Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(14.50 hodin)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji. My v tuto chvíli máme dva návrhy ohledně prodloužení lhůt a ty budeme hlasovat až po ukončení obecné rozpravy, úplně stejně jako další návrhy. S faktickou poznámkou je dále tady přihlášen pan předseda Marek Benda. Prosím, vážený pane předsedo.
Poslanec Marek Benda: Dobré odpoledne. Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, tak se nám to tak nějak trochu zaseklo. Když mi neškodí jedna opozice, škodí mi lepší opozice. (Pobavení v sále.) Já jsem ochoten to respektovat, ale protože mám dobrou vůli, abychom věci, které jsme dnes navrhli, dodělali, tak navrhuji jménem všech koaličních klubů, abychom dnes jednali a meritorně hlasovali o zákonech i mezinárodních smlouvách i po devatenácté a jedenadvacáté hodině. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji a je to procedurální návrh, o kterém dávám hlasovat. Všechny vás v tuto chvíli odhlašuji, zároveň přivolám kolegy z předsálí. (Do sálu přichází řada poslanců. Vyčkávání, až se ustálí počet poslanců. ) Tak a až se počet ustálí, tak zahájíme hlasování.
Hlasujeme, že budeme po devatenácté hodině i po jedenadvacáté hodině jednat jako Poslanecká sněmovna.
V tuto chvíli jsem zahájil hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 5, přihlášeno bylo 118 poslankyň a poslanců, pro 71, proti 32. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji tedy, že Poslanecká sněmovna bude během dnešního dne jednat i po devatenácté i po jedenadvacáté hodině. V tuto chvíli se nicméně vracíme zpátky do obecné rozpravy, kde s faktickou poznámkou je přihlášen pan předseda Jakub Michálek a po něm pan poslanec Ivan Bartoš. Tak vážený pane předsedo, vaše dvě minuty. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, rád bych reagoval na pana předsedu klubu SPD Radima Fialu, který tady mluvil o problematice konopí a v některém případě i zneužívání konopí ze strany mládeže.
Já myslím, že je potřeba připomenout, že z hlediska konopí je velmi důležité, jaký stupeň vývoje mozku ten konzument má. Protože pokud konopí kouří děti, tak to není správně a má to dopad na jejich hlavu, na jejich mozek, na ten vývoj mozku. Některé studie na to ukazují, některé ukazují zase, že to není tak vážné, některé ukazují, že tam vliv není, ale já bych to bral opatrněji, ty vlivy tam být můžou. Ale to, o čem se teď bavíme, to připomínám, je novela zákoníku, která se týká pěstování od 21 let. Čili jestli je tady příklad z oblasti gymnázií, tak je to příklad, který je zcela nepřípadný, protože na gymnáziích studují daleko mladší občané České republiky a ti nabývají zletilosti v 18 letech a ta právní úprava na ně vůbec nedopadne. Takže to jenom proto, abychom si zrekapitulovali, o čem se bavíme. (Hluk v jednacím sále přetrvává.)
My se domníváme v Pirátské straně, že děti by neměly konzumovat žádný typ drog, naopak že by stát měl přijmout ještě přísnější opatření, než má dnes, k tomu, aby existovala reklama na různé návykové látky, počínaje alkoholem až přes ty zaplněné ulice různými propagacemi konopí. Ale v tomto případě se bavíme o 21 letech.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Jinak vás požádám, vážené kolegyně, vážení kolegové, o klid v sále, abychom mohli doprojednat tedy tento tisk. S faktickou poznámkou v tuto chvíli je přihlášen pan poslanec Ivan Bartoš a poté se vracíme zpátky do obecné rozpravy, kde je přihlášena jeho kolegyně, paní poslankyně Klára Kocmanová. Vaše dvě minuty, pane poslanče.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Já bych prostřednictvím pana předsedajícího chtěl reagovat na pana poslance Radima Fialu, a to asi ve dvou až třech důležitých oblastech. Vezmu to rychle.
Já už jsem tady citoval vyjádření pana předsedy SPD Tomia Okamury ještě z doby, kdy tedy předsedal straně Úsvit, předpokládám z knihy Umění vládnout. Dozvěděl jsem se, že tedy od té doby změnil názor. Ale myslím si, že tam ty fenomény té řekněme represivní politiky vůči konopí a jiným látkám popsal dost přesně, tedy že podporují nelegální trh, že se na tom nakapsovávají politici, mafiáni a další. Proč to říkám? Je to velmi důležité s ohledem na to, co vy jste zde zmínil, a reagoval na to i Jakub Michálek. Pirátská strana ve svých návrzích vždy pracuje s plnoletostí či s jinou věkovou hranicí jako tím zlomovým bodem. Tak jako některé věci můžeme v České republice dělat od 15, alkohol se může konzumovat od 18 let, i když nejlepší by bylo, kdyby lidé nezačali alkohol konzumovat vůbec, tak takto se pracuje i s tou hranicí. A prokazatelný efekt racionální regulace konopí naopak vede k potlačení černého trhu, k omezení dostupnosti a možnosti prodeje výrobků tohoto typu nezletilým. Takže naopak smysluplná regulace vede k potlačení černého trhu.
A možná poslední věc. Mně strašně vadí, když se vždycky bavíme o těch vstupních drogách. Ty vstupní drogy jsou samozřejmě podle jejich dostupnosti a nejčastějšími vstupními drogami je alkohol, nikotin a kofein. Marihuana, která je často zmiňovaná, je zmiňovaná proto, že to je první látka, o které se přemýšlí jako o droze. Přitom o alkoholu takto nesmýšlíme a není tedy vstupní drogou. Mě uráží ty příběhy, kdy ten člověk začal chlastat, pak začal být závislý na drogách, pak si něco udělal, skončil ve vězení, ale důvodem toho byla marihuana. To je podle mě nepravdivé. (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Podívejte se na statistiky. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji a máme tady další faktickou poznámku. Můj ctěný kolega Patrik Nacher bude mít teď dvě minuty na faktickou poznámku. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. No, chtěl bych se právě vyjádřit k tomu konopí. Já jsem naopak na rozdíl od kolegů z SPD rád, že to tam je, a to z toho důvodu, že my tady už roky voláme po tom, aby se začalo dekriminalizovat samopěstování konopí pro léčebné účely. Vy víte, že jsem tady k tomu opakovaně vystupoval i v minulém volebním období. Prostě není možné, dámy a pánové, kolegové z SPD, není možné, aby někdo doma pěstoval tři, čtyři rostlinky a dostal víc než za znásilnění. A to je prostě tady realita. Takže já jsem rád, že to tam je.
A právě to druhé a třetí čtení, zejména druhé, pokud jde o pozměňovací návrhy, je od toho, aby se to zpřesnilo. Na základě porady se zpravodajkou, ctěnou Helenou Válkovou, jsme tady rozebírali ten § 285: Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje, sklízí nebo zpracovává více než pět rostlin z rodu konopí, nejde-li o rostlinu konopí obsahující nejvýše 1 procento látek ze skupiny tetrahydrokanabinolu, bude potrestán odnětím svobody a tak dále a tak dále. To jsou všechno věci, které právě pojďme v tom druhém čtení projednat, upřesnit. Já bych byl v tomto benevolentnější. Otázka je, jak se to bude měřit, kdo to bude měřit. To si přesně říká o to zpřesnění. Ale určitě to tam být musí, protože prostě není možné kriminalizovat lidi, často i seniory, kteří si to doma pěstují třeba kvůli roztroušené skleróze nebo z jiných důvodů, aby jim hrozilo odnětí svobody. To prostě pojďme tohleto opustit a pojďme se o tom bavit, o těch limitech v tom druhém čtení, prosím pěkně. Doufám, že vám chodí ty maily taky od těch lidí. A pojďme odlišit ty samopěstitele od uživatelů tvrdých drog. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuju. Nyní s faktickou poznámkou pan kolega Jakub Michálek. Prosím, vaše dvě minuty. ***