Pátek 17. ledna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze

 

(pokračuje Olga Richterová)

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 825/ - třetí čtení

Je to sněmovní tisk 825, jsme ve třetím čtení. Projednávání tohoto bodu jsme přerušili ve středu 15. ledna 2025 v rozpravě.

Děkuji, že už místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a také zpravodaj garančního výboru, to je rozpočtový výbor, a tím zpravodajem je pan poslanec Jan Kuchař.

Dále připomínám, že pozměňovací návrhy máme uvedeny ve sněmovním tisku 825/2. Ten byl doručen dne 20. prosince 2024 a také usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 825/3.

Nyní tedy nás čeká pokračování přerušené rozpravy, ovšem vedle přihlášených řádně, kteří jsou vidět i na tabuli, zde mám dvě přihlášky s přednostním právem, a sice v pořadí jako první se s přednostním právem hlásí pan předseda Tomio Okamura, poté pan předseda Radim Fiala a poté je to pořadí přihlášených poslanců a poslankyň, jak je vidět na tabuli. Já tedy žádám pana předsedu Okamuru, aby se ujal slova. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, poté, co SPD ve středu zablokovalo hlasování o vládním návrhu na zvyšování platů politiků, protože s tím nesouhlasíme, tak to tady dnes máme ze strany vládní koalice znovu. Poslanci vládní koalice jsou tak lační po penězích, že vůbec neřeší aktuální problémy našich občanů, ale znovu a znovu tady protlačují zvyšování svých vlastních platů. (Hluk v sále.)

Můžu poprosit o klid?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Prosím?

 

Poslanec Tomio Okamura: No, posloucháte mě? Já jsem vás požádal, jestli můžu poprosit o klid.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Poprosím zejména teď na pravé straně sálu, kdybyste přenesli hovory do předsálí, děkuji.

 

Poslanec Tomio Okamura: Než zopakuji hlavní a zásadní argumenty proti, musím reagovat i na jeden z argumentů politiků pětikoalice, kterým v posledním čase opíjí média a veřejnost. Tvrdí, že s platy oni museli něco dělat, protože příští vláda nebude mít odvahu to řešit. Podle mého názoru by žádná vládní většina neměla - a doufám, že ta příští ani nebude - mít odvahu si zvyšovat platy v momentě, kdy si to nezaslouží. To je naprostý fakt. A pokud bude kdokoliv toužit po vyšším platu za svoji práci ve Sněmovně či ve vládě, měli bychom se prvé řadě postarat, aby měli vyšší příjmy, a tím myslím reálné příjmy, naši občané. Neumím si představit manažery či správní radu, která si zvyšuje odměny, zatímco jejich firma je předlužená a akcionářům klesají zisky. Taková situace v normálním světě znamená opak: rychlou výměnu neschopných manažerů, a nikoliv zvyšování tučných prebend.

Zmrazení platů, které SPD navrhuje, je svým způsobem opravdu čisté a okamžité řešení. Samotný automat, kterým jsou platy politiků navázané na průměrnou mzdu, v tuto chvíli nepočítá s tím, že díky nějaké vládě zažijeme rekordní inflaci, kdy se sice lidem zvyšují příjmy nominálně, ale klesá jejich hodnota. (Hluk v sále přetrvává.)

Můžu vás požádat ještě jednou o klid, paní předsedající?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Můžete. Myslím, že tentokrát přichází hluk hlavně z levé části sálu, takže poprosím, přeneste ty hovory zase mimo tuto místnost, když nechcete hovořit u mikrofonu. Děkuji.

 

Poslanec Tomio Okamura: Můžu požádat o klid ještě jednou? (Přestože je v sále velmi málo poslanců, stále mezi sebou hovoří.)

To je ten důvod, proč je zvyšování platů politiků v současné době nemorální. Zadlužení České republiky kvůli Fialově vládě prudce roste. Pod záminkou rekordních schodků a státního dluhu vláda osekává výdaje na české důchodce a sociálně potřebné od invalidů až po rodiny s dětmi. Přesněji, odmítá jim valorizovat tak, jak by to odpovídalo inflaci a poklesu jejich reálných příjmů. Vláda zvyšuje daně, kde se dá, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, kde také osekala valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jinými slovy, sáhla i na peníze ve zdravotnictví a připravila pojišťovny o víc než 15 miliard, které budou ve zdravotním systému skutečně chybět.

Nejen při okradení důchodců se vláda oháněla rozpočtovou odpovědností. Zopakuji logické otázky, které musí každého napadnout v čase, kdy Fialova vládní koalice přichází s návrhem na zvýšení platů politiků. V čem je rozpočtově odpovědné, když si zvýšíte platy? A druhá otázka, kterou by měl provázet každý návrh zákona: Vv čem je váš návrh na zvýšení platů politiků prospěšný občanům a naší zemi?

Odpovědi jsou nad slunce jasné. Tento návrh není rozpočtově odpovědný a občanům ani zemi nijak neprospěje, a tak vaše zvyšování vlastních platů provází jen lhaní. Například když premiér Fiala tvrdil, že vládou navrhované zvýšení platů politiků se děje proti jeho vůli, ale nedá se prý nic dělat, protože to vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Ale to přece není pravda. Ústavní soud prostřednictvím své mluvčí Kamily Abbasi vydal oficiální prohlášení, že, cituji, "ústavností snížení platů u politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nějak zpochybnit". Konec citátu Ústavního soudu, mluvčí Ústavního soudu. Ústavní soud fakticky konstatoval, že premiér Fiala a spolu s ním další členové pětikoalice bohapustě lžou, když zvýšení platů svádí na Ústavní soud.

Když tady mluvíme o Ústavním soudu, také rozhodoval o ústavnosti loňského schvalování snížení valorizace penzí v režimu legislativní nouze a vláda zdůvodňovala jeho použití tím - pardon, to už je předloňské rozhodnutí a loni to Ústavní soud posuzoval - vláda zdůvodňovala jeho použití tím, že čelila hrozbě rozsáhlých ekonomických škod. Ústavní soud toto její vysvětlení přijal. Vláda tvrdila, že důvodem byla v uvozovkách nečekaně vysoká inflace, se kterou nemohla prý počítat, což je poněkud překvapivé zdůvodnění, protože o tom, že je třeba očekávat její mimořádnou výši, v té době hovořily všechny ekonomické prognózy. Podcenila tedy vláda Petra Fialy situaci? Nikoliv, je to horší. Inflaci vyvolala zcela úmyslně, a to hlavně pomocí vysokých cen energií, které odmítla zregulovat. Ministerstvo financí ostatně odhadovalo na celý rok 2023 průměrnou hodnotu inflace na 9,5 procenta, přičemž předpokládalo, že se bude postupně snižovat, a tedy na počátku roku bude stále vysoká. Tvrzení Petra Fialy, že vládu zaskočila nečekaně vysoká inflace, byla samozřejmě také nebetyčná a drzá lež.

V této situaci, kdy vláda pod záminkou rozpočtové odpovědnosti obrala kdekoho a chystá se obírat občany ještě víc, tu přichází vláda s úplně opačným opatřením. Chce zvýšit výdaje na zaopatření politiků, a dokonce zrychleně formou mimořádných schůzí. No, mě napadá otázka, proč se tímto problémem vláda nezabývala třeba už před půlrokem, hned po květnovém rozhodnutí Ústavního soudu? No, je to jasné, protože vy jste si chtěli ve skutečnosti sami sobě zvýšit platy politiků, ale protože byly v říjnu krajské volby, tak jste to nechtěli udělat před krajskými volbami, protože by vám to snížilo volební výsledek, ale ten zákon jste předložili až těsně po krajských volbách. A teď se vymlouváte na to, jak je to ve chvatu a že soudci nebudou mít platy a já nevím bůhví co. Takže když to zjednoduším, z toho, jak se vykrucujete, lžete, vymlouváte, je jasné, že i vy jste si vědomi, že to, co děláte, je nemravné a nesprávné. Tak to, proboha prosím, nedělejte!

Osobně spolu s SPD jsem již celkem pětkrát za posledních několik let navrhl zamrazit platy politiků. Aktuálně to navrhuji až do konce příštího volebního období, tedy do konce roku 2029. O mém návrhu se tady bude hlasovat. Vláda ale můj pozměňovací návrh odmítá a za každou cenu si chcete sami sobě zvýšit platy na úkor našich občanů. Ministr financí Stanjura z ODS, když osekával důchody starým a bezmocným lidem, tvrdil, cituji: "Platí, že to není opatření, které bychom dělali s radostí. My jsme prostě byli nuceni konat i podle zákona rozpočtové odpovědnosti a mít na mysli mezigenerační solidaritu" - konec citátu. Když pominu, že to je pokrytectví a přetvářka, je zde opět otázka na pana premiéra Fialu, na pana ministra financí Stanjuru. Plat si zvyšujete s radostí, nebo jste z toho smutní? A když si v čase nouze, kdy všem ostatním berete, zvedáte sám sobě výplatu, máte stále na mysli mezigenerační solidaritu? Jak ta solidarita podle vás ve Fialově vládní koalici vypadá? To by mě zajímalo, ale já to vím. Vaše představa mezigenerační solidarity vypadá, že se invalidé, staří lidé, rodiny s dětmi, živnostníci a firmy musí uskrovnit, aby zbylo i na zvyšování peněz pro vás ve vládě, na vaše prebendy a trafiky.

Před pár dny SPD ve Sněmovně zorganizovala seminář na téma rekordní pokles porodnosti. Jedním ze zcela zásadních důvodů rekordního poklesu porodnosti u českých občanů je rekordní nejistota. Dámy a pánové z vládní koalice, vy a vaše vláda doslova decimujete český národ, a ještě za to chcete vyšší odměny? Platy českých politiků rostou rychleji než průměrné platy normálních občanů v naší zemi.

Nakolik vlastně vyjde daňové poplatníky člen parlamentu? Deník Právo sečetl všechny možné platby, náhrady a výdaje, které ukazují, že poslanec a senátor stojí daňového poplatníka měsíčně až 350 000 korun. Plat a další zaručený příjem v podobě paušálních náhrad tvoří nejméně polovinu této částky.

Dámy a pánové, prosím, vraťme se nohama na zem a hlavou do reality a ta je po pár letech vládnutí pěti- a čtyřkoalice krutá, doslova krutá.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu má 1,6 milionu obyvatel České republiky problémy se zajištěním a hrazením nákladů vlastního bydlení a jsou tak fakticky ohroženi bezdomovectvím. 61 000 českých dětí, 4 procenta všech dětí do 15 let, musí žít v nevyhovujících předražených ubytovnách. Česká republika je podle evropských a světových statistik na špičce nedostupnosti bydlení a v jeho nejvyšších cenách v poměru k reálným příjmům. Fialova vláda nechce dát peníze na důchody, na mzdy policistům ani na slušné platy soudním úřednicím, školníkům a školním kuchařkám. Pro děti nejsou pediatři, zubaři, nejsou jesle ani školky. Pro mládež nejsou místa ve školách ani v učilištích. Pro nesoběstačné důchodce nejsou místa v sociálních zařízeních. 1 milion občanů České republiky už nemá ani vlastního praktického lékaře, což se vláda snaží v uvozovkách vylepšit myšlenkou zavřít i malé oblastní nemocnice. V této situaci logicky klesl počet narozených dětí na rekordně nízkou úroveň. Krátce řečeno, za vládnutí Fialovy vlády Česká republika vymírá.

To není populismus, to je přece logika, že se vás po výčtu toho, co jsem teď zmínil, musí každý normální člověk zeptat, kde berete, vy z vládní koalice, odvahu odmítat zastropování vlastních příjmů? To je návrh SPD, o kterém se tady bude hlasovat. Já chci zastropovat, zamrazit platy politiků na pět let.

Oháníte se, a to už hodně let, rozpočtovou odpovědností. Pokud chcete, aby vám někdo někdy začal věřit, musíte začít u sebe. Vaše řeči o úsporách lze stěží přijmout, když na jedné straně české občany a firmy tvrdě a nemilosrdně okrádáte a na straně druhé rozdáváte cizím, a teď ještě sami sobě.

A pár faktů na závěr. Mladá fronta DNES v roce 2023 porovnala, jaký mají čeští poslanci plat v rámci Evropy. Vycházeli z toho, že základní mzda řadového českého poslance je 102 400 korun. To je sice pravda, ale tento nízký základní plat bralo v roce 2023 jen deset poslanců z celkových dvou set. Skutečný průměrný plat poslanců byl v tomto roce 121 000 hrubého měsíčně, navíc k platu nejsou připočteny poslanecké náhrady. Ty přitom představují další víc než polovinu poslaneckých příjmů.

Nominálně nejvíce v evropském kontextu berou Němci. Poslanci Bundestagu vydělají měsíčně v přepočtu zhruba 243 000 korun. Po zohlednění průměrné mzdy, která u našich západních sousedů činila v roce 2022 okolo 4 100 eur měsíčně, čeští poslanci německé kolegy porážejí. Berou totiž 2,5násobek průměrné mzdy, zatímco Němci zhruba 2,3násobek.

Podobně vychází srovnání i se sousedním Rakouskem. Tamní poslanci mají sice základní plat ve výši zhruba 220 000 korun, v poměru k průměrné mzdě v zemi ale berou jen 2,3násobek. Rakouská průměrná mzda je zhruba dvaapůlkrát vyšší než ta česká.

Je zcela zřejmé, že důvod pro zvyšování platů politikům zde v České republice není. Vážené dámy a pánové, zkuste se zamyslet. Zamražme naše platy alespoň na pět let, jak navrhuje SPD, než se bude lidem dařit lépe. Podpořte návrh SPD na zamražení platů na pět let. Je to gesto solidarity, které dlužíme našim občanům, našim firmám a naší zemi.

A úplně závěrem znovu zopakuji, že hnutí SPD zásadně nesouhlasí se zvyšováním platů politiků, a celý poslanecký klub SPD bude hlasovat proti. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic poslanců SPD.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a protože bylo staženo další přednostní právo, tak nyní vystoupí paní poslankyně Marie Pošarová, dále se může připravit paní poslankyně Lesenská s následujícím příspěvkem. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Vážené dámy, vážení pánové, hned v úvodu bych chtěla říci, že jelikož navýšení zhruba necelých těch 7 procent připadne i samozřejmě panu premiérovi, takže jeho navýšení bude třeba činit 19 500 hrubého, ale v kontrastu se zvyšováním cen energií, ať už teďka demokratického, či nedemokratického plynu, protože ve finále to zaplatí naši čeští poplatníci, tak bych chtěla jenom ukázat, že to je stejná částka - tady na kameru (Ukazuje tabulku.) - jako bere právě třeba řeknu kuchařka, která pobírá čistý plat jakožto nepedagogický pracovník 19 234 korun. Je to výsměch všem pracujícím občanům.

Vděčným tématem z parlamentního života bývá otázka platů politiků, zprávy o možném zmrazení jejich mezd již patří k mediálním evergreenům. Platy poslanců a senátorů jsou dány stejným zákonem jako platy členů vlády, soudců a dalších veřejných činitelů. Je však tolik diskutovaná výše těchto platů na nich to nejdůležitější? Zajímavější je způsob výpočtu těchto platů. Platy poslanců, senátorů i ministrů jsou násobením odvozeny od průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. Například poslanecký plat se vypočte jako přibližně trojnásobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře, tedy průměrné měsíční mzdy státních zaměstnanců, úředníků, policistů, většiny učitelů, soudců, vojáků, policistů a dalších. Čím více rostou mzdy úředníků a ostatních státních zaměstnanců, tím více rostou i mzdy poslanců, senátorů a ministrů.

Z ekonomického hlediska lze společnost rozdělit na nepodnikatelskou a podnikatelskou sféru. Nepodnikatelská neboli veřejná sféra jsou všechny úřady, armáda, policie, soudy, veřejné školy a tak dále. Podnikatelská sféra jsou všechny firmy, živnostníci, soukromí lékaři. Veřejná sféra bohatství nevytváří, pouze ho spotřebovává, naopak podnikatelská sféra bohatství vytváří. Když se podíváme, tak v poslední době můžeme číst dennodenně články, jak propouští támhleta firma, druhá firma, naposledy Productboard (?), předtím to byl... pneumatiky. I u nás v Plzeňském kraji je mnoho firem, o kterých sama vím, a budou propouštět právě v našem Plzeňském kraji. Tamhle 5 000 lidí na Tachovsku, v rámci třeba Přeštic 200 lidí, v Janovicích dalších 200 lidí.

Úřady, armáda, policie, soudy, školy jsou bezpochyby nutné instituce, vytvářejí a udržují prostředí potřebné pro život i podnikání. Otázkou je však míra a kvalita. Kvalitní, průhledná a levná veřejná správa a kvalitní právní řád prospívají, je-li veřejná sféra přebujelá a neefektivní, jsou-li daně vysoké a složité a právní řád je nekvalitní, pak se podnikání samozřejmě nedaří. A to vidíme právě i na ceně teďka plynu, možná do budoucna ropy.

Přímý vliv na podmínky pro tvorbu bohatství mají volení zástupci lidu, nejvíce členové parlamentu a vlády. Zaměstnanci, celá veřejná sféra a koneckonců i sami politici jsou placeni z peněz vydělaných podnikatelskou sférou. Z peněz vyprodukovaných podnikateli jsou prostřednictvím veřejných rozpočtů financovány také samozřejmě silnice, důchody, památky, armáda, policie, zdravotnictví. Z toho není těžké odvodit, že snahou volených zástupců by měly být co nejlepší podmínky pro tvorbu bohatství, tedy pro podnikání.

Jak je zmiňováno i v rámci SPD, samozřejmě bychom chtěli odchod od klimatické Pařížské dohody, vystoupení ze systému emisních povolenek či popřípadě zastropování na nějaké minimální ceně, třeba po vzoru, právě co má Čína, která má 6 dolarů na tunu v rámci CO2. Amerika má 8 dolarů, co se týče poplatku formou daně v rámci jedné tuny CO2, kdežto v Evropě se průměrná cena pohybuje na 70 eurech, a je to ještě formou akcií, které mají skoupeny samozřejmě čínští podnikatelé.

Samozřejmě to je poněkud otřepaná fráze, ale připomeňme si ještě jednou, jak jsou vypočítávány platy politiků. Nebylo by lepší vypočítávat je nikoliv jako násobek průměrné měsíční mzdy státních zaměstnanců, ale jako násobek průměrné měsíční mzdy v podnikatelské sféře. Pak by poslanci, senátoři i ministři byli přirozeně motivováni k utváření lepších podmínek pro podnikání, což bohužel teďka není. Jejich platy by fungovaly jako zpětná vazba.

Bezpochyby by do platového vzorce bylo možné zahrnout i další veličiny. Podstatné však je odvozovat plat volených zástupců z platu těch, kteří se přímo účastní na tvorbě bohatství. Možná je to jen drobná změna, ale měla by i svůj symbolický význam, byla by výrazem úcty k těm, kteří tvoří bohatství. Pro pravicové politiky by takový výpočet neměl znamenat žádnou změnu, spíš naopak by si měli polepšit. Ovšem levicoví politici by měli problém, možná by o nich tento způsob placení ledacos prozradil.

Samozřejmě ještě se přidáme ke srovnání platů politiků. Ti čeští patří v Evropě samozřejmě k těm lépe placeným. Češi vstupovali do nového roku s vidinou, že v něm odvedou do státní pokladny víc než loni. Mnozí se obávají chudoby a snížení životní úrovně. Politici tyto obavy mít nemusí. Jejich platy porostou sice jen minimálně v průměru k průměrné mzdě, jsou ale vysoké.

Z mezinárodního srovnání dokonce vyplývá, že v Evropské unii patří čeští zákonodárci k těm lépe placeným. Plat politiků se vypočítává ze základny, kterou určuje samozřejmě zákon. Pro rok 2024 začínal na částce 94 775 korun, to je jen o necelých 20 korun více než v roce předchozím. Následně se zvyšuje samozřejmě koeficient. Poslanci náleží plat určený z platové základny platovým koeficientem ve výši 1,08, který stanovuje samozřejmě zákon. Koeficient se zvyšuje v návaznosti na působení ve výborech, komisích nebo předsednických funkcích. Koeficient třeba u paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové činí 1,82.

Výraznější navýšení je u členů vlády. Členovi vlády náleží plat určený z platové základny platovým koeficientem, který se stanoví ministru ve výši 2,06, místopředsedovi vlády ve výši 2,49 a předsedovi vlády ve výši 2,9. To samozřejmě vyplývá ze zákona. Hrubý plat premiéra Petra Fialy za ODS se tak vyšplhal v roce 2024 na 274 847 korun. Průměrná mzda v Česku ale samozřejmě byla v roce 2024 43 967 korun.

Nejsou to ale jediné peníze, které vrcholní politici každý měsíc inkasují. Další složkou jsou paušální náhrady spojené s výkonem funkce, například na reprezentaci, dopravu, na odborné práce a administrativní práce, které se samozřejmě s výkonem funkce... které jim s výkonem funkce vlastně pomáhají. U premiéra například víceúčelová náhrada činí 35 000 korun měsíčně, předsedové obou komor Parlamentu mají nárok samozřejmě na náhradu ve výši 55 000 korun.

Samozřejmě v případě vrcholných představitelů české politiky se nedá mluvit tedy o nízkých platech, vztaženo k průměrné mzdě nejsou špatně placeni, jejich plat je dokonce velmi reprezentativní a už dlouho neplatí, že oproti ostatním svým evropským kolegům jsou chudí příbuzní.

V loňském roce třeba španělská analytická společnost El Orden Mundial provedla srovnání platů předsedů vlád evropské sedmadvacítky. Vztaženo k průměrné mzdě v dané zemi patřil plat českého premiéra k osmému nejvyššímu. Menší rozdíl mezi svým platem a průměrnou mzdou mají například premiéři Belgie, Francie, všech skandinávských zemí, Lucemburska nebo Itálie a Španělska. Naopak nejlépe placeným premiérem je ten maďarský, Viktor Orbán, v jeho případě se jedná o téměř patnáctinásobek průměrné maďarské mzdy.

Argumentem pro vysoké platy politiků jsou dlouhodobě stejné. Poměrně starý argument je, že vysoké platy mají zabránit braní úplatků, zvýšit odolnost politiků vůči lobbingu a podobně. To jsme mohli slyšet i z úst teďko v rámci soudního zástupce. Dnes je to ale už argument, který neobstojí, protože se ukazuje, že můžeme platit politikům sebevíc, ale nakonec jde vždy o morální integritu každého jedince.

Výše zmíněné náhrady bývají často terčem kritiky, zejména pokud poslanci a poslankyně samozřejmě nakupují v obchodech luxusních značek. Má to ale svůj význam, samozřejmě oblečení z konfekce by je stavělo do nevýhodné pozice. Vrcholní představitele státu se setkávají s vrcholnými manažery, majiteli podniků, se zahraničními kolegy, kteří v drahém oblečení běžně chodí, že.

Italský ekonomický magazín Money (?) přinesl rozbor platu italské premiérky Georgie Meloniové, která už jako poslankyně volala po snížení poslaneckých i ministerských platů a náhrad v návaznosti na růst či nerůst italské ekonomiky a nezaměstnanosti. Princip je stejný jako ve firmách: když se daří, je zisk k rozdělení, zatímco když se nedaří nebo prostě není žádný, tak nejsou samozřejmě žádné náhrady, žádný zisk. Podle magazínu se vzdala části náhrad, které čerpala jako poslankyně, a její měsíční plat momentálně činí 6 700 eur.

Snížit si platy nebo náhrady v Evropě není zase nic tak výjimečného. Přistoupilo k tomu i například Švédsko, Dánsko nebo Německo, kdy se jednalo o reakci na silné volání ze společnosti. Je absurdní, aby se zvedaly platy politiků, když všem ostatním mzdy a platy klesají. Ve Švédsku dokonce přistoupili ke zrušení dvoukomorového parlamentu a mají nyní jednokomorový. Že by podobnou výzvu přijala i česká politická scéna bohužel je zřejmě nepravděpodobné. Myslím, že k tomu v tomto ani příštím volebním období nedojde. V tomto je politická scéna zabetonovaná a chybí tak samozřejmě i velký tlak, pod který by společnost politiky samozřejmě dostala. A my samozřejmě trváme na tom, aby bylo odsouhlaseno aspoň právě to pětileté zmrazení platů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní se přihlásil s přednostním právem pan poslanec Robert Králíček, který je místopředsedou poslaneckého klubu ANO, a mám zde písemné pověření, aby dnes zastupoval paní předsedkyni Schillerovou. Prosím.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní místopředsedkyně, pane ministře, kolegyně, kolegové. Chci zopakovat stanovisko celého našeho poslaneckého klubu, protože dnešní jednání a pravděpodobně i hlasování vyšlo na den, kdy je poslední rozloučení s naším kolegou, a hlavně kamarádem Milanem Ferancem, který bohužel před pár dny zemřel. Část našich kolegů se proto dnešního jednání nemohla zúčastnit, protože jsou v tuto chvíli na pohřbu v Olomouci. Ale nic to nemění na tom, že celý náš klub je zásadně proti zvýšení platů politiků.

Vládní koalice nám dala jasně a opakovaně najevo, že si zvýšení platů prosadí stůj co stůj, že tu většinu si prostě vždy zajistí a návrhy předsedy Andreje Babiše na zmrazení platů politiků na pět let vytrvale odmítala. Jsme ve finále našeho příběhu o platech politiků, a bohužel je to finále se smutným koncem. Vláda totiž, jak se lidově říká, jde přes mrtvoly a neřeší pravou ani levou stranu. Pardon, vlastně bych vládě křivdil. Vláda totiž chce přidat sobě místo plánovaných 14 procent jen necelých 7. A to je vlastně ústupek.

Škoda že ale pak nedodává ještě dezert, a to, že v příštím roce půjdou platy opět nahoru, a tam už to asi podle toho, co přinesli novináři, bude opět dvouciferné číslo. V tu chvíli mi tedy nedává (dává?) smysl výrok pana premiéra, že za čtyři roky budeme mít platy jako v Německu. On totiž myslel asi sebe a všechny své kolegy. Pokud totiž to takto půjde dál, tak ano, pan premiér Fiala a jeho vláda budou mít za čtyři roky platy jako v Německu.

Pan premiér je v těchto výrocích expert, například na začátku projednávání tohoto zákona opět nemluvil pravdu, když říkal, že za současnou situaci, kdy se mají platy politiků zvyšovat o desítky tisíc korun, že za to mohou předchozí vlády. Může za to jen a pouze pan premiér a jeho vláda, tak mu prosím na tyto lži nenaskakujte.

Místo toho odrbat důchodce o 1 000 korun měsíčně, zvýšit daně, odvody nejmenším živnostníkům, šetřit na policistech, hasičích nebo kuchařkách na základních školách. Učitelům naslibovali 150 procent průměrné mzdy, pak uzákonili 130 procent a dávají jim 107. Mimochodem, za nás to bylo 127 procent. Současně navrhnou zvýšení platů premiérovi, předsedovi Senátu, předsedkyni Sněmovny o 37 600 korun, ministrům o 26 700, ale i poslancům o tisíce korun měsíčně. Za nás nehoráznost!

Naše první vláda v roce 2018 zmrazila platy politiků, podruhé jsme to udělali v roce 2020. V roce 2021 jsme schválili další zmrazení na pět let od roku 2022. To ale pětikoalice pokrytecky s pomocí Senátu nechala spadnout pod stůl. Proto jsme to znovu předložili, opět to nikdo nepodpořil.

Poslanecký klub hnutí ANO zásadně nesouhlasí, aby v době, kdy lidem klesá životní úroveň - za poslední roky se jim propadly reálné mzdy nejvíce ze všech vyspělých zemí, ceny energií platí jedny z nejvyšších v Evropě, dnes už úplně nejvyšší, a za tři roky vše zdražilo v průměru o třetinu - tak aby v této době došlo k navýšení platů politiků. Považujeme to za arogantní, nesoudné a jen to prohloubí propast mezi občany a jejich politickou reprezentací. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Vladimíra Lesenská, připravit se může pan poslanec Jiří Kobza. Prosím.

 

Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji, vážená paní předsedající, za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, jsme dnes v situaci, kdy naše země čelí těžkým ekonomickým výzvám, kdy se běžní lidé den co den potýkají s rostoucími náklady na energie, bydlení, potraviny a základní životní potřeby, a právě v tomto okamžiku, v této těžké době pro celou společnost, přichází vláda s návrhem na zvýšení platů politiků. Vláda nám předkládá návrh na zvýšení o 6,9 procenta, přičemž původní návrh nebo původní debata probíhala dokonce o 14 procent. Jak jsme se sem dostali? Odpověď je jednoduchá: kvůli rozhodnutí Ústavnímu soudu, který zrušil část zákona týkajícího se platů ústavních činitelů. Samozřejmě je naší povinností na tuto situaci reagovat a zákon změnit, aby byl v souladu s ústavou, ale to neznamená, že bychom automaticky měli přikročit k navýšení vlastních platů. Místo toho bychom měli tuto situaci využít jako příležitost, abychom ukázali, že rozumíme těžkostem, kterým čelí běžní lidé. A jak to uděláme? Tím, že zmrazíme naše platy.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, nejedná se zde o technický problém, nejedná se o to, zda na platy máme právní nárok, nebo ne. Tato debata je mnohem zásadnější. Jedná se o to, zda jsme jako politici skutečně v kontaktu s realitou, s realitou, kterou žijí naši voliči. Podívejme se na to, co zažívají lidé venku. Inflace drtí rodinné rozpočty. Rodiče se obávají o to, jak zaplatí školní obědy svým dětem, jak pokryjí stále rostoucí ceny energií, jak si udrží své bydlení. A co děláme my? Místo abychom šli příkladem a ukázali, že rozumíme těmto obavám, zvažujeme zvýšení našich vlastních platů. Ano, průměrná mzda v loňském roce za první až třetí kvartál činila 45 107 korun, jenže z druhé strany tři pětiny lidí pobírajících mzdu na ni nedosáhlo - zajímavá věc. A na druhou stranu vidíme neuvěřitelný nárůst výplaty všech možných dávek. Ale je to asi v pořádku.

Tento krok, to znamená navýšení našich vlastních platů, je nejen nemorální, ale je také podle mého politicky neudržitelný. Jak můžeme očekávat, že si udržíme důvěru veřejnosti, když přijímáme rozhodnutí, která jasně ukazují, že jsme odtržení od problémů běžných lidí? Jako opoziční poslankyně a zástupkyně hnutí, které vždy stálo na straně našich pracujících, považuji tento návrh za zcela nepřijatelný. Jsem přesvědčena, že bychom měli vyslat jasný signál, signál, že jsme připraveni sdílet zodpovědnost a oběti, které dnes musejí nést naši občané, a tento signál musí být jasný - platy politiků zmrazit. Plně podporuji návrh předsedy pana Tomia Okamury, který předložil Sněmovně právě návrh na zmrazení platů, a to na toto období, na zbytek tohoto období a celé příští volební období. Tento návrh není jen symbolickým gestem, je to nutná odpověď na současnou situaci. Je to ukázka toho, že si uvědomujeme tíživou situaci, ve které se nachází naše země, a že jsme ochotni přijmout opatření, která od nás lidé očekávají.

Není to poprvé, co SPD přišla s podobným návrhem. Už v minulosti jsme apelovali na to, aby platy politiků byly zmrazeny, a to zejména v době, kdy se od běžných občanů očekává, že si budou utahovat opasky. Nyní, více než kdy jindy, je čas na skutečné činy. Musíme přestat být odtržení od vlastních voličů, musíme přestat předstírat, že je vše v pořádku, že je vše zalité sluncem a vše je růžové, zatímco venku lidé žijí úplně jinou realitu.

Vláda nám říká, že musíme šetřit, že potřebujeme konsolidovat veřejné finance, že musíme omezit výdaje. No dobře, tak začněme u sebe! Pokud je vláda opravdu přesvědčena o tom, že šetřit je zcela namístě, ať ukáže, že je ochotná jít tím správným směrem a tím správným příkladem.

Dámy a pánové, máme před sebou příležitost, příležitost ukázat, že nejsme jen zástupci elit, ale skuteční zástupci lidu - příležitost ukázat, že naše práce není o vlastním prospěchu, ale o službě, o službě veřejnosti, pokud si chceme udržet důvěru této veřejnosti. Pokud chceme být vnímáni jako legitimní zástupci lidu, musíme jednat se zodpovědností a pokorou.

Děkuji vám za pozornost a vyzývám vás všechny, abyste hlasovali pro zmrazení platů politiků a ukázali, že jste na straně těch, které zastupujete. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Kobza, poté se připraví pan poslanec Rozvoral. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení kolegové, parlamentní debaty o platech politiků mívají už léta podobný průběh a obávám se, aby se nestaly součástí koloritu parlamentních diskusí.

Ústavní soud zruší jakákoliv omezení platů soudců, vybraní politici se za to rozhodnutí alibisticky schovají a potom nepravdivě prohlásí, že toto rozhodnutí rovněž zakazuje snížit nebo nezvyšovat platy politiků. Pak někdo přijde s argumentem, že když se zvyšují platy politiků, že by se měly adekvátně zvyšovat i platy občanů, anebo obráceně, když platy občanů nerostou nebo klesají, neměly by růst ani platy politiků, a nato se ozve zase někdo z tábora zastánců co nejvyššího růstu platů politiků a řekne, že on by strašně rád zvýšil platy všech českých občanů i důchody, ale bohužel v rozpočtu na to nejsou peníze, zdroje jsou omezené, finanční prostředky máme jen v takové výši, které přesně stačí na zvýšení platů politikům. A tak za to může nějaký anonymní systém, rozpočtová odpovědnost a stav státní kasy, prostě nějaká zákonitost blízká fyzikálním či přírodním zákonům, které způsobí, že v deficitním a zadluženém státním rozpočtu nikdy nejsou peníze na zvýšení důchodů, ale vždy se najdou prostředky pouze na zvýšení platů politiků a samozřejmě soudců, ti jsou nade vším.

Já ale, dámy a pánové, spolu s klasikem říkám, zdroje tu jsou. A kde? Třeba tady. Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské zelené dohody, takzvaného Green Dealu, budou astronomické, podle odhadů se rovnají pěti českým státním rozpočtům. To řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula před lety v debatě na CNN Prima News, a to se ještě držel ve svých odhadech zpátky.

Přesnější účinek dopadů nařízení a regulací Green Dealu na Českou republiku by přinesla dopadová studie, ta ale přes opakované výzvy stále neexistuje. A kdo platí cestu k takzvané uhlíkové neutralitě, která je naprosto nesmyslná, které mají státy Evropské unie dosáhnout v roce 2050? Právě občané členských států to budou platit, daňoví poplatníci, jejichž jménem a zájmy se zaprodaní unijní i naši vládní politici tak často zaklínají.

Green Deal nebo Zelený úděl nebo Zelená dohoda je založená na utopické a nebezpečné vizi snížení objemu vytváření plynu oxidu uhličitého, o kterém se věří, že způsobuje skleníkový efekt, a tím jakési globální oteplování. Mezinárodní konference, která zde proběhla začátkem listopadu, prokázala na základě vědeckých dat, měření a důkazů, že to tak není. Green Deal si klade za cíl dosáhnout nulových emisí CO2 v roce 2050, a proto na základě něj vznikla unijní nařízení a směrnice zakazující vytápění plynem nebo chystaný zákaz prodeje aut na benzin a naftu a celý šílený systém šmeliny s emisními povolenkami. Green Deal obsahuje mnoho směrnic, příkazů, zákazů, ale odhadů, kolik kvůli němu budeme muset jako země zaplatit, je mnohem méně, prakticky žádné, a skoro vůbec neexistuje dialog politiků s občany na jedno zásadní téma: zda vůbec chtějí tyto výdaje zaplatit.

Jednou z mála studií je zpráva Evropského účetního dvora nazvaná Cíle EU v oblasti klimatu a energetiky - ta je z roku 2020 a odhaduje náklady na dosažení nulových emisí kysličníku uhličitého v roce 2050 na bilion euro ročně počínaje rokem 2021. Bilion, to je, abych připomněl ty obrovské počty nul, to je 1 000 miliard a málokdo je schopen si představit, jaké obrovské peníze se za tím skrývají. Musíme si uvedené číslo převést na něco srozumitelnějšího, například si pomůžeme porovnáním s hrubým domácím produktem, s takzvaným HDP. HDP je zjednodušeně součet cen všeho zboží a služeb, které se v daném státě za jeden rok vytvoří. Výdaje za Green Deal jako nové solární elektrárny, zateplení domů, výměna plynových kotlů za tepelná čerpadla na elektřinu, pořízení automobilů a autobusů na baterie a podobně budou dělat asi 7 procent ze všeho, co v budoucnu vyrobíme. Takže pro srovnání, Česká republika vydala na starobní důchody v roce 2023 asi 7,7 procenta HDP a z tohoto porovnání je vidět, že na Green Deal budeme muset opravdu solit hodně peněz. V přepočtu například z peněz na Green Deal bychom mohli zaplatit starobní důchody téměř každému našemu důchodci z celkového počtu 2,5 milionu penzistů.

Druhým možným porovnáním je přepočet na jednoho občana České republiky plus inflace od vzniku této studie. Každý ví, kolik činí jeho měsíční příjmy nebo co by si mohl pořídit za oněch 65 000 každý rok, tedy asi 5 000 měsíčně, jak to v přepočtu vychází. V roce 2023 byl medián mezd v naší zemi zhruba 39 000 korun, výdaje na Green Deal by tudíž dělaly 14 procent mediánového platu. U rodiny se samoživitelem a dvěma dětmi by to dělalo ale celých 41 procent mediánového platu. Samoživiteli se dvěma dětmi a minimálním platem by tedy zbylo méně než 10 procent jeho platu, kdyby musel zaplatit poměrnou část nákladů na Green Deal ze svého - myslím zaplatit přímo, samozřejmě, protože stejně mu bude z kapsy vytažena tato částka nepřímo ve vyšších daních, ve vyšších cenách energií, paliv a bydlení.

Green Deal je nerealistický plán, který už nyní vede k drahým energiím, k rozkladu průmyslu a k celkovému zchudnutí obyvatel a snížení životní úrovně, a to nás ty hlavní, skutečně astronomické výdaje za Green Deal teprve čekají. Státy EU vytváří okolo 7 procent celosvětových emisí kysličníku uhličitého. I při jejich snížení na nulu v roce 2050 bude jejich vliv na podnebí skoro neměřitelný, a nebude proto možné určit, zda tyto obrovské náklady vůbec k něčemu byly. Green Deal je potřeba zrušit, jinak se stane z Evropy zaostalá a bezbranná část světa.

Ptáte se mě, kde jsou tedy zdroje na zvýšení důchodů českým občanům? Já říkám: tady, v nákladech na Green Deal. A abych se vrátil k začátku svého projevu, tady by zbylo i na navýšení platů politiků, jenže na to teď nemáme, mimo jiné i proto, že čeští politici jsou vůči Evropské unii submisivní a poslušně plní všechna greendealová nařízení, přestože musí vědět, že to jejich vlastní zemi ničí, a nedokáží hájit naše národní zájmy. Proto si vyšší platy, na které si stejně zase budou půjčovat v zahraničí, rozhodně nezaslouží. Já vám děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Rozvoral, poté se připraví paní poslankyně Šafránková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, ve svém vystoupení se rád vyjádřím k projednávanému bodu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kterým je vládní návrh zákona týkající se navýšení platů politiků.

Na úvod v této věci jenom potvrdím názor všech poslanců za hnutí SPD, že tento vládní návrh na zvýšení platu politiků tak, jak je navrhován ve sněmovním tisku číslo 825, rozhodně nepodpoříme. Považujeme ho za zcela nemravný a arogantní, a to zvláště v době, kdy se většina občanů České republiky potýká s poklesem reálných příjmů a rostoucími životními náklady. Podle tohoto návrhu by mělo dojít ke skokovému navýšení platů politiků o téměř 7 procent. To je výsměch vůči všem našim slušným a pracujícím občanům, mladým rodinám s dětmi, seniorům a zdravotně postiženým občanům, tedy všem, kteří každý den bojují se stále zvyšujícími náklady na zajištění chodu svých domácností a jejich životní úroveň neustále klesá. Do těchto problémových situací je dostala svou nečinností a špatným řízením státu současná vláda v čele s premiérem Petrem Fialou. Místo toho, aby tato vláda příkladně ukázala solidaritu a odpovědnost se všemi těmito občany, rozhodla se zvýšit si své platy.

Hnutí SPD toto navýšení platů odmítá, a proto podalo vlastní pozměňovací návrh, ve kterém navrhujeme zmrazení platů politiků na dobu pěti let. V této věci též navrhujeme, aby byla vypracována nová právní úprava, která by navázala výši platů politiků na vývoj průměrné mzdy v České republice, což by zajistilo spravedlivější a transparentnější systém odměňování. Z tohoto důvodu vás vyzývám, abyste podpořili náš pozměňovací návrh na zmrazení platů politiků, zajištění spravedlnosti a solidarity s českými občany musí být naší prioritou. Je načase, abychom společně odmítli další projev drzosti a arogance vládních politiků a ukázali, že jsme skutečně odhodláni zastupovat zájmy našich voličů.

Předložený vládní návrh je dle našeho mínění dalším důkazem naprostého odtržení současné Fialovy vlády od reality, která svými opatřeními neustále přispívá k pomyslnému utahování opasků občanů, kdy jako příklad zmíním opatření vycházející z vládního konsolidačního balíčku, který platí už druhým rokem. Kdybych měl všechny body obsažené v konsolidačním balíčku, které mají negativní dopad na peněženky našich občanů, blíže rozebrat, tak by se mé vystoupení dosti protáhlo. Hnutí SPD dlouhodobě, tedy o svého počátku, bojuje za zájmy našich občanů a zároveň odmítáme jakékoliv privilegované zacházení s politiky. Naše země potřebuje odpovědně hospodařit, a to začíná u nás samotných, konkrétně u těch, kteří zastávají důležité vrcholné pozice v rámci řízení republiky, ve vládě a na ministerstvech. Jako hnutí SPD proto navrhujeme s ohledem na současnou ekonomickou situaci v České republice zmrazení platů politiků a zavedení mechanismů, které budou odpovídat reálné ekonomické situaci.

Odůvodnění našeho postoje je zcela logické a všichni moc dobře víme, že v době krize, na kterou nejvíce doplácejí naši občané, je solidarita klíčová. Je nutné si uvědomit, že každá koruna investovaná na zvyšování platů politiků je koruna, která bude chybět v oblastech, jako je zdravotnictví, školství či zajištění výplat na důchody. Tento postoj by byl zajisté vnímán jako projev zodpovědnosti, který by mohl pozitivně ovlivnit politické klima a důvěru občanů v politiky. Zároveň by to mohlo pomoci zaměřit politiku více na skutečné problémy lidí a méně na osobní prospěch jednotlivců. Nechci zde zmiňovat konkrétní částky, o které se po přijetí tohoto návrhu zákona zvednou platy vrcholným politickým představitelům, což je pro slušné a poctivě pracující občany něco, co je hrubě uráží a dává jim to zpětnou vazbu o tom, jaký k nim a jejich zaměstnání mají někteří politici přístup.

Uvedu tedy pouze některé důvody, proč by se v současné době nemělo podpořit navýšení platů politiků o téměř 7 procent.

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč je toto navýšení platů v současné situaci naprosto nepřijatelné. Když se podíváme na průměrné příjmy českých občanů, zjistíme, že realita je značně odlišná. Většina českých pracujících občanů se nyní potýká s poklesem reálných příjmů, a to téměř po celou dobu, co je Fialova vláda u moci. Proto si dovolím položit otázku, jak si můžeme jakožto představitelé veřejnosti, kteří by měli být jejími služebníky, zvýšit naše platy, zatímco lidé, které zastupujeme, čelí každodenním ekonomickým obtížím?

Zvýšení platů politiků, které prosazuje Fialova vláda, je evidentním projevem arogance a odtrženosti od reality. Převážná většina lidí se potýká s rostoucími náklady na bydlení, na potraviny a další životní potřeby a v takové situaci je skokové zvýšení platů politiků nejenom nemravné, ale i nesolidární. Pokud se skutečně chceme postavit za zájmy našich občanů, musíme jednat na základě zpětné vazby a skutečné analýzy situace. V době, kdy se řeší problémy, jako jsou sociální nerovnosti nebo problémy ve veřejných službách, mohou být vyšší platy politiků vnímány jako symbol marnivosti nebo nespravedlnosti. V takovém kontextu by se měla politika soustředit na podporu znevýhodněných skupin obyvatelstva a na zlepšení podmínek pro všechny, nikoliv na zvyšování odměn pro ty, kteří už mají relativně vysoké platy.

Pro hnutí SPD není prioritní pouze zmrazení platů politiků, ale také zajištění spravedlnosti. Odmítáme, aby politici žili v bublinách zcela mimo realitu, a proto vyžadujeme odpovědnost ve svém odměňování. Tento krok by měl posloužit jako signál, že si uvědomujeme, v jaké situaci se Česká republika a její občané nachází, a jsme ochotni být solidární vůči našim občanům. Navíc při pohledu na aktuální statistiky vidíme, že platy politiků v České republice jsou už nyní výrazně nadprůměrné ve srovnání s průměrnou mzdou. Tento nepoměr přispívá k pocitu nespravedlnosti mezi občany.

Naše odpovědnost jako zástupců lidu je především dbát na vyvážený a spravedlivý přístup ke všem, nikoliv pouze na vlastní prospěch. Místo toho, abychom zvedali vlastní platy, měli bychom se zaměřit na hledání alternativních způsobů, jak tyto prostředky využít ve prospěch našich občanů - viz například výstavba nových bytů a škol, zlepšení zdravotní péče nebo podpora regionálních projektů. To by měly být naše priority. Pokud skutečně chceme znát hodnotu politické práce, pak by mělo být naším cílem investovat do budoucnosti naší země a našich občanů. Na tom by měly být založeny naše priority a hodnoty.

V situaci, kdy je mnoho občanů nespokojených s politickým systémem a jeho výsledky, by navýšení platů politiků mohlo vést k ještě větší polarizaci a nespokojenosti veřejnosti. Lidé by mohli považovat toto rozhodnutí za potvrzení jejich přesvědčení, že politici se nesoustředí na zájmy obyčejných občanů, ale spíše na vlastní prospěch.

Občanská společnost si stále více žádá větší transparentnost a odpovědnost politiků. Namísto zvyšování platů by měla být přijata opatření zaměřená na snížení nadměrných výdajů na politické platy a náklady. Tlak veřejnosti na redukci výdajů, například prostřednictvím omezení odměn za neefektivní politické rozhodování, by měl být větší než tlak na zvýšení platů. V této souvislosti zmíním: kdo uhradí škody způsobené bývalým ministrem Ivanem Bartošem z Pirátů a celou vládou za zpackanou digitalizaci stavebního řízení?

Navýšení platů politiků tedy nejen zhoršuje vztah mezi nimi a veřejností, ale také se může odrazit na morálním vnímání politické odpovědnosti a etiky v politice. V dlouhodobém horizontu by tento krok mohl mít negativní dopady na celkové fungování demokracie a vztahy mezi voliči a jejich reprezentanty. Za hnutí SPD vás chci tedy požádat, abychom tento vládní návrh ve věci navýšení platů odmítli a tím dali našim občanům jasný signál, že jsme zde pro ně, nikoliv pro vlastní prospěch. Odmítněme tento návrh a ukažme, že nám záleží na budoucnosti naší země a na našich občanech.

Proto na závěr svého vystoupení zopakuji, co jsem již několikrát uvedl: takto předloženou vládní novelu zákona ve věci navýšení platů politiků poslanci za hnutí SPD nepodpoří. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji. Nyní tedy vystoupí paní poslankyně Lucie Šafránková, připraví se poté paní poslankyně Štefanová.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, my jsme tady proto, abychom zastupovali zájmy občanů, a to nejen slovy, ale především svými činy, které ve skutečnosti mají jako jediný silný a výrazný, nejen symbolický dopad na to, jak společnost a občané vnímají politiku a politiky - lhostejno, zda jsou vládní, nebo opoziční - a jak se potom sami chovají, zejména ve vztahu ke státu a k veřejné moci.

Kolegyně a kolegové z vládních řad, jak můžete od lidí požadovat pochopení a důvěru, když právě v době, kdy se většina společnosti potýká s rostoucími životními náklady, s inflací, s ekonomickou nejistotou a s dramatickým, nikoliv drobným propadem svých vlastních pracovních příjmů, sami jako prioritu vidíte pouze co nejrychlejší zvýšení svých vlastních příjmů a nadřazujete tomu vše ostatní, a když každou věcnou kritiku tohoto kroku označujete za obstrukci a doslova všechny tlačíte k tomu, aby tyto platy byly zvýšeny co nejdříve stylem "včera bylo pozdě"?

Víte, proč je zvýšení platů politiků pro nás nepřijatelné? Začnu tím nejzákladnějším a tím je morální odpovědnost a základní etika. Politici nejsou běžnými zaměstnanci, jejichž mzdy se řídí tržními podmínkami a můžou být zaměstnavatelem kdykoliv sníženy za nejrůznější porušení povinností, za absenci v práci. To nám přece nehrozí. Jsme volení zástupci lidu s imunitou a určitými privilegii, která běžní zaměstnanci nemají. To nás zavazuje ke zdrženlivosti a k maximální citlivosti vůči veřejnosti. Měli bychom být první, kdo projeví solidaritu s občany v době, kdy náš stát na tom není nejlépe a kdy jsou v ekonomické krizi až miliony našich spoluobčanů.

Už je pozdě, propásli jste příležitost zachovat se rozumně a státnicky v této věci. Jediným vůči občanům solidním řešením vzniklé situace bylo po vzájemné dohodě během jednoho dne zde schválit zmrazení našich platů na pět let. Zatímco důchodci čekají na každou valorizaci, aby se pak dočkali jako letos zhruba 300 korun, a to ještě ti šťastnější z nich, a pracující rodiny se obávají, jak zaplatí čím dál dražší energie nebo bydlení, jak můžete obhájit zvyšování svých vlastních platů před občany, ale hlavně také i přece sami před sebou?

Dalším důležitým argumentem, proč tyto platy nezvyšovat, je ekonomický dopad tohoto kroku. Zvýšení platů politiků má přímý vliv na zadlužený státní rozpočet, protože se jím automaticky navyšují i platy některých dalších ústavních činitelů a navázaných pozic uvnitř státní správy. Jde až o miliony korun ročně, které by mohly být investovány do oblastí, kde jsou skutečně potřeba, jako je školství, zdravotnictví, sociální služby a podobně.

To však není vše. Vaše vláda nejenže zvýšila všem zaměstnancům a živnostníkům daně a povinné pojistné odvody, což dále zatěžuje naše občany, ale také snížila a omezila řádnou valorizaci důchodů a de facto znemožnila možnost mimořádné valorizace důchodů v podobě, jakou jsme do této doby znali. Jak vysvětlíte seniorům, že jejich celoživotní práce a přínos společnosti pro vás nyní znamenají méně než vlastní příjem a náhrady? Tito lidé často nemají možnost si své příjmy zvýšit. Po celoživotní práci anebo kvůli vážnému zdravotnímu postižení se musí spoléhat na stát, který je však zklamal. Lépe a přesněji řečeno, nezklamal je nějaký anonymní stát, ale konkrétní vláda a konkrétní politici - vy.

A co mladé rodiny? Místo podpory jste jim předložili sérii protirodinných opatření. Zvyšující se ceny energií, nedostatek cenově dostupného bydlení a absence smysluplné rodinné politiky vytváří podmínky, ve kterých mladí lidé odkládají zakládání rodin. Jak chcete budovat prosperující společnost, když nedáváte prostor těm, kteří by ji měli tvořit?

My za hnutí SPD již poněkolikáté navrhujeme, aby byly platy politiků zamrazeny. Solidarita není prázdné slovo, ale musí se promítnout do našich činů. Proto vás vyzývám, kolegyně a kolegové, abyste se zamysleli konečně nad svými kroky. Politika by měla být o službě veřejnosti, ne o privilegovaném postavení kohokoliv tady v této Sněmovně. To přece není demokracie, ale vláda elit. Chceme to? My rozhodně ne! Přijměte prosím už konečně odpovědnost, kterou nám občané svěřili, a začněte jednat ve prospěch lidí, kteří naši pomoc skutečně potřebují. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Iveta Štefanová, připraví se pan poslanec Vích. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Iveta Štefanová: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, já se tu dnes také připojím ke svým předřečníkům a kolegům a znovu zdůrazním, že s tímto návrhem absolutně nesouhlasím. Jsem přesvědčena o tom, že navyšování platů politiků v tuto chvíli je špatně. Zamrazení těchto platů, a to na celé příští volební období, jak navrhuje pozměňovací návrh pana předsedy Tomia Okamury, je jediné, co máme v tuto chvíli udělat, zvláště v této situaci, kdy stav státních financí je takový, jaký je. Nejsou peníze na platy lidí, jako jsou policisté, hasiči, zdravotníci a tak dál, nejsou platy na důchody, nejsou peníze v podstatě na nic a za této situace si navyšovat vlastní platy je naprostý nesmysl.

Je potřeba oddělit platy politiků od těch ostatních a zavést nějaký rozumný valorizační mechanismus, který se bude odrážet od nějakého skutečného parametru, jako je například průměrná mzda, a politici si nadále o svých platech už rozhodovat nebudou. Je to možné udělat - je to možné udělat změnou zákona, a právě těch navrhovaných několik let na zamrazení by se na to mělo využít.

A proto by celá Sněmovna měla podpořit ten pozměňovací návrh, který navrhuje zamrazení platů politiků na celé příští volební období, a nepřipustit v tuto chvíli nesmyslné navyšování vlastních platů. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vnímám faktickou poznámku pana ministra Mariana Jurečky. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Můj staříček by řekl, že to je jako debata, když mluví ten, který je hluchý, a ten, který vůbec nemyslí, protože fakt se omlouvám, ale kolegyně a kolegové z klubu SPD, posloucháte někdy tu diskusi tady ve Sněmovně? Četli jste někdy ten návrh zákona a víte, jak je stanovovaná ona platová základna? Kývete, že ano, tak proč tady předchůdkyně teďka řekne, že volá po tom, aby to bylo stanovováno podle průměrné hrubé mzdy v téhle zemi? Vždyť to tam dávno je.

Vy tady furt chodíte - já to chápu, že tady je ta kamera - a chcete to tady sdělovat těm lidem, ale neříkejte věci, které nejsou pravda. Zákon říká: průměrná hrubá mzda v této zemi, do které jsou zahrnuté průměrné platy i mzdy dva roky zpátky, a o ten rozdíl růstu se to případně politikům, soudcům a státním zástupcům zvyšuje či nezvyšuje. Tak si to přečtete, ať vám někdo, kdo vám píše ty vaše projevy, to tam upraví. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju za dodržení času. S faktickou paní poslankyně Lucie Šafránková. Prosím.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Pane ministře, fakt je ten, že platy si chcete zvýšit, my je zvýšit nechceme a chceme být solidární se společností, které se neustále zvyšují náklady na bydlení, na energie, na potraviny, na veškeré služby, a to je ten nejpodstatnější a nejdůležitější fakt, i kdybyste tady jakkoliv dál vysvětloval mé kolegyni, jak je to nyní v zákoně. Podstatné je to, že platy se mají zamrazit a že to je to nejlepší, co můžeme v tuto chvíli udělat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji za dodržení času. Nyní vystoupení pana poslance Radovana Vícha, který je řádně přihlášen. Prosím.

 

Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, zvyšování platů politiků je podle mého názoru v současné situaci v České republice vůči veřejnosti těžko obhajitelné. V posledních třech letech za vlády ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a donedávna i s podporou Pirátů byly občanům České republiky neuvěřitelně zvyšovány náklady na život, ale málokdo dosáhl vyrovnání těchto zvýšených nákladů odpovídajícím zvýšením mzdy, platu nebo příjmu z podnikání. Naši občané musejí navíc snášet dopady takzvaného kompenzačního balíčku, což jejich situaci ještě dále zhoršilo.

Situace českých občanů, zejména střední třídy a těch, kdo nevydělávají ani tolik, aby mohli něco spořit, a každý výdaj navíc pro ně představuje problém, se za roky vlády Petra Fialy dramaticky zhoršila. Nestačí, že téměř všechno zdražuje. Skokově klesla i hodnota úspor našich občanů. Když budu citovat analýzu vývoje příjmů a výdajů domácností České republice v roce 2023, tedy dokument Ministerstva práce a sociálních věcí, tak v roce 2023 vycházelo se svými příjmy s velkými obtížemi nebo s obtížemi 13,7 procenta domácností. Dále cituji: "Míra materiální a sociální deprivace, což je podíl osob, které si z finančních důvodů nemohly dovolit 5 ze 13 základních věcí, služeb či požitků, byla v roce 2023 meziročně vyšší a činila 6,3 procenta, tedy nárůst o 1,5procentního bodu. Největší část připadá na položku pořízení nového nábytku - 30 procent domácností, zaplacení neočekávaného výdaje ve výši 14 100 korun - 19,7 procenta domácností a uhrazení týdenní dovolené pro všechny členy domácností, tedy 20,3 procenta domácností." Konec citace. Takže jedna pětina rodin nemůže jet na dovolenou, nezvládá zaplatit neočekávaný výdaj. Téměř třetina lidí má problém obměnit nábytek. To je vizitka vládní koalice, která má pocit, že si zaslouží zvýšit platy.

Co víme z praxe, je, že se rodiny vypořádávají s poklesem životní úrovně i tím, že si najdou dvě zaměstnání. Pro rodiny nebo samoživitele je problém zaplatit dětem letní tábory. Našim spoluobčanům tato asociální vláda nadělila parametrické změny důchodů, které zhoršují situaci nejen současným důchodcům, ale hlavně těm budoucím, takže současní padesátníci budou pracovat postupně déle do 67 let.

Další narušení důvěry občanů ve stát je toto navrhované zvýšení platů politiků pod záminkou, že je třeba upravit platy soudců, protože to chtěl Ústavní soud. Ano, chtěl nesnižovat platy soudců, ale nebylo tam ani slovo o tom, že politici by si je díky tomu měli zvýšit. Tak zadání od Ústavního soudu opravdu neznělo.

Platy politiků se nemají zvyšovat v době, kdy dalším občanům setrvale klesá životní úroveň. Ne že by se nemohly zvyšovat nikdy a nijak, ale logicky jedině v situaci, že i ekonomice České republiky se bude dařit. To pak je na uvážení, ale mělo by se tak stát nějakým rozumným mechanismem. Tedy rozhodně nejsme v situaci, kdy by bylo možné platy politiků zvedat.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie opakovaně navrhuje zmrazení platů politiků, a to do konce roku 2029. Jak jsem už uvedl, čelíme nejvyššímu poklesu reálných mezd v rámci zemí OECD, máme nejdražší energie v přepočtu na paritu kupní síly, je zde 33procentní kumulovaná inflace za tři roky vládnutí, máme velkou krizi bydlení, ale zároveň premiér Petr Fiala má třetí nejvyšší plat mezi premiéry v Evropě. V této situaci nepotřebujeme vyšší platy politiků - ani o 14 procent, ani o 6,9 procenta, ani o 5 procent. Nepotřebujeme zvyšovat ani o korunu. Jsem pro zmrazení platů politiků do konce roku 2029. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a než dojde pan poslanec Dlask, který je jako poslední přihlášený, načtu omluvy. Omlouvá se ještě pan poslanec Richard Brabec, a sice z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Michael Kohajda z celého jednacího dne z osobních důvodů, Petr Letocha z celého jednacího dne z osobních důvodů, Julius Špičák do 12 hodin ze zdravotních důvodů a z členů vlády se omlouvá Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Lukáš Vlček z celého jednacího dne z pracovních důvodů.

Děkuji panu poslanci za strpení. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Marcel Dlask: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Vláda nám předkládá návrh na zvýšení platů politiků o 6,9 procenta, přičemž původní návrh počítal se zvýšením téměř o 14 procent. Ano, dámy a pánové, slyšíte správně, o 14 procent. V době, kdy naše ekonomika zpomaluje, kdy mnoho našich občanů bojuje o to, aby si udrželi střechu nad hlavou a mohli si dovolit základní životní potřeby, jsme tu my, zástupci lidu, kteří mají zvažovat, zda si přidáme na platech o 6, anebo o 14 procent. Přijde mi to nemorální. Tento krok není jen nemorální, ale je také politicky neudržitelný. Jak můžeme očekávat, že si udržíme důvěru veřejnosti, když přijímáme rozhodnutí, která jasně ukazují, že jsme odtrženi od problémů běžných lidí, když zvyšujeme své platy v době, kdy mnozí z našich spoluobčanů čelí nejistotě ohledně svých výplat, zaměstnání, nebo dokonce bydlení.

Nebudu ve svém projevu už opakovat to, co všechno říkali mí předřečníci, všechno zde bylo řečeno, ale musím zopakovat jedno. Plně podporuji návrh předsedy SPD Tomia Okamury, který předložil Sněmovně, návrh na zmrazení platů vrcholných politiků na toto a příští volební období. Tento návrh není jen symbolickým gestem, je to nutná odpověď na současnou situaci. Je to ukázka toho, že si uvědomujeme tíživou situaci, ve které se nachází naše země, a že jsme ochotni přijmout opatření, které od nás lidé očekávají. Proto vyjádřím svou podporu tomuto návrhu a nebudu hlasovat pro vládní návrh. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji panu poslanci a ještě se přihlásil z místa do rozpravy pan poslanec Ivan Bartoš. To je tedy zatím poslední přihlášený do rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Dobrý den, vážené paní poslankyně, vážení poslanci, občané, paní místopředsedkyně. Když my se tady bavíme o platech politiků, a já jsem tu debatu pozorně poslouchal, ať už tady v sále, tak i ve své Poslanecké kanceláři na monitoru, tak se fakt nemůžeme tvářit, že se jedná o nějaké technikálie nebo o to, jak se před veřejností zalíbit. Ta debata se sem vrací a vrací, a když sledujete i nálady občanů, kteří v průběhu krize i teď mají hluboko do kapsy, tak tuhle debatu, její formu, berou velmi citlivě a v podstatě jim vadí. A já bych si skoro troufnul říct, že když se bavíme o odměnách politiků či ústavních činitelů, v danou chvíli tak trošku licitujeme, možná hazardujeme i s důvěrou občanů v politiku jako takovou. Je očividné a je to mimořádná schůze, máme to tedy další den, kdy v momentě, kdy se řeší daleko zásadnější věci a často jsou přehlíženy, vlastně ztráta důvěry skrze tady tu debatu, která je místy až nedůstojná, tak já se těm lidem ani nedivím.

My jsme s Piráty už v roce 2017 - a projevilo se to v roce 2018, 2019 - upozorňovali na to, že systém odměňování politiků je nefunkční. V rámci toho výpočtu se pak schválily ty změny, které již nevázaly platy politiků na mzdy ve státní sféře nebo ve veřejné sféře, protože logicky, když rostly platy státních zaměstnanců, tak si tím politici vlastně zvyšovali i platy své, ale navázali jsme to na výkon celé ekonomiky. Už od roku 2017, ještě když Piráti byli v opozici, a já si tu debatu tady pamatuji, řešili jsme zároveň i kumulaci funkcí, respektive kumulaci náhrad. Tedy i když politik tvrdí, a máme mezi sebou takovéto supermany, že dokáže vykonávat klidně čtyři, pět, deset funkcí, problematické určitě je, pokud za tyto funkce pobírá plný plat.

Zároveň jsme i dlouhodobě řešili, jak se nastavují jednotlivé příplatky a další benefity. Proč? Protože my se tady bavíme, a i v médiích neustále probíhá, kolik je to hrubého, kolik je to čistého, ale je třeba si uvědomit, že skrze regionální kanceláře, další benefity nebo i třeba činnosti v jednotlivých podvýborech Sněmovny, kdy některé třeba ani za celý rok nezasednou, jsou to další desetitisíce, které si poslanec či poslankyně ke svému platu dokáže získat. Zda oprávněně, či neoprávněně, já to nechci nějakým způsobem hodnotit, ale podívejme se na to, jak jsou některé z nich koncipovány.

Jsem rád, že Jakub Michálek prezentoval i to srovnání, kde použil jako vzor - a nic proti Moravskoslezskému kraji - ale člověka, který případně je zvolen třeba z Ostravy. A když se podíváte, jaké jsou měsíční náhrady na dopravu z Ostravy, za měsíc to je více, než by stála celoroční jízdenka do první třídy, pokud by člověk využil Českých drah. Když se podíváte, a ty grafy už někde létaly i v médiích, tak skutečně měli bychom se podívat na to, jakým způsobem jsou konstruovány takzvané poslanecké náhrady, které jsou součástí odměn senátorů a poslanců, a zda tedy, když cena benzinu v porovnání třeba před deseti lety ve finále až tak rozdílná není, tak jak to, že tyto platby prostě rostou takovýmhle skokem.

Jak jsem říkal, my jsme k té kumulaci vystupovali nespočetněkrát a pořád se tady hraje hra, že je to v pořádku. Když se podíváte na výsledek krajských voleb, tak najednou i - a teď se obrátím na poslance z hnutí ANO, kteří velmi silně, a byla to paní Vildumetzová Mračková, tady vystupovali proti kumulaci a proti kumulaci odměn - a najednou i toto třeba z pohledu hnutí ANO padlo, ať už jsou to pozice hejtmanské a další, či kombinace, kdy je někdo zároveň starostou a zároveň sedí v radě kraje a pobírá za to plné odměny. Jestli se zeptáme, jestli to je v pořádku, já jsem přesvědčen, že to v pořádku není. Skutečně, odvádět plnohodnotnou práci na všech těch frontách je náročné, a i kdyby to ten politik myslel sebelíp - a já věřím, že lidé do politiky vstupují, aby odvedli práci pro občany tam, kde je zvolili - tak skutečně není možné, aby za tyto funkce, které rozhodně nenaplňuje tou řekněme standardní pracovní dobou - to už vůbec ne, politik pracuje i o víkendu - ale rozhodně to není tak, že by za ně měl brát plný plat. To je prostě neobhajitelné.

Proč jsem zde o tom hovořil? My jsme za Piráty předložili několik návrhů. První z návrhů byl, aby se platy za regionální funkce zastropovaly na výši 40 procent. Stále se tedy bavíme o tom, že jedenapůlúvazek je vlastně možný - ostatně lidé, běžní lidé dělají jedenapůlúvazek - pokud je politik zároveň poslancem, senátorem nebo členem vlády. Ano, tento návrh si osvojil zde sedící ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, což já považuji za dobrý krok, nicméně na rozpočtovém výboru poslanci za ANO a ODS tento návrh smetli ze stolu.

A já bych se skutečně chtěl zeptat, jak tedy můžeme vysvětlit lidem, že někdo bere plné platy za dvě nebo více funkcí, které skutečně nelze dělat naplno, na plný úvazek, anebo jak chceme - a tam se vracím k těm náhradám, zejména k tomu absurdnímu příkladu, leč reálnému příkladu proplácení dopravy pro třeba poslance či poslankyni zvolenou v Ostravě - jak chceme lidem vysvětlit, že poslanec dostává desítky tisíc na dopravu měsíčně, ono to je něco přes půl milionu korun ročně v náhradách, které rozhodně neodpovídají reálným nákladům?

Jenom z hlavy. Když si vezmeme roční jízdenku na vlak do první třídy, ta vychází asi na 40 000. Když si vezmeme roční lítačku v Praze, to je 3 600 korun. Nejsem si jist, kolik stojí MHD v Ostravě, myslím si, že to je také někde kolem čtyř tisíců, takže roční doprava v Praze, v Ostravě a vlakové spojení je levnější, než kolik dostane senátor, senátorka, poslanec či poslankyně, který je z Ostravy zvolen za Moravskoslezský kraj. A my za Piráty říkáme jasně, že pokud chceme, aby lidé věřili, že politika není o penězích, tak je třeba začít u sebe. Skutečně, ať jsou transparentně vykazovány ty náhrady, ať se to upraví tak, aby to odpovídalo reálným nákladům, protože samozřejmě i poslanec náklady s dopravou nějaké má. Nestrkejme hlavu do písku, je to tak, doprava stojí peníze, ale toto je naprosto absurdní. Změňme to, mějme nespravedlivé náhrady, které odpovídají reálným nákladům.

A já bych chtěl říct za Pirátskou stranu, že pokud neprojdou tyto návrhy, nemůžeme podpořit zákon jako celek, protože - opakuji - politika má být služba občanům a nedělat si z ní výhodný byznys při kumulaci a vykazování nebo získávání náhrad, které neodpovídají nákladům, které ten politik s výkonem své činnosti má. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a toto byla poslední přihláška. Pokud se již nikdo nehlásí do rozpravy, a skutečně tomu tak není, tak rozpravu končím.

A nyní je prostor na závěrečná slova. Prosím, pan ministr.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji a děkuji za tu debatu, která tady byla ve třetím čtení, ve středu i dnes, především těm, kteří se dokázali vyjadřovat opravdu věcně v souladu s tím, jaká situace opravdu je, protože v naprosté většině příspěvků tady zaznívaly věci, které byly naprosto nepravdivé, věci, které dávno ten zákon má vyřešeny. Já jsem to tady opakovaně zmiňoval: návaznost na průměrnou hrubou mzdu, to znamená, jestli roste průměrná hrubá mzda v této zemi, to znamená, jak v platové oblasti, tak v mzdové, tak následně s dvouletým zpožděním rostou platy soudců, státních zástupců, představitelů veřejné moci, tedy poslanců, senátorů a členů vlády - krajské a komunální politiky odměňujeme na základě jiného systému, nebo respektive i jiné legislativy. A musím říct, že tady to neustálé tvrzení, které tady X měsíců ve svých výstupech říká jak Andrej Babiš, tak mnoho dalších poslanců opozice, že se musí hledat nějaký mechanismus, že není, je opravdu bohapustá lež - ten mechanismus prostě najitý je, je objektivní a my jsme i v tomto volebním, i minulém období přistoupili k tomu, že jsme do toho mechanismu vstoupili, zmrazili jsme z těch posledních čtyř let ve třech letech, taková je realita. A v okamžiku, kdy se vyčerpala ta legislativní část, která říká, zmrazujeme na 2020, 2022, došlo v roce 2023 k nárůstu, následně rok 2024 byl upraven v rámci daňového ozdravného balíčku a zase v okamžiku, kdy bychom v roce 2025 se vraceli k původnímu legislativnímu principu nebo té původní variantě toho automatu, což je logické a myslím si, že správné, tak by skokově došlo k tomu zvýšení. To jsme upravili tím, že na příští rok vycházíme individuálně z hodnoty, která byla mezi roky 2022 a 2023 v české ekonomice, to znamená růst platů a mezd byl 6,95 procenta, proto tato hodnota s dvouletým zpožděním. (Hluk v sále.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, já se omlouvám, ale pane ministře, chvíli vás přeruším. Kolegyně a kolegové hlavně - no, z obou částí sálu, prosím o ztišení. Prosím, pokračujte.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Proto dochází k této hodnotě. Je opřena o to, co opravdu v české ekonomice bylo, meziročního růstu v platové a mzdové oblasti v průměru, a následně pro rok 2026, kdyby nebyla ta úprava, kterou jsem četl, pozměňovákem, tak by docházelo k tomu skoku, který tady byl diskutován a kritizován. Proto říkám, pozměňovací návrh, který se nahrál v jednom z nich, je - já tomu říkám pracovně záklopka - maximální 5procentní růst v případě představitelů veřejné moci. U soudců a státních zástupců, tam bude to kopírování, i když ten růst bude nad 5 procent, přesně o to, co tam poroste. Já myslím, že to je srozumitelné, pochopitelné pro toho, kdo to pochopit chce. Kdo nechce a chce tady účelově lidem tvrdit nepravdy, tak je tady tvrdí, a je to bohužel smutné, protože buďto ukazuje na to, že ten člověk neví, nezná, nečte legislativu jako zákonodárce, anebo tady účelově lže.

Pak si dovolím ještě se krátce vyjádřit k tomu, co tady zaznělo teď, především v posledních vystoupeních, například ve vztahu k situaci, jak to vypadá z pohledu růstu platů, tarifů. Tak jenom řeknu pár jasných faktů. Dohoda z října loňského roku uzavřená se zástupci odborů byla o tom, že vlastně zvyšujeme paušálně částku 1 400 korun, což u těch nejnižších platových tříd znamená meziroční nárůst necelých 12 procent. S čím vyšší třídou, tím logicky ten nárůst klesá. Do toho nám roste minimální mzda, kterou jsme tady schválili a dostali do toho legislativního automatu. Já jenom řeknu, když se podíváme na nárůsty u minimální mzdy, tak pro zajímavost, v roce 2000 - jenom ať si to srovnáme - byla minimální mzda 4 000 korun měsíčně, v roce 2025 je 20 800 a v roce 2026 se předpokládá, že minimální mzda bude 22 800 korun. Když se podíváme zase na procentní nárůsty i u té minimální mzdy, například v minulém období nám minimální mzda rostla někde v intervalu mezi 6 a 10 procenty, v roce 2024 byl meziroční nárůst minimální mzdy 9,2 procenta, v roce 2025 byl 10,1 procenta a na rok 2026 podle odhadu predikce uvidíme. Ta data se dopřesní, předpokládáme, že to bude těsně pod 10 procenty, zhruba 9,6 procenta.

To jenom chci dát do kontextu zase, jakým způsobem se snažíme nastavit předvídatelný mechanismus, tedy zároveň posiluje také i příjmovou situaci lidí s nižšími příjmy, protože je na to stále ještě provazba v platové oblasti, kdy zůstávají minimální, zaručené platy, a tam ty nárůsty u některých skupin jsou ještě vyšší. Tak jsem to tady chtěl zmínit do kontextu, když tady bylo říkáno, že vlastně na lidi, kteří mají nižší příjmy, není pamatováno - tak je tady celá řada mechanismů, kterými jejich příjmy, legální příjmy se snažíme opravdu zvyšovat. To je asi tolik, co jsem chtěl ještě říct na shrnutí té debaty. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Sice jsme u závěrečných slov, ale s přednostním právem se ještě přihlásil pan předseda Okamura. Přednostnímu právu je nutné dát slovo, takže prosím, máte jej.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já tady zareaguji na to, co tady říkal jménem vládní koalice ministr Jurečka z KDU-ČSL, který tady obhajuje vládní návrh na zvyšování platů politiků. Tak za prvé, vy jste nejdřív okradli lidi tím, že jste v rozporu s předvolebními sliby zvýšili všem lidem důchody, za druhé jste v rozporu s předvolebními sliby snížili valorizace důchodů, takže jste okradli navíc ještě všechny důchodce, a to jak invalidní, starobní, vdovské, tak sirotčí, všechny tyto příjemce důchodů jste okradli. Dále jste nepodpořili a svým způsobem jste okradli i zdravotně postižené občany, protože my jsme tady vloni například navrhovali jako SPD zvýšení příspěvku na péči v I. stupni závislosti, dneska to mají tito zdravotně postižení občané 880 korun měsíčně, a vy jste to zamítli, zamítli a hodili jste naše zdravotně postižené občany přes palubu. Dále vaše vláda okradla i rodiny s dětmi, protože na základě toho vašeho takzvaného konsolidačního balíčku - a je tristní, že tento návrh právě jménem Fialovy vlády předložilo KDU-ČSL, které dělá protirodinnou politiku - tak kvůli vám přišly rodiny s dětmi až o desítky tisíc korun ročně, protože se jim zhoršily podmínky, právě co se týče daňového systému českého. A v kontrastu s tímto, že jste v podstatě vytáhli peníze lidem z kapes, a znovu zdůrazňuji, v rozporu s vašimi předvolebními sliby, tak teď přicházíte s vaším návrhem na zvyšování platů politiků. To je, pane ministře Jurečko, ten problém, to je principiální problém, že vy nejdřív ty, co vás platí ze svých daní, tak je nejdřív sedřete z kůže, a potom tyto peníze využijete k tomu, že si sami sobě, sami sobě chcete zvýšit platy. A to je opravdu odporné, je to arogantní, my s tím nesouhlasíme a budeme hlasovat proti zvyšování platů.

Další věc, mluvíte tady o řešeních, ale připomenu, že ten rozsudek Ústavního soudu, který už byl loni v květnu, se netýkal platů politiků, takže vy jste tady přišli s účelovou lží, na kterou vám ale občané neskočili, protože občané jsou inteligentní a i my z opozice, se nám to podařilo vysvětlit. Ústavní soud rozhodoval o platech soudců a vy jste začali lhát - já jsem do těch televizních diskusí chodil - a začali jste říkat, že na základě rozsudku Ústavního soudu pan premiér Fiala to takhle komunikoval, že je potřeba zvyšovat i platy politiků. Není to pravda! Sám jsem před chvílí citoval ve svém předešlém vystoupení mluvčí Ústavního soudu, která jasně také potvrzuje - ale potvrzuje to, co všichni víme, logicky - že ten rozsudek Ústavního soudu se vůbec netýkal platů politiků. To znamená, vůbec není žádný důvod, aby se zvyšovaly platy politiků. Ten důvod jediný, že vy chcete si sami sobě zvýšit platy, jste tak lační po penězích na úkor občanů, že prostě si chcete sami sobě zvýšit platy, a s tím my nesouhlasíme. Vy jste mohli s návrhem - mluvíte, že by se mělo prodiskutovat nějaké řešení, že bychom se měli dobrat k řešení. No, tak s tím řešením jste mohli přijít už v červnu po tom rozsudku Ústavního soudu, ale vy jste nechtěli přijít s tím, že ve skutečnosti chcete sami sobě zvyšovat platy, protože bylo před krajskými volbami, které byly v říjnu, a tam, kdybyste ukázali před těmi volbami svoji pravou tvář, tak by vám to samozřejmě snížilo volební výsledek.

Takže vy jste to udělali tak, že až po krajských volbách, tedy po tom říjnu, kdy už bylo do konce roku jenom dva měsíce, tak jste přišli s tímto návrhem, a pak ještě jste začali v médiích říkat, že je chvat, že se pospíchá. Prosím vás, z nás užitečné idioty neuděláte. My přesně víme - já přesně vím, jaká byla anabáze, jaká je historie tohohle toho vašeho návrhu a jaká je časová posloupnost, proto to tady říkám. Prostě znovu opakuju: jediným důvodem je to, že vládní koalice si chce sama sobě zvýšit platy.

O řešeních už bylo řečeno mnoho, já sám už jsem to říkal před několika měsíci. Jedním z těch řešení je například oddělit v rámci zákona o platech ústavních činitelů platy politiků do jedné kategorie a do druhé kategorie v rámci toho zákona dát platy soudců a státních zástupců. Tím pádem by nic nebránilo tomu, aby se platy upravovaly jinak politikům a těm ostatním ústavním činitelům, vy jste to ale udělat nechtěli. To znamená, bez problémů šlo platy politiků buď zamrazit, anebo tu platovou základnu nějakým způsobem korigovat, ten koeficient přepočítávací. Tady ta platová základna je příliš vysoká, už jsem o tom hovořil, v přepočtu na průměrnou mzdu dostávají čeští politici, dokonce mají vyšší průměrný plat než němečtí poslanci, a to opravdu snad není správné. To je myslím že elementár, to je myslím úplně na první pohled zřejmé.

To znamená, tady prostě shrnuju ty důvody, proč SPD je proti tomu vašemu návrhu na zvyšování platů politiků, ale vy jste to prostě udělat nechtěli. Sám jsem vám tady řekl metody, jak to šlo bez problémů elegantně udělat, a určitě bychom se na tom dohodli v rámci celé Poslanecké sněmovny. Tak tady neříkejte pořád že nějaké vaše věci, protože ta dohoda tady možná byla, ale vy jste žádnou dohodu přece dělat nechtěli.

Zároveň tady říkám: vy tady obhajujete zvyšování platů politiků, jak je to správné, ale asi jste neposlouchal moje vystoupení, protože já jsem dal příklad z USA, kde si kongresmani, to znamená američtí poslanci, zamrazili své platy v roce 2009 během tehdejší ekonomické krize v USA. Od té doby už ekonomika Spojených států stoupala, ale američtí kongresmani si už od té doby platy nerozmrazili, od toho roku 2009, protože prostě došli k závěru, že nechtějí - chtějí být prostě více solidární s americkými občany a nebudou si sami sobě zvyšovat platy. To znamená, ve Spojených státech je zamrazený plat zákonodárců už od roku 2009. Takže opět tady pan ministr Jurečka za KDU-ČSL - ale abych to příliš nepersonifikoval, protože vy to říkáte jménem celé Fialovy vládní koalice - vy tady prostě se nás snažíte opít rohlíkem, vy se mi snažíte tady navěsit bulíky na nos, ale to si připadám jak opravdu v mateřské škole. My jsme tady dospělí lidi a já si opravdu nějaké bulíky od vás na nos navěšovat rozhodně nenechám, jo? To znamená, tohle to jsou prostě fakta.

A úplně na závěr bych ještě řekl, že právě proto, mimochodem, je to další krásný okamžik, kdy by se hodil zákon o celostátním referendu, protože v okamžiku, že by tady byl ten - že by platil zákon o referendu, který prosazuje SPD - a už mi tady ten zákon leží třetí volební období a vy se bráníte demokracii - tak občané... Za a) by to mělo dva efekty. Já si myslím, že byste to ani nenavrhovali, toto, protože občané by mohli hned v závazném referendu tento váš návrh zákona zrušit, takže by to nemělo smysl. Takže on ten zákon o referendu je nejenom pojistkou demokracie, ale je to i pojistka nezodpovědným rozhodnutím jakýchkoliv politiků, ať by byli z jakékoliv strany. Ale tady právě přesně vidíte, jak vy, kteří jste takové samozvané politické elity, tak jak vy se - proč vy se bráníte zákonu o referendu? Protože potom si můžete dělat, co chcete, jako utržení z řetězu, a samozřejmě občan nemá možnost korekce v konkrétním daném zákoně. To znamená, je to další důvod k tomu, proč znovu tady chci zdůraznit, že SPD bude dál prosazovat zákon o referendu, protože vidíte, jak by se nám to tady v tomto daném případě hodilo.

A samozřejmě, zákon o referendu má ještě jiný efekt. Nejenom že lidé by mohli, občané, udělat korekci špatných zákonů, s kterými nesouhlasí, ale má to i efekt té řekl bych sebekontroly poslanců, protože v okamžiku, že víte, že nad vámi visí nějaký Damoklův meč, nějaký takovýto kontrolní mechanismus, tak ten politik potom zákon ani nenavrhuje, který by - potom by hrozilo, že by ho občané v celostátním referendu zrušili, protože to je opravdu, to by byla snad nejhorší kampaň pro tu politickou stranu, kdyby... Vy si tady zvýšíte platy politiků, si chcete (zvýšit), a pak vám to občané v referendu zrušili. No, to by samozřejmě bylo fatální pro jakoukoliv politickou stranu, která by takové věci prosazovala.

To znamená, závěrem jsem chtěl říct, že hnutí SPD by si to tady prostě... My jsme tomu tady několik měsíců bránili, bráníme tomu tady několik měsíců. Nás v SPD je dvacet v poslaneckém klubu, vy tady máte většinu, vy to prostě k tomu hlasování nakonec podle všeho dotlačíte.

Já jsem chtěl tedy úplně na závěr zdůraznit, že hnutí SPD bude hlasovat proti zvyšování platů politiků, a zároveň se tady bude hlasovat i o mém pozměňovacím návrhu na zamrazení platů politiků až do konce příštího volebního období, to znamená do konce roku 2029. A já jsem vás chtěl požádat všechny, abyste to ještě jenom zvážili, abyste podpořili pozměňovací návrh SPD na zamrazení platů politiků a už nedělali tyto škodlivé kroky - už si nezvyšujte, prosím vás, platy na úkor našich občanů. Děkuju za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan zpravodaj nechce vystoupit se závěrečným slovem, proto přikročíme k hlasování.

A ještě dvě oznámení. Pan poslanec Černý ruší svou omluvu a naopak se omlouvá z rodinných důvodů z celého jednacího dne pan poslanec Šimon Heller.

Prosím tedy zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já bych teď seznámil s hlasovací procedurou, která byla v podstatě konzultována a hlasována i v rozpočtovém výboru dne 13. ledna 2025 na jeho 55. schůzi.

Za prvé bychom hlasovali legislativně technické úpravy podle § 95 odst. 2 jednacího řádu.

Za druhé bychom hlasovali pozměňovací návrh A1, to je pozměňovací návrh rozpočtového výboru, A3 taktéž rozpočtového výboru, A2 taktéž rozpočtového výboru.

Následovalo by hlasování C1 a C6, tady to je pozměňovací návrh pana Michálka.

Následovalo by hlasování k pozměňovacímu návrhu B, což je pozměňovací návrh pana Okamury. Pokud by tento návrh byl schválen, nehlasovali bychom pozměňovací návrhy C3 pana Michálka a E paní Schillerové.

Následovalo by - pokud by tedy schválen nebyl - následovalo by hlasování C3. Pokud by bylo schváleno, nehlasovali bychom pozměňovací návrh E.

Následovalo by při neschválení hlasování o pozměňovacím návrhu E paní Schillerové.

Dále potom za deváté je hlasování k pozměňovacímu návrhu C5 pana Michálka. V případě schválení by se nehlasoval pozměňovací návrh F2 pana ministra Jurečky.

Následovalo by hlasování F1 - pozměňovací návrh pana Jurečky, F2 - pozměňovací návrh pana Jurečky, C2, to je pozměňovací návrh pana Michálka. V případě schválení by byl nehlasovatelný návrh F4, navrhovaný pozměňovací návrh panem ministrem Jurečkou.

Následovalo by při jeho neschválení hlasování F4.

Dále pak C4, pozměňovací návrh D pana Nového.

Šestnáctý a vlastně poslední pozměňovací návrh F3 pana ministra Jurečky by se hlasoval.

Následovalo by hlasování o zákoně jako celku.

Poté by nás čekal ještě návrh na doprovodné usnesení podle sněmovního tisku 852/2.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane zpravodaji. Je tady zájem o protinávrh k proceduře od pana předsedy Michálka. Prosím tedy, aby přednesl svůj návrh.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Mám návrh na velice drobnou změnu v proceduře, a to v bodě 14. Je to návrh C4, který jsem podal. V návrhu C4 se totiž řeší v první části problematika poskytování odchodného, pokud představitel pokračuje ve funkci v orgánu EU nebo jiné mezinárodní organizaci, a v druhé části se tam řeší nesouvisející problematika víceúčelových paušálních náhrad na dopravu.

Takže já bych navrhl, aby se hlasovaly tyto dvě části mého pozměňovacího návrhu zvlášť, čili zcela konkrétně místo pozměňovacího návrhu C4 by se hlasovalo C4, první část, která obsahuje body 3 a 4, a pak druhá část, která obsahuje body 5 až 8 v té novelizaci. Jinak žádný dopad do procedury z hlediska nehlasovatelnosti to nemá. Pokud jsem dobře informován, stanovisko výboru tam bylo "bez stanoviska", takže ani v této oblasti to žádný dopad nemá. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, vnímám to jako protinávrh k proceduře, kterou navrhl pan zpravodaj, a nechám tedy o něm hlasovat.

 

To znamená, nejdříve budeme hlasovat, zda souhlasíme s tím, aby se procedura opravila způsobem, jak navrhuje pan předseda Michálek, a tedy všechny ty ostatní změny, respektive všechny ty ostatní body zůstávají tak, jak bylo předneseno předtím panem zpravodajem. Doufám, že je to srozumitelné, všichni víme, o čem budeme hlasovat. Nikdo jiný se totiž už k proceduře nehlásil.

Zahajuji tedy hlasování o protinávrhu procedury od pana předsedy Michálka. Zeptám se, kdo jste pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 4 je přihlášených 127 přítomných, pro 82, proti 2. Návrh byl přijat.

 

My jsme tedy schválili proceduru tak, jak ji navrhl ve svém protinávrhu pan předseda Michálek.

Můžeme přistoupit k hlasování jednotlivých bodů. Poprosím tedy pana zpravodaje, aby nás postupně provázel jednotlivými hlasováními a vždy oznámil, i jaký je to konkrétně pozměňovací návrh. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Děkuji za slovo. Takže v prvním hlasování bychom hlasovali o legislativně technických úpravách podle § 95 odst. 2 jednacího řádu tak, jak byly načteny panem ministrem Jurečkou.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano.

Zahajuji tedy hlasování o legislativně technických návrzích. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 5, přihlášených 127 přítomných, pro 126, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Druhé hlasování by se týkalo pozměňovacího návrhu A1 z rozpočtového výboru, kde se jedná o přechodné ustanovení vztahující se (k) působnosti novely zákona č. 236/1995 Sb., zpětně od 1. ledna 2025.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 6 je přihlášeno 127 přítomných, pro 72, proti 36. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Další hlasování je k pozměňovacímu návrhu A3. Zde se jedná o změnu účinnosti z 1. ledna 2025 na den následující po dni vyhlášení zákona.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 7 je přihlášených 126 přítomných, pro 67, proti 56. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Třetí hlasování - nebo čtvrté vlastně - už je k pozměňovacímu návrhu A2, taktéž z rozpočtového výboru, kde se jedná o přechodné ustanovení vztahující se (k) působnosti novely zákona 201/1997 Sb., zpětně od 1. ledna 2025.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A v případě schválení jsou nehlasovatelné.

 

Poslanec Jan Kuchař: A v případě schválení jsou nehlasovatelné C1 a C6, ano.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A stanovisko - pan předkladatel? (Ministr: Souhlas.) A stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování 8. přihlášených je 127 přítomných, pro 67, proti 42. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Tím pádem nebudeme hlasovat pozměňovací návrhy C1 a C6 a přecházíme k hlasování k pozměňovacímu návrhu B, což je pozměňovací návrh pana předsedy Okamury, a jedná se o zmrazení platové základny pro představitele do konce roku 2029 na úrovni vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí pro rok 2024, tedy ve výši 94 775 korun.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A opět v případě schválení jsou nehlasovatelné C3 a E, dodávám já. Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Nedoporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 9. hlasování přihlášených 127 přítomných, pro 55, proti 40. Návrh byl zamítnut. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Tím pádem můžeme hlasovat o pozměňovacím návrhu C3 pana předsedy Michálka. Tady se jedná o omezení meziročního nárůstu platové základny na 6 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A opět v případě schválení je nehlasovatelný (Zpravodaj: Ano.) pozměňovací návrh E (Zpravodaj: E, ano.). Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Nedoporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 10. hlasování přihlášených 127 přítomných - pardon, 126 přítomných, pro 20, proti 32. Návrh byl zamítnut. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Tím, že nebyl přijat, můžeme hlasovat o pozměňovacím návrhu E, to je pozměňovací návrh paní Schillerové, a zde se jedná prakticky o stejný návrh jako u pana Okamury, to znamená zmrazení platové základny pro představitele do roku 2029 na úrovni vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí pro rok 2024, tedy ve výši 94 775 korun.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Nedoporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 11. hlasování je přihlášených 127 přítomných, pro 53, proti 29. Návrh byl zamítnut.

 

Paní místopředsedkyně se případně hlásí k hlasování? (Ano.) Tak prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju, pouze pro stenozáznam: v hlasování číslo 9 jsem se zdržela, nicméně na sjetině mám pro. Nezpochybňuji hlasování, pouze pro stenozáznam. Bylo to o pozměňovacím návrhu B, hlasování 9. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Postoupíme tedy dále. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu C5 pana Michálka, v případě schválení už bychom nehlasovali pozměňovací návrh F2 pana ministra Jurečky. C5 se týká snížení odměny uvolněného zastupitele územního samosprávného celku, je zároveň poslancem nebo poslancem Evropského parlamentu, na 40 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) A výboru? (Zpravodaj: Nedoporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 12 je přihlášených 127 přítomných, pro 5, proti 14. Návrh byl zamítnut. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Nyní budeme hlasovat pozměňovací návrh F1 pana ministra Jurečky. Zde se jedná o úpravu odměňování při souběhu funkcí člena zastupitelstva územního samosprávného celku v případě, že je členem zastupitelstva ještě dalšího územního samosprávného celku tak, že mu nižší z obou poskytovaných odměn bude příslušet pouze ve výši 40 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro tuto změnu? Kdo je proti?

hlasování 13. je přihlášených 127 přítomných, pro 88, proti 27. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Další pozměňovací návrh s písmenem F2 je taktéž pana ministra Jurečky. Neuvolněnému členovi zastupitelstva územního samosprávného celku, který je starostou, místostarostou, hejtmanem, náměstkem hejtmana, primátorem hlavního města Prahy nebo jeho náměstkem a zároveň poslancem, senátorem nebo členem vlády, poskytovat odměnu jen ve výši 40 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás přeruším, pane zpravodaji, protože se k hlasování hlásí pan poslanec Králíček. Prosím.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, u hlasování 13 jsem hlasoval pro, nicméně na sjetině mám proti. Nezpochybňuji hlasování.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, je to pouze pro stenozáznam. Budeme tedy pokračovat.

Tak ještě poprosím možná o zopakování, ať se zorientujeme. Pane zpravodaji, prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Tedy ještě jednou, budeme hlasovat pozměňovací návrh F2 pana ministra Jurečky a zde se jedná o vlastně snížení mzdy neuvolněnému členovi zastupitelstva, pokud je v souběhu s poslaneckou, senátorskou (funkcí) či členem vlády, na výši 40 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) A stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 14. přihlášeno 127 přítomných, pro 92, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Pan místopředseda Skopeček se hlásí k hlasování, proto mu dáme teď slovo. Prosím.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, v hlasování číslo 13 jsem se zdržel, na sjetině mám pro, nicméně nezpochybňuju hlasování, jenom pro stenozáznam. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Budeme tedy pokračovat dále. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Dalším pozměňovacím návrhem je pozměňovací návrh C4.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: C2, jestli se nepletu.

 

Poslanec Jan Kuchař: C2, omlouvám se, C2, ano. V případě jeho schválení je nehlasovatelné F4. A zde se jedná o trvalé snížení násobku platové základny pro představitele na 2,35násobek průměrné mzdy v předminulém roce od roku 2025.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Nedoporučující.)

Zahájila jsem hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V 15. hlasování je přihlášeno 127 přítomných, pro 4, proti 37. Návrh byl zamítnut.

 

Poslanec Jan Kuchař: Tím pádem můžeme hlasovat pozměňovací návrh F4 pana ministra Jurečky, kde se jedná o omezení meziročního nárůstu platové základny pro představitele nejvýše o 5 procent.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 16. hlasování je přihlášeno 127 přítomných, pro 88, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Jan Kuchař: Nyní bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu C4, jak bylo načteno do hlasovací procedury, tedy na dvě části. V první části bychom hlasovali o vyloučení poskytování odchodného, i pokud představiteli či soudci vznikne funkce v orgánu Evropské unie nebo jiné mezinárodní organizace.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Neutrální.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 17 je přihlášeno 127 přítomných, pro 81, proti nikdo. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Nyní bychom hlasovali druhou část pozměňovacího návrhu C4. Zde se jedná o snížení víceúčelové paušální náhrady na dopravu vlastním vozem nebo veřejnou hromadnou dopravou poslanců a senátorů o 40 procent - cirka 40 procent, pardon.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 18, je přihlášeno 127 přítomných, pro 23, proti 30. Návrh byl zamítnut. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kuchař: Přejdeme tedy k pozměňovacímu návrhu D pana poslance Nového. Tady se jedná o snížení platové základny poslanců a senátorů v následujícím roce o 20 procent v případě, že dojde k navýšení výše zadlužení vyšší než 50 procent HDP.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Neutrální.) Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.)

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

V 19. hlasování je přihlášeno 127 přítomných, pro 82, proti 37. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Jan Kuchař: Posledním pozměňovacím návrhem v tomto hlasování je pozměňovací návrh F3 pana ministra Jurečky. Zde se jedná o odstranění výjimky ze zápočtu do praxe pro platové účely u soudců z důvodu mateřské či rodičovské dovolené či jiné péče o dítě v souladu s nálezem Ústavního soudu, spisová značka 16/2024.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Stanovisko předkladatele? (Ministr: Souhlas.) A výboru? (Zpravodaj: Doporučující.)

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 20. hlasování přihlášeno 127 přítomných, pro 124, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Pokud se nemýlím, tak jsme se vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy, je to tak, pane zpravodaji, že?

 

Poslanec Jan Kuchař: Ano, je to tak. Měli bychom hlasovat nyní o návrhu zákona jako celku.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Je tomu tak, a proto přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona, a já přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje (souhlas) s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 825, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 21 je přihlášeno 127 přítomných, pro 67, proti 58. Návrh byl přijat.

 

Eviduji vaši přihlášku, ale ještě máme k hlasování doprovodné usnesení, takže nyní bychom se tedy měli věnovat doprovodnému usnesení.

Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

A nyní žádám ještě zpravodaje, aby uvedl návrh doprovodného usnesení Poslanecké sněmovny.

 

Poslanec Jan Kuchař: Ano, ještě bychom měli hlasovat o doprovodném usnesení pana poslance Michálka, které obsahuje požadavek na vládu, aby realizovala komplexní ekonomickou analýzu směřující ke sblížení platů soudců a ostatních představitelů státní moci, projednala ji s reprezentací soudců a předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona, jenž toto sblížení provede.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, doprovodné usnesení, které bylo načteno.

Zahájila jsem o něm hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 22. je přihlášených 127 poslankyň a poslanců, pro 5, proti 29. Návrh byl zamítnut.

 

Děkuji panu zpravodaji i panu předkladateli a končím projednávání tohoto bodu.

S přednostním právem se přihlásil pan předseda Okamura...

Ještě k hlasování paní místopředsedkyně. Ještě k hlasování, pane předsedo, dejte prosím přednost paní místopředsedkyni.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Ještě k hlasování 16 na stenozáznam: hlasovala jsem pro, ale na sjetině mám, že jsem se zdržela. Zase je to jenom pro stenozáznam, nezpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, nezpochybňujete hlasování, takže nebudeme nic hlasovat.

Pan předseda Okamura.

Poprosím vás o ztišení.

 

Poslanec Tomio Okamura: Celá republika teď viděla papalášství a aroganci vládní koalice. Vládní poslanci si právě prohlasovali, že si sami sobě zvýší svoje platy, a zamítli návrh hnutí SPD na zamrazení platů politiků na pět let. Je to ostuda a doufám, že k tomu občané přihlédnou ve volbách.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, projednali jsme stanovený pořad 126. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím.

A připomínám, že v úterý 21. ledna bude ve 14 hodin zahájena 127. schůze Poslanecké sněmovny. Přeji vám hezký den.

 

(Schůze skončila v 11.11 hodin.)

Aktualizováno 22. 1. 2025 v 22:51.




Přihlásit/registrovat se do ISP