Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(10.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Jak kdysi, ten správný názor, jak kdysi, ne? Tak to vidím a je důležité. Takže, pane premiére, prosím vás, vy jste tady včera vystoupil a já bych rád tedy, (Poslankyně Schillerová gestikuluje.) abyste - už končím, Alenko. (Otáčí se k předsedajícímu.) Mluvím podle jednacího řádu, co je zákon, ne?

 

: Ano, všechno v pořádku.

 

: No, to jsem rád. Je tu jeden ministr? (Otáčí se do ministerských lavic.) Kdo má službu? Jeden. (Potlesk z lavic hnutí ANO.) Vidíte, jak ta aplikace funguje? Jurečka měl službu a teďka odešel, teďka má tady pan ministr. Už jste postavil tu Novou scénu konečně? My jsme na to připravili? A co nová galerie? Co jste udělali vlastně? Císařské Lázně, Národní muzeum a Státní opera, to je všechno moje. (Poslankyně Schillerová přichází k pultíku a podává materiál se slovy: Vzkazuje vám pan premiér přes stream.) Mohl byste (se smíchem) něco postavit. Jo, pan premiér tweetuje, že zdržuje kryptoměny (Se smíchem.) - a co pro ně udělal? Laciné PR, říká. Ježíšmarjá.

No, takže prosím vás - ano, krypto, určitě to podpoříme. Takže, pane premiére, prosím vás, navrhněte ty body - to jste navrhoval. A proč jste neodvolali Havlíčka vlastně včera, ne? To by nám moc pomohlo. Už to zapomněli. Zeptejte se jich, proč (Se smíchem.) neodvolali Havlíčka.

Takže, vážení spoluobčané, na závěr: já jsem rád, že vidíte, co se děje v naší zemi, jo? A (se smíchem) jsem rád, že tam paní Pekarová zůstane - to je populární politička, teďka si dala nějaké vyznamenání, byla v nějaké porotě... (Poslanec Janulík se směje.) Hlavně, ať už necestuje, prosím vás, zničila toho byznysu dost, no. A pan premiér tam vydrží a myslím, že praví odéesáci už pomalu budou páchat sebevraždu, ale je to váš choice, jo? Zase jste se spletli, kmotři. Vybrali jste někoho, který se zase nepovedl.

Takže my vám držíme palce a my rádi budeme s vámi diskutovat, o čem budete chtít. Akorát vy nechcete, protože vy nemáte argumenty, máte jenom tunu másla na hlavě. Děkuju za pozornost. (Potlesk z lavic hnutí ANO.)

 

: Já taky děkuju. A jenom se zeptám, pane předsedo, zdali budete navrhovat nějaký bod, anebo nebudete? (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Radši ne.) Nebudete.

V tom případě tady s přednostním právem Alena Schillerová (Poslankyně Schillerová gestikuluje.), která ruší svou přihlášku.

V tom případě paní poslankyně Kamila Bláhová je další na řadě. A vy máte, prosím, na návrh vašeho bodu do změny programu pět minut. Prosím.

 

Poslankyně Kamila Bláhová: Ano, děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, vážení občané, dovolte mi, abych dnes navrhla na program jednání zařadit bod s názvem Rušení poboček úřadů práce a dopad do území.

Důvodem pro zařazení tohoto bodu je nespokojenost většiny starostů, v jejichž městu či obci se zrušení poboček chystá. Podle návrhu generálního ředitele má být zrušeno 83 poboček úřadů práce, z (nichž) je velmi velké procento poboček v obcích s rozšířenou působností. Důvodem je údajně zvýšení bezpečnosti zaměstnanců, což je určitě legitimní důvod. Ale proč se tento proces opět děje o nás bez nás, starostů a jednotlivých pracovišť? V Poslanecké sněmovně zastupuji Ústecký kraj, jehož starostové se na mě obracejí s žádostí o pomoc. Ve Svazu měst a obcí České republiky se na jednotlivé členy předsednictva obracejí další starostové, kterých se rušení týká, a to napříč celou Českou republikou. I přestože pan ministr Jurečka a pan generální ředitel (Kryštof?) Tvrdí, že dostatečně komunikují své představy a data do území, skutečnost je taková, že většina z nich je nespokojená, nezná ty důvody a nerozumí jim.

Co se týče mého mateřského Ústeckého kraje, zde nebylo například zahrnuto kritérium hospodářsky a sociálně ohrožených území, nebyl dostatečně zohledněn počet osob, které jsou ohrožené sociálním vyloučením, nemají přístup k chytrému telefonu a nejsou schopni si o cokoliv požádat elektronicky. Starostové jsou připraveni generálnímu řediteli naslouchat, jak by mohli být nápomocni k řešení bezpečnostní situace na dotčených pobočkách, jsou připraveni spolupracovat s Policií České republiky a s dalšími složkami, ale trvají na tom, aby se pobočky nerušily a byly zachovány.

Je smutné, že místo toho, jak pořád slyšíme, že se strukturálním postižením krajům věnuje velká péče, že jim vláda chce pomoci a zajímá je - ale realita a skutečnost je jiná, podobně jako při rušení poboček finančních úřadů, pošt, a teď tedy i úřadů práce. Je absurdní, že se rušení dotkne i regionů s nejvyšší nezaměstnaností. Starostové těchto měst se proti tomuto postupu velmi intenzivně vymezují, neboť stát by měl pomáhat a jít naopak k lidem blíž. Zajištění veřejných služeb je v postižených oblastech naprostým základem. Toto je postřeh z mého kraje, ale samozřejmě že problém rušení je v celé České republice.

Zdá se, že data, která rozhodnutí provázejí, nejsou úplná a samozřejmě by ideální bylo, aby byly všechny agendy nejprve digitalizovány, odzkoušeny, vyhodnoceny a na základě relevantních dat se prováděla takováto zásadní rozhodnutí. Ono by se totiž jistě ukázalo, že by bylo potřeba některé skutečnosti velmi přehodnotit. Domnívám se, že takto zásadní věc, která se děje na Generálním ředitelství Úřadu práce České republiky, spadající do gesce Ministerstva práce a sociálních věcí, má být také prodiskutována a projednána na plénu Poslanecké sněmovny. Proto navrhuji tento bod, to je Rušení poboček Úřadu práce a dopad do území. A milé kolegyně a kolegové, prosím vás o podporu. Děkuji.

 

: Já také děkuji. Jenom se doptám, na kdy byste tento bod ráda zařadila.

 

Poslankyně Kamila Bláhová: Tento bod prosím zařadit na program dnešní schůze. Děkuji.

 

: Děkuji taky, děkuji taktéž.

Další, kdo je tady přihlášen s přihláškou a má svých pět minut na změnu schváleného pořadu, je paní poslankyně Zuzana Ožanová. Vážená paní poslankyně, prosím, máte slovo.

 

: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já navrhuji opětovně předřazení bodu 157, tisk 623, zákona o advokacii, jako první bod dnešního dne. Já už jsem se pokoušela tento bod předřadit jednou. Reagovala jsem tak na probíhající diskusi, kdy kolega poslanec Michálek podal písemnou interpelaci na ministra Blažka ve věci advokátky Sukové a advokátních úschov. Je pravdou, že v rámci tohoto zákona byl načten ministrem Blažkem pozměňovací návrh reagující a současně přebírající 95 % pozměňovacího návrhu Heleny Válkové a mého. Je vhodné připomenout, že návrh, aby se vyřešily tyto advokátní úschovy, výrazně reagoval na kauzu právě zmíněné advokátky Sukové a výraznou roli při snaze ochránit budoucí klienty sehrála senátorka Hana Kordová Marvanová, která oběti advokátky Sukové zastupuje, a byla to ona, kdo výrazně inicioval projednávání tohoto problému na plénu Sněmovny.

Vážené kolegyně a kolegové, domnívám se, že je vhodné tento bod předřadit, je velmi nekonfliktní, a navíc podpoříme důvěru občanů v český stát a jeho kontrolní mechanismy.

Narazila jsem při svém hledání a přípravě na předřazení tohoto bodu na zajímavé webové stránky, které se jmenují NE! Advokátní úschově. Hlavní nadpis zněl: Advokátní úschova je hazard. Kolegové, kolegyně, to opravdu by v právním státě být nemělo a předpokládám, že to ani nechceme. Je to špatně. Pojďme změnit. Předřaďme nekonfliktní tisk ke schválení ve třetím čtení. Pojďme se pokusit vrátit důvěru v advokátní úschovy. Reforma advokátních úschov by měla přinést větší ochranu klientů, včetně ochrany spotřebitelů, přispět k prevenci praní špinavých peněz a obnovit důvěru v advokátní úschovy. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP