Úterý 19. listopadu 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Aleš Juchelka)
42.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 825/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Jen upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvním čtení. Z pověření vlády návrh uvede pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí pan Marian Jurečka.
Ale ještě předtím, než otevřu obecnou rozpravu, tak mám tady několik připravených přednostních práv.
Ale pan Marian Jurečka se prosím teď ujme slova jako ten, který je předkladatelem.
Poprosím také, aby Jan Kuchař, který je zpravodajem tohoto návrhu, přijmul místo na židli zpravodajů. Prosím.
Pane ministře, prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dobrý večer, já si dovolím tedy uvést tuto novelu zákona o platu představitelů státní moci, tedy návrhu zákona č. 236/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 201/1997 Sb., o platu. Ve všech náležitostech jsme v prvním čtení, je to sněmovní tisk 825.
Dovolím si říci základní důvody této novelizace. Cílem tohoto předkládaného návrhu je, abychom v zákoně o platu soudců a představitelů... aby tam byl uveden konkrétní parametr násobku částky průměrné mzdy v národním hospodářství za předminulý rok, na jehož základě mohou být vypočtené platové základny soudců, státních zástupců a představitelů státní moci, tím tedy rozumíme poslance, senátory, členy vlády. Bez této změny by byl obecný mechanismus výpočtu platových základen nefunkční s ohledem na nález Ústavního soudu z tohoto roku, kdy vlastně tento nález vyjímá z tohoto textu zákona klíčovou číslovku, díky které vlastně násobkem průměrné mzdy, hodnoty, která tam byla uvedena, získáváme platovou základnu, ze které zákon následně koeficienty potom stanovuje pro ty tři skupiny jejich konkrétní základnu pro výpočet platu a odměny za výkon mandátu.
Cílem tohoto návrhu je zpomalit, a to pro rok 2025, růst výše platových základen představitelů soudců, státních zástupců i představitelů veřejné moci tak, že po tuto předem omezenou dobu zůstane de facto zachován stávající násobek průměrné mzdy v národní hospodářství. Pro výpočet výše meziroční nárůst v roce 2025 tak nebude činit 13,7 procenta, ale 6,95 (procenta), což je hodnota růstu průměrné mzdy mezi roky 2022 a 2023.
Zpomalení nárůstu platových základen je také nezbytné z důvodu zajištění potřebných úspor ve státním rozpočtu, obzvláště v situaci, kdy bylo nutné finančně zabezpečit hrazení například odstraňování následků povodní, které přišly na významnou část našeho území v průběhu září 2024 a které způsobily poměrně rozsáhlé škody s velkými finančními také dopady. Projekt odstraňování.
Zároveň je zachován stávající poměr výše platových základen soudců, představitelů a státních zástupců. Dále se upravuje možnost manžela nebo partnera či partnerky prezidenta republiky čerpat zvláštní víceúčelovou paušální náhradu v případech, kdy se účastní protokolárních a dalších činností souvisejících s výkonem funkce prezidenta republiky. K tomu podotknu, protože to bylo také poměrně silně mediálně a společensky diskutováno, tato úprava není navýšením částky současné paušální náhrady prezidenta, ale je to pouze umožnění z této částky, která bude takto platná i v budoucnu, část těchto náhrad legálně využívat také pro potřeby manžela, manželky, partnera či partnerky prezidenta republiky nyní i v budoucnu, čímž se tedy sníží paušální náhrada prezidenta republiky a rozděluje se takto původní částka mezi tyto dvě osoby.
Návrh má dopady na státní rozpočet. Pro kalendářní rok 2025 činí předpokládané navýšení nákladů na platy soudců celkem 412 milionů korun a navýšení prostředků na platy státních zástupců představuje 145 milionů korun, případně představitelů státní moci činí dodatečné náklady pro rok 2025 16 milionů korun. Tato navrhovaná změna tedy celkově snižuje výdaje oproti původnímu mechanismu o 572 milionů korun, kdyby byl ponechán onen automat bez dalších úprav. Úprava podmínek pro poskytování víceúčelové paušální náhrady výdajů manžela nebo partnera prezidenta republiky nevytváří žádné dodatečné dopady do státního rozpočtu.
V rámci schvalování dotčeného návrhu zákona vláda zároveň doporučila ve svém usnesení Poslanecké sněmovně, aby prostředky, které budou uspořené díky tomuto návrhu, byly přesunuty v rámci kapitoly 336 Ministerstvo spravedlnosti na platy soudního personálu a personálu státního zastupitelství.
Úprava je navržena s účinností od 1. ledna 2025 a vzhledem k časové situaci, jak už zaznělo od pana předsedajícího, je také navrhováno, aby Sněmovna vyslovila s touto novelizací souhlas v prvním čtení. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Nyní pan zpravodaj v tuto chvíli. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Kuchař: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, budu stručný v tomto úvodu, protože pan ministr v podstatě předestřel všechny záležitosti, které má měnit tato novela pod sněmovním tiskem 825, tedy novela o platech představitelů státní moci.
Bylo tady zmíněno, že se jedná o několik úprav, kterých se to týká. Jedna z nich je úprava zpomalení růstu právě nás politiků, když to řeknu jednoduše, na 6,95 (procenta), což je dvouletý součet inflace.
Dodám jako zpravodaj, že v podstatě se tady scházíme z toho důvodu, že dlouhodobě se do automatu, který byl zaveden do zákona, uměle zasahuje různými zmrazováními, která potom jsou na konci překvapením, protože samozřejmě tím, že se počítá z průměrné mzdy tato odměna, tak je to vždy odrazem toho, jakým způsobem za dané období odměna naroste.
Jak bylo zmíněno jak panem předsedajícím, tak panem ministrem, je návrh na to, abychom šli - s ohledem na blížící se konec kalendářního roku, je třeba do té doby rozhodnout - cestou § 90, to znamená ve zkráceném řízení. Děkuju za slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Ještě předtím, než otevřu obecnou rozpravu, jsou tady přednostní práva, z nichž první je pan poslanec Andrej Babiš. Vážený pane předsedo, prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Dobrý večer, vážení spoluobčané, dámy a pánové. Já jsem s napětím sledoval diskusi předcházejícího bodu. Než se dostanu k platům - protože abyste věděli, naši politici, tedy vláda, pan Jurečka, pan Fiala a ministři, mají málo peněz, a proto si teď musí navýšit, škoda, že nemáme ten bod, německé platy, to jsme mohli taky projednat, jak se k tomu dostaneme - ale já bych se vrátil k tomu bodu, protože bych chtěl podpořit pana primátora. My důchodci máme velké zkušenosti.
Mě fascinovala ta debata tady a pan primátor má pravdu. Láska. Láska, láska, láska. Co řekl psychiatr Ptáček předtím, než spáchal sebevraždu? Láska, láska, láska, nebýt sám a nebít děti - nebít děti - a potom skočil, takže o tom to je a já jsem nepochopil, jestli pan Jurečka je taky z KDU-ČSL jak paní Nováková, protože tady zaznělo, že paní Nováková chce bít děti, tak nevím - já jsem to jen tak zachytil - o čem to je. Souhlasím s tím, že děti máme obejmout, máme jim dát lásku a nemáme je bít. Nemáme je bít. S tím zásadně nesouhlasím a mám už dostatek zkušeností o tom, abych o tom mluvil zasvěceně.
Strašně mě bavilo to, že poprvé jsme tady měli za příklad Maďarsko. Já to řeknu Viktoru Orbánovi příště, že byl tady příkladem.
Hlavně, prosím vás, děti jsou na prvním místě a dořešte už konečně sexuální násilí v kyberprostoru na dětech. Vždyť už to řešíte tak dlouho. Mě taky fascinovalo, jak paní Decroix tady omluvila pana ministra. (Předsedající: Mým předsednictvím, prosím.) Ano, prostřednictvím. Pan ministr je nemocný, takže škoda, že tu není, abychom se ho mohli zeptat, kdy už konečně bude registr pedofilů a proč pětikoalice nechce doživotní zákaz pedofilů. Pedofil, podle expertů je pedofil na celý život, a jednou když je odsouzený, tak a potom má výmaz. Proč má výmaz? Nemá mít výmaz. Tak se k tomu postavte konečně a ať tady pan ministr nám to zdůvodní příště, abychom věděli, proč tomu vlastně brání a proč už to nedokončí konečně. Já jsem chodil na ten výbor ze začátku. Ano, sexuální násilí na ženách jsme nějak vylepšili, dořešili. Tam spolupráce funguje dobře, ale registr není. Tady nám vysvětlete, proč nechcete doživotní zákaz, když pedofil spáchá nějaký hnusný čin na dětech.
Teďka tady nebudu řešit, proč ministr Blažek a ministr Válek volali do věznice bývalého kolegu z TOP 09. To si necháme na příště asi a zeptáme se na to paní Pekarové.
Poslední poznatek z debaty, musím říct... Nevím, jestli jste to vnímali, ale minule, když byla debata o takzvané reformě, ale to je okradení důchodců, tak paní Schillerová byla přihlášena, byla na WC a přišla a paní Pekarová ji zrušila. Pan předseda a paní Válková tady trpělivě čekali na paní ministryni, aby se mohla vrátit.
Tak to je, pane předsedo, prostřednictvím pana předsedajícího, rozdíl v chování, když někdo předsedá schůzi.
Takže to jsem chtěl ocenit, že kolegové byli velice vstřícní a že debata byla fajn, protože paní Válková stále opakovala: čekáme na paní ministryni, protože byla někde, ale to je jedno kde. (Ministryně Černochová: Na toaletě.) Na toaletě, ale paní Schillerová byla na toaletě a byla zrušena paní Pekarovou, tak to jsem jen ocenil a vy to určitě oceňujete a já vám za to děkuji.
Takže bych se vrátil k platům. (Se smíchem.) Dobře poslouchejte teďka, vážení spoluobčané. My se tady dnes scházíme z jednoho prostého důvodu. Pan Fiala, paní Pekarová, pan Rakušan, pan Jurečka, pan Výborný a další politici vládní koalice mají pocit, že za svoji práci berou málo peněz, a tak si chtějí zvýšit platy. O nic jiného nejde. Samozřejmě Piráti u toho byli taky, taky jim tam svítili a souhlasili s tím, že...
Původně rozpočet si navrhl nehorázných 13,7 procenta navýšení platů, když máme největší propad reálných mezd v Evropě, když tahle koalice ničí naši zemi, odrbala důchodce, zaměstnance, studenty, živnostníky, zkrátka všechny. Nejdřív to bylo 13,7 procenta, potom, když jsme křičeli, tak teďka je to 6,95 (procenta). Co to znamená v praxi? Že panu Fialovi, který nám tedy slíbil německé platy - nevím, snad budu o tom mluvit v textu - takže panu Fialovi a paní Pekarové základní plat - k tomu samozřejmě pobírají ještě desítky nebo možná stovky tisíc různých náhrad a paušály - se zvýší o 19 000 na 293 900 korun měsíčně a totéž bude brát i předseda Senátu Vystrčil. Pan Rakušan a Jurečka jako místopředsedové vlády, jim vzroste plat o 16 300 korun na 252 300 korun. Pan Výborný a ostatní ministři Fialovy vlády dostanou přidáno 13 500 korun a budou brát 208 800 korun, stejně jako místopředsedové Sněmovny a Senátu.
Toto považuji za naprosto skandální. Proč? Vy to dobře víte, vážení spoluobčané, Fialova vláda svou absolutní neschopností uvrhla Českou republiku do hlubokého ekonomismu marasmu a teď si chce zvyšovat platy. Z jakého důvodu? Co vlastně za tři roky, co sedí ve Strakovce...
Tam už se nedá sedět, tam už se nedá ani chodit, tam už mají násobně vyšší počet řidičů, celé patro, které bylo prázdné za mě, je narváno, hoduje se tam od rána do večera. O tom budu mluvit zítra, že si Úřad vlády skandálně navyšuje rozpočet na (1) miliardu 574 milionů, což je o víc než 500 milionů více, než bylo za mě.
Teď pan premiér blouzní o tom, že chce být u moci ještě osm let - snad taková katastrofa nás nemůže potkat, panebože (Potlesk a smích z řad poslanců hnutí ANO 2011.), chápu, že je nedostatek psychiatrů, ale pane bože, už mu pomozte, fakt to nejde - a že doženeme v platech Rakousko a Německo. My jsme tady byli vždycky za populisty, nás stále poučoval, jací jsme populisti. Pan premiér stále řeší máslo a platy v United Bakeries a jestli Babiš nakupuje v Miláně ve výprodeji, nebo co tam vlastně dělá - to všichni řeší, velké problémy (Se smíchem.) - no a teď přijde s německými platy.
Já se musím pochlubit tím, že jsem byl tak otravný v této Sněmovně s platem našeho kuchaře v Besedě, co vaří čočku za 77 korun, že jsem napsal dva dopisy paní předsedkyni Pekarové a jsem slyšel, že dostanou odměny, 100 procent dokonce, takže i pan kancléř, který bere 200 000 a má auto s řidičem - to je taky fajn - už se smiloval nad personálem Sněmovny, kteří asi teďka ještě tady jsou, že dostanou odměny, takže to je úžasné.
Takže abych se vrátil k tomu Německu, tam bude od ledna minimální hodinová mzda 12,82 eura, což je cirka minimální mzda tady u nás v přepočtu, u nich tedy, 52 000 korun měsíčně, v Česku je minimální mzda 18 900 korun a zároveň v Německu se minimální mzda za poslední čtyři roky zvýšila o 35 procent. Když budeme předpokládat, že v příštích čtyřech letech poroste německá minimální mzda pomalejším tempem, přibližně polovičním, to by znamenalo v roce 2029 minimální mzdu kolem 60 000, takže pokud by chtěl pan profesor Fiala z ODS v příštích pěti letech slíbit srovnatelný růst minimální mzdy, musel by garantovat každoroční navýšení minimální mzdy o přibližně 8 000 korun počínaje lednem 2025.
Tak se jenom ptám, že co pan premiér tedy za ty tři roky udělal, když reálné platy u nás klesly nejvíc ze všech vyspělých zemí v rámci členských států OECD. Dobře víme, že Fialova vláda způsobila nejvyšší inflaci za poslední desítky let, že zadluží Českou republiku o 1 190 miliard - to je 3 a půl vlády, to je samozřejmě dohromady: dva roky Nečasovy, celá Rusnokova, Sobotkova a Babišova vláda, to je neuvěřitelné - a samozřejmě zvýšila daně, osekala důchody, zvýšila věk odchodu do důchodu na 67 let a máme nejdražší energie a samozřejmě rekordní dovozy plynu a tak dále a vůbec.
Ten problém je, že nikdo se nezeptá na to, co pan premiér vlastně v minulosti deklaroval. Například 13. 4. 2022: titulek "Všichni trochu zchudneme, nepodléhejme ale panice, říká pan premiér", to jsme ještě netušili, co nás čeká. Paní Pekarová nám říkala 13. 4. 2022: "Nemůžeme už žít nad poměry a nezdravě si zvyšovat platy", slyšíte dobře, vážení spoluobčané. Paní Pekarová říká, že nemůžete žít nad poměry a nezdravě si zvyšovat platy, proto vás odrbali - inflace nejvyšší, všechno je dražší o desítky procent, všechno zdražilo, i to máslo - i o tom se můžeme bavit - a to ještě pan Stanjura daroval řetězcům 14 miliard, dPH snížil z 15 na 12 (procent).
Když paní Pekarová říká, že si nemůžeme žít nad poměry a nezdravě zvyšovat platy, tak proč si oni navyšují platy? Proč lítají po celém světě? Konzumují kachní paté, prosecco, zaletí na Tchaj-wan, aby zničili celý byznys Škody Auto v Číně - 320 000 škodovek tam prodávali, teďka bude nula - tak co nám to vlastně říkali takže oni říkají, vážení spoluobčané, že všichni si žijete nad poměry, a teď přicházejí s tím a normálně brutálně, drze si navýší platy. Všechno mají zdarma. Mě fascinuje, paní ministryně Černochová říkala, jak šetří, a letěla do Bruselu s Casou, a že tam byli nějací poslanci a tak dále.
Já, než jsem byl premiér, paní ministryně, prostřednictvím pana předsedajícího, tak jsem šel příkladem a létal jsem economy jako ministr financí, tak to stojí 12 000 korun tam a nazpátek Brusel. Jako ministr jsem nikdy nelétal speciálem, až potom mě donutili, že jsem premiér a bezpečnostní toto jsme... (Poznámka ministryně Černochové mimo mikrofon.) Však v pořádku, já jen říkám, že není šetřit jako šetřit.
Je to úplná katastrofa, co se tady děje, a vůbec nechápu, kdo této vládě vlastně radí. Kdo jim radí? Já vím, kdo jim radí. To je samozřejmě podle mě organizovaný zločin, který zakládal tu kampeličku, kde pan premiér dal milion na pět let, aby vydělal 249 korun, tam, kde se perou peníze z ukradených peněz, různých dodávek kardio do IKEMu a další věci, ale to naše média neřeší, protože samozřejmě je to jedna parta, jeden systém.
Neuvěřitelné, kam jsme se dostali, a za to všechno tato vláda chce navýšení platů a pan premiér blouzní o německých platech. Tam mu nějaká ekonomka z banky, která nedodržuje sankce proti Rusku, říká, že je to normální, tak já nevím, kdo je tady normální. Miloš Zeman říkal: "Politik může být milován, politik může být nenáviděn" - o tom něco vím - "ale politik se nikdy nesmí stát směšným." Pane premiére, vy jste normální klaun! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.) To se fakt nedá vydržet. My jsme si mysleli, že po Nutelle nic jiného nepřijde, a teďka přišly německé platy, tak nevím, fakt nevím. Chápu, že teďka vám dali moji bílou košili z roku 2013, strčili vás na TikTok, ale kdo vám radí? Kdo vám proboha tohle píše? To je normálně sabotáž!
K tomu tady čtu titulek z Novinek. To je čistě provládní server, to je pod Seznamem, tam, kde - jsem slyšel - zneužívají dominantní postavení na trhu médií. Většina, kromě té bankéřky, která tvrdí, že to je možná reálné, tak říkají ti experti, že je to nerealistický scénář, že - tam cituju - že by to znamenalo, že "v továrnách a na úřadech porostou nominální výdělky aspoň každý rok o čtvrtinu. Podle Eurostatu byla totiž vloni v Německu roční průměrná hrubá mzda přes 50 000 eur, tedy v přepočtu přes 1 200 000 korun, čili 100 000 korun měsíčně." My jsme méně než na polovici, my jsme na 43 000 něco. Ano, ale kdo všechno to bere? Jsme "hluboko pod evropským průměrem. Pokud by se měla naplnit premiérova slova, tak výdělky občanů České republiky, tedy mzdy pracovníků ve firmách a platy státních zaměstnanců, by se měly do pěti let oproti současnosti v průměru více než zdvojnásobit, a to za předpokladu, že by výdělky Němců ani Rakušanů nerostly." Takže pokud by pan premiér byl další čtyři roky u vlády, tak nevím, jestli skutečně budeme mít platy jak v Německu, spíš možná v Zimbabwe, takže to, že navrhujete navýšení platů, to je něco tak neskutečného, to je taková nehorázná arogance a plivanec do tváře každému občanovi této země, který se snaží vyjít s výplatou, zaplatit energie nebo nakrmit svou rodinu.
Pane premiére, navštivte ty oblasti zase, Moravskoslezský kraj a Olomoucký, kde jste slíbil ještě těsně před volbami - a vaše Česká televize žlutý pásek těsně před debatou - že zařídíte 50 miliard z Evropy. Nezařídil jste nic, 1,1 (miliardy), nečerpá se. Máte tam plno dopisů od primátora Opavy, od... nevím, jestli Moravskoslezský hejtman psal.
To je neskutečné. Lidi teď budou samozřejmě platit elektřinu za čerpadla, za vysoušeče a vy přicházíte s tímhle, takže jenom dokazuje pan premiér, že jeho vládě na lidech nezáleží, že jim záleží jenom na sobě, že se jenom bojí o koryta, a dokonce ještě k tomu pan premiér si vybral a zneužil i 17. listopad, kde ve svém tweetu straší koncem demokracie, jak to dělali samozřejmě demokrati ve Spojených státech, hraje tam trapnou ruskou kartu - přitom vy jste byli proruští vždycky a je na to dost evidence - a tvrdí, že jsou tady nějaké politické strany, které usilují o návrat bývalého režimu - to je neuvěřitelné - tak proč to neřeknou? Proč to neřeknou, kdo to je? Já nikoho neznám, ani z těch stran, které nejsou v parlamentu, nikoho neznám, kdo by chtěl návrat totality, takže pan premiér, ani pan ministr Stanjura evidentně nemají žádné ponětí, jak žijí normální lidé.
Samozřejmě všechno zdražilo a inflace zase stoupá, služby, zkrátka všechno, takže rodiny musí šetřit na jídle, rodiny nemají peníze na kroužky pro děti, před létem neměli na letní tábory. Senioři na lécích... Prosím vás, chybí centrové léky, 6 miliard chybí. Jak je to možné? Ano, vzali jste pojišťovnám 14 miliard. Některé léky, například na rakovinu prostaty - ano, já jsem byl na onkokonferenci - vás možná nevyléčí, ale jedna dávka takového léku - a teďka nemám po ruce ten název - má hodnotu 500 000 a je potřeba šest dávek, to jsou 3 miliony. Vím o případu, kdy tohle prodloužilo život někomu o devět let a to nestojí za to? To tenhle stát nemá tyhle léky? Nemá? Za nás měl, vždycky. Státní pojištěnci, kolik jste jim dali teďka? Stovku? A tak dále, takže to jsou věci, které jsou neuvěřitelné. 3 miliony domácností balancují na hranici chudoby nebo přímo do ní spadly.
No a co jste udělali? Vůbec nic. Zvýšili jste daně - teďka vyšel článek, tam 80 miliard navýšení daní - ale všem: živnostníkům, zaměstnancům, důchodcům, rodinám s dětmi, samoživitelkám, všechno. Ti, kteří počítají každou korunu.
Fialova vláda potřebuje víc. Zbyteční ministři, co tam jsou, někteří mají dva řidiče, chodí na zahraniční cesty úplně zbytečně, nikdo to nepotřebuje, nic z toho nepadá. Vždyť nás nikdo nebere ani vážně. Nikdo nás nebere vážně v zahraničí, takže je to neuvěřitelné, že tahle vláda, pan premiér nemá žádnou míru, postrádá jakoukoliv sebereflexi a jediná motivace jsou prachy a koryta a samozřejmě teď ještě co nejvíc.
Ještě pan premiér si řekne, že by tam chtěl být osm let. Pane bože, ochraňuj tuto zemi, ochraňuj, protože už teď je to katastrofa (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.) a neumím si představit, co by se stalo, kdyby tahle vláda pod vedením pana premiéra... ale on vlastně nic nevede, jak nám řekli Piráti, že tam to řídí pan ministr financí systémem peníze nejsou na nic, takže tak to je, tak to je.
Takže si chtějí přidat, ale učitelé, lékaři, sestřičky a tak dále dostanou jenom drobky. To nepokryje ani inflaci. Školníci, uklízečky, soudní zaměstnanci stále čekají na důstojný plat a já si myslím, že právě tito lidé jsou pro společnost nepostradatelní a těm by se mělo hlavně přidávat, a ne vám. Proč vám? Vždyť vy jste i zadarmo drazí. Tak si vemte nějaké prachy a jděte pryč už konečně, protože s vámi nás čeká jenom další devastace naší země, o další rok obrovských škod. Já jsem zvědav, kdo tohle všechno může dát do pořádku. Ano, my, když se tam vrátíme, pokud nás zvolí, tak samozřejmě přesně víme, co máme dělat, ale přihlížet tomu, co se tady děje, je skutečně úplně hrozné. Vy si žádné navýšení platů nezasloužíte, naopak by se vám platy za vaši naprostou neschopnost řídit zemi měly snížit. Potom se ozval nějaký expert v uvozovkách za TOP 09, který navrhnul, že údajně - no totální blbost - že platy se budou určovat podle zadlužení vůči HDP. Navrhl 50 procent, tak já navrhuju 40 nebo 35, tak to odhlasujte. Půjdeme na půlku, co vy na to? Když tedy přicházíte s těmito nesmysly. To tak vypadá, že asi už v té vládě nechtějí být, když tohle navrhují, protože to by byli sami proti sobě, takže úplně postavené na hlavu. Ta vláda nemá jediného ekonoma, nemá nikoho, který by něčemu rozuměl, a potom slyšíme takovéto návrhy.
Vláda... To, co navrhuje je absolutně nepřijatelné, arogantní, je to naprosto nemravný zákon a jak to v důvodové zprávě obhajuje? Samozřejmě tu je ta stará písnička o tom, že Ústavní soud přikázal. Je to lež, oni stále lžou, stále. Ústavní soud řešil jen platy soudců, rozhodně ne politiků, takže přidávat politikům je vaše sobecké, asociální rozhodnutí a ještě lepší je váš argument, že jde o mírný růst. Mírný? Tedy 6,95 procenta je mírný růst? Já jsem ty částky četl, je to v desítkách tisíc korun. Ano, je to polovina (toho), co jste si drze navrhovali.
Ale samozřejmě lidi takovýhle nárůst mít nebudou, protože firmy platí kvůli vám stále víc za energie, stále víc za služby, stále víc za daně, zkrátka stále víc a víc a komu ve finále budou brát? Samozřejmě nemůžou přidávat zaměstnancům. Jak jsem říkal, podle nejnovější statistiky OECD se reálné mzdy v posledních letech propadají vůbec nejvíc ze všech vyspělých zemí světa.
A vy si chcete ještě přidat. To je neuvěřitelné, to je drzost. No a samozřejmě ještě tady vykládáte o nějakém růstu HDP a objemu za... Nevím, jaký je hospodářský růst tedy. Vloni kvůli vaší naprosté neschopnosti HDP bylo minus 0,4 (procenta), takže normálně si tady vypisujete bianko šek na nějakou predikci, přitom nejste schopni ani vybírat daně, proto odrbáváte důchodce, nejste schopni čerpat peníze z evropských fondů, nevybíráte daně pořád a nešetříte. Znovu opakuji, provozní náklady... Kolik to říkal pan premiér? 100 miliard ročně ušetříme! Jaký je výsledek? Že to stouplo za této vlády o 50 miliard. Za deset let se platy politikům skoro zdvojnásobily. Už dnes je pan premiér Fiala ve srovnání s ostatními předsedy vlády Evropské unie třetí nejlepší (nejlíp?) placený premiér. Jeho plat je šestkrát větší než průměrná mzda, ale stále evidentně pan premiér nemá dost, přitom má všechno zdarma. Nestačí mu, že má z eráru placeno všechno samozřejmě. Bych to chtěl vidět na Úřadě vlády, jak to tam všechno funguje. My to slyšíme samozřejmě, protože někteří zaměstnanci jsou z toho úplně zoufalí. Celý návrh - zvýšit si platy o 7 procent - je typickou ukázkou kolosální arogance, neskutečné asociálnosti a naprosté neschopnosti a samozřejmě to vzbuzuje širokou veřejnou i odbornou kritiku. V podstatě máte ještě drzost to obhajovat slovy, že dýcháte se společností. Neskutečné. Důchodcům jste vzali peníze, ty nazýváte jako hospodářská škoda a vy si navyšujete a dýcháte se společností, takže vaše koryta jsou pro vás natolik důležitá, že si platy dovedete zvednout ani ne rok před sněmovními volbami, takže nevím... Když tedy pan premiér je profesor politologie, aby to pochopil, on to asi nechápe nebo já nevím, fakt asi už se něco děje, něco hrozného, ale to je na vás, to je na vás.
My jsme za posledních čtrnáct let sledovali různé přístupy k odměňování politiků. V roce 2010 byly platy všech ústavních činitelů sníženy o 5 procent a došlo ke zdanění náhrad, což tehdy vyvolalo nelibost mnoha politiků, a to byla reakce na ekonomickou krizi tehdy. Rozmražení platů přišlo v roce 2015, o čtyři roky později 2019 se zvýšil koeficient z 2,5 na 2,75 a naše vláda v prosinci 2018 tento záměr zastavila a zachovali jsme koeficient na původní úrovni. Já jsem opakovaně - a my jsme dvakrát prosadili - zmrazení platů a tehdy byla platová základna 82 400 korun.
Během pandemie covidu jsme platy na rok 2021 znovu zmrazili s platovou základnou 84 060 korun a tento krok tehdy našel i podporu, ale pamatujeme si, v září když naše vláda to zmrazila, vy jste tady podvedli občany před volbami, vy jste to odsouhlasili, protože jste věděli, že hned po volbách to Senát zastaví. Ano a tak to bylo. Takže jste normálně lidi podvedli, jak to máte ve zvyku. Já jsem hned potom navrhnul, aby platy politiků zůstaly zmrazeny i pro rok 2022, ale ten návrh neprošel, ale já jsem vždycky říkal, že platy politiků je potřeba oddělit od soudců a státních zástupců. Ano, oddělit. To jde.
Zkrátka mluvíme o tom opakovaně a teď přicházíte s tím... jste dali negativní stanovisko na můj návrh zmrazení platů až do roku 2029, který se netýká soudců a státních zástupců. Nesmysly, které tady někdo tvrdí, že to potom skočí, proč by to skočilo? Zkrátka pět let je malá doba na to, aby se udělal mechanismus, aby to neskákalo, aby to bylo rozumné? A vůbec, měli bychom se bavit o tom, jak občané ani nevědí, kolik pořádně poslanec bere peněz, jaké máme různé náhrady a kolik dostaneme peněz na experty, asistenty a tak dále. Pokud vím, tak v propočtu je to víc, než berou poslanci v Německu a v Rakousku. My jsme si mysleli, že to pochopíte, že zkrátka i tento návrh nebudete prosazovat. Ne, za každou cenu chcete si navýšit peníze a přitom dobře víte, že lidem peníze berete. Ten návrh - kdysi jak jsem to navrhoval - to zmrazení platů politiků by ušetřilo za pět let 727 milionů a samozřejmě skokové navýšení je blbost, je to nesmysl, je to stokrát opakovaná lež. Stokrát opakovaná lež! Úplně triviálně se to dá změnit. No a když tedy TOP 09 navrhuje ten nesmysl, tak fajn, tak pojďme na 40 procent tedy, když máte takové geniální nápady, které jsou samozřejmě úplně nereálné. To, že někdo straší skokovým navýšením, nemá oporu v zákoně, protože ten, co jste si schválili, vám shodil Ústavní soud, a vy to máte teď napravit. Pět let je dost času na to vydiskutovat si systém, který by byl transparentní, a hlavně lidem konečně říct, kolik opravdu politici berou peněz včetně náhrad, benefitů a příplatků, ne jen základní plat, který tvoří nějakou část celkových příjmů. Bylo by to transparentní a lidi mají právo to vědět.
Tato vláda Petra Fialy už dávno ztratila poslední zbytky důvěry občanů a pan premiér Fiala se stal symbolem politické neschopnosti a arogance, klaunem, kterého nikdo nebere vážně. Kdo by asi i mohl? Namísto toho, aby se jeho vláda soustředila na řešení problémů, které sama způsobila, hledá jenom způsoby, jak si přilepšit na úkor lidí, kteří na ně ze svých daní přispívají. Je neuvěřitelné, že Fialův kabinet, který za tři roky nedokázal nastartovat naši ekonomiku... Jsme jedni z nejhorších, ještě jsme se nevrátili do doby před covidem, jsme někde v porovnání na nule. Poláci už jsou někde na 14 procentech navíc. Neschopná vláda, nikdo sem nepřišel, žádný investor, vláda, která vyhlásila boj proti podnikatelům, která závidí podnikatelům traktory, která je kritizuje, to jsou všechno výsledky vašeho vládnutí.
Je to jenom facka lidem, kteří denně bojují s rostoucími cenami energií, potravin a služeb, takže nemá to nic společného s tím - nedá se to ani zargumentovat - jak se přispívá k zlepšení životní situace lidí, a samozřejmě ten návrh je absolutně mimo s aktuálním stavem ekonomiky a s reálnými možnosti státního rozpočtu, takže místo toho, aby si tato vláda navyšovala platy, by měla hledat způsoby, jak ulevit občanům, kteří bojují s Fialovou drahotou. Měli byste snižovat daně. Vy vlastně nemáte ani žádný program. Pan premiér říkal, že plní program na 90 procent, ale všechno vyškrtal, tak z té nuly plní 90 procent, však nemáte... Za tři roky ani jednou premiér neuložil ministrům - jak jsme to dělali my - aby předložili plnění programů. To, co bylo dobré v programu, co jste slibovali, jste vyškrtali. Já jsem to jednou četl a není tam v podstatě nic, takže je to takový symbol, jak se chováte k občanům. My si navýšíme a lidi zase obereme o peníze. Je to jasný signál, že Fialova vláda samozřejmě kope hlavně za sebe. Pan premiér asi zapomněl, že politika by měla být o tom sloužit občanům, a proto my jako hnutí ANO tento návrh jednoznačně odmítáme. Ne proto, že je v uvozovkách nepopulární, jak by nás možná vláda chtěla obvinit z populismu - a pan premiér přijde s německými mzdami, tak to je neskutečné - ale hlavně proto, že je nespravedlivý a že je zcela v rozporu s odpovědným přístupem k veřejným financím, a hlavně a především je naprosto nemravný. Tento návrh je projevem arogance moci, která ztratila veškerý kontakt s realitou.
Mě strašně bavilo na té Národní, jak pan premiér přišel a 300 spolustraníkům mu dělalo komparz. To bylo jak na prvního máje za totality, tam přišli s transparenty. (Potlesk v levé části sálu.) To je fakt neuvěřitelné - neuvěřitelné - kam jsme se to dostali.
Novela není jen další technickou úpravou zákona, jak se ji snaží vláda prezentovat. Je symbolem priorit tohoto kabinetu, priorit, které nikdy nesměřovaly k pomoci občanům, ale vždy jen k zajištění výhod pro sebe a své kamarády. Nejde jen o to, že tento návrh není správný. Je hanebný a pro každého, kdo skutečně věří, že politika má sloužit lidem, by měl být neakceptovatelný. Jestli Fialova vláda ještě chce ukázat, že jí na občanech záleží, pak má dnes šanci, ale dobře víme, že nezáleží. Já myslím, že to nikdo od nich ani nečeká. Očekávat od pana premiéra Fialy nebo ministra Stanjury, že projeví špetku sebereflexe, je stejně nereálné jako čekat, že přestanou lhát - například dovozy plynu, neuvěřitelné - ale jedno je jisté. Každý poslanec, který tento návrh podpoří, jasně ukáže, že mu nezáleží na našich občanech, ale především na sobě.
Pane premiére, směle do toho, a ostatní politici vládní koalice, lidi se dívají, oni si to budou pamatovat a my jim to budeme připomínat. Skutečně neskutečné. Děkuju za pozornost a určitě se těšíme na debatu.
Ještě na závěr bych chtěl jenom říct - protože víme, že samozřejmě tahle vláda neustále lže, manipuluje a dezinformuje - k tomu těm informacím, jak nás MPSV stále krmí, jak je výhodné z hlediska bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu ve vztahu k ukrajinským uprchlíkům, tak pokud jste si tam dali i daň z příjmu právnických osob a energetickou daň a spotřební daně za naftu, benzín, tabák, alkohol, DPH, nevím, co všechno a ještě vám to dělal McKinsey - to je taková firma, která občas přijde, zeptá se a potom vám to napíše, bůhví, kolik to stálo - tak vám předložím bilanci Ukrajinců podle zdravotního pojištění, podle státních pojištěnců, podle odvodů. Tohle je jenom další manipulace.
Tak to jenom na okraj, ale určitě se budeme bavit o platech a hlavně se těšíme, abyste nám vysvětlili, jak se dostaneme k německým platům. Děkuju za pozornost. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dalším přihlášeným s přednostním právem před otevřením rozpravy je pan poslanec Tomio Okamura.
Jinak vám přeju hezký večer, vystřídali jsme se v řízení schůze.
Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dnes tady máme na programu neuvěřitelně drzý a arogantní návrh vládní koalice na zvýšení platů politiků. Hned v úvodu řeknu, že jsem jménem SPD podal pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků až do konce příštího volebního období, tedy do 31. 12. 2025, a trvám na tom, aby se o mém návrhu hlasovalo.
Vládní koalice si totiž vymyslela kličku, že pod výmluvou, že prý není čas, prosadí svůj návrh na zvýšení platů politiků v takzvaném zrychleném jednání, a tím pádem by se o mém návrhu na zamrazení platů nehlasovalo. Pravda je taková, že se lhůty na projednávání ve skutečnosti stíhají, včetně hlasování o mém návrhu, stačí jen souhlas pětikoalice, abychom mohli zkrátit lhůty na projednání, takže se nevymlouvejte a pojďme přijmout můj návrh na zamrazení platů politiků až do konce dalšího, příštího volebního období.
Záměrně říkám pětikoalice, protože také Piráti tady prosazují dnes v tuto chvíli zvýšení platů politiků, takže je to dál pětikoalice a přesně se potvrzuje to, co jsem tady říkal před měsícem, že Piráti jsou pouze loutková opozice, je to jenom zřízená opozice, protože ve skutečnosti prosazují stejný program jako Fialova vládní koalice a nadále tento program prosazují.
Proč je důležité platy politiků zamrazit? Zvyšování platů politiků je v současné době prostě nemorální. Schodek státního rozpočtu ke konci letošního září vzrostl kvůli Fialově vládě na 181,7 miliardy korun ze srpnových 175,8 miliardy korun. Je to schodek letošní. Informovalo o tom samo Ministerstvo financí. Schodek za tři čtvrtletí je čtvrtý nejhlubší od vzniku Česka. Loni na konci září byl rozpočtový deficit 180,7 miliardy korun - myslím roční deficit. Pod záminkou rekordních schodků a státního dluhu vláda osekává výdaje na české důchodce a sociálně potřebné od invalidů až po rodiny s dětmi, přesněji, odmítá jim valorizovat tak, jak by to odpovídalo inflaci a poklesu jejich reálných příjmů. Vláda zvyšuje daně, kde se dá, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, kde také osekala valorizaci plateb na státní pojištěnce. Jinými slovy, Fialova vláda sáhla i na peníze ve zdravotnictví a připravila zdravotní pojišťovny o víc než 15 miliard korun, které skutečně ve zdravotním systému chybí a ještě budou chybět. Ostatně to pociťují občané na vlastní kůži. Nejen při okradení důchodců se vláda oháněla rozpočtovou odpovědností.
Dnes přichází vláda s návrhem na zvýšení platů politiků. Mám dvě otázky, naprosto jednoduché otázky: V čem je rozpočtově odpovědné, že si zvýšíte platy? Druhá otázka, kterou by měl provázet každý návrh zákona, v čem je váš návrh na zvýšení platů politiků prospěšný občanům a naší zemi? Odpovědi jsou na slunce jasné. Tento návrh není rozpočtově odpovědný a občanům ani zemi nijak neprospěje. Nedávno byl premiér Fiala nachytán na hruškách, když tvrdil, že vládou navrhované zvýšení platů politiků se děje proti jeho vůli, ale nedá se prý nic dělat, protože to prý vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu, ale Ústavní soud prostřednictvím své mluvčí Kamily Abbasiové vydal oficiální prohlášení, že - cituji - "ústavností snížení platů politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nijak zpochybnit." Konec citátu Ústavního soudu. Takže i Ústavní soud fakticky konstatoval, že premiér Fiala a spolu s ním další členové pětikoalice bohapustě lžou, když zvýšení platů svádí na Ústavní soud.
Když mluvíme o Ústavním soudu, tak ten také rozhodoval o ústavnosti loňského schvalování snížení valorizace penzí v režimu legislativní nouze. Vláda Petra Fialy zdůvodňovala použití režimu legislativní nouze tím, že čelila hrozbě rozsáhlých ekonomických škod. Ústavní soud toto její vysvětlení přijal. Fialova vláda tvrdila, že důvodem byla v uvozovkách nečekaně vysoká inflace - cituji - se kterou prý nemohla počítat, což je poněkud překvapivé zdůvodnění, protože o tom, že je třeba očekávat její mimořádnou výši - té inflace - v té době hovořily všechny ekonomické prognózy. Podcenila tedy vláda Petra Fialy situaci? Nikoliv, je to horší. Inflaci vyvolala zcela úmyslně, a to hlavně pomocí vysokých cen energií, které odmítala zregulovat. Ministerstvo financí ostatně odhadovalo na celý rok 2023 průměrnou hodnotu inflace na 9,5 procenta, přičemž předpokládalo, že se bude postupně snižovat, a tedy že na počátku roku bude stále vysoká. Tvrzení Petra Fialy, že vládu zaskočila nečekaně vysoká inflace, byla samozřejmě také nebetyčná a drzá lež. Byla to v podstatě lež jenom proto, abyste okradli důchodce.
V této situaci, kdy vláda pod záminkou rozpočtové odpovědnosti obrala kdekoho a chystá se obírat občany ještě víc, přichází vláda s úplně opačným opatřením, s opačným návrhem. Chcete zvýšit výdaje na zaopatření politiků a opět v režimu legislativní nouze, proto o tom hovořím. Proč v režimu legislativní nouze, tedy zrychleně? Vláda tvrdí, že jinak by se to prý nestihlo do konce roku. Mě napadá otázka, proč se tímto problémem vláda nezabývala třeba už před půl rokem, hned po květnovém rozhodnutí Ústavního soudu? Zdůvodnění je zcela jednoduché: protože se blížily krajské volby a vy jste si nechtěli před krajskými volbami zvýšit platy politiků, proto jste s tím teď přišli na poslední chvíli až po krajských volbách, ale zároveň víte, že si chcete zvýšit platy od 1. ledna, proto ten chvat, proto jste to navrhli teď.
Já jsem byl před chvílí v médiích, jsem byl před chvílí v přímém přenosu televize Nova a tam lhal předseda poslaneckého klubu Jakob z TOP 09, přímo zalhal v přímém přenosu - naštěstí mluvil přede mnou, proto jsem to uvedl ihned na pravou míru - že prý když opozice - hodil nás do jednoho pytle, tedy SPD a ANO - takže opozice když - což v tomto případě samozřejmě jsme zajedno - tak když opozice prý nebude hlasovat pro legislativní nouzi, pro zkrácené jednání, tak prý kvůli opozici se od ledna zvýší platy politiků. No ten je tak drzý, tak prolhaný, že to už snad není možný, jak je lačný po penězích, jak už chce peníze, protože je zoufalý a ví, že si nedokáže vydělat v privátní sféře v té výši, jako má plat poslance, tak ještě lže. Já jsem naštěstí mluvil po něm, proto jsem vysvětlil, že jsme se poradili i s legislativci, i s právníky a ty lhůty jdou bez problémů stihnout. Záleží jenom na hlasování pětikoalice, bez problémů je lze stihnout i ve standardním legislativním procesu, aby se zamrazily platy politiků od 1. 1. 2025. Jak jsem již uvedl v úvodu, váš fígl spočívá v tom, že ve zrychleném režimu, tedy že se zákon přijímá již v prvním čtení, co vy tady prosazujete, není možné přijmout pozměňovací návrhy. Naštěstí jsme to vysvětlili z opozice a pozměňovací návrhy samozřejmě přijmout lze, respektive můj pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků.
Já osobně spolu s SPD jsem již celkem pětkrát za posledních několik let navrhl zamrazit platy politiků, aktuálně až do konce příštího volebního období. Mimo jiné o mém předposledním návrhu na zamrazení platů politiků - poslední, to je ten, co jsem podal teď k tomuto zákonu - se hlasovalo tady ve Sněmovně v tomto volebním období, bych chtěl připomenout.
O mém návrhu se tady hlasovalo před dvěma roky. To bylo v okamžiku, kdy vy, vaše, Fialova vláda, už jste si totiž jednou platy zvýšili. Já to jenom připomenu, aby se na to nezapomnělo. Vy jste si zvýšili platy politiků od 1. 1. 2023 a 2022 se v rámci toho zákona hlasovalo o tomto mém pozměňovacím návrhu, tady fyzicky se ve Sněmovně o něm hlasovalo před dvěma roky, kdy jsem navrhl zamrazení platů politiků do konce tohoto volební období. Jediný, kdo mě podpořil, byli poslanci hnutí ANO, takže SPD a ANO, ale celá pětikoalice hlasovala proti. To znamená, vy jste tak prolhaní, že Jakob z TOP 09, předseda poslaneckého klubu, ještě lže v televizi a snaží se hodit na nás v opozici, že kvůli nám by se snad měly zvyšovat platy politiků - přitom je to váš návrh - přitom před dvěma roky už se tady o zamrazení platů politiků hlasovalo a vy jste hlasovali proti zamražení platů politiků. Vy si myslíte, že lidi mají krátkou paměť, ale my to budeme znova a znova připomínat to. To znamená, vy už jste svoji pravou tvář ukázali, už jste ukázali váš názor na platy politiků a teď se snaží tady pan Jakob z TOP 09 ještě obelhat lidi a udělat z nich, z nás tady všech, udělat idioty, takže už jste o tom hlasovali a odmítli jste... a zvýšili jste si a zamítli jste můj návrh před dvěma roky tady v tomto volebním období. Už jsem to navrhl celkem pětkrát za tu dobu, co jsem v politice, přičemž o mém návrhu už se dosud dokonce dvakrát hlasovalo. Nejenom v tomto volebním období, o mém návrhu se hlasovalo i v minulém volebním období - připomenu - a to v okamžiku - připomenu těm, kteří si na to nechtějí vzpomenout, což jsou samozřejmě poslanci vládní pětikoalice - když Piráti tady přišli s návrhem na zvýšení platů o 10 procent v minulém volební období, bylo to v první polovině minulého volební období, to znamená cirka pět let zpátky, tak se tady hlasovalo o mém návrhu na zamrazení platů politiků tehdy na celé minulé volební období a opět jste hlasovali proti, poslanci vládní pětikoalice. Pravda, tehdy pro můj návrh nehlasovalo ani hnutí ANO, to se zdrželo, jestli si pamatuju dobře, ale tam došlo potom k posunu a potom už jste taky chtěli zamražení. To znamená, krátce řečeno, budu mluvit o svém návrhu, že už se tady dvakrát hlasovalo, takže pětikoalice už opakovaně ukázala svoji pravou tvář. O tom je řeč, to je ta situace, a když to krátce a stručně shrnu, tak vláda prostě můj pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků nechce projednávat, a proto razíte cestu zrychleného projednávání, ke kterému ale není žádný důvod.
Znovu zopakuji, že jsem konzultoval současný stav vašeho návrhu na zvýšení platů politiků s legislativními odborníky a ti mi potvrdili, že pokud budeme dostatečně pružní, pokud se urychleně sejde i Senát, kde má vládní koalice většinu, a pan prezident, který je také nominantem vládní koalice, ihned podepíše, novelu zákona je možné stihnout. Je možné stihnout zamrazení platů politiků tak, jak navrhuju, a lze to stihnout ve standardním legislativním režimu, kde se jen zkrátí lhůty k projednávání. Vládní většina by to ovšem musela chtít. Dokonce je tady už i historický precedent - já jsem si to podrobně zjistil - kde už byla zkrácena ve standardním legislativním procesu lhůta mezi prvním a druhým čtením i na 3 dny - takže není to problém, když vládní pětikoalice pro to bude hlasovat - plus potom 7 dní, tam to zkrátit nelze, mezi druhým a třetím čtením. Senát - už víme z minulosti - na základě vašich asociálních návrhů se byl schopen obratem sejít, takže v tom problém opravdu není, protože když se jednalo o okradení důchodců a tak dále, tak se Senát scházel do několika dní, a dokonce předem už si i poslali málem pozvánku, aby to všichni stihli a o tom věděli. Prezident má na to pak 15 dní, ale prezident je vaším nominantem, vládní koalice, takže mu vůbec nic nebrání podepsat druhý den. Takže máme to přesně spočítané, v SPD jsme si to přesně spočítali a zkonzultovali s legislativci. Bez problémů lze hlasovat o mém návrhu na zamrazení platů politiků a i lhůtami bez problémů stíháme a máte to čistě v rukou vy, pětikoalice a vaši pětikoaliční nominanti, když do toho zahrnu i pana prezidenta, máte to v rukou, jestli se zamrazí platy, nebo ne. Je to tak. Takže ten, kdo bude hlasovat proti mému pozměňovacímu návrhu, jako že se o něm hlasovat bude, protože zavetujeme vaše zkrácené jednání, společně s hnutím ANO ho obě opoziční strany zavetujeme, takže se bude hlasovat o tom pozměňovacím návrhu a tam ukážete svoji pravou tvář, jak to myslíte ve skutečnosti. Ten, kdo bude hlasovat pro zrychlený režim - což je Fialova vládní pětikoalice - to je váš návrh podle § 90, zkrácený režim, jinými slovy říká: Nechci přijmout pozměňovací návrh Okamury, nechci zmrazit svůj plat a chci ho zvýšit. To přesně říká vládní koalice, protože nám bude jasné...
Pane Michálku, pane předsedo Michálku z Pirátů, neukazujte čtyřkoalice, protože vy sám jste i dnes v médiích řekl - jsem to slyšel - že navrhujete zvýšení platů politiků, takže nejste s námi na stejné opoziční lodi. Vy jste říkal, že o 6 procent navrhujete zvýšení platů politiků. Sám jsem to slyšel teďka ve vstupu, když jsem byl v televizi Nova, tak předtím v reportáži do sluchátka jste běžel vy a bylo to tam řečeno znova, takže to víme, nejste na stejné opoziční lodi, protože my chceme zamrazit - tady SPD, hnutí ANO - a vy chcete zvýšit o 6 procent, slyšeli jsme to jasně. To znamená... Ještě jste mluvil o populismu, když někdo chce zamrazit. Já jsem to slyšel, neberte to osobně, ale jenom cituju to, co jste říkal, tak to prostě je. Jak jsem říkal, minulé volební období se na základě vašeho návrhu navýšily o 10 procent platy, to si přesně pamatuju, a nepodpořili jste můj návrh ani Piráti na zamrazení platů politiků minulé volební období. Je to tak, každý si to může dohledat.
Takže v podstatě to, že nechcete zmrazit váš plat, chcete si ho zvýšit a nechcete přijmout pozměňovací návrh Okamury na zamrazení platů politiků, to je v podstatě jediné poselství, které svým hlasováním zde, vážené kolegyně, kolegové z vládní koalice, občanům dáte. To bude jediné poselství. Nic víc, nic míň.
Ministr financí Stanjura, když osekával důchody starým a bezmocným lidem, tvrdil, cituji: "Platí, že to není opatření, které bychom dělali s radostí. My jsme prostě byli nuceni konat i podle zákona o rozpočtové povinnosti a mít na mysli mezigenerační solidaritu." Konec citátu.
Když pominu, že to je pokrytectví a přetvářka, tak je zde opět otázka na pana premiéra a na pana ministra financí: Plat si zvyšujete s radostí, nebo jste z toho smutní? A když si v čase nouze, kdy všem ostatním berete, zvedáte sám sobě výplatu, pane premiére a pane ministře financí, máte stále na mysli mezigenerační solidaritu? Jak solidarita podle vás vypadá? Že se invalidé, staří lidé, rodiny s dětmi, živnostníci a firmy musí uskromnit, aby zbylo i na zvyšování peněz pro vás, na vaše prebendy a trafiky?
Jistě. Zazní tu i slova o populismu. Já bych ale v tom doslovném pravém významu slova i souhlasil. Já jako zástupce lidu, latinsky populis, se cítím vázaný tím, co po mně lid žádá, a parlament by se podle mého názoru měl vyhýbat rozhodnutím, která většina národa odmítá. Pokud je nějaké opatření nepopulární, tak ho musí umět vysvětlit a zdůvodnit a občany, skutečné vládce země, o potřebnosti daného zákona přesvědčit.
Švýcaři si po veřejných diskusích odmítli v referendu nakonec prodloužit placenou zákonnou dovolenou a ani si třeba nezrušili daně. Například v USA si podle 27. dodatku ústavy nemohou zvolení poslanci zvýšit sami sobě plat, ale mohou zvýšit jen - cituji - "poslancům zvoleným v příštích volbách", takže sami sobě ne, ale kdyby ho chtěli zvýšit, až těm poslancům zvoleným v příštích volbách. Platy členů Kongresu a Senátu USA se nezvýšily od roku 2009 ani po tom, co byl přijat zákon o jejich pravidelné valorizaci. Obě komory Parlamentu USA proto pravidelně od roku 2009 do současnosti odmítají hlasováním přijmout zvýšení platů budoucích poslanců o zvýšení životních nákladů, zvýšení životních nákladů, jak umožňuje zákon, protože by to samozřejmě mělo nepříjemný dopad na jejich následnou volební kampaň. Je to populismus?
Populismus, když politik naslouchá lidu, není nic negativního, ale naopak, za toto jsme podle mého názoru placeni. Neumím hodnotit situaci v USA, ale v případě České republiky, kde vláda celému národu zlikvidovala úspory, kde vláda srazila reálné příjmy, kde vláda pod rouškou úspor zvedá daně a odvody a bere lidem, kde se dá, je naprosto nemorální a sprosté. Když ti, kdo mají plná ústa úspor a sdírají staré a bezmocné, pak přijdou na poslední chvíli s pokoutním návrhem zvýšit pokoutní cestou příjmy sami sobě.
Vážené dámy a pánové, je to nemravné a je to sprosté. Stačí málo, projednat novelu v řádném procesu, přijmout můj pozměňovací návrh, a tak zamrazit platy politiků. Jde to, jen chtít. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další s přednostním právem před otevřením rozpravy je písemně přihlášen pan poslanec Radim Fiala, ten tady není, a ještě se hlásil s přednostním právem před otevřením rozpravy pan předseda klubu Pirátů Michálek (Poslankyně Schillerová se hlásí o slovo.) a pak paní předsedkyně Schillerová. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, začnu tématem, které jsme tady už načali, a to je problematika takzvaných německých platů. Protože mám rád data, matematiku, grafy a tak dále, tak jsem si vytiskl graf (Ukazuje materiál.) a krásně jsem si nalajnoval, jak by to pokračovalo, kdybychom zvyšovali platy současným tempem. Myslím si, že ten graf je všeříkající a že pokud budeme dohánět Německo současným tempem, tak ho doženeme někdy v roce 2048. To znamená... Není to věc, která by byla specifická pro předchozí vládu nebo vládu, která byla předtím, ale zkrátka tempo vypadá víceméně stejně, velmi podobně a vychází to tak, že pokud bychom pokračovali, udrželi tempo současné, tak se dostaneme na úroveň Německa za nějakých dvacet čtyři let. To jenom tak, abychom viděli v kontextu, když se tady bavíme o platech politiků, které rostou na poměrně významné částky, jak to vypadá s průměrnými platy v ekonomice.
Ostatně princip, že platy politiků se mají odvíjet od platů v ekonomice, už jsme schválili na návrh Pirátů v minulém období, že to je v celé ekonomice, že to už nejsou jenom státní představitelé, aby nebylo možné to pokřivovat pomocí toho, že se přidá učitelům nebo státním zaměstnancům, a tudíž vzrostou platy politiků, a to považuju za správný princip.
Teď tady stojíme nad tím, že budeme rozhodovat v prvním čtení o návrhu, který připravila vláda, který poněkud pozdě navazuje na rozhodnutí Ústavního soudu, který vyškrtl ve vztahu k soudcům číslovku 2,82, kterou považoval za protiústavní. Možná je to věc, které se trošku podivujeme, ale musíme ji respektovat. Situace není úplně jasná, co by se stalo, když bychom neschválili žádné usnesení, nicméně na druhou stranu se domnívám, že bychom měli návrh projednat v řádném legislativním procesu tak, aby bylo možné uplatnit pozměňovací návrhy, a tak, aby Poslanecká sněmovna skutečně mohla z řešení vybrat to, které považuje za správné, a aby byly konfrontovány výhody a nevýhody nabízených řešení.
Samozřejmě problematika platů je velmi citlivé téma, a to zejména pokud v naší ekonomice teď se potýkáme s tím, že se nám úplně světoborně nedaří a že zvlášť některé skupiny obyvatelstva mají hluboko do kapsy. Říká se, asi třetina občanů České republiky teď je v situaci, že si nemůže dovolit nenadálý větší výdaj. Během toho, co Piráti byli ve vládě, se podařilo například zvýšit rodičovský příspěvek o 50 000 korun, ale stále za tu dobu tempo, jak se navyšovaly tyto příjmy u rodin s dětmi, zdaleka neodpovídá tomu, jakým způsobem se třeba navyšovaly důchody, a bylo by dobré všem skupinám, které si nemohou zajišťovat v daný okamžik výdělek prací a spoléhají na stát, tak aby valorizace byla adekvátní, takže doufám, že v tom budeme pokračovat. Samozřejmě v tomto kontextu je velmi paradoxní, že tady musíme řešit naše platy. Systém by měl být nastaven skutečně tak, že se odvíjí od situace v ekonomice, a ne že v podstatě každý rok do něho musíme znovu a znovu sahat. To, že vláda předložila návrh zvýšení nebo respektive tak nějak se vykrucovala, že řešení situace odkládala, odkládala, že to vzrostlo až na nějakých 14 procent, to skutečně považuju za velmi nešťastné. Aspoň tedy pojali zpátky nějakou zpětnou vazbu v tom, že to snížili na 6,9 procenta, ale stále je to řešení, které po tom, co rok uplyne, povede k dalšímu skokovému nárůstu, takže to takové polovičaté řešení, řešení neřešení.
Druhý návrh, který tady máme, je návrh ANO na zmrazení, což samozřejmě zase by vedlo ve výsledku k dalšímu skokovému nárůstu, není tam žádný návrh toho, jakým způsobem to koncepčně řešit. Já se naopak domnívám, že tady v Poslanecké sněmovně jsme pro to, abychom převzali zodpovědnost, neházeli to jako horký brambor na následující vládu a že bychom měli nastavit takový systém, který bude spravedlivý, transparentní a férový. To je to, o co se v Pirátské straně snažíme, aby z odměňování politiků byly odstraněny i ty největší absurdity, takže proto navrhujeme čtyři základní změny - za prvé - ale současně respektujeme to, co už se podařilo dohodnout v minulém volebním období, že se držíme průměru platů a mezd v ekonomice.
Za prvé, navrhujeme, aby byl zastropován meziroční nárůst platů ústavních činitelů na 6 procent. Zastropování by znamenalo, že by se vyřešil problém toho, že řešíme neustále... Zmrazujeme, rozmrazujeme, vznikne nějaký skok, deset, patnáct procent, který lidi štve. Kdyby bylo nastaveno jasně, že maximální nárůst je 6 procent, cokoliv je nad to, se odkládá a bude realizováno v dalším roce a zase tam bude hranice 6 procent, tak se domnívám, že by to lidi skousli daleko lépe. Zůstane přitom zachováno i to, že dlouhodobě výše platů roste s ekonomikou a politici do nich nezasahují, nejsou tam radikální skoky, které by lidi naštvaly.
Druhá zásadní změna, kterou chceme předložit, je snížení náhrad poslanců na dopravu. Když jsme si dělali orientační výpočty, tak ty částky dneska už vyskočily na poměrně vysoké cifry, nějakých přes 20 až 50 000 korun měsíčně na dopravu. Jenom pro představu - výše náhrad dneska vychází tak, že pokud bychom si za ně koupili benzín do auta, tak to vychází 21 000 kilometrů měsíčně v případě poslance z Moravskoslezského kraje, přičemž reálné dojíždění, i kdyby k němu docházelo autem, je 3 500 kilometrů měsíčně, takže v této oblasti navrhujeme snížení o 15 až 25 procentních bodů, to dělá nějakých 10, 15 000 korun.
Tím reaguju na pana Okamuru, který mně tady říkal, že navrhujeme zvýšení, tak pokud si to správně spočítá, tak když navrhujeme u náhrad celkové snížení 15 až 25 procent a vedle toho nárůst platů o 6 procent, tak vychází celkové snížení příjmů politiků o 9 až 19 procent. Zatímco SPD zamrazuje, my navrhujeme snížení, a to s ohledem na to, že rekordně, jak rostly platy v ekonomice, rostla i výše náhrad na dopravu, ale nerostly reálné náklady na dopravu, nerostly v reálu ceny benzínu. Když se podíváte na křivku cen benzínu, tak to není nějaký setrvalý nárůst, který by bylo nutné kompenzovat vyšší částkou, proto se domníváme, že by bylo férovější nastavit náhrady u poslanců realističtěji.
Třetí změna, kterou navrhujeme, je snížení odměn u poslance, který má druhou a další funkci. To jsou lidé, kteří kromě funkce poslance nebo senátora vykonávají ještě funkci třeba krajského hejtmana, člena rady kraje, starosty nebo místostarosty obce. Už byl schválen zákon, že uvolněný člen dostává odměnu, která maximálně činí 40 procent, ale bohužel na Ministerstvu vnitra vydali prováděcí nařízení, které stanovuje vyšší odměnu u neuvolněných funkcionářů.
V podstatě postavili celý systém na hlavu, protože původně to bylo tak, že uvolněný funkcionář měl brát vyšší plat, neuvolněný funkcionář měl brát nižší plat, a dneska je to tak, že neuvolněný funkcionář může brát až 60 procent, uvolněný funkcionář má strop 40 procent, a proto předkládáme tak, aby se to sladilo, aby v obou dvou případech byla výše odměny u druhého a dalšího jobu ve veřejné správě zastropována na 40 procent, protože člověk se zkrátka nerozčtvrtí, ale musí to nějakým způsobem - byť je to samozřejmě náročnější, to nikdo nezpochybňuje - tak je potřeba vycházet z toho, že den má 24 hodin a kvalita práce samozřejmě pak se může snižovat, pokud člověk pracuje 16 hodin, 20 hodin denně a tak dále. Myslím si, že je logické princip, který jsme schválili u uvolněných funkcí, uplatňovat i u neuvolněných. Čest těm, kteří vykonávají funkci za 40 procent, tak jak to bylo schváleno v minulém volebním období na návrh Pirátů a paní poslankyně Mračkové Vildumetzové.
Čtvrtý bod našeho návrhu se týká zrušení odchodného, protože dneska v zákoně máme odchodné, které ovšem nenáleží - respektive zrušení odchodného, abych to řekl zcela přesně - při přesunu do evropských a mezinárodních institucí... Dneska je to nastaveno tak, že pokud někdo pokračuje a je úspěšný a vláda vyjedná jeho nominaci například do evropských institucí, do Evropské komise, do Evropského soudního dvora, do mezinárodních institucí, třeba Spojených národů a tak dále, získá tam nějakou funkci, tak i v takovémto případě mu dneska náleží částka jako odchodné, což činí i třeba milion korun, ačkoliv ten člověk dostává plat, který je významně, někdy i několikrát, třeba dvakrát vyšší v té mezinárodní instituci, takže domnívám se, že v takovémto případě, kdy člověk přechází z instituce třeba v české politice nebo na českém soudě a stává se funkcionářem mezinárodní soudní instituce nebo nějakého mezinárodního orgánu Evropské unie, že v takovém případě by mu odchodné náležet nemělo.
Pokud jde o problematiku náhrad na manželku nebo na manžela prezidenta nebo prezidentky, považujeme to za zbytečný návrh, protože prezident nebo prezidentka se zkrátka může rozhodnout dát ty peníze choti a nemusí to řešit parlament. Je to velmi neobvyklý návrh, protože ten mandát má skutečně prezident a ne prezidentka, a nemá smysl, aby se tímto způsobem rozdělovaly peníze v rodině. Jsou to jeho náhrady, je to příslušenství k jeho platu a je na prezidentovi nebo prezidentce, aby s tím naložil, jak uzná za vhodné.
Vedle toho předkládáme návrh doprovodného usnesení. "V doprovodném usnesení navrhujeme, aby Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby se postavila koncepčněji k platům soudců tak, aby změny nebyly protiústavní." Protože bylo tady mnohokrát vzpomenuto, že dochází k rozevírání nůžek mezi platy představitelů - poslanců, politiků a tak dále - představitelů veřejné moci v zákonodárné a výkonné oblasti, a mezi soudci a státními zástupci na straně druhé. Byly tady návrhy, u kterých byly vysloveny významné pochybnosti, zda nejsou protiústavní. Ústavní soud to v poslední době už třikrát přezkoumával, ve dvou případech dospěl k závěru, že úprava byla protiústavní. Pokud chceme do této oblasti zasahovat - a jsem pro to, do toho zasahovat, ale ne neumětelsky, ale pořádně, tak aby to uspělo v přezkumu Ústavního soudu - tak je třeba, abychom vyhověli požadavkům, které stanovil Ústavní soud ve své judikatuře. Nejsou nijak složité. Za prvé musí vzniknout podrobná ekonomická analýza, z jakého důvodu vláda k tomuto kroku, k tomuto návrhu sahá, jaké jsou toho dopady, jaké je srovnání, za druhé je potřeba, aby to projednala s reprezentací soudců, a za třetí je potřeba vyhovět obsahovému požadavku, aby nedocházelo k poklesu platů, takže například pokud jde o řešení v případě soudců a státních zástupců a dospěli bychom na základě ekonomické analýzy (k tomu), že mají být platy nižší ve vztahu k představitelům státu, aby se základny sblížily, tak je možné to řešit do budoucna tak, že zpomalíme tempo nárůstu u soudců a státních zástupců, takže to nebude, dejme tomu, 100 procent nárůstu v ekonomice, ale že to bude třeba jenom třicet, čtyřicet, padesát procent nárůstu v ekonomice, dokud nedojde k tomu, že najedou na tu výši, která bude nová v zákoně, takže nebude v takovém případě docházet k poklesu u soudců a státních zástupců, ale bude pouze zpomalená budoucí valorizace, dokud nedojde k dosažení cílové hodnoty.
To jsou návrhy, které předkládají Piráti. My se připojujeme k tomu, respektive v rámci rozpravy se připojíme k vetu předloženého návrhu, § 90, aby proběhlo řádné projednání návrhu. Věříme, že se podaří pro racionální změny, které jsme představili, které nejsou populistické, ale které jsou ukotveny v realitě, najít podporu, protože jsou to změny, které jsou vhodné a v dané situaci spravedlivé. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane předsedo, a poprosím pana ministra Jurečku, který je přihlášen s faktickou poznámkou. Není? Tak se omlouvám. Já jsem teď přišel, začal jsem řídit a domníval jsem se, že už... Ještě není, tak se omlouvám, takže teď s přednostním.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, hned na úvod mi dovolte říct naprosto jasně to nejdůležitější. Předložený návrh na zvýšení platů politiků o téměř 7 procent hnutí ANO nepodpoří. Nejen to, my nepodpoříme ani žádný návrh, který by umožnil koaliční mašinérii jeho zrychlené protlačení do konce tohoto roku.
Chcete-li naši podporu, naše podmínka je jasná, naše podmínka je veřejně známá, naše podmínka je dlouhodobě neměnná, naše podmínka zní: upravte zákon tak, aby platy politiků zůstaly zmrazeny. To je náš naprosto nepřekročitelný požadavek, a pokud bude vyslyšen, rádi vám pomůžeme vytáhnout trn z paty. Trn z paty, který jste si nezarazili ničím jiným, než svým vlastním svérázným pracovním tempem a svéráznou akceschopností, kvůli čemuž řešíte reakci na květnový verdikt Ústavního soudu trestuhodně až nyní, téměř na konci listopadu. Náš názor na zvyšování platů politiků je znám dostatečně dlouho a vždy jsme ho formulovali naprosto jasně.
V době, kdy ještě neoschly stěny vyplavených domů a bytů, kdy ještě nezaschl inkoust na kvůli povodním novelizovaném rozpočtu, kdy státní zaměstnanci přišli za tři roky o pětinu svých reálných příjmů, kdy se (1) milion 300 000 Čechů propadlo do energetické chudoby, kdy jsme svědky bezprecedentního selhání vlády v hospodářské politice se zdrcujícím dopadem do životní úrovně našich obyvatel, neexistuje žádný veřejný zájem na jakémkoliv růstu platů politiků. Veřejným zájmem naopak podle našeho přesvědčení je, aby platy politiků zůstaly za této situace zmrazeny - přesně tak, jak navrhuje hnutí ANO.
Víte, dámy a pánové, vláda chce německé platy, ale pro sebe. Jejich plat by ideálně měl odrážet to, jak se jim daří cíle dosahovat, nebo naopak nedosahovat.
Taková obdoba v korporátu známých KPI. No uznejte, pokud premiér na jedné straně slibuje občanům německé platy a na straně druhé nás za jeho vlády předběhli v kupní síle Poláci, Řekové, Estonci nebo Chorvati a rozdíl mezi průměrným platem Čecha a Němce vzrostl o 17 000 korun ročně, pak jde o zcela objektivní zhoršení klíčového ukazatele výkonnosti KPI a vůbec není namístě uvažovat o jakémkoliv růstu platů. Prostě takováto debata je úplně mimo.
Buďme konkrétní. Je-li průměrná mzda Čecha necelých 46 000 korun, průměrná mzda Němce 100 000 a máme-li čtyři roky na dohnání německých platů, potřebné tempo zvyšování průměrné výplaty je 13,5 000 korun ročně, a to ještě za předpokladu, že Němci budou přešlapovat na místě, což samozřejmě nebudou, takže čeští zaměstnanci potřebují ročně alespoň 15 000 korun každý měsíc k dobru.
Proto se na vás, vážený nepřítomný pane premiére, vážený nepřítomný pane ministře financí, který premiérův slib vehementně obhajujete, obracím s následující nabídkou. My dnes zmrazíme platy politiků a vy se dáte do práce. Pustíte se do dohánění Německa. My vás budeme naplno podporovat, máte můj slib. Můžete začít třeba u zdravotních sester, učitelů, policistů, hasičů, pracovníků sociálních služeb, celníků nebo vojáků. Za rok se podíváme na čísla statistického úřadu, jak se vám vaše práce daří. Ukazatel KPI bude hovořit jasně. Zbohatl průměrný český zaměstnanec o 15 000 korun měsíčně? Ano? Výborně. Zvýšení platů politiků je namístě. Nezbohatl průměrný český zaměstnanec o 15 000 korun měsíčně? Ne? Pak máme vážný problém, protože za čtyři roky německé výplaty nedoženeme. To znamená, že pan premiér Fiala i jeho ministr financí si dělali z lidí dobrý den. Nesplnili KPI, nedostanou přidáno ani korunu.
Zdá se vám to přehnané? Mně ne. Premiér o německých platech za čtyři roky hovořil s kamennou tváří bez přehánění a ještě se pak v médiích a na sociálních sítích obhajoval, že kdo mu nevěří, má průměr (problém?) se sebedůvěrou a je malý, malicherný posměváček. Snad se mnou budete souhlasit, že v politice by měla platit stejná pravidla jako v životě každého občana. Pokud slibujete velké cíle, měli byste být schopni nést odpovědnost za to, zda jste je splnili. Premiér slíbil Německo za čtyři roky, my nabízíme jednoduchý test. Zmrazíme platy politiků a za rok vyhodnotíme, jak v plnění svého cíle pokročili, a pokud nepokročí, není na místě debatovat ani o růstu jejich platu. Zdá se vám tohle KPI přehnané? Příliš přísné? Nereálné? Hloupé? Skoro bych se vsadila, že ano. Vězte ale, že problém není toto KPI, problém je v premiérově slibu, který je přehnaný, který je nereálný, který je... no škoda mluvit. Dejme tedy raději stranou nesmyslný premiérův slib i nesmyslné KPI.
Možná bychom se ale mohli shodnout alespoň na tom, že ve špatných časech musí politici s občany dýchat, a platy zmrazme. Zmrazme je a o jejich zvýšení se pojďme bavit tehdy, až se naší ekonomice začne alespoň v základech dařit, až nám přestane Německo hospodářsky utíkat, až nebudeme mít desetinu národa v energetické chudobě a na sociálních dávkách, až se nám přestane přezdívat nemocný muž Evropy. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní předsedkyně. Poprosím dalšího s přednostním právem přihlášeného a to je pan ministr, pan vicepremiér Jurečka. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Pěkný večer. Já si dovolím reagovat na několik věcí, protože reagovat na vše, musel bych tady asi dvě hodiny vyvracet spoustu nepravd, polopravd nebo lží, které tady zazněly především z úst pana předsedy Andreje Babiše, protože on zdaleka nemluvil jenom o platech, mluvil i o jiných věcech, ale já si dovolím velmi věcně okomentovat to, co tady zaznívalo, především pro lidi, kteří to případně sleduji zvenčí.
To volání po tom, co tady zaznívalo - pojďme najít nějaký mechanismus, aby politici nerozhodovali o svých platech - tak prosím, milí občané a spoluobčané, to je věc, která je úplně mimo, protože ten mechanismus jsme tehdy s koalicí - opozicí - našli v roce 2015. U toho byl Andrej Babiš, hnutí ANO, Tomio Okamura za Úsvit, všichni zástupci tehdy zastoupených stran v Poslanecké sněmovně v roce 2015. Byli u společné dohody, kdy se dohodlo, že nebudeme rozhodovat o svých platech, ale navážeme vývoj platů soudců, státních zástupců, představitelů veřejné moci, tedy poslanců, senátorů a členů vlády, na vývoj průměrné mzdy. Jak tady zaznělo, to bylo potom doplněno, aby to byla průměrná hrubá mzda v celém národním hospodářství. To znamená roky - roky - v České republice máme ten mechanismus. Mechanismus jasně, transparentně říká: rostou-li platy lidí v této zemi ve veřejné či privátní sféře, vyjádřením hodnoty průměrné mzdy - jenom upravím paní bývalou ministryni, ta tady říkala něco o necelých 24 000, je to dneska skoro 45 000 na přepočtené úvazky, 44 000 je to teďka za poslední kvartál - rostou-li, rostou platy i těchto lidí. Nerostou-li, nerostou platy soudců, státních zástupců a představitelů veřejné moci. Ten mechanismus je. Ten mechanismus se našel. Tehdy u jednání byl tehdejší předseda Sněmovny Jan Hamáček a shodli jsme se na tom, že toto budeme brát jako něco, co je stanovováno z hodnot dva roky zpětně, bere se to dva roky zpětně. Když platy lidí v této zemi rostou, tak rostou i platy těchto osob, které jsem jmenoval. Když nerostou, zastaví se, neporostou ani platy soudců, státních zástupců, představitelů veřejné moci, takže první důležitá věc, není co objevovat, není co hledat. Ten mechanismus tady je. Byl dlouhé roky aplikován, za společné koaliční vlády jsme ho nastavili, říkali jsme, že je dobrý. Vy jste ho drobně poupravili tehdy v době, kdy jsme byli v opozici - a souhlasím, že ta úprava byla podle mě fér, protože se rozšířila o celou soukromou sféru - to znamená, je to velmi objektivní ukazatel a z toho se počítá platová základna.
Ústavní soud svým nálezem vyjmul jednu číslovku a to je, že z hodnoty průměrné mzdy počítáme platovou základnu koeficientem 2,82. Ten koeficient Ústavní soud vyjmul. Tato hodnota od 1. ledna není v textu zákona.
To znamená, když zhruba někdy do konce ledna nepřijmeme úpravu zákona, tak buďto nebude podle čeho stanovit zhruba 5 000 lidí v této zemi plat a vyplácet ho, nebo MPSV by muselo vydat sdělení ve Sbírce zákona, jak uvádí zákon, kde by muselo dovozovat na základě rozhodnutí Ústavního soudu nějakou hodnotu, a to je věc, která samozřejmě má potom x dalších rovin.
Ale jenom chci upozornit na to, že mechanismus je. Není potřeba, aby tady nějaký kompetentní poslanec přicházel a říkal: Pojďme najít mechanismus, pojďme si dát čas rok nebo dva, najít mechanismus. Mechanismus je.
Když se zamrazovalo - a to jenom zase poznámka navenek, všichni v této Sněmovně to ví - z posledních čtyř let, kdy v této zemi průměrná hrubá mzda rostla, každý rok rostla, tak z posledních čtyř let dva roky bylo explicitně zmraženo a jeden rok bylo fakticky zmraženo, protože růst tam byl naprosto zanedbatelný, minimální v roce 2024 díky úpravě koeficientu v konsolidačním balíčku.
To znamená ze čtyř let tři roky prakticky zmraženo. To je, myslím si, neoddiskutovatelná realita a ano, já jsem to tady říkal v roce 2022: Když budeme rozmražovat, tak mechanismus logicky vytváří to, že pak je tam skokový nárůst. Když dáváte návrh na zmražení na pět let, tak skok bude někdy mezi 25 (a) 30 procenty. Pokud se do zákona nesáhne a neřekne se, že se rozpojí to, co v zákoně je - a to je, že platovou základnu spočítáme dříve průměrná hrubá mzda dva roky zpátky krát 3, to byla platová základna soudců, z nich koeficient 0,9 udělal platovou základnu státních zástupců a z toho koeficient 0,8 udělal platovou základnu představitelů veřejné moci - pokud nezasáhneme do těchto odstavců, tak vždycky každý mechanismus automatu, který zamrazíme, generuje to, že v okamžiku, kdy rozmrazíme a mezitím v ekonomice rostla průměrná hrubá mzda, vzniká logicky skok, o kterém se tady také mimo jiné dneska někteří z vás zmiňovali. Tolik jenom pro vysvětlení, spíše navenek než dovnitř, aby se pochopilo, o čem ta debata tady dnes je.
Já si dovolím už jenom poslední dvě poznámky, budu končit. Když tady pan předseda Andrej Babiš hovořil o pomoci povodňové a o nástrojích, já bych chtěl připomenout, že celá řada obcí a měst už dávno požádala ještě o finance, které jsou určeny na pomoc přímo domácnostem. To znamená, třeba Ostrava už má dneska 36 milionů korun z rozpočtu státního, Litovel 16 milionů korun, Krnov 52 milionů korun, Jeseník 82 milionů korun, Bohumín 60 milionů korun a už to obce a města rozdělují mezi občany, tak prosím, ať pan primátor Opavy nepíše statusy, ale žádost podá taky a peníze mu přijdou a může je mezi občany rozdělit taky. To je faktická odpověď na některé poznámky pana Andreje Babiše na adresu vládní pomoci po povodních.
Poslední věc, určitě je evidentní, že dojde k zavetování projednání tohoto návrhu zákona v prvním čtení. Opravím pana kolegu Okamuru, není to legislativní nouze, to je jiný institut. Schválení zákona v prvním čtení, neplést s legislativní nouzí. Zkracování lhůt standardně, neplést s legislativní nouzí.
Jsem připraven potom v pozměňovacích návrzích načíst pozměňovací návrh sám za sebe, aby tam, kde máme poslance, senátory, hejtmany, členy krajských rad, členy rad obcí a měst, tak pokud ti lidé kumulují vícero funkcí, aby měli pouze jeden plat, ne krácení, ne švejkování v tom, jestli je uvolněný, nebo neuvolněný, ale jeden jediný. Myslím si, že je normální, když poslanec je poslanec a dělá práci naplno. Já jsem funkce nekumuloval. Já si myslím, že toto je logická věc, která vyřeší to, abychom se opravdu věnovali práci naplno, to znamená, aby nám tady nevznikalo to, že máme poslance, který je radním, náměstkem, hejtmanem a někteří ještě starostové a berou všecky tři platy, vyšvejkují to tím, že se udělají uvolněnými. Navrhnu, ať je jeden jediný, ať si člověk vybere, kterou práci chce dělat naplno, když je tak dobrý, že zvládá obě dvě nebo tři naplno, tak ale pak mně přijde logické, ať bere jenom jeden plat za tu jednu činnost. Děkuju vám za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že nikdo další s přednostním právem se nehlásí, tak... (Poslankyně Schillerová se hlásí o slovo.) Ještě přece jenom. Ano.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo. Určitě tady to vystoupení pana vicepremiéra Jurečky si žádá reakci. Přijďte s tím návrhem, my nejsme vůbec proti, my budeme první, kteří toto podpoří. Nakonec byla to naše poslankyně v minulém volebním období Jana Mračková Vildumetzová, která navrhla to krácení tehdy. Bylo... Já si vzpomínám - byla jsem jenom ministryně, nebyla jsem poslankyně - vzpomínám si na různé kyselé tváře, ale nebudu teď tady na nikoho útočit.
Pane ministře, já bych to ještě shrnula. Protože jste mluvil k občanům, já to taky shrnu k občanům. V konsolidačním balíčku se nastavil nějaký mechanismus ze strany vaší vládnoucí koalice na platy, který de facto v roce 2024 znamenal zmrazení, protože průměrná mzda, ze které se vycházelo, nerostla. No a pak došlo k rozmrazení a došlo k nějaké situaci. Já to ještě vezmu chronologicky. Ústavní soud v květnu roku 2024 rozhodl a zrušil v ustanovení, kde jste svázali soudce a politiky do jednoho odstavce, koeficient 2,822 - pokud se nemýlím, říkám ho správně - ale hovořil jenom o soudcích. Jenom o těch. V odůvodnění se dá dovodit, že mluvil o koeficientu 3, o soudcích. To byl květen. Vy jste přišli, někdy po volbách se najednou objevil návrh z vaší dílny, který navyšuje platy mimo jiné politikům o 13,7 procenta, a byl z toho poprask na vsi - já se tomu nedivím - nejenom ze strany opozice, ale ze strany veřejnosti, médií, občanů. Nehoráznost. Nehoráznost! Ještě co je největší tedy pecka - a připomenu ji z tohoto místa - vy jste si 13,7 procenta schválili v rozpočtu, pro který jste hlasovali na vládě, tam to je černé na bílém, a protože samozřejmě se udál ten poprask, tak jste to rychle přepracoval a přepracoval jste to na 6,9 procenta. I to je pro nás nepřijatelné.
Za prvé, my si myslíme, že nerespektujete rozhodnutí Ústavního soudu a že to stejně povede k tomu, že se někdo z těch soudců na Ústavní soud znovu obrátí. Já jsem slyšela výroky předsedy Soudcovské unie, já jsem slyšela výroky některých renomovaných ústavních právníků, kteří se v tomto duchu vyjadřovali. To teď nechám stranou.
Je polovina listopadu. Vy přicházíte s návrhem podle § 90, to znamená, chcete ho schválit v prvním čtení, což... Bezesporu chápete, že za chvíli, až se otevře rozprava, budu jménem dvou klubů, to znamená klubu hnutí ANO a klubu hnutí SPD, vetovat, až se otevře rozprava. Pak předpokládám - čerpám z vašich mediálních vyjádření - že přijdete s návrhem na zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením, která je minimálně třicetidenní, budete chtít kratší a já vám tady z tohoto místa teď v tuto chvíli říkám, že opět přijdu k mikrofonu a opět jménem dvou klubů, hnutí ANO a SPD, budu vetovat toto zkrácení lhůty. Říkám vám to zavčas, protože jediná dohoda, která s námi je možná, je taková, že se zmrazí platy politiků - opakuji, politiků - nemluvím ani o soudcích, ani o státních zástupcích. Říkám to zavčas, abyste věděli, do čeho jdete. Děkuju. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. V tuto chvíli tedy už mohu otevřít obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Nacher. Máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, pane ministře... (Rozhlíží se, protože u zpravodajského stolku je prázdno, ve vládní lavici sedí pouze ministr Baxa) Jeden. (Reakce v sále. Ministr Jurečka sedí v lavici u lidovců.) Aha, dva, tak dva ministři, ano. Já budu mít stručně... Tak teď mi tady... Nestačím otáčet hlavu, kolik je tady ministrů. (Ze sálu se ozývá: Tři.) Jeden, dva. Já vidím dva, tak nevím. Dva ministři.
Krátce pár poznámek si dovolím k tomu, co tady projednáváme, aby lidé v tom měli přehled - za prvé - nejdřív to nějak popíšu a pak řeknu časovou záležitost a pak to, co se tady neustále opakuje. Já to budu takhle strukturovat.
Za prvé, populismus. To je dost často, co od vás slyšíme vždycky, že naše návrhy jsou populistické a podobně. To si myslím, že ve vztahu k platům už nemůžete říct poté, co váš premiér řekl, že když vás lidé zvolí, tak za čtyři roky budou tady platy jako v Německu. To si myslím, že jste překonali všechny populistické návrhy, které tady kdy kdo řekl, takže tím jste ztratili sami právo o někom jiném říkat, že má populistické návrhy, protože tohleto je čirý populismus, protože to je naprosto nerealizovatelné.
Já se divím... Já jsem byl v CNN Prima News, mě se na to ptali, já jsem na to skoro nechtěl odpovídat a divím se ekonomům, že na to vůbec seriózně odpovídají, protože seriózní ekonom - tady je Honza Skopeček, s tím jsem tam byl - by na tohleto vůbec neměl odpovídat, protože to je úplný nesmysl. Pokud jde o věc platů, o populismu máte zakázáno odteďka hovořit, protože jste překonali vrchol. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Teďka časové hledisko, to je potřeba připomenout. Ústavní soud o tom rozhodl v květnu. Vy jste to sem dali až v říjnu. Proč? Protože mezitím byly volby. Vy jste to nechtěli řešit před volbami - to se nedivím, tedy férově musím říct, protože je to citlivé téma - takže jste to před volbami dávat nechtěli. Dobře, ale pak nemůžete po nás chtít a zase někam spěchat. Tak jste to měli dát už přes léto. Jaké prázdniny? Tak tady prostě budeme sedět, makat a dohodneme se, jak to bude tedy s těmi platy, ale ne, že to necháme, proběhnou volby a pak jako z udělání přijdete v říjnu, spadne to do listopadu a pak se divíte, že se to nestíhá.
Notabene v té časové úsečce jsem si povšiml takových třech momentů. Za prvé, že jste na začátku říkali, že to udělat musíte, protože "nás k tomu vybídl Ústavní soud". No jo, ale vybídl jenom k platům soudců a státních zástupců, ne politiků. Mluvil jenom o sobě. Já s tím můžu stokrát nesouhlasit - jako že s tím nesouhlasím, protože si myslím, že všichni, jak tady říkáme, na tom se shodneme, tady dýcháme stejný vzduch, jsme v jednom prostoru a neměly by být některé skupiny vyčleňovány jako třeba soudci nebo státní zástupci, s tím naprosto souhlasím - ale s respektem k rozhodnutí Ústavního soudu byste měli řešit jenom to, co rozhodl, a o platech politiků nemluvil. To vám odpověděli sami soudci, takže pak jste to přestali říkat. Pan zpravodaj tady kroutí hlavou, tak to jsem zvědav, co mi na to odpoví, protože já mu články, kde právníci, ústavní právníci to říkají, já mu je ukážu.
Pak jste přišli se 14 procenty, to jste narazili logicky, a teď je tady 6,9 procenta. Mezitím se tady vyjednává o zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře, ale těm to zvednete jenom o 5 procent, třeba u policistů, a to ještě ne všem, takže dost blbě se tohleto hájí.
Já bych byl pro zmrazení teďka na rok, aby tady vznikl časový prostor se domluvit na to, jakým způsobem se to nastaví jednou provždy, a to tady určitě ani v devadesátce, ani ve zkrácené nemáme vůbec šanci projednat.
Ale co mně na tomhletom vadí úplně nejvíc - a to bych chtěl tady podtrhnout dvakrát - je, že řešení tady v zásadě bylo. Připomenu, že Helena Válková v daňovém balíčku, kterému říkáte konsolidační, tak tam měla pozměňovací návrh, který přesně tohleto řešil, přesně tohle. Vy víte... Já jsem vám to už tady četl na mikrofon, tu důvodovou zprávu, že přestože si myslíme, že to není spravedlivé, tak přesto Helena Válková v důvodové zprávě píše, že už jsou tady judikáty, kde už x-krát se rozhodlo, že Ústavní soud bude takhle rozhodovat o svých platech, o platech soudců a státních zástupců. Ten pozměňovací návrh tady byl. Vy jste pro něj nehlasovali a tím jste nás dostali do této situace. To je potřeba pro diváky, pro občany zopakovat, protože tím padá další vaše mantra - kromě populismu - že nemáme řešení. My jsme ho měli. Kdybyste schválili v daňovém balíčku pozměňovací návrh mojí ctěné kolegyně Heleny Válkové, tak jsme tady dneska neseděli a řešili jsme třeba energetický zákon nebo něco takového. Takhle to je, ale úplně klasicky jste zase všechno, co řekne opozice, je blbě.
Takže to je moje poslední - já jsem to hodně zkrátil - poznámka. Mám takový soupis toho za posledních pár týdnů, co se vám vrací jako bumerang, co jsme navrhovali nebo upozorňovali, vy jste na to kašlali a dostali jsme se do této situace, takže o platech jsem hovořil. Je to, ještě jednou, pozměňovací návrh Heleny Válkové. Kdyby (to) někoho zajímalo, můžu říct i přesně číslo v systému v rámci daňového balíčku.
Ale je to třeba i DPP, DPČ, které jste zkomplikovali, a budeme to tady také řešit na této nebo příští schůzi, kdy se zase k tomu vracíte. Vy jste to zkomplikovali, vy jste chtěli zpružnit pracovní trh, udělali jste pravý opak a teď se k tomu vracíte.
Třetí příklad, digitalizace stavebního řízení. Zase jsme tady na to upozorňovali dopisem premiérovi už na začátku prosince loňského roku - to už je před rokem - půl roku před účinností zákona. My jsme vám nestáli ani za schůzi, za nic. Vy jste s tím nechtěli hnout. Nakonec jste vyhodili ministra Ivana Bartoše, Piráti odešli a teďka tady tedy společně to nějakým způsobem dáváme dohromady, ale to už ten zákon je účinný, je to za pochodu. Zase jste nás vůbec neposlouchali.
V zásadě to samé se týká i vaší slavné penzijní reformy. Ještě před třemi měsíci jste přišli na základě vašich dat - kde víte přesně, co bude za 30 let a jak se bude vyvíjet pracovní trh - s tím, že nebude horní limit, abyste nakonec pozměňovacím návrhem ho tam dali na 67 let, takže jste u svého návrhu, který byl tak pevný, na jasných základech, podpořený daty, tak jste ho za dva, za tři měsíce nahradili koncepčně něčím jiným.
To jsou čtyři konkrétní příklady, kde vás osobně a náš klub opakovaně vyzýváme, abyste opozici nepřehlíželi. My ne... Není to tak, že všechno, s čím přijdete vy, je geniální, a s čím přijdeme my, jsou hlouposti. Tenhleten... To, co teďka tady projednáváme, to jste si natropili vy.
Jak říkám ještě jednou, pozměňovací návrh Heleny Válkové to řešil. Když už jste se na to vykašlali, tak jste to měli řešit po květnu, po rozhodnutí Ústavního soudu. To jste neřešili. Řešíme to dnes, na konci listopadu, 19. listopadu a teď se budete vymlouvat na nějaké lhůty. Pokud tam budeme chtít dát pozměňovací návrhy, tak samozřejmě na to potřebujeme nějaký prostor.
Dámy a pánové, suma sumárum, tohleto jste si natropili od začátku vy, svým populismem, nekompetentností a je to jasně, tohleto, vaše odpovědnost. Tady žádná výmluva na kohokoliv vůbec nepadá v úvahu. Já vám děkuju za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím další řádně přihlášenou poslankyni do obecné rozpravy, paní Zuzanu Ožanovou. Prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, mně by možná stačila faktická poznámka, ale kdybych přece jenom přetáhla, tak jsem se raději přihlásila do rozpravy.
Ve své podstatě jsem zjistila, že budu mluvit o obdobných věcech jako kolega Nacher, vaším prostřednictvím, pane předsedající. Já jsem si přečetla důvodovou zprávu. To je takový můj zlozvyk číst důvodové zprávy. Je tam krásná věta: "Je nutné neprodleně schválit změnu." Ano, neprodleně, takže Ústavní soud rozhodl 15. 5. a 28. 5. zveřejnil na internetu krásné povídání k tomu, co rozhodl. Vláda předložila Sněmovně tento tisk 18. 10. 2024. Proč tak pozdě? Tady už kolega Nacher, vaším prostřednictvím, se k tomu vyjadřoval, že pravděpodobně za to mohly volby, nicméně - já se domnívám, že ano - ale ještě jedna věc. Ve veřejném prostoru byla otestována reakce veřejnosti na zvýšení platů o 14 procent. Testem to neprošlo, tak se hledalo řešení, aby to nebylo tolik, takže proto to bylo předloženo až 18. 10.
Já jsem se hned dívala, jak pan ministr tady říkal, co schválili, neschválili ústavní soudci. Ano, zrušili tamten koeficient. Psali, že ve vztahu k soudcům už se nemůže používat od 1. 1. 2024. Nicméně - to zmínil kolega Patrik Nacher, opět vaším prostřednictvím - pozměňovací návrh Heleny Válkové a můj, který jsme daly ke konsolidačnímu balíčku. Ve své podstatě vám nic nebránilo se tím inspirovat, s prominutím, to skoro opsat a nemuseli jsme tu dneska trávit tolik času a tolik proslovů, protože už tehdy upozorňovali jsme na protiústavnost, že bude problém. Dali jsme šanci Sněmovně, aby nepřijala takto špatné rozhodnutí, aby opravdu zase Ústavní soud neřekl vy, vy, vy! (Káravé gesto.)
Je pravdou - a to tu zatím nezaznělo - že Ústavní soud... byla tam dvě odlišná stanoviska: dva soudci nesouhlasili s výrokem - to je vhodné, aby to zaznělo - byli to soudci Wintr a Fiala, a konkurenční stanoviska, nesouhlas s odůvodněním, uplatnili soudci Šámal a Svatoň.
Ale vrátím se k tomu, co zaznívalo ve veřejném prostoru o tom, že za zvýšení platů politiků může Ústavní soud. Já si dovolím... Já si nedovolím, protože se neslyším...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já bych poprosil všechny přítomné, jestli by si případnou diskusi mohli přenést před jednací sál. Děkuji všem.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Moje poslední věc, kterou k tomu řeknu, je, že Ústavní soud už měl toho dost, co zaznívalo ve veřejném prostoru, a 10. října 2024 zveřejnil krátký text, který si dovolím odcitovat, protože jste ho zřejmě někteří nečetli: Nadpis: "Ke zvýšení platů politiků nedojde v důsledku rozhodnutí Ústavního soudu". Dále: "Ústavní soud v minulosti zrušil úpravu, která by dopadala na platy soudců pro rok 2024 a následující léta. Tato úprava byla podle rozhodnutí Ústavního soudu protiústavní. Dojde-li ke zvýšení platů politiků jakožto ústavních činitelů, stane se tak v důsledku reakce parlamentu na rozhodnutí Ústavního soudu, který ovšem pouze ve vztahu k soudcům označil úpravu platových záležitostí za neústavní. Ústavností snížení platů politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nijak zpochybnit." Domnívám se, že toto stanovisko bylo nutné, aby zaznělo, takže si ho sami můžete najít na stránkách Ústavního soudu. Bylo vydáno dne 10. října 2024 v reakci na to, co probíhalo v mediálním prostoru - zvýšíme si platy, protože to chce Ústavní soud - a Ústavní soud cítil potřebu říci: Není to pravda. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně. S přednostním právem jsem zaregistroval paní předsedkyni. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jak jsem avizovala před otevřením rozpravy, dávám veto jménem dvou klubů, a to klubu hnutí ANO, klubu hnutí SPD, podle § 90 jednacího řádu, tím pádem nemůže být projednáno v prvním čtení a bude pokračovat se klasicky standardním procesem ve třech čteních.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Beru na vědomí, budu podle toho dále postupovat, ale s faktickou poznámkou se mezitím přihlásil pan předseda Michálek a potom vidím pana zpravodaje, který se hlásil s přednostním právem. Stále jenom připomínám, že jsme v obecné rozpravě. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já se připojuju k vetu za klub Pirátů.
Avizuji, že bych rád navrhl zkrácení lhůty. My nebudeme jako Piráti blokovat žádné zkrácení lhůty, protože to je zákon, který je potřeba opravit, ideálně aby platil od 1. 1. příštího roku. Nechceme to nějak prodlužovat, tak klidně zkrátit na pět až deset dnů, abychom se stihli vypořádat s touto záležitostí.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Já bych potřeboval ale tedy přesně, takže je to možná, vy jste říkal, a je to pět, nebo deset dnů? Já bych potřeboval tedy přesně, abych mohl... Jsme v obecné rozpravě a potřebuji, aby přesně zazněl ten návrh.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, tak úplně přesně: Navrhuju zkrácení doby mezi prvním a druhým čtením na projednání ve výboru na pět dnů, eventuálně deset dnů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže zkrácení, rozumím, na pět dnů, nebo na deset dnů, čili o 50, případně 55 dnů. Dobře, děkuji. Paní předsedkyně.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo a také, jak jsem avizovala předtím, před otevřením rozpravy, a upozorňovala jsem na naše podmínky, což je zmrazení platů politiků, tak jménem dvou klubů, hnutí ANO a hnutí SPD, dávám veto na zkrácení lhůt mezi prvním a druhým čtením. To znamená, že lhůta musí být minimální a to je třicetidenní. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji. Táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Hlásil se pan zpravodaj. Prosím.
Prosím všechny přítomné o klid v sále. Děkuji.
Poslanec Jan Kuchař: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já si dovolím...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ještě jednou bych poprosil všechny o klid v sále. Děkuji.
Poslanec Jan Kuchař: Já si dovolím po tom, co bylo dáno veto na zkrácení na pět i deset dnů, tak si dovolím navrhnout zkrácení na 30 dnů pro projednání tohoto materiálu.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Nevidím nikoho v tuto chvíli, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Táži se, jestli máte, pane ministře, zájem o závěrečné slovo? Nikoliv. Pane zpravodaji? Není zájem o závěrečné slovo.
V tom případě se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání a nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu. Táži se, jestli ještě někdo navrhuje přikázat jinému výboru jakožto garančnímu? Nevidím nikoho, můžeme tedy přistoupit k hlasování. Přivolal jsem kolegy a kolegyně.
Je zde zájem mezitím o odhlášení, což tak činím. Poprosím, abyste se přihlásili.
Můžeme tedy přistoupit k hlasování, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu.
Zahajuji hlasování. (Táži se,) kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 27, přihlášeno bylo 163 (poslanců a poslankyň), pro bylo 162, proti nebyl nikdo. Přijato. Já tedy konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh - vidím zde - na přikázání dalšímu výboru. Poprosím paní poslankyni Ožanovou.
Poprosím ještě jednou o klid.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji za pozornost. Ústavně-právní výbor. Opravdu, tato materie se týká ústavně-právního výboru. To si myslím, že je zcela legitimní požadavek. Už vidím, jak bude koalice hlasovat, ale nicméně si myslím, že byste přece jenom měli zvážit, že toto není nějaký nelegitimní... Vzhledem i k tomu, jak Ústavní soud stále rozhoduje, domnívám se, že byste to měli podpořit.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji.
Je zde návrh na přikázání ústavně-právnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 28, 163 přihlášených, pro bylo 80, proti 24. Zamítnuto.
Je zde ještě nějaký další návrh na přikázání dalším výborům? Není.
V tom případě se můžeme pustit do hlasování stran zkrácení lhůty na 30 dnů.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 29, přihlášeno bylo 162 (poslanců a poslankyň), pro bylo 91, proti nikdo. Výsledek: přijato.
Já vám děkuji tímto za spolupráci. Uzavírám tento bod. (Poslankyně Schillerová se hlásí o slovo.)
Paní předsedkyně? (Poslankyně Schillerová se ujišťuje, zda je bod uzavřen.) Ano, je uzavřen.
Poslankyně Alena Schillerová: Avizuji, prosím, avizuji - zatím ještě o to nežádám - že vzhledem k tomu, že je pokročilá hodina, i když jsme na to zvyklí, a má se projednávat zákon, na jehož projednání nemáme zájem, nechceme zvedat lidem poplatky České televize a Českého rozhlasu, tak avizuji, že jsem připravena vzít si pauzu na jednání klubu hnutí ANO.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan předseda.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Já mám úplně stejný návrh. Avizuji také, že pokud se tento bod začne projednávat - ani hnutí SPD nemá zájem na jeho projednání a zvednutí poplatků České televizi a Českému rozhlasu, takže avizuji, že si také vezmu pauzu, pokud k tomu dojde. Děkuji. Na poradu poslaneckého klubu hnutí SPD.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vidím zde ještě pana předsedu.
Poslanec Jan Jakob: Vážené dámy, vážení pánové, je vidět, že opravdu nechcete věcně diskutovat v druhém čtení o návrhu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Nechcete diskutovat, podávat pozměňovací návrhy, kterých kolegové mají opravdu hodně. Je to jednoznačný signál o tom, že ten bod obstruujete, že kvůli vám nebude ten zákon do 1. 1. schválen a že chcete média veřejné služby doslova vyhladovět. Je to vaše zodpovědnost a je to špatně, protože média veřejné služby jsou důležitou součástí svobodné demokratické společnosti. Vypovídá to o vás.
Vezmete si dvakrát dvě hodiny pauzu, to by znamenalo, že bychom se tady měli sejít ve 2 hodiny 22 minut. To opravdu nemá smysl, takže myslím, že na základě dohody poslaneckých klubů má smysl, abychom pokračovali zítra ráno. Podařilo se vám tento bod vyobstruovat. Není to dobrá zpráva pro demokracii v naší zemi. (Projevy nesouhlasu poslanců hnutí ANO 2011 a SPD.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a sděluji tedy, že přerušuji 119. schůzi, a to do zítra do 9 hodin.
Přeji všem hezký večer.
(Jednání skončilo v 22.22 hodin.)
Aktualizováno 15. 1. 2025 v 12:36.