Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.30 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Podívejte se třeba na odhad růstu HDP, ekonomickou prognózu, využívám ekonomickou prognózu Evropské unie. Česká republika letos odhad 1 procento, celá EU poroste o 0,9 procenta, jsme nad průměrem mírně, ale jsme nad průměrem Evropské unie. Můžete nad tím mávnout rukou, ale tohle přece je důležité, to je důležité pro občany, proto, jaké budou mít platy, mzdy, to je prostě důležité pro firmy, to je důležité pro každého, tak to je přece důležitá věc.
Slyším, jsme ekonomicky závislí na Německu, Německo půjde dolů a vy půjdete taky dolů? No, tak, ale ono to tak úplně není. Česká republika jednoprocentní růst, já nepopírám silné propojení ekonomik, Česká republika jednoprocentní růst, Německo 0,1procentní pokles, odhad. Rakousko, sousední země, pokles 0,6 procenta. Klesnout by třeba mělo i Finsko 0,3 procenta, méně, než Česká republika poroste třeba i Itálie 0,7 procenta. To je realita a to je srovnání naší situace a naší politiky.
Pokud se podíváme na predikce na příští rok, Českou republiku čeká růst 2,4 procenta, Německo 0,7 procenta, v Rakousku 1 procento, celou evropskou sedmadvacítku 1,5 procenta HDP.
Zase tady vidíte realitu, ve které jsme, výsledky naší politiky, sílu naší ekonomiky, to, jak jsou důležité ty kroky, které děláme třeba v tom, aby stát lépe hospodařil, abychom dostali pod kontrolu deficity veřejných financí.
Já samozřejmě, i když jsme na tom z tohoto hlediska relativně dobře, tak spokojený nejsem. Já bych chtěl, aby ten růst byl vyšší, abychom si od toho mohli dovolit víc. Ale i v té situaci, ve které jsme, a to je zase odpověď na vaši otázku, tak rekordně investujeme do infrastruktury, do silnic, do energetiky, do změn ve školství, měníme pracovní právo, děláme věci, z kterých mají prospěch občané. No, prosím vás, kdo jiný by z toho měl prospěch, a proč bychom to jinak nedělali.
A při tom všem, při rekordních investicích, rekordních v historii České republiky, tak se nám daří, jak už jsem tady před chvílí říkal, snižovat z těch Babišových 5 procent HDP deficit veřejných financí na 2,3 procenta HDP. A když se podíváte, jaký je to výsledek, zase ve srovnání s jinými zeměmi, celá eurozóna 3,1 procenta, Polsko 5,7 (procenta), Francie 6,1. Prostě my na tom z tohoto hlediska... (Předsedající: Čas.) vůbec nejsme špatně.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já vidím, že pan poslanec Rozvoral má zájem o doplňující dotaz. Prosím.
Poslanec Radek Rozvoral: Ano, děkuji. Pane premiére, já jsem chtěl, abyste představil konkrétní formy pomoci daňových úlev pro občany a firmy, což jste neučinil, a neodpověděl jste mi. Já to ještě rozšířím. V programovém prohlášení vlády též jako prioritu pro budoucnost a stabilizaci veřejných financí uvádíte, že budete bojovat proti daňovým únikům a šedé ekonomice. Podle renomovaných odborníků částka, která proteče šedou ekonomikou v České republice, představuje přibližně 14 procent hrubého domácího produktu.
Podle zveřejněných dat Eurostatu a České národní banky se objem šedé ekonomiky od roku 2019 zvýšil ze 757 miliard korun na více jak 1 bilion korun. Na tomto všem je vidět, že programové prohlášení vlády neplníte a že je pouze nereálným cárem papíru. Nebo mi představíte konkrétní kroky, pomocí kterých chcete zabránit daňovým únikům, jak jste si stanovili v programovém prohlášení vlády?
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. A pan premiér má zájem vám také ještě doodpovědět vaši otázku. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Tak volební program, se kterým jsme šli do voleb, mluví o hospodářské a daňové politice v několika částech. A mohu z volebního programu koalice SPOLU, na základě kterého jsme získali ve volbách vítězství, mohu citovat: "V zájmu zdraví veřejných financí se zavazujeme k co nejrychlejšímu splnění fiskálních maastrichtských kritérií." No a co se stalo? Ačkoliv to vypadalo skoro nemožně vzhledem k těm více než 5 procentům předcházející vlády, tak my nejenom, že jsme tento závazek splnili, ale jsme pod 3 procenty HDP na 2,3 procenta HDP.
A zmínil jste tu konsolidační ozdravný balíček. A když se podíváte na to, co jsme slibovali, tak jsme slibovali, že velké daňové změny provedeme jen jednou za celé, cituji: "za celé volební období, aby se na ně všichni mohli dobře připravit a věděli, co je čeká". A to jsme taky udělali. Ano, v důsledku krizí, které tu byly, válka na Ukrajině, energetická krize, inflační krize, migrační krize, tak jsme museli upravovat daně trošku jinak, než bych si já třeba na začátku volebního období představoval, ale udělali jsme to tak, abychom nezatížili žádnou sociální skupinu. A výrazně abychom je nezatížili, neohrozili nikoho.
A když se podíváte třeba na DPH, tak tam došlo k celkovému snížení a ještě jsme zjednodušili daňový systém, což je určitě pro občany a podnikatele dobře, a ze tří sazeb jsme vytvořili dvě sazby. Tak tady i na těchto příkladech je vidět, že náš volební program rozhodně plníme a plníme to, co jsme slíbili občanům.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji za dodržení času. V tuto chvíli je na řadě pan poslanec Karel Sládeček, připraví se Marek Novák. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Karel Sládeček: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane premiére, v nedělních Otázkách Václava Moravce jste řekl, že k tomu, aby se občané České republiky měli stejně dobře jako sousední Němci nebo Rakušané, potřebujete ještě další čtyři roky. Dovolím si zmínit, že co se týče vašeho premiérského platu, tak jste Německo, německého nebo rakouského kancléře dokonce předehnal, to ano. Nebo například jste dokázal svým vládnutím vyhnat cenu másla na úroveň německých a rakouských cen. Každopádně na sítích kolují různé rady, jak dohnat Německo. Například že by se nám podařilo dohnat Německo, pokud byste tam šel na čtyři roky vládnout. Ale teď vážně: pane premiére, velmi by mě zajímalo, jakými kroky byste chtěl dokázat během čtyř let více než zdvojnásobit průměrnou mzdu v České republice? Děkuji vám za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já děkuji za položený dotaz a pan premiér vám rozhodně odpoví a máte pět minut, pane premiére.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já si myslím, že to je pěkný cíl a správný cíl mít platy jako v Německu, Rakousku, v těch nejvyspělejších zemích Evropy, a jsem rád, že ten můj oznámený cíl, za který si stojím a na který budu dál ve své politice mířit, rozvířil veřejnou debatu o tom, zda a jak a kdy je to dosažitelné. A já vítám všechny diskuse, které říkají toto. No, tak za ty čtyři roky to asi tak nepůjde, možná za šest, za sedm, ale musíte udělat toto, toto, toto a toto vám ještě chybí. To je dobrá, racionální debata. A to já vítám.
To, co se ale také objevuje, a toho nikdy nedosáhneme, on pan premiér se zbláznil. Co to je, jak bychom my mohli mít plat jako v Německu, Rakousku? To je přesně ta nálada a ta atmosféra a ten přístup, se kterým chci bojovat, protože pokud nebudeme dostatečně sebevědomí a pokud si nebudeme dávat cíle, které jsou namístě, tak toho samozřejmě nikdy nedosáhneme.
Ta otázka, co musíme udělat pro to, abychom se k německým mzdám co nejvíce přiblížili, ta je namístě. Opozice říká nic. Nejde to. Češi si německé platy nezaslouží bez ohledu na to, jak tvrdě pracují. A já říkám, že naši lidé nepracují o nic hůře než občané Německa, naše firmy, mnohé jsou stejně dobré jako ty německé. Vidím to na každé své zahraniční cestě, kde se naše firmy prosazují na zahraničních trzích, a nejenom exportem, ale už taky investicemi. A to je důležité i pro ty vysoké platy. A naším úkolem je zajistit, aby v České republice, v naší zemi zůstala větší přidaná hodnota z výrobků a služeb, které tady vznikají. A to je krok, který je potřeba udělat, a cest k tomu vede celá řada.
Tak věděli jste například, že když, a to jsou zase reálná čísla, člověk změní práci, tak se jeho plat průměrně zvedne o 12 procent? A Česko je jednou ze zemí, kde lidé mění práci nejméně za život z různých důvodů, ale jednou z překážek toho je rigidní pracovní trh, nevhodný systém sociálních dávek. Obě ty věci měníme, jak rigidní pracovní trh, tak nevhodný systém sociálních dávek. Flexibilní novela zákoníku práce je ve Sněmovně, revize dávek je také v běhu. ***