 MGW a více staveb. Stanovisko výboru doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pana ministra? (Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 102 opět přihlášeno 181 hlasujících, pro 168, proti 0. Tento návrh byl přijat.

 

Vnímám, že k hlasování pan poslanec Foldyna. Poprosím pana zpravodaje, aby uvolnil prostor.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Omlouvám se. Při hlasování 101 jsem byl pro, na sjetině mám proti. Nezpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, tedy pro záznam. Můžeme přikročit k dalšímu.

 

Poslanec Roman Kubíček: Protože byl schválen pozměňovací návrh J1 pana poslance Adamce, stal se nehlasovatelným pozměňovací návrh D2 pana poslance Telekyho. Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh H3 pana poslance Smetany. Je to urychlení a usnadnění povolování VPE a fotovoltaiky. Návrh zařazuje výrobny elektřiny využívající energii větru a slunečního zařízení s výkonem nad 100 MGW mezi stavby pro energetickou bezpečnost. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování 103. se účastnilo 171 hlasujících, pro 2, proti 106. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Pak budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu J2 pana poslance Adamce. Navržená změna upravuje zvýhodňující situaci v rámci poskytování různých forem podpory pro výrobny elektřiny využívajících větrnou energii, kdy umožňuje zohlednit Energetickým regulačním úřadem stanovenou předpokládanou cenu odchylky též pro aukční bonus. Výbor bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 104 se účastnilo 171 hlasujících, pro 161, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Dále budeme hlasovat pozměňovací návrh C pana poslance Horáka. Jedná se o povolování a výstavbu staveb pro bydlení jako veřejný zájem. Výbor bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Neutrální stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 105 se účastnilo 171 hlasujících, pro 74, proti 28. Tento návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu D3 pana poslance Telekyho. Jedná se o umožnění dalšího zužitkování druhotných zdrojů ve výrobních jednotkách ve výši, která bude nadále zajišťovat provozuschopnost těchto zařízení. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování 106 se účastnilo 171 hlasujících, pro 2, proti 141. Tento návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Dále budeme hlasovat pozměňovací návrh F1 paní poslankyně Kocmanové. Týká se zavedení obecního poplatku z nových větrných elektráren ve výši nejvíce 100 korun za každý instalovaný kilowatt. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 107. se vyjádřilo 171 poslankyň a poslanců, pro 6, proti 158. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh F2 paní poslankyně Kocmanové. Pozměňovací návrh má stanovit právo zákazníka vůči EDC na elektronicky spravovaná data o spotřebě a výrobě elektřiny v jeho odběrném místě na udělování přístupu k jím zvoleným třetím osobám. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 108. se vyjádřilo 171 hlasujících, pro 5, proti 159. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh H2 pana poslance Smetany. Týká se změny podpory bioplynových stanic. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Opět se ptám, kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 109. se účastnilo 171 hlasujících, pro 26, proti 87. Tento návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Protože nebyl schválen tento návrh, budeme hlasovat pozměňovací návrh H1 pana poslance Smetany, který se týkal téhož. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 110. se vyjádřilo 171 hlasujících, pro 59, proti 83. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Roman Kubíček: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh I pana poslance Berkiho. Ten navrhuje doplnit do výčtu měst, která jsou zmocněna k vydávání vlastních stavebních předpisů, Statutární město Plzeň a Statutární město Liberec. Pokud vím, zatím jsou to tři. Je to Praha, Brno, Ostrava, takže je to vlastně rozšíření o dvě města. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 111. se vyjádřilo opět 171 hlasujících, pro 20, proti 67. Návrh nebyl přijat. Pane zpravodaji.

 

Poslanec Roman Kubíček: Paní předsedající, podle mých materiálů jsme se vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy, takže nám vlastně zbývá hlasovat pro návrh zákona jako celek.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ano, mám to stejně poznamenáno. Přikročíme tedy k hlasování o celku. Přečtu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslanců Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Roberta Telekyho a Michala Kučery na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání, a o výkonu státní správy v energetických odvětvích, a o změně některých zákonů, energetický zákon, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 883, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

 

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 112. hlasovalo 171 poslankyň a poslanců, pro 170, proti 0. Konstatuji tedy, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím jak třetí čtení tohoto tisku, tak zároveň končím i tento bod.

A než přikročíme k bodu následujícímu, tak načtu omluvy, co v mezičase dorazily. Omlouvá se pan poslanec Zdeněk Kettner od 10 hodin do 12.30 hodin z pracovních důvodů, Martin Kolovratník od 15.30 hodin z pracovních důvodů, Patrik Nacher od 15 hodin z pracovních důvodů, Tomio Okamura do 10 hodin z pracovních důvodů, Martin Kupka do 10.30 hodin z pracovních důvodů a Marek Výborný do 9.30 hodin z pracovních důvodů.

 

A nyní otevírám bod následující, číslo 

Aktualizováno 29. 4. 2025 v 14:06.




Přihlásit/registrovat se do ISP