Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(11.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Teď ty povodně, jak to fungovalo, to píše starostka Albrechtic: "Pomoc státu, řízení v rámci krizové situace - nula. Nefungovaly telefony, internet, vysílačky, nefungovala linka 150, neproběhla koordinace v rámci přípravy měst nad očekávanou situaci. Čekalo se, že každý starosta bude vědět, co má dělat, že má vše potřebné, a ačkoliv ne v každé obci jsou dobrovolní hasiči, není technika, nejsou zdroje a technologie pro zajištění pomoci pro občany a jejich majetek. Armáda České republiky, díkybohu za ni, strašně nám pomáhali v rámci covidu, co bychom si počali bez armády, ano, očkovací centra" a tak dále.

Takže armáda. Do města Albrechtice přijeli po více než třech týdnech. Žádost ležela deset dnů na ministerstvu v Praze, než si ji někdo všiml. Nemá techniku potřebnou k pomoci po povodních. V devadesátém sedmém měli bagry, sklopky. K čemu byla ovšem armáda výborná, tak to je stavba mostu.

Sice mají spoustu bezpečnostních požadavků, ale když staví most pro civilisty, ale nakonec po velkých tlacích je postaví, město poté musí dokončit nájezdy. Ale v daný okamžik dokonalé řešení, rychle efektivní, skvělá armáda. Očekávali jsme v prvních dnech poskytnutí centrál čerpadel vysoušečů. Já nevím, jestli teda pan premiér uložil ministru průmyslu, aby dal do státních hmotných rezerv například tyhle věci. Ne? Mě fascinuje, když čtu, když jsme převzali státní hmotné rezervy v roce 2000 tam bylo 10 000 nějakých zdravotnických pomůcek, a když jsme odcházeli, bylo 160 milionů. Na základě tohoto by měli vzít do státních hmotných rezerv tyhle věci, jo, vysoušeče hlavně a tak dále.

Ve skladech státu nic takového buď není, nebo nebyly poskytnuty. Město Albrechtice - 1 500 postižených domácností dostalo 25 vysoušečů značného stáří a velmi slabé kvality. 25 litrů za 24 hodin. Město samo nakoupilo 180 vysoušečů, 50 až 70 litrů za 24 hodin.

Špatná organizace první pomoci státu - nula. Neposkytl žádnou zásobu potravin, ano? Já jsem tehdy, a majitel Kofoly tam posílal i na základě mých proseb do Mikulovic - všechny zdravím - dva kamiony vody a tak dále, jsme pomáhali, přišla pomoc charity, Člověka v tísni, partnerských měst, a oni si to zajišťovali v Polsku.

Dar Lesů České republiky. Proklamace pana ministra Výborného, že každá potřebná domácnost obdrží 10 kubíků dřeva na topení, se v reálu zmenšila na 16 domácností v městě Albrechticích. Postižených domácností, které by dřevo potřebovaly, jsou stovky, ovšem více dřeva nedostaneme, ačkoliv v médiích bylo řečeno, že o kolik dřeva si řekneme, tolik dostaneme. Tak zase, zase se liší slova a realita.

Náhrada mzdy. Na konci října nebyla vyhlášena pravidla pro nárokování 50 procent náhrad mezd ani v polovině listopadu, ačkoliv náhrady musely být vyplaceny v září a v říjnu, klasická náhrada mzdy je 60 procent. V souvislosti s povodněmi musely být náhrady 80 procent. Poté z ministra Jurečky vylezla nesmyslná pravidla na setkání se starosty. Zaměstnanci nemůžou přijít do práce, pokud přijdou a budou pomáhat při obnově firmy, nedostanou nic, vše musí hradit zaměstnavatel, 80 procent náhrad, jim stát dá pouze 50, to znamená 40. Náhrady nebudou poskytovány za prvních pět pracovních dnů, tak to fakt myslí vážně? Po pěti dnech už věděli všichni zaměstnanci, že se musí do práce vrátit, jinak nedostanou výplatu. Takže opět pomoc nulová.

Pomoc podnikatelům? Ministr financí Stanjura - tady je v záporce (?), ta osoba ani nemůže pocházet z Opavy - na dotaz, jestli mají v plánu pomoci drobným živnostníkům alespoň tím, že jim odpustí sociální a zdravotní pojištění, bohužel odpověď snad ani nemohla zaznít od člena ODS. Pokud podnikatel nemá na to, aby ustál měsíční výpadek příjmů, pak nemá ani podnikat. Tyto podnikatele dělají města, zajišťují obživu svým rodinám a mnohdy pár zaměstnanců. V září a v říjnu nejen že neměli příjmy, ale hlavně zvýšené výdaje na opravy a obnovy svého podnikání či domácnosti.

Pomoc domácnostem po povodních, 40 000 korun na domácnost. Pravidla byla nejasná, každý týden se měnila. Jeden týden mohly čerpat i domácnosti, které měly zatopený sklep, další týden žádný sklep, pak sklep s technologií, nesmí být dvojí financování.

Na setkání ministrů se starosty jsme řešili povinnost zasílat domácnostem finance na účet. Někteří účty nemají, zejména senioři, někteří nechtějí peníze na účet kvůli exekuci, insolvenci. Chtěli jsme možnost předání financí prostřednictvím poštovní složenky, a to se pan Stanjura velmi divil, že ještě někdo vůbec chodí na poštu - výborně. Asi by se na některou vesničku, vesnickou poštu, měl jít podívat, a vysvětluje to i, že chtějí pošty rušit. To je ovšem teď motivuje k rušení Úřadu práce, a to poměrně velkých měst jako Vrbno, Zlaté Hory, to opravdu netuším. Možná si myslí, že už nejsou zaměstnaní (nezaměstnaní?), ovšem na úřadech práce se administrují sociální dávky, dávky pro handicapované.

Pokud se vrátím k pomoci po povodních, stát dá obcím dotaci, tu budeme muset vyúčtovat. Občan pouze vše prohlásí, domácnost dostane dar, až budeme vyúčtovávat dotace, tak města budou peníze vracet. A copak my obce máme prostor administrovat to, co už jednou nějak rozděloval Úřad práce? Nevíme, kam dříve skočit, co dříve řešit, jestli vodovod, cesty, povodňový odpad, plynovod.

Pozemky - Státní pozemkový úřad, Státní pozemkový úřad nabídl postiženým městům pomoc ve formě poskytnutí pozemku, na kterých by občané mohli stavět nemovitosti. Není jisté, jestli vůbec občané budou mít zájem, nebo své nemovitosti mají zatížené hypotékou. Pozemky Státního pozemkového úřadu nejsou ve většině případů stavebně těžko zasíťovatelné. Dodnes neznáme postup, jakým se bude tento akt v uvozovkách převodu pozemku na města realizovat. Pozemky, když už jsou v blízkosti zástavby, tudíž zasíťovatelné, pak jsou propachtovány. Státní pozemkový úřad pachtýřům ani nesdělil to, že by mohly o tyto pozemky přijít.

Banky. U podnikatelských subjektů, zpravidla větší firmy, banky zadržují pojistné plnění - to jsem sám zažil v Krnově, tam je nějaká soukromá pekárna, kde v podstatě vlastně měla dostat peníze ta majitelka, a banka jí řekla, že nemá jistotu, že to přežije. Nevím, jak se to dořešilo, ale samozřejmě i tady je potřeba nějakým způsobem intervenovat, aby tam bylo trošku lidskosti.

Zemědělci. Zemědělská půda je plná odpadu kameniva z řeky, nemluvě o tom, že jim z pole zmizela výsadba, ornice. Podpora podnikatelům, když pozemní osetí mají pryč, stejně jako výsadbu brambor, je nulová. O tom se nemluví.

Pomoc, ubytování po povodních. Minulý týden byla vyhlášena výzva, nejvíce postižené obce nejspíše žádat nebudou - brantice, Zátor, Nové Heřminovy, Široká Niva. Jsou v údolí, nemovitosti volné k přestavbě nemají, ačkoliv město Bruntál pro jejich občany chtělo využít dotace, byty v dezolátním stavu zrekonstruovat, ubytovat občany z postižených obcí, tak nemohou, protože město Bruntál nebylo významně postiženo. Všichni ministři na severní Moravu se chodili vyfotit. Smysluplnou pomoc nikdo ovšem nepřivezl.

Ano, já jsem taky byl, nefotil jsem se, pan Jurečka tam byl ještě, myslím, že i v den voleb. (Se smíchem.) Jestli nám někdo významně pomáhal, tak to byl Moravskoslezský kraj. Poučení do příště. Doporučuju zajistit datové sítě IZS přes satelity. Každý drát může být poškozen vodou, větrem, ohněm. Pak se tyto klíčoví zaměstnanci stanou nekoordinovaní a ti, kteří by potřebovali pomoc, jejich pomoc, se nikam nedovolají. A to nám říkali všichni, když jsem tam byl. Takto vyhrocených situacích dosadit do každého města profesionálního hasiče, když ne hned pak, alespoň po opadnutí nejhoršího. V městech, kde nejsou ani dobrovolní hasiči, starosta je zpravidla ten nejukecanější z obce, mnohdy člověk z lidu, a nemusí být vůbec připraven na krizové řešení.

Zrušit neziskovky. Dělaly jenom a pouze zlo. Vybraly 500 milionů korun na veřejných sbírkách a na darech rozdaly 200. Kde je ten zbytek?" Znovu opakuji, čtu, to je starostka z Albrechtic, jo? Aby mě někdo nechytal za slovo. Proč v městě Albrechticích darovali pouze 150 domácnostem a na dalších 500, které se o dar, protože měly stejný stupeň postižení, hlásily? No, otázka. Takže to je všechno k povodním.

Takže bylo dobré, když teda tam byli, i pan prezident tam byl, jo, všichni se fotili - my jsme se nefotili, my jsme pomáhali. Mimochodem, nadace Agrofertu poskytla 200 sborům dobrovolných hasičů dotace. Blíží se zima, takže možná by bylo dobré - nevím, já jsem slyšel, že tam dokonce ty obce žalují a tak dále, a není to dobrá zpráva pro ty lidi, jo? A ty povodně byly fakt katastrofální.

Takže už se blížím ke konci. Z hlediska investigativních novinářů už jich máme stále méně a objektivní média už pomalu budou jak samizdat (Se smíchem.), jo?

Tady mám takový zajímavý článek: Ukrajina viní zpronevěru muničních peněz. Viní ho, Česko ho zadrželo, ukrajinská kontrarozvědka vydala mezinárodní zatykač kvůli údajné zpronevěře na manažera Alexeje Chorošajeva. Česká policie ho zadržela. To je dobře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP