Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.10 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Dále pan premiér mluví, že postavíme 200 kilometrů nových dálnic. Ano, to je notorická lež, to je všechno naše. Neuvěřitelné. Můj cíl - říká pan premiér - byla elektronická občanka a řidičák. Ano. Projekt eObčanka připravil a spustil Dzurilla (v roce) 2018. Ano a bylo to zásadní pro digitalizaci. Aplikace v mobilu je jen nadstavba, žádná práce na tom není. A řidičák - sám pan premiér tvrdí, že to bude ještě někdy. A potom tu naši občanku, to potom někde viděli.
Další cíl - říká pan premiér - že byla revize učiva na základních a středních školách. Revize rámcových vzdělávacích programů je připravená a příští rok už na základních školách bude prováděno pilotní testování.
Takže pilotní testování, pane premiére, není připraveno, není hotové a po třech letech máte dvouleté zpoždění. Ano? A nebylo implementováno.
Potom máme legislativní daňovou brzdu. Nemáme partnery na to, kteří by takovýto náš cíl pomohli naplnit. No, to nechápu tedy, proč to sliboval, proč to nepředložil. S kým jednal, nevíme.
Dále (Se smíchem.) pan premiér říká, že má konkrétní výsledky: stabilizaci veřejných financí. Takže dluh stoupl o 1 190 miliard a celkové zadlužení stoupne na 43,9.
No, potom tady říká, že obrana... Jasně. Máme respekt zahraničí, naše hodnotová politika je oceňována obecně. Tak to nevím, jak to myslí, když pan premiér se hrozil toho, že by šel na tu Evropskou radu. 16. prosince, den před jmenováním nebo předáním vlády vládě Petra Fialy, to bylo sedmnáctého ve 12.30, mně nechal ještě vlastně tu Evropskou radu a první byla až v únoru. Potom dvakrát měl nabídku na schůzku s Macronem, tu nevyužil. Předsednictví - to jsme připravili. Jak to využil pan premiér? Nijak. Nesvolal jeden mimořádný summit. A ten summit neformální... To mu tady ukradl Macron, ten si z toho udělal svoje PR, Fiala tam jenom podával ruku, kdo přišel.
A ještě navíc jsme měli tady emíra z Kataru, který... Katar má 15 procent světových zásob plynu, vážení. Patnáct procent. No a ten emír, když byl tady ten neformální summit, chtěl zůstat tady mezi tou neformální Evropskou radou. No, tak kdybych já byl premiér, tak řeknu, no, co jako Emmanuel? Tak Francie je Francie, má jeden hlas. Ten emír tady s námi bude. No, tak to nezařídil, emír se naštval a šel pryč. Potom podepsal smlouvu s Němci na plyn, jo? Protože ten absurdní Green Deal dneska nás dovedl tam, že v podstatě stlačený LNG z Ameriky nebo z Kataru je levnější než to, co chodí trubkami, ruský plyn. Pan premiér říká, že je levný. No, dobře.
Takže absurdní, respektive... Ano, tak když šel pan premiér na ruku, ne, Ursula tady byla, měla tady... GLOBSEC tady byl. Skvělý projev. Slovo mír a slovo kooperace nezaznělo. Jen válka, válka a stále válka. Normálně neuvěřitelné. Takže já nevím, jaký kdo má respekt.
Podívejte se na tu Čínu. Tak Čína... Proč se změnila ta politika? Já ani komentovat nechci toho ministra zahraničních věcí, který se tam dostal zásluhou, respektive na základě kšeftu mezi Nejedlým a Blažkem. No, to je úplné zoufalství, vždyť v zahraničí si z toho dělají srandu, co to je jako? Takže Meloni jezdí do Číny, teďka ten britský premiér, americký premiér, všichni. A potom je tady paní Pekarová a pan Vystrčil, kteří jezdí na Tchaj-wan. Tak se zeptejte ve Škodě Auto, co se stalo, když Vystrčil - myslím, že Vystrčil - navštívil Tchaj-wan. Údajně na druhý den všichni zaměstnanci Škody Auto nepřišli do práce v Číně. Nepřišli. A dopadlo to jak? Že Škoda Auto už neprodává 320 000 aut v Číně, už neprodává téměř nic. Rubena Náchod přišla o kšefty. Myslím, že propustili tři sta lidí. F AIR, který trénoval čínské piloty, všechno jste zničili. Všichni dělají normální byznys s Čínou. Potom tam pošle pan premiér svého ředitele všech služeb a hlavního hybatele naší vlády z hlediska bezpečnosti pana Pojara, ten jde do Číny s rozvědkou. Jako to je OK, ne? A pokud náhodou tam jde, nevím, nějaký komunální politik, tak je to velký problém. Tahle aktivistická politika vždyť je na smích. A já nechápu, že ODS... Tohle bylo za časů Nečase, ale Nečas se vymezil a řekl: Ne, my děláme ekonomickou, zahraniční, pragmatickou politiku. A to bylo správně. Ale dobrý. Takže prosím vás, jaký respekt? Vždyť ani nikdo neví pořádně, kdo jste.
Potom tady říká pan premiér: "Opatření pro malé a střední podnikatele. Takže 21 miliard má v příštím roce činit nárůst firemních daní, jež stouply z 19 na 21 procent. Vyššími jednotkami miliard začali od letoška platit na takzvanou důchodovou reformu drobní podnikatelé a tak dále, včetně úpravy" - tady píše ohledně nájemního bydlení - "včetně úpravy legislativy vedlo k tomu, že za naší vlády" - říká pan premiér - "se staví více bytů, jak dokončuje, tak zahajuje výstavbu nových bytů, než tomu bylo v období Babišovy vlády." Zase ta Babišova vláda. Takže oni jsou tam tři roky a stále jsou... mají toho Babiše. (Směje se.) Takže já nevím, oni ještě stále... Snad v té předvolební debatě mezi Havlíčkem a Fialou bude zase Babiš, ne? Nebo co to bude v tom říjnu 2025? (Opět se směje.) Ne, bez Babiše ani ránu.
Tak samozřejmě, že lže. Samozřejmě netuší, co se děje, neví vůbec, co. Tahle vláda, kdyby aspoň neškodila, kdyby jenom udělala opatření, aby ti podnikatelé mohli podnikat. Ne, podnikatel se stal nepřítelem. A potom pan premiér tady říká, že má méně o 5 000 úředníků oproti 2018. No, to určitě, pane premiére, to určitě. Tak já nevím, já myslím, že ještě i dnes ráno vyšel nějaký článek o tom, že to není pravda. (Hledá v materiálech.) Jo, tady to mám. To je dnešní, 4. prosince. (Dívá se na své hodinky.) Je to tak? Ano, to je dnes v 5.11 ráno. Další z porušených slibů vlády: chtěla snížit počet státních úředníků. Dělá přesný opak. Velkou mantrou koalice SPOLU bylo snížení počtu státních zaměstnanců. Místo toho ale úřednický aparát stále roste, což kritizuje opozice. Dokonce (Směje se.) šéf pirátských poslanců, nechci říkat to jméno toho sociopata, ten byl ve vládě. Prohlásil, že ODS má za cíl sabotovat celostátní správu. No, představte si. Víte to, ODS? To je bývalý parťák pětikoalice. Před volbami v roce 2021 koalice SPOLU slibovala, že sníží počet státních úředníků o 13 procent. To se ale nestalo. K lednu příštího roku bude naopak v Česku o 313 úřednických míst víc, celkem 73 628. A samozřejmě kolik jich vlastně přemístili na DPP, DPČ, poradenské smlouvy a já nevím, co všechno?
Takže tady se píše, že ODS - to říká tady Pirát, který byl s nimi ve vládě - má za cíl - představte si - sabotovat celou státní správu. Tam seděli (Směje se.) tři roky a jejím cílem je udržovat nízké platy, aby mohla outsourcovat služby a zadávat různé předražené zakázky, protože z toho jsou potom jednoduché příjmy. Asi korupci myslí pan Pirát. "Kdyby nebylo cílem ODS oslabovat státní správu, už dávno schválí změny, které byly v programovém prohlášení vlády, aby bylo možné normálně zaplatit kvalitní úředníky podle trhu a snížily se neuvěřitelné platby za outsourcing různých IT systémů," kritizoval pan Pirát. ***