Neautorizováno!


(23.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další praktická (faktická?) poznámka, pan poslanec Michálek, prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Já si myslím, že primárně bychom měli oddělovat svoji vlastní víru a vyznání od fungování státu. To je asi první zásada, která by byla žádoucí, která odpovídá našemu ústavnímu pořádku.

Chtěl jsem poděkovat panu kolegovi Balašovi, že zde vystoupil a potvrdil i to, co jsme říkali, že ta smlouva bude mít aplikační přednost. Já jsem pak tady ještě zmínil tu judikaturu Ústavního soudu ke smlouvám, které se týkají lidských práv.

Ale považoval bych za žádoucí, abychom tady v rámci té rozpravy slyšeli i ty postoje od poslaneckých klubů, což tady vlastně nezaznělo. Zaznělo, že tedy klub SPD bude mít volné hlasování, ale třeba od STANu jsme neslyšeli žádnou reakci na to, jaký bude dopad té schvalované úpravy mezinárodní smlouvy právě na problematiku sexuálního zneužívání a rozkrývání tohoto typu trestné činnosti. Přitom STAN se velmi vehementně vymezuje právě proti tomuto druhu kriminality. Kolegyně Barbora Urbanová je v tom velmi aktivní při prezentaci v médiích a teď tady bohužel není přítomná, ale žádný z dalších kolegů STANu tady nevystoupil k těmto rizikům, která jsou zcela zřetelně pojmenována v čl. 4 ve srovnání se zahraniční právní úpravou a v tom, jak se k této záležitosti vyjádřili právníci, kteří se této problematice věnují. Ten jasný postoj, když se má rozhodovat, mi tu chybí.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Pan poslanec Kettner vystoupí s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Balaš. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Já bych se ještě vrátil k té první otázce toho zpovědního tajemství. My už dneska v legislativě máme, že člověk může odmítnout vypovídat z důvodu příbuzenských vztahů a tak dále. Proč je to problém? Přiznejte si to. My tady máme snahu prosadit v rámci RVP LGBT propagandu v rámci běžných státních škol. Ty církevní školy tímhletím souhlasem, kdybychom to odsouhlasili, tak církevní školy by z toho byly vyňaty a ony by nemusely tuto propagandu propagovat nadále, čili tady rodič by měl na výběr. Buďto to dám do státní školy, kde ta propaganda bude, nebo to dám do církevní školy, kde bude to dítě vychováno konzervativním způsobem. Vy jdete... Vám jde o to, aby rodič to právo volby neměl, aby to dítě bylo tím progresivním způsobem vychováváno. To je celé, přiznejte si to. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Balaš s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Michálek.

 

Poslanec Vladimír Balaš: Vaším prostřednictvím, pane předsedající, k panu Michálkovi. Ten odst. 2 čl. 4 té smlouvy, který mluví o pastoračních pracovnících, tak je ale tam v tom ustanovení odkazováno na náš právní řád, na naše zákony a je to zákon o církvích a trestní zákoník, takže tam si myslím, že bych se toho vůbec nebál. Navíc skutečně nemůžeme přistupovat k té smlouvě tak, že někdo bude masivně porušovat nějaká základní lidská práva. Navíc mám takový pocit, že na koho to dopadne, jsou skutečně římští katolíci primárně a je to jejich volba v zásadě, takže si nemyslím, že bychom jim neměli neumožnit, aby se vyzpovídali, a samozřejmě s tím, že jsou si vědomi toho, že existuje nějaké zpovědní tajemství.

Navíc kdybychom opravdu byli... chtěli tedy zabránit tomu, aby se zneužívalo té smlouvy, tak je dobře si uvědomit, že podle Vídeňské úmluvy o smluvním právu je poměrně jednoduché odstoupit od smlouvy a samotná smlouva stanoví půlroční výpovědní lhůtu. Kdybychom to udělali z těch důvodů, které naznačujete, tak si myslím, že by to byl velký reputační problém pro Svatý stolec a ten by nic takového asi neriskoval, takže bych se toho opravdu prakticky nebál. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Michálek, připraví se pan poslanec Dufek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za možnost navázat na své předřečníky. Musím říci, že děti leckdy nemají tu možnost volby, jestli v některých nábožensky založených rodinách budou nebo nebudou uplatňovat to náboženství, ale do značné míry se musí řídit tím, k čemu je vedou rodiče, a právě i ty děti chceme tím naším opatřením chránit.

Když jsem se tady bavil o zpovědním tajemství, tak jsem upozorňoval na to, že v čl. 1 je zpovědní tajemství uznáno bez dalšího a v čl. 2 dochází k rozšíření nad rámec stávající právní úpravy - mimo to zpovědní tajemství v odst. 2, mimo to zpovědní tajemství - na právo obdobné zpovědnímu tajemství a tam jsou ta omezení stanovená zákonem, takže tolik k té právní úpravě, kde spatřujeme ty problematické záležitosti.

Pokud můžu reagovat ještě na tu faktickou poznámku, která byla předtím, tak je potřeba si připomenout, že právě škol v té původní podobě, jak to bylo v rámci vyjednávání připraveno, tak těch se to v takovémto rozsahu netýká, že by bylo možné, aby katolická církev ve školách, které platí daňoví poplatníci České republiky, přepsala to, co určují rámcové vzdělávací plány, které jsou vyhlášeny institucemi, které k tomu mají demokratickou legitimitu, takže zkrátka nebude možné, aby ty záležitosti byly vypuštěny. To není o žádné propagandě něčí, to je o tom, co určuje Ministerstvo školství s ohledem na vědecké poznatky.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další vystoupí pan poslanec Berki a připraví se pan poslanec Balaš. Prosím.

 

Poslanec Jan Berki: Jen chci, prostřednictvím vás, pana kolegu Kettnera upozornit, že v návrhu RVP žádná LGBT propaganda není.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Pan poslanec Balaš s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Vladimír Balaš: Já bych jenom chtěl, vaším prostřednictvím, říct panu Michálkovi, že stát neplatí katolické církvi, ale platí na dítě, které chodí do školy, a v tomhletom ohledu by si všechny děti měly být rovny. Platí stejně tak soukromým školám a ty katolické školy mají vlastně podobný status, takže v tom bych taky neviděl problém. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a nyní se vracíme do rozpravy. S přednostním právem je přihlášen pan ministr Lipavský.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Já bych si dovolil (se) vyjádřit k některým spíše faktickým, konkrétním věcem, které tady v průběhu debaty zaznívaly, abych je za předkladatele vyjasnil, případně upřesnil.

Co se týče pojmu, jaký je rozdíl mezi Svatým stolcem a Vatikánem, myslím, že bychom měli v té debatě důsledně rozlišovat mezi těmito dvěma pojmy, protože Svatý stolec je zvláštní mezinárodněprávní subjekt zastupující katolickou církev, kdežto Vatikán je naproti tomu suverénní stát a Česká republika tu smlouvu uzavírá tedy s tím mezinárodněprávním subjektem zastupujícím katolickou církev, nikoliv s Vatikánem. Mohlo by to tedy vést naopak ke zmatení, pokud bychom tyto pojmy v debatě nepoužívali přesně.

Hodně tady zaznívaly výtky nebo dotazy nebo bylo zmiňováno, jakým způsobem je ta mezinárodní smlouva dojednávána. V principu a z logiky věci toho, jak se vyjednávají mezinárodní smlouvy, tak ty musí být vyjednávány v důvěrném režimu. Je to jednání dvou nebo více stran a samozřejmě výsledkem je vždy do určité míry kompromis. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP